Eemil Helander avaa estekautensa Belgiassa - tilastovertailu sileän ajoista povaa hurjaa ennätysparannusta

Eemil Helander avaa estekautensa Belgiassa - tilastovertailu sileän ajoista povaa hurjaa ennätysparannusta


Lahdessa juostun 3000 metrin sileän ennätyksen perusteella Helanderilla voi olla mahdollisuudet jopa 8.25:n alitukseen tällä kaudella.
Veijo Vaakanainen: 28.05.2022 12:35Yleisurheilu
Eemil Helander avaa estekautensa Belgiassa - tilastovertailu sileän ajoista povaa hurjaa ennätysparannusta
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Eemil Helander.
Katso myös: Oordegemin 28.5. kisojen livestream

Suomen kestävyysjuoksun hiomaton timantti Eemil Helander säväytti Lahden Motonet GP:ssä juoksemalla Topi Raitasen vanavedessä uuden komean 3000 metrin ennätystuloksensa 7.55,31 ja alitti samalla ensimmäistä kertaa urallaan kahdeksan minuutin rajan. Helanderin päämatkaa 3000 metrin esteitä ajatellen ennätysjuoksu avaa herkulliset ennakko-odotukset.

Uudella ennätystuloksellaan Helander ohitti 3000 metrin kaikkien aikojen tilastoissa monia meritoituneita estejuoksijoita, joiden este-ennätys on vielä toistaiseksi aivan eri lukemilla kuin Helanderin. JKU:n nuoren juoksijan ennätys on nyt esimerkiksi kovempi kuin Ilkka Äyräväisellä (3000 m ej PB 8.22,6) sekä Jouko Kuhalla (3000 m ej PB 8.24,2).

Kun estemiesten ennätyksiä 3000 metrin sileällä sekä esteissä vertaillaan toisiinsa, povaa myös se vertailu Helanderille erittäin mehukasta ennätysparannusta tulevalle kesälle. Kun Suomen kaikkien aikojen tilaston 14 parhaan juoksijan, eli urallaan alle 8.30:n juosseiden suomalaisten esteiden ja sileän aikoja vertaillaan, on niiden aikaero ollut keskimäärin noin 25,8 sekuntia. Tosin jos keskiarvosta poistetaan Janne Ukonmaanaho, jolla ennätysten ero jäi poikkeuksellisen pieneksi, on keskiarvo 26,83 sekuntia.

8.30 alittaneiden suomalaisten estejuoksijoiden 3000 m esteiden 3000 m sileän ennätysten vertailu


Tilastovertailu

Urheilija3000 m ej PB3000 m PBaikaero ennätyksissä (s)
Jukka Keskisalo8.10,677.49,0521,62
Tapio Kantanen8.12,607.51,221,4
Topi Raitanen8.16,577.49,0027,57
Ismo Toukonen8.18,297.50,9027,39
Tommy Ekblom8.19,407.49,5929,81
Ilkka Äyräväinen8.22,67.55,7526,85
Vesa Laukkanen8.22,97.55,2627,64
Jörgen Salo8.23,257.52,9930,26
Jouko Kuha8.24,27.56,627,6
Mikko Ala-Leppilampi8.25,337.57,028,33
Pekka Päivärinta8.25,47.57,228,2
Janne Ukonmaanaho8.27,088.14,7312,35
Lars Sörensen8.27,277.55,0032,27
Ville Hautala8.29,007.56,7732,23



Tällä matematiikalla Helanderilla pitäisi olla juoksuvoimaa parantaa nykyistä esteiden ennätystään 8.39,75 varsin selkeästi. Puhtaaseen teoreettiseen keskiarvoon perustuen Helander voisi kirjata esteissä jopa niinkin kovat ennätyslukemat kuin 8.22,14. Sillä ajalla hän nousisi Münchenin EM-kisoissa jo potentiaalisten pistesijaurheilijoiden joukkoon.

Toki pitää muistaa, että estejuoksu ja 3000 metrin sileä ovat kaksi täysin eri lajia, eikä esteiden tulosta tietenkään käytännössä voi laskea näin suoraviivaisesti. Tästä esimerkkeinä ovat kaikkien aikojen tilastossa esimerkiksi Vesa Siivonen sekä Jyrki Ojennus, joilla ero sileän ja esteiden aikojen välillä on lähes 45 sekuntia. Toisaalta heillä molemmilla kolmentonnin ennätysjuoksu on yksittäinen haamujuoksu, joka on selvästi muita tuloksia parempi.

Vaikka tilastot ja matematiikka eivät pystykään onneksi määrittämään urheilijoiden tuloksia etukäteen, ovat odotukset Helanderin estetuloksia kohtaan erittäin korkealla. Ensimmäiset merkit suomalaisen estevireestä nähdään jo lauantai-iltana Belgian Oordegemissa, jossa Helander juoksee kauden ensimmäisen estekisansa.

Estejuoksijalle ensimmäisen startti on yleensä kaikkein haastavin, kun esteiden lukemisesta ryhmäjuoksussa ei ole vielä harjoituskauden jälkeen samanlaista rutiinia. Siksi Helanderilta tuskin vielä Belgiassa kannattaa odottaa keskiarvovertailun ennustuksen kaltaisia lukemia. Jos juoksussa pidetään kuitenkin sopivaa vauhtia suotuisissa olosuhteissa, ei 8.30:n alitus olisi minkäänlainen yllätys Lahden juoksun jälkeen.

Oordegemin kilpailussa riittää erittäin paljon suomalaisjännitystä myös Helanderin lisäksi. Lähtölistoilta löytyy poikkeuksellisesti peräti 17 suomalaisnimeä. Helanderin lisäksi mielenkiinto kohdistuu erityisesti Lahdessa vahvasti kautensa aloittaneeseen Anniina Kortetmaahan naisten satasella sekä jo alkukaudesta 1500 metrin ennätyksensä murskanneeseen Nathalie Blomqvistiin.

Linkki Oordegemin kisojen livetuloksiin

Oordegemin kisojen livestream




Tilastot tuottaa: Tilastopaja

Eemil Helander (FIN)

Syntynyt: 28.5.2001

Uusimmat tulokset

PvmLajiTulosSijaKilpailu
2022-09-045000 m13:56.835.Finnkampen, finaali
2022-08-245000 m14:17.207.Motonet GP, finaali
2022-08-075000 m14:19.526.115th Kalevan kisat, National Championships, finaali
2022-05-283000 m esteet--IFAM Oordegem, finaali
2022-05-253000 m7:55.313.Motonet GP, finaali
2022-02-273000 m (halli)8:09.891.National U23, U20 & U18 Indoor Championships, finaali
2022-02-261500 m (halli)3:53.992.National U23, U20 & U18 Indoor Championships, finaali
2022-02-203000 m (halli)8:06.954.National Indoor Championships, finaali
2022-02-133000 m (halli)8:01.174.Nordenkampen, finaali
2021-12-12Maastojuoksu25:3127.27th SPAR European Cross Country Championships, finaali

Ennätykset ja kauden parhaat

LajiPBSB
2000 m esteet5:46.41 (2018)
800 m1:54.78 (2020)
1500 m3:42.74 (2021)
3000 m esteet8:39.75 (2021)
5000 m13:55.80 (2021)13:56.83
3000 m (halli)8:01.17 (2022)8:01.17
1500 m (halli)3:53.99 (2022)3:53.99
3000 m7:55.31 (2022)7:55.31

Lue myös



Katso kaikki uutiset