Miesten keihäänheiton kaikkien aikojen top 100: Vetter jahtaa Železnýa

Miesten keihäänheiton kaikkien aikojen top 100: Vetter jahtaa Železnýa


Suomalaisnimiä löytyy edelleen eniten miesten maailman kaikkien aikojen sadan parhaan heittäjän joukosta.
Etusuora: 02.06.2021 12:37Yleisurheilu
Miesten keihäänheiton kaikkien aikojen top 100: Vetter jahtaa Železnýa
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Johannes Vetter
Juttu pohjautuu Tilastopajan tilastoihin nykyisin käytössä olevalla keihäsmallilla heitetyistä tuloksista. A-merkintä tulosten yhteydessä merkitsee korkeassa ilmanalassa tehtyä tulosta.

Saksan Johannes Vetter on laittanut parin viime vuoden aikana kaikkien aikojen listaa uusiksi, heittämällä muun muassa nykyisen keihäsmallin kaikkien aikojen toisiksi pisimmän heiton 97,76 Puolassa. Vetter on piti 90 metrin rajaa pilkkanaan vuonna 2021 ja ylitti sen kauden aikana kaikkiaan 11 kertaa.

Maailmaennätys on edelleen Tsekin Jan Železnýn nimissä. Tsekkitykki heitti Jenassa vuonna 1996 keihään lukemiin 98,48.

Uusin tulokas kaikkien aikojen top kymppiin on vuoden 2019 Dohan maailmanmestari Grenadan 24-vuotias Anderson Peters, joka heitti Dohan Timanttiliigassa 13.5.2022 kaikkien aikojen vitoseksi tuloksella 93,07.

Top kymppiin vaaditaan tällä hetkellä tulosta 91,69. Kymppisijaa pitää itsellään Kreikan Konstandínos Gatsioúdis, joka kiskaisi ennätyksensä Kuortaneella vuonna 2000.

Tilastot päivitetty 15.6.2022 klo 10:36.

Kaikkien aikojen top 100 heittäjät

#UrheilijaTulosPvm
1.Jan Železný (CZE)98.4825.5.1996
2.Johannes Vetter (GER)97.766.9.2020
3.Thomas Röhler (GER)93.905.5.2017
4.Aki Parviainen (FIN)93.0926.6.1999
5.Anderson Peters (GRN)93.0713.5.2022
6.Julius Yego (KEN)92.7226.8.2015
7.Sergey Makarov (RUS)92.6130.6.2002
8.Raymond Hecht (GER)92.6021.7.1995
9.Andreas Hofmann (GER)92.062.6.2018
10.Konstandínos Gatsioúdis (GRE)91.6924.6.2000
11.Andreas Thorkildsen (NOR)91.592.6.2006
12.Tero Pitkämäki (FIN)91.5326.6.2005
13.Steve Backley (GBR)91.4625.1.1992
14.Cheng Chao-Tsun (TPE)91.3626.8.2017
15.Breaux Greer (USA)91.2921.6.2007
16.Jakub Vadlejch (CZE)90.8813.5.2022
17.Vadims Vasiļevskis (LAT)90.7322.7.2007
18.Magnus Kirt (EST)90.6122.6.2019
19.Seppo Räty (FIN)90.6020.7.1992
20.Boris Henry (GER)90.449.7.1997
21.Keshorn Walcott (TTO)90.169.7.2015
22.Oliver Helander (FIN)89.8314.6.2022
23.Marcin Krukowski (POL)89.558.6.2021
24.Julian Weber (GER)89.546.6.2022
25.Neeraj Chopra (IND)89.3014.6.2022
26.Ihab Abdelrahman (EGY)89.2118.5.2014
27.Edis Matusevičius (LTU)89.1727.7.2019
28.Tom Petranoff (USA)89.16A1.11.1991
29.Zhao Qinggang (CHN)89.152 Oct 2014
30.Patrik Bodén (SWE)89.1024.11.1990
31.Bernhard Seifert (GER)89.0626.5.2019
32.Jarrod Bannister (AUS)89.0229.2.2008
33.Antti Ruuskanen (FIN)88.982.8.2015
34.Aleksandr Ivanov (RUS)88.907.6.2003
35.Dmitriy Tarabin (RUS)88.8424.7.2013
36.Marius Corbett (RSA)88.7521.9.1998
37.Peter Blank (GER)88.7030.6.2001
38.Matthias de Zordo (GER)88.3616.9.2011
39.Vítězslav Veselý (CZE)88.348.8.2012
40.Petr Frydrych (CZE)88.3212.8.2017
41.Matti Närhi (FIN)88.2427.7.1997
42.Juha Laukkanen (FIN)88.2220.6.1992
43.Gavin Lovegrove (NZL)88.205.7.1996
44.Ioánnis Kiriazís (GRE)88.0131.3.2017
45.Vladimir Ovchinnikov (RUS)88.0014.5.1995
46.Andrus Värnik (EST)87.8319.8.2003
47.Harri Hakkarainen (FIN)87.8224.6.1995
48.Kazuhiro Mizoguchi (JPN)87.6027.5.1989
49.Gatis Čakšs (LAT)87.579.6.2021
50.Aliaksei Katkavets (BLR)86.051.8.2020
51.Vladimir Sasimovich (BLR)87.4024.6.1995
52.Andrey Moruyev (RUS)87.3425.6.1994
53.Teemu Wirkkala (FIN)87.2322.7.2009
54.Viktor Zaytsev (UZB)87.2023.6.1992
54.Peter Esenwein (GER)87.2031.5.2004
54.Guillermo Martínez (CUB)87.20A28.10.2011
57.Dariusz Trafas (POL)87.1717.9.2000
58.Tom Pukstys (USA)87.1225.5.1997
58.Emeterio González (CUB)87.123.6.2000
60.Yuriy Rybin (RUS)86.9826.8.1995
61.Mick Hill (GBR)86.9413.6.1993
62.Ryohei Arai (JPN)86.8321.10.2014
63.Ari Mannio (FIN)86.827.6.2015
64.Einar Vilhjálmsson (ISL)86.8029.8.1992
64.Robert Oosthuizen (RSA)86.80A1.11.2008
66.Pål Arne Fagernes (NOR)86.7422.9.2000
67.Lars Hamann (GER)86.7113.5.2017
68.Tero Järvenpää (FIN)86.6827.7.2008
69.Andrew Currey (AUS)86.6722.7.2001
70.Zigismunds Sirmais (LAT)86.667.7.2016
70.Andrian Mardare (MDA)86.668.5.2021
72.Klaus Tafelmeier (GER)86.6412.7.1987
72.Ainārs Kovals (LAT)86.6423.8.2008
72.Huang Shih-Feng (TPE)86.6426.8.2017
75.Harri Haatainen (FIN)86.6319.8.2001
76.Tapio Korjus (FIN)86.5025.8.1988
77.Kim Amb (SWE)86.4925.7.2020
78.Ēriks Rags (LAT)86.4722.7.2001
79.Arshad Nadeem (PAK)86.3812.4.2021
80.Alexandru Novac (ROU)86.375.7.2018
81.Stuart Farquhar (NZL)86.3129.4.2012
82.Shivpal Singh (IND)86.2322.4.2019
83.Oleksandr Pyatnytsya (UKR)86.1220.5.2012
84.Rocco van Rooyen (RSA)85.9727.2.2021
85.Kimmo Kinnunen (FIN)85.968.8.1999
86.Yukifumi Murakami (JPN)85.9629.4.2013
87.Paraskevás Batzávalis (GRE)85.9520.7.2016
88.Magnus Arvidsson (SWE)85.755.5.2007
89.Dmitriy Polyunin (UZB)85.7423.6.1992
89.Miroslav Guzdek (CZE)85.74A5.4.2002
91.Andrey Shevchuk (RUS)85.701.6.1993
92.Mark Roberson (GBR)85.6719.7.1998
92.Michael Shuey (USA)85.6717.7.2021
94.William Hamlyn-Harris (AUS)85.6031.1.2004
95.Fatih Avan (TUR)85.6020.5.2012
96.Ilya Korotkov (RUS)85.4725.2.2010
97.Andreas Linden (GER)85.4217.9.1995
98.Donald-Aik Sild (EST)85.2810.6.1994
99.Ahmed Bader Magour (QAT)85.2313.6.2017
100.Björn Lange (GER)85.2119.8.2001


Parviainen, Pitkämäki ja Räty yli 90 metrin miehiä


Suomalaisista kaikkien aikojen top-listalla komeilee neljäntenä Aki Parviaisen nimi. Parviainen heitti ennätyksenä 93,09 vuonna 1999 Kuortaneella. Samana vuonna Parviainen hetti myös MM-kultaa Sevillassa tuloksella 89,52.

Toiseksi pisimmälle suomalaisista nykyisellä keihäsmallilla on heittänyt Tero Pitkämäki, jonka ennätyslukemat 91,53 syntyivät Parviaisen tapaan Kuortaneella. Seppo Räty on kolmas suomalainen, joka on kyennyt ylittämään 90 metriä nykykeihäällä. Räty riuhtaisi Nurmijärvellä 1992 keihään lukemiin 90,60.

Kaikkiaan maailmasta löytyy 21 kpl 90 metrin ