fi

Sivu sisältää mainoslinkkejä

Norjan uunituore voittaja jää yllättäen sivuun tämän viikonlopun maailmancupista


Lars Heggen jää pois Gomsin maastohiihdon maailmancupista kuormituksen vuoksi.
Etusuora: 21.01.2026 19:28Hiihto
Norjan uunituore voittaja jää yllättäen sivuun tämän viikonlopun maailmancupista
Kuva: Newspower.it
Lars Heggen jää sivuun Gomsin maailmancupista


Norjan maastohiihdon tulikuumin tulevaisuuden lupaus Lars Heggen matkustaa kotiin Sveitsin Gomsista eikä osallistu tuleviin maailmancupin kilpailuihin, kertoo Norjan yleisradio NRK.

NRK:n tietojen mukaan päätös on tehty yhteisymmärryksessä valmennuksen ja maajoukkueen lääkintätiimin kanssa.

– Larsilla on ollut viime aikoina erittäin kuormittava kilpailu- ja matkustusjakso. Siksi hän päätti matkustaa kotiin palautuakseen ja saadakseen voimansa takaisin, kertoo maajoukkueen lääkäri Ove Feragen.

Päätös on yllättävä, sillä Heggen oli nimetty Norjan joukkueeseen Sveitsin Gomsissa käytävään maailmancupiin. Toki lepotauko ennen juuri alkavia olympialaisia ei sinänsä ole yllätys.

Heggenin tilalle Norjan joukkueessa nousevat sprinttikilpailuun Mats Opsal ja 20 km yhteislähtöön Edvard Sandvik.

Heggen on ollut viime viikkoina vahvassa vireessä. Viime viikonloppuna hän saavutti uransa ensimmäisen maailmancupin voiton vapaan hiihtotavan sprintissä Oberhofissa.

Vasta uransa ensimmäistä kautta hiihtävä 20-vuotias norjalainen oli lisäksi toinen Toblachin sprintissä ja kolmas Toblachin 5 km erähiihdoissa. Maastohiihdon maailmancupin pistetilanteessa Heggen on peräti viidennellä sijalla.

Gomsin maailmancup alkaa perjantaina parisprinteillä (v), lauantaina hiihdetään sprintit (p) ja sunnuntaina 20 km (p) yhteislähtökilpailut.



Lähde: NRK