Jättimäinen selvitys julki - näissä kunnissa kasvoivat Kalevan kisojen mitalistit

Jättimäinen selvitys julki - näissä kunnissa kasvoivat Kalevan kisojen mitalistit viimeisten 10 vuoden ajalta


Yleisurheilun Kalevan kisat käynnistyvät tänään torstaina Tampereella.
Etusuora: 26.08.2021 18:28Yleisurheilu
Jättimäinen selvitys julki - näissä kunnissa kasvoivat Kalevan kisojen mitalistit viimeisten 10 vuoden ajalta
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Etusuora julkaisee nyt laajennetussa muodossa jo perinteeksi muodostuneen katsauksen Suomen parhaiden yleisurheilijoiden kasvattajakunnista. Tällä kertaa tarkastellaan kaikkien Kalevan kisoissa mitaleja vuosina 2011 - 2020 saavuttaneiden urheilijoiden kasvattajakuntia.

Isoista kaupungeista vahvimpaan omaan juniorituotantoon ovat tarkastelujaksolla yltäneet Tampere ja Vantaa. Pienemmistä paikkakunnista kunniamaininnan ansaitsevat Pedersöre, Uusikaarlepyy, Kankaanpää ja Tohmajärvi.

Kalevan kisojen mitalistit 2011 - 2020 kasvattaneet kunnat


Pisteytys: kultamitali 3 pistettä, hopeamitali 2 pistettä, pronssimitali 1 piste. Tähdellä (*) merkityt kunnat ovat entisiä kuntia. Kasvattajakunnaksi tässä katsauksessa on huomioitu se kunta, jossa sijaitsevaa seuraa kyseinen urheilija on edustanut merkittävimmän osan yleisurheilun pariin sosiaalistumisen kannalta keskeisistä lapsuus- ja nuoruusvuosistaan.

Tiedot urheilijoiden juniorivuosien seuroista perustuvat Tilastopajan tietokantaan.

Esimerkki kasvattajakunnan valikoitumisesta tässä katsauksessa: 10-ottelussa SM-mitaleja kerännyt Sami Itani edusti Kärsämäen Katajaa 13-vuotiaaksi asti. Tämän jälkeen hän edusti 14-vuotiaana yhden vuoden ajan Äänekosken Urheilijoita ja 15-vuotiaasta uransa loppuun asti Jyväskylän Kenttäurheilijoita. Itanin kasvattajakunnaksi tässä katsauksessa on huomioitu Kärsämäki, missä asumisen on katsottu vaikuttaneen merkittävimmällä tavalla Itanin myöhempään uraan yleisurheilussa.

Tässä katsauksessa Itanille on annettu kolme pistettä 10-ottelun SM-kullasta 2011 ja 2012 - siis yhteensä kuusi pistettä. Hän saavutti lajissa myös SM-hopean 2010 ja SM-pronssin 2006, mutta näitä ei ole huomioitu tässä katsauksessa, koska ne tapahtuivat tarkasteluajan ulkopuolella. Tarkesteltavat vuodet ovat 2011-2020 eli kymmenet Kalevan kisat.

Mahdollisista virheistä voi ilmoittaa osoitteeseen toimitus@etusuora.com

Tampere - 120

Jani Koskela 11, Ilari Ryyppö 2, Jaakko Laakso 4, Jarkko Järvenpää 18, Valtteri Toimela 1, Daniel Kosonen 2, Jussi Viita 17, Urho Kujanpää 3, Tommi Evilä 8, Aleksi Tammentie 12, Arttu Korkeasalo 1, Lassi Raunio 2, Ella Räsänen 10, Reetta Hurske 10, Lotta Harala 3, Maria Huntington 9, Saga Vanninen 2, Miia Sillman 5

Vantaa - 93

Riku Illukka 5, Ville Lampinen 29, Aki Nummela 11, Tuomas Kaukolahti 13, Leo Uusimäki 5, Joni Hava 3, Hilla Uusimäki 12, Minna Lamminen 11, Anne-Mari Lehtiö 4

Helsinki - 74

Tommi Mäkinen 5, Erik Back 1, Benjamin Lee 1, Jarkko Hamberg 1, Chibunna Ezeabasirim 2, Don-Zheni Ekoebve 1, Gustav Klingstedt 2, Roni Ollikainen 14, Lotta Kemppinen 9, Amira Chokairy 5, Anniina Laitinen 17, Leena Puotiniemi 2, Nea Mattila 2, Oona Hujanen 1, Aino Siitonen 8, Tiina Taavitsainen 2, Katja Kantanen 1

Espoo - 70

Roope Saarinen 9, Tuomo Salonen 8, Tomi Lehto 1, Mikael Rajala 1, Aleksi Saarelainen 1, Veikko Nugraha 1, Oskari Perälampi 6, Elmo Koivunen 4, Artturi Oila 1, Saga Andersson 2, Kira Kytölä 7, Kristiina Vuorvirta 3, Vilma Paakkala 1, Jessica Rautelin 2, Saga Kivekäs 2, Enni Nurmi 7, Taika Nummi 6, Hele Haapaniemi 4, Henrika Parviainen 4

Vaasa - 63

Mikael Westö 5, Kristian Bäck 9, Robert Häggblom 2, Camilla Richardsson 22, Sofie Lövdahl 2, Erica Hjerpe 2, Sanna Nygård 13, Emma Pullola 4, Kirsi Ahonen 2, Mikaela Löfbacka 2

Lappeenranta - 59

Simo Lipsanen 18, Aku Partanen 13, Moona Korkealaakso 3, Alisa Vainio 9, Ilona Punkkinen 1, Elina Torro 13, Saara Lipsanen 2

Kokkola - 58,5

Konsta Alatupa 4, Mikael Bergdahl 2, Hanna-Maari Latvala 39, Suvi Selvenius 5, Jonna Anias 0,5, Jatta Salmela 2, Johanna Salmela 6

Pedersöre - 55

Christoffer Envall 9, Niclas Sandells 22, Jimmy Finnholm 2, Nathalie Blomqvist 4, Karin Storbacka 18


Turku - 51,5

Lauri Kirkkola 1, Ville Wendelin 2, Joonas Lehtinen 1, Juha Sonck 1, Eetu Turakainen 0,5, Eemeli Salomäki 11, Milja Thureson 18, Viola Westling 3, Laura Ahola 1, Taika Koilahti 6, Tiia Mäki 3, Elina Mattila 1, Sanne Erkkola 3

Pori - 46

Eero Ahola 3, Tuomas Seppänen 16, Juho Saarikoski 1, Nooralotta Neziri 26

Uusikaarlepyy - 43

Simone Wiklund 1, Jonna Skrifvars 2, Jonna Julin 4, Zenitha Eriksson 3, Heidi Eriksson 5, Sandra Eriksson 26, Lena Solvin 2

Nokia - 42,5


Ville Aarnivala 2, Olli Rannikko 3,5, Otto Kilpi 1, Ville Kivioja 6, Aleksi Jaakkola 4, Suvi Helin 11, Sanni Utriainen 8, Karoliina Kaasalainen 7

Kotka - 41,5


Miro Laurila 4, Ilari Piipponen 3, Tomas Wecksten 12,5, Oona Kettunen 11, Minttu Hukka 2, Krista Tervo 9

Porvoo - 41

Jonni Blomqvist 1, Sara Kuivisto 39, Amanda Liljedahl 1

Tohmajärvi - 40

Katri Hirvonen 22, Oona Sormunen 18

Kankaanpää - 38

Ville Myllymäki 10, Arttu Kangas 22, Aaron Kangas 6

Jyväskylä - 38


Eemil Helander 5, Ilari Manninen 6, Petteri Monni 15, Minna Laukka 2, Alisa Virtanen 2, Emma Koistinen 2, Emmi Mäkinen 6

Oulu - 38


Samuel Purola 4, Eetu Rantala 11, Henri Pakisjärvi 5, Elina Lindgren 6, Elina Lampela 3, Henriikka Könönen 1, Enna Hassinen 2, Essi Lindgren

Joensuu - 32


Jukka Keskisalo 9, Arttu Vattulainen 14, Lassi Etelätalo 9

Lahti - 31


Ossi Kekki 5, Hannu Granberg 11, Wilho Hautala 2, Olli Takala 2, Tiina Leppäkoski 3, Heta Tuuri 6, Noora Pesola 2

Orivesi - 31 -

Juuso Hassi 20, Sini Lällä 5, Kaisa Kymäläinen 6

*Nurmo - 30 - Pyry Niskala 13, Eetu Kangas 2, Heidi Erkinheimo 1, Jenni Kangas 14

Kuopio - 29 - Samu Mikkonen 5, Jouni Walden 11, Heikki Kukkonen 1, Maria Räsänen 8, Eveliina Rouvali 4

Lapinlahti - 28 - Sampo Lehtola 1, Sanna Kämäräinen 27

Ikaalinen - 27 - Samuli Samuelsson 22, Otto Ahlfors 5

Somero - 26 - Tommi Holttinen 3, Minna Nikkanen 23

Saarijärvi - 25 - Joonas Rinne 19, Jaakko Piesanen 4, Piia Pyykkinen 2

Riihimäki - 25 - Matilda Bogdanoff 17, Inga Linna 8

Orimattila - 25 - Kristiina Mäkelä 25

*Karjaa - 24 - Otto Loukkalahti 1, Tomas Söderlund 17, Oliver Helander 5, Teo Takala 1

Lohja - 22 - Oskari Mörö 19, Saara Nikander 3

Rovaniemi - 22 - Kalle Keskipoikela 1, Arttu Hirvonen 7, Johanna Peiponen 14

Soini - 22 - Samuli Järvelä 2, Merja Korpela 19, Jelena Jaakkola 1

Forssa - 21 - Janica Rauma 20, Astrid Snäll 1

*Jalasjärvi - 20 - Eero Haapala 8, Jarkko Kinnunen 12

Kouvola - 20 - Elmo Lakka 20

Kerava - 19 - Mikko Kyyrö 6, Jaakko Määttänen 1, Eveliina Määttänen 12

Urjala - 18 - Aleksi Ojala 18

Lieksa - 18 - Jutta Heikkinen 13, Hertta Heikkinen 5

Jämsä - 17 - Kristian Pulli 16, Sini Sanaslahti 1

Laitila - 16 - Joni Vainio-Kaila 13, Krista Uusi-Kinnala 2, Venla Laiho 1

Pielavesi - 16 - Antti Ruuskanen 16

Närpiö - 15 - Jonathan Åstrand 15

Vihti - 15 - Panu Pasanen 2, Samuli Eriksson 12, Elina Kostiainen 1

Järvenpää - 15 - Robin Ryynänen 3, Mika Loikkanen 1, Niina Kelo 11

Lieto - 15 - Tuomas Jokinen 4, Valtteri Kalliokulju 1, Tuomas Lehtonen 4, Maiju Mattila 1, Hennariikka Järvinen 2, Jatta-Mari Jääskeläinen 3

Kannus - 15 - Anniina Kortetmaa 15

Naantali - 14 - Markus Teijula 11, Rami Tuokko 3

Vöyri - 14 - Richard Östman 1, David Söderberg 13

Keuruu - 14 - Salla Sipponen 14

Nurmijärvi - 13 - Oskari Lehtonen 3, Viivi Lehikoinen 10

Tuusula - 13 - Topi Raitanen 9, Eemeli Kiiski 1, Antti Kempas 3

Sipoo - 13 - Eljas Aalto 5, Anton Kunnas 2, Otto Ylöstalo 3, Tiina Säily 3

Äänekoski - 13 - Arttu Mattila 8, Aino Pulkkinen 5

Myrskylä - 13 - Aino Paunonen 4, Venla Paunonen 9

Lapua - 13 - Elina Smolander 10, Anniina Kivimäki 3

Ilmajoki - 12 - Tero Pitkämäki 12

Kitee - 12 - Elisa Neuvonen 12

Kangasala - 11 - Martti Siikaluoma 4, Topias Koukkula 6, Juha Kauppinen 1

Siuntio - 11 - Eero Saleva 11

Kalajoki - 11 - Katri Tuorila 11

*Kuusjoki - 11 - Wilma Murto 11

Raisio - 10 - Christian Vänttinen 1, Johanna Kylmänen 1, Silja Kosonen 3, Miro Rastas 3, Anni Suominen 1, Aada Aho 1

*Vilppula - 10 - Santeri Tukia 3, Laura Rautanen 7

Parikkala - 10 - Panu Jantunen 5, Tiia Kuikka 5

*Vammala - 10 - Minna Haka-Risku 5, Ella Junnila 5

*Ylikiiminki - 10 - Janne Ukonmaanaho 10

Laukaa - 10 - Osku Torro 10

Koski - 10 - Henri Liipola 10

Kuortane - 10 - Anna Hämäläinen 10

*Varpaisjärvi - 10 - Senni Mäkitörmä 10

Kemi - 9 - Antti Kokkonen 5, Mette Baas 3, Ida Ravaska 1

Seinäjoki - 9 - Jussi Utriainen 3, Joonas Harjamäki 6

Tornio - 9 - Jussi Kanervo 9

Ulvila - 9 - Johanna Lehtinen 9

Rautjärvi - 9 - Marika Partinen 1, Heidi Nokelainen 8

Oripää - 9 - Anne Halkivaha 9

*Lehtimäki - 8 - Ari Mannio 8

Lappajärvi - 8 - Elmo Savola 8

Kärsämäki - 8 - Sami Itani 6, Jenni Kivioja 2

Pöytyä - 8 - Johanna Matintalo 8

*Valkeala - 7 - Visa Hongisto 7

Mikkeli - 7 - Viljami Kaasalainen 3, Jessica Kähärä 4

Lempäälä - 7 - Eetu Viitala 4, Santeri Kuusiniemi 2, Matias Mustonen 1

Virrat - 7 - Jussi Heikkilä 2, Vesa Rantanen 1, Helena Leveelahti 4

*Himanka - 7 - Mauri Kaattari 6, Joni Mattila 1

Imatra - 7 - Arttu Tyystjärvi 1, Senni Salminen 6

Laihia - 7 - Timo Kööpikkä 7

Pietarsaari - 7 - Jeanine Nygård 7

*Tammisaari - 7 - Jonna Berghem 7

Eurajoki - 7 - Sanna Aaltonen 7

Pälkäne - 7 - Tanja Komulainen 7

Hämeenlinna - 6 - Hannu Hämäläinen 5, Hannu Ali-Huokuna 1

Sulkava - 6 - Konsta Hämäläinen 5, Toni Sirviö 1

Nivala - 6 - Miika Tenhunen 4, Juha Lahdenranta 2

Janakkala - 6 - Niko Koskinen 2, Ilona Mononen 3, Jutta Heinonen 1

Kaustinen - 6 - Jesse Lehto 2, Jenni Penttilä 4

*Töysä - 6 - Olli-Pekka Karjalainen 6

*Kalanti - 6 - Annemari Kiekara 6

Kirkkonummi - 6 - Annimari Korte 6

Hanko - 6 - Linda Sandblom 6
Salo - 6 - Miia Kurppa 6

*Noormarkku - 5,5 - Matti Välimäki 5, Einari Välimäki 0,5

Alajärvi - 5 - Antti Ihamäki 1, Ville Rajala 1, Mikko Paavola 3

*Lohtaja - 5 - Mikko Kivinen 4, Tero Ojala 1

*Pyhäselkä - 5 - Matti Räsänen 5

Anjalankoski - 5 - Joona-Ville Heinä 5

Kauhava - 5 - Antti Korkealaakso 5

Paltamo - 5 - Elisa Leinonen 5

Kontiolahti - 5 - Jaana Sieviläinen 5

Heinola - 4 - Riku Marttinen 3, Heidi Marttinen 1

Kangasniemi - 4 - Henri Manninen 4

Kajaani - 4 - Henri Väyrynen 4

Karvia - 4 - Arttu Pajulahti 4

Savitaipale - 3,5 - Jesse Huttunen 3,5

Vehmaa - 3,5 - Jouni Marjaniemi 3,5

Kristiinankaupunki - 3 - Anders Lindahl 3

*Ruotsinpyhtää - 3 - Viktor Kantele 3

Vesilahti - 3 - Jere Bergius 3

*Suodenniemi - 3 - Jenniina Halkoaho 3

Hamina - 3 - Kaisa Tyni 3

Alavus - 3 - Mari Sepänmaa 3

*Haukipudas - 3 - Henna Palosaari 3

Loppi - 2 - Mikko Lahtio 2

Haapajärvi - 2 - Johan-Antti Kivilahti 2

*Peräseinäjoki - 2 - Ville Mylläri 2

Humppila - 2 - Nico Oksanen 2

Vimpeli - 2 - Toni Kuusela 2

Liminka - 2 - Toni Keränen 2

Parkano - 2 - Tero Järvenpää 2

Raahe - 2 - Matias Korpela 2

Valkeakoski - 2 - Mira Tuominen 2

Ylitornio - 2 - Ida Aidanpää 2

*Kiukainen - 2 - Martta Rautala 2

Varkaus - 2 - Laura Ollikainen 2

Maarianhamina - 2 - Hanna Wiss 2

Pieksämäki - 2 - Johanna Pulkkinen 2

Kauhajoki - 2 - Suvi Koskinen 2

Rauma - 2 - Julia Valtanen 2

Haapavesi - 1,5 - Jarno Kivioja 1,5

*Mietoinen - 1 - Jarkko Ruostekivi 1

Harjavalta - 1 - Juho Vanhala 1

Pyhäjärvi - 1 - Rami Oravakangas 1

Polvijärvi - 1 - Jari Räsänen 1

Kruunupyy - 1 - Daniel Sjölind 1

*Dragsfjärd - 1 - Conny Karlsson 1

Salla - 1 - Jouni Helppikangas 1

Petäjävesi - 1 - Arno Laitinen 1

Toholampi - 1 - Teemu Wirkkala 1

Ähtäri - 1 - Ville Toivonen 1

Kiuruvesi - 1 - Sara Francis 1

Nummi-Pusula - 1 - Meri Rantanen 1

Pudasjärvi - 1 - Mari Laakkonen 1

Juva - 1 - Viivi Avikainen 1

*Toijala - Noora Toivo 1

Luoto - 1 - Alina Strömberg 1

*Maaninka - 1 - Jonna Miettinen 1

Uusikaupunki - 0,5 - Valtteri Välimäki 0,5


Ulkomailla nuoruutensa viettäneet:


Australia - Matthew Fox 1

Saksa - Jonas Hamm 2

Yhdysvallat - Marco Bertolotti 4, Thomas Barrineau 7

Kenia - Lewis Korir 18, Willy Rotich 6

Ranska - Frederic Tranchand 1

Etelä-Afrikka - Frantz Kruger 11

Tsekki - Kristiina Mäki 26

Viro - Eleriin Haas 12,5, Kati Ojaloo 4


Ei junioriuraa:

Matti Rauma 1

Katarina Skräddar 5

Jenni Moskari 1

Laura Manninen 8

Minna-Maria Kangas 1

Lue myös



Katso kaikki uutiset