Naisten maratonilla valtava uusi maailmanennätys - miesten Suomen ennätys on kevyttä tavaraa tämän rinnalla


Kenian Ruth Chepngetich on juossut Chicagon maratonilla uuden naisten maailmanennätyksen 2.09.57.
Etusuora: 13.10.2024 17:37Yleisurheilu
Naisten maratonilla valtava uusi maailmanennätys - miesten Suomen ennätys on kevyttä tavaraa tämän rinnalla
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Kaikkien aikojen paras naisen juoksema aika maratonilla ennen tätä päivää oli Tigst Assefan 2.11.53 viime syksyn Berliinin maratonilta.



Ruth Chepngetich juoksi myös alle voimassa olevan miesten Suomen ennätyksen, joka on Janne Holmenin 2.10.46 vuodelta 2008.



Tämä on tiettävästi ensimmäinen kerta yleisurheilun historiassa, kun arvokisaohjelmassa olevan ja säännöiltään miesten ja naisten osalta identtisen lajin naisten maailmanennätys on parempi kuin miesten Suomen ennätys.

Miesten sarjan Chicagossa voitti Kenian John Korir ennätysajallaan 2.02.46.

Muokattu: Assefan aika oli virallinen ME, vaikka se oli tehty miesten ja naisten kanssa samassa kilpailussa.



Kaupallinen yhteistyö

Katso huippuyleisurheilua suorana yksinoikeudella MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta! Näet muun muassa Timanttiliigan osakilpailut kaudella 2025 ainoastaan MTV Katsomo+ Urheilusta.

MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:

  • Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour ja World Athletics Continental Tour
  • Liiga, Mestis ja muu jääkiekko
  • Mestarien liiga, Serie A, La Liga ja muu jalkapallo
  • MM-ralli, NFL, ATP-tennis ja paljon muuta

Hanki katseluoikeus ja nauti huippuurheilusta suorana lähetyksenä.