Miesten keihäänheiton kaikkien aikojen top 100: Suomi edelleen kuskin paikalla

Miesten keihäänheiton kaikkien aikojen top 100: Suomi edelleen kuskin paikalla


Viime vuosien totuttua vaisummasta tulostasosta huolimatta suomalaisnimiä löytyy edelleen eniten miesten maailman kaikkien aikojen sadan parhaan heittäjän joukosta.
Etusuora: 14.09.2020 08:41Yleisurheilu
Miesten keihäänheiton kaikkien aikojen top 100: Suomi edelleen kuskin paikalla
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Tero Pitkämäki
Juttu pohjautuu Tilastopajan tilastoihin nykyisin käytössä olevalla keihäsmallilla heitetyistä tuloksista. A-merkintä tulosten yhteydessä merkitsee korkeassa ilmanalassa tehtyä tulosta.

Saksan Johannes Vetter laittoi viime viikolla miesten keihäänheiton kaikkien aikojen listaa uusiksi, heittämällä nykyisen keihäsmallin kaikkien aikojen toisiksi pisimmän heiton 97,76 Puolassa. Maailmaennätys on edelleen Tsekin Jan Zeleznyn nimissä. Tsekkitykki heitti Jenassa vuonna 1996 keihään lukemiin 98,48.

Ennen Vetteriä edellinen kaikkien aikojen top kymppiin yltänyt heittäjä on niin ikään saksalainen Andreas Hofmann, jonka kädestä irtosi 92,06 kantanut heitto kaksi vuotta sitten Offenburgissa, Saksassa. Hofmann yltää heitollaan kaikkien aikojen listalla kahdeksanneksi.

Myös Kenian Julius Yego on yltänyt 2010-luvulla kaikkien aikojen 10 parhaan heittäjän listalle heitettyään vuonna 2015 Pekingin MM-kisoissa kultaa tuloksella 92,72 (sija #5). Top kymppiin vaaditaan tällä hetkellä tulosta 91,59. Kymppisijaa pitää itsellään Norjan Andreas Thorkildsen, joka kiskaisi kotimaassaan Oslon Bislettillä vuonna 2006.

Kaikkien aikojen top 100 heittäjät

#UrheilijaTulosPvm
1.Jan Železný (CZE)98.4825.5.1996
2.Johannes Vetter (GER)97.766.9.2020
3.Thomas Röhler (GER)93.905.5.2017
4.Aki Parviainen (FIN)93.0926.6.1999
5.Julius Yego (KEN)92.7226.8.2015
6.Sergey Makarov (RUS)92.6130.6.2002
7.Raymond Hecht (GER)92.6021.7.1995
8.Andreas Hofmann (GER)92.062.6.2018
9.Konstandínos Gatsioúdis (GRE)91.6924.6.2000
10.Andreas Thorkildsen (NOR)91.592.6.2006
11.Tero Pitkämäki (FIN)91.5326.6.2005
12.Steve Backley (GBR)91.4625.1.1992
13.Cheng Chao-Tsun (TPE)91.3626.8.2017
14.Breaux Greer (USA)91.2921.6.2007
15.Vadims Vasiļevskis (LAT)90.7322.7.2007
16.Magnus Kirt (EST)90.6122.6.2019
17.Seppo Räty (FIN)90.6020.7.1992
18.Boris Henry (GER)90.449.7.1997
19.Keshorn Walcott (TTO)90.169.7.2015
20.Jakub Vadlejch (CZE)89.7312.8.2017
21.Ihab Abdelrahman (EGY)89.2118.5.2014
22.Edis Matusevičius (LTU)89.1727.7.2019
23.Tom Petranoff (USA)89.16A1.11.1991
24.Zhao Qinggang (CHN)89.152 Oct 2014
25.Patrik Bodén (SWE)89.1024.11.1990
26.Bernhard Seifert (GER)89.0626.5.2019
27.Jarrod Bannister (AUS)89.0229.2.2008
28.Antti Ruuskanen (FIN)88.982.8.2015
29.Aleksandr Ivanov (RUS)88.907.6.2003
30.Dmitriy Tarabin (RUS)88.8424.7.2013
31.Marius Corbett (RSA)88.7521.9.1998
32.Peter Blank (GER)88.7030.6.2001
33.Matthias de Zordo (GER)88.3616.9.2011
34.Vítězslav Veselý (CZE)88.348.8.2012
35.Petr Frydrych (CZE)88.3212.8.2017
36.Julian Weber (GER)88.293.9.2016
37.Matti Närhi (FIN)88.2427.7.1997
38.Juha Laukkanen (FIN)88.2220.6.1992
39.Gavin Lovegrove (NZL)88.205.7.1996
40.Marcin Krukowski (POL)88.0921.7.2017
41.Neeraj Chopra (IND)88.0627.8.2018
42.Oliver Helander (FIN)88.027.7.2018
43.Ioánnis Kiriazís (GRE)88.0131.3.2017
44.Vladimir Ovchinnikov (RUS)88.0014.5.1995
45.Andrus Värnik (EST)87.8319.8.2003
46.Harri Hakkarainen (FIN)87.8224.6.1995
47.Kazuhiro Mizoguchi (JPN)87.6027.5.1989
48.Vladimir Sasimovich (BLR)87.4024.6.1995
49.Andrey Moruyev (RUS)87.3425.6.1994
50.Anderson Peters (GRN)87.3110.8.2019
51.Teemu Wirkkala (FIN)87.2322.7.2009
52.Viktor Zaytsev (UZB)87.2023.6.1992
52.Peter Esenwein (GER)87.2031.5.2004
52.Guillermo Martínez (CUB)87.20A28.10.2011
55.Dariusz Trafas (POL)87.1717.9.2000
56.Tom Pukstys (USA)87.1225.5.1997
56.Emeterio González (CUB)87.123.6.2000
58.Yuriy Rybin (RUS)86.9826.8.1995
59.Mick Hill (GBR)86.9413.6.1993
60.Ryohei Arai (JPN)86.8321.10.2014
61.Ari Mannio (FIN)86.827.6.2015
62.Einar Vilhjálmsson (ISL)86.8029.8.1992
62.Robert Oosthuizen (RSA)86.80A1.11.2008
64.Pål Arne Fagernes (NOR)86.7422.9.2000
65.Lars Hamann (GER)86.7113.5.2017
66.Tero Järvenpää (FIN)86.6827.7.2008
67.Andrew Currey (AUS)86.6722.7.2001
68.Zigismunds Sirmais (LAT)86.667.7.2016
69.Klaus Tafelmeier (GER)86.6412.7.1987
69.Ainārs Kovals (LAT)86.6423.8.2008
69.Huang Shih-Feng (TPE)86.6426.8.2017
72.Harri Haatainen (FIN)86.6319.8.2001
73.Tapio Korjus (FIN)86.5025.8.1988
74.Kim Amb (SWE)86.4925.7.2020
75.Ēriks Rags (LAT)86.4722.7.2001
76.Alexandru Novac (ROU)86.375.7.2018
77.Stuart Farquhar (NZL)86.3129.4.2012
78.Arshad Nadeem (PAK)86.297.12.2019
79.Shivpal Singh (IND)86.2322.4.2019
80.Oleksandr Pyatnytsya (UKR)86.1220.5.2012
81.Aliaksei Katkavets (BLR)86.051.8.2020
82.Kimmo Kinnunen (FIN)85.968.8.1999
82.Yukifumi Murakami (JPN)85.9629.4.2013
84.Paraskevás Batzávalis (GRE)85.9520.7.2016
85.Magnus Arvidsson (SWE)85.755.5.2007
86.Dmitriy Polyunin (UZB)85.7423.6.1992
86.Miroslav Guzdek (CZE)85.74A5.4.2002
88.Andrey Shevchuk (RUS)85.701.6.1993
89.Mark Roberson (GBR)85.6719.7.1998
90.William Hamlyn-Harris (AUS)85.6031.1.2004
90.Fatih Avan (TUR)85.6020.5.2012
92.Ilya Korotkov (RUS)85.4725.2.2010
93.Andreas Linden (GER)85.4217.9.1995
94.Rocco van Rooyen (RSA)85.3923.5.2015
95.Donald-Aik Sild (EST)85.2810.6.1994
96.Ahmed Bader Magour (QAT)85.2313.6.2017
97.Björn Lange (GER)85.2119.8.2001
98.Ari Pakarinen (FIN)85.1822.7.1995
99.Viktor Yevsyukov (KAZ)85.1621.6.1987
100.Joshua Robinson (AUS)85.1114.5.2016


Parviainen, Pitkämäki ja Räty yli 90 metrin miehiä


Suomalaisista kaikkien aikojen top-listalla komeilee neljäntenä Aki Parviaisen nimi. Parviainen heitti ennätyksenä 93,09 vuonna 1999 Kuortaneella. Samana vuonna Parviainen hetti myös MM-kultaa Sevillassa tuloksella 89,52.

Toiseksi pisimmälle suomalaisista nykyisellä keihäsmallilla on heittänyt Tero Pitkämäki, jonka ennätyslukemat 91,53 syntyivät Parviaisen tapaan Kuortaneella. Seppo Räty on kolmas suomalainen, joka on kyennyt ylittämään 90 metriä nykykeihäällä. Räty riuhtaisi Nurmijärvellä 1992 keihään lukemiin 90,60.

Kaikkiaan maailmasta löytyy 19 kpl 90 metrin ylittänyttä heittäjää. Eniten ysikympin miehiä löytyy Saksasta (5 kpl) ja toiseksi eniten Suomesta (3 kpl). Muut maat ovat saaneet toistaiseksi tyytyä maksimissaan yhteen 90 metrin heittäjään. Yksi heittäjä 90 metrin kerhoon löytyy Tsekistä, Keniasta, Venäjältä, Kreikasta, Norjasta, Iso-Britanniasta, Taipeista, Yhdysvalloista, Latviasta, Virosta sekä Trinidad ja Tobagosta.

Sadan parhaan heittäjän joukossa suomalaisia on yhteensä peräti 15.

Suomalaisten top 15

#UrheilijaTulosPvm
1.Aki Parviainen (FIN)93.0926.6.1999
2.Tero Pitkämäki (FIN)91.5326.6.2005
3.Seppo Räty (FIN)90.6020.7.1992
4.Antti Ruuskanen (FIN)88.982.8.2015
5.Matti Närhi (FIN)88.2427.7.1997
6.Juha Laukkanen (FIN)88.2220.6.1992
7.Oliver Helander (FIN)88.027.7.2018
8.Harri Hakkarainen (FIN)87.8224.6.1995
9.Teemu Wirkkala (FIN)87.2322.7.2009
10.Ari Mannio (FIN)86.827.6.2015
11.Tero Järvenpää (FIN)86.6827.7.2008
12.Harri Haatainen (FIN)86.6319.8.2001
13.Tapio Korjus (FIN)86.5025.8.1988
14.Kimmo Kinnunen (FIN)85.968.8.1999
15.Ari Pakarinen (FIN)85.1822.7.1995


Sadan parhaan joukossa eniten suomalaisia


Kun tilastojen tarkastelua laajennetaan sadan parhaan miesheittäjän listaan, nähdään, että Suomi on edelleen kaikkien aikojen kovin keihäsmaa. Suomalaisia kaikkien aikojen sadan parhaan joukosta löytyy siis peräti 15 ja se on enemmän kuin millään muulla maalla. Tällä hetkellä paikka top sadassa irtoaa tuloksella 85,11.

Kaikkiaan top 100 -listalta löytyy 34:n eri maan edustajia. Suomella ja Saksalla on selvästi eniten heittäjiä sadan pisimmälle heittäneen miehen joukossa. Suomalaisia listalta löytyy siis 15, saksalaisia 14. Venäjä on listan kolmonen kahdeksalla top 100 -heittäjällään. Tsekkiläisiä top sadassa on vielä viisi, kun muilla mailla edustus kärkilistalla jää maksimissaan neljään.

Viimeisimpänä suomalaisena sadan parhaan heittäjän listalle on yltänyt Oliver Helander, joka heitti itsensä sijalle 42 Pietarsaaressa vuonna 2018 SFI:n mestaruuskisoissa tuloksella 88,02.

Top 100 heittäjät maittain

MaaMäärä
FIN15
GER14
RUS8
CZE5
LAT, AUS4
JPN, GBR USA, EST, SWE, RSA, GRE3
NOR, BLR, TPE, UZB, CUB, NZL, POL, IND2
GRN, ISL, TTO, ROU, EGY, PAK, LTU, UKR, CHN, TUR, QAT, KAZ, KEN1



Železný omassa luokassaaan, Vetter kirii


HUOM! Tilastot päivitettu 14.9. klo 12:50. Taulukossa on nyt huomioitu myös useampi samassa kisassa heitetty heitto samalta urheilijalta.

Edellä puitu lista piti sisällään vain uran parhaan heiton kultakin heittäjältä. Kun tarkastellaan sataa kaikkien aikojen pisintä heittoa nykyisellä keihäsmallilla siten, että kultakin heittäjältä otetaan mukaan kaikki uran pisimmät heitot, muuttuu lista hieman yksitoikkoisemmaksi.

ME-miehen Jan Železnýn nimi löytyy sadan pisimmän heiton listalta peräti 42 kertaa. Kymmenestä kaikkien aikojen pisimmästä heitosta Železný on heittänyt kuusi, Vetterinkin yltäessä jo kolmeen top 10 -tulokseen. Thomas Röhler mahtuu ainoa edellä mainitun hirmukaksikon ulkopuolelta kärkikymmenikköön juuri kymmenenneksi tuloksella 93,90.

Kaikkien aikojen top 100 heitot

#UrheilijaTulosPvm
1.Jan Železný (CZE)98.4825.5.1996
2.Johannes Vetter (GER)97.766.9.2020
3.Jan Železný (CZE)95.6629.8.1993
4.Jan Železný (CZE)95.54A6.4.1993
5.Jan Železný (CZE)95.3429.8.1993
6.Johannes Vetter (GER)94.846.9.2020
7.Jan Železný (CZE)94.6431.5.1996
8.Johannes Vetter (GER)94.4411.7.2017
9.Jan Železný (CZE)94.0226.11.1997
10.Thomas Röhler (GER)93.905.5.2017
11.Johannes Vetter (GER)93.8818.8.2017
12.Aki Parviainen (FIN)93.0926.6.1999
13.Johannes Vetter (GER)93.0611.7.2017
14.Jan Železný (CZE)92.8825.5.1996
15.Jan Železný (CZE)92.8012.8.2001
16.Julius Yego (KEN)92.7226.8.2015
17.Johannes Vetter (GER)92.7011.11.2018
18.Sergey Makarov (RUS)92.6130.6.2002
19.Raymond Hecht (GER)92.6021.7.1995
20.Jan Železný (CZE)92.4228.5.1997
21.Aki Parviainen (FIN)92.4123.6.2001
22.Jan Železný (CZE)92.3026.3.1997
23.Jan Železný (CZE)92.289.9.1995
23.Raymond Hecht (GER)92.2814.8.1996
25.Jan Železný (CZE)92.2626.3.1997
26.Jan Železný (CZE)92.1227.8.1995
26.Jan Železný (CZE)92.1215.9.1995
28.Andreas Hofmann (GER)92.062.6.2018
29.Jan Železný (CZE)91.8827.8.1995
30.Jan Železný (CZE)91.824.9.1994
31.Thomas Röhler (GER)91.784.5.2018
32.Konstandínos Gatsioúdis (GRE)91.6924.6.2000
33.Jan Železný (CZE)91.681.7.1994
34.Johannes Vetter (GER)91.6718.8.2017
35.Andreas Thorkildsen (NOR)91.592.6.2006
36.Johannes Vetter (GER)91.564.5.2018
37.Tero Pitkämäki (FIN)91.5326.6.2005
38.Thomas Röhler (GER)91.5328.6.2017
39.Jan Železný (CZE)91.504.6.1994
39.Jan Železný (CZE)91.50A8.4.1996
39.Raymond Hecht (GER)91.501.9.1996
42.Johannes Vetter (GER)91.4911.8.2020
43.Jan Železný (CZE)91.4815.9.1995
44.Steve Backley (GBR)91.4625.1.1992
45.Andreas Hofmann (GER)91.4420.5.2018
45.Andreas Hofmann (GER)91.4430.8.2018
45.Jan Železný (CZE)91.4425.5.1996
45.Jan Železný (CZE)91.4426.3.1997
49.Jan Železný (CZE)91.402.7.1993
50.Julius Yego (KEN)91.397.6.2015
51.Cheng Chao-Tsun (TPE)91.3626.8.2017
52.Jan Železný (CZE)91.348.4.1997
53.Tero Pitkämäki (FIN)91.3310.9.2005
54.Aki Parviainen (FIN)91.3112.8.2001
55.Jan Železný (CZE)91.301.9.1995
56.Breaux Greer (USA)91.2921.6.2007
57.Jan Železný (CZE)91.288.7.1994
57.Andreas Thorkildsen (NOR)91.2828.8.2009
57.Thomas Röhler (GER)91.2829.6.2016
60.Konstandínos Gatsioúdis (GRE)91.2726.5.2001
61.Tero Pitkämäki (FIN)91.2322.7.2007
61.Jan Železný (CZE)91.238.6.2001
61.Konstandínos Gatsioúdis (GRE)91.2324.7.2002
64.Johannes Vetter (GER)91.22A27.2.2018
65.Johannes Vetter (GER)91.2010.8.2017
66.Tero Pitkämäki (FIN)91.1124.6.2006
67.Andreas Hofmann (GER)91.0726.8.2017
68.Johannes Vetter (GER)91.0611.7.2017
69.Jan Železný (CZE)91.0422.6.1996
69.Thomas Röhler (GER)91.0429.6.2016
71.Jan Železný (CZE)91.0222.6.1996
71.Thomas Röhler (GER)91.0228.6.2017
73.Aki Parviainen (FIN)90.9724.6.2000
74.Jan Železný (CZE)90.9215.9.1995
75.Aki Parviainen (FIN)90.8811.6.1998
76.Sergey Makarov (RUS)90.8712.6.2002
77.Sergey Makarov (RUS)90.8629.5.2002
77.Johannes Vetter (GER)90.8625.8.2020
79.Steve Backley (GBR)90.8122.7.2001
80.Aki Parviainen (FIN)90.8020.6.2000
80.Jan Železný (CZE)90.8030.5.1995
82.Jan Železný (CZE)90.7610.8.2001
82.Jan Železný (CZE)90.768.7.1994
84.Thomas Röhler (GER)90.758.6.2018
84.Johannes Vetter (GER)90.7511.7.2017
86.Vadims Vasiļevskis (LAT)90.7322.7.2007
87.Breaux Greer (USA)90.7120.5.2007
87.Vadims Vasiļevskis (LAT)90.7123.5.2009
89.Jan Železný (CZE)90.6821.7.1993
90.Jan Železný (CZE)90.6227.8.1995
91.Andreas Thorkildsen (NOR)90.6114.8.2011
92.Magnus Kirt (EST)90.6122.6.2019
93.Seppo Räty (FIN)90.6020.7.1992
93.Jan Železný (CZE)90.6013.4.1993
93.Jan Železný (CZE)90.6011.5.1996
96.Jan Železný (CZE)90.59A24.11.2000
97.Jan Železný (CZE)90.5826.3.1997
97.Jan Železný (CZE)90.588.4.1996
99.Andreas Thorkildsen (NOR)90.5723.8.2008
100.Jan Železný (CZE)90.565.6.2000
100.Jan Železný (CZE)90.5628.7.2000


Kaikkiaan sadan pisimmän heiton heittäneiden joukosta löytyy 17 eri nimeä. Toiseksi eniten top 100 -heittoja löytyy Johannes Vetteriltä (14 kpl) ja kolmanneksi eniten Saksan Thomas Röhreriltä (7 kpl). Parhaan suomalaisena Aki Parviainen yltää sijalle 12 SE-tuloksellaan 93,09. Suomalaisheittoja top sadasta löytyy tällä hetkellä 11 kappaletta (Parviainen 6, Pitkämäki 4, Räty 1). Top 100 -heittojen listalle nousemiseksi vaaditaan tällä hetkellä tulosta 90,56.

Top 100 -heittojen listalle mahtuu heittäjiä kaikkiaan 12 eri maasta. Tälläkin listalla Saksa ja Suomi erottuvat muista, sillä ne ovat ainoat maat, joilla on listalla useampi kuin yksi heittäjä: 4 Saksasta, 3 Suomesta, 1 Norjasta, Tsekistä, Venäjältä, Kreikasta, Latviasta, Virosta, Keniasta, Iso-Britanniasta, Yhdysvalloista, ja Taipeista.

Eniten top 100 -heittoja

#UrheilijaKpl
1.Jan Železný (CZE)42
2.Johannes Vetter (GER)14
3.Thomas Röhler (GER)7
4.Aki Parviainen (FIN)6
5.Tero Pitkämäki (FIN)4
5.Andreas Thorkildsen (NOR)4
5.Andreas Hofmann (GER)4
8.Sergey Makarov (RUS)3
8.Raymond Hecht (GER)3
8.Konstandínos Gatsioúdis (GRE)3
11.Vadims Vasiļevskis (LAT)2
11.Julius Yego (KEN)2
11.Steve Backley (GBR)2
14.Magnus Kirt (EST)1
14.Breaux Greer (USA)1
14.Seppo Räty (FIN)1
14.Cheng Chao-Tsun (TPE)1

Lue myös



Katso kaikki artikkelit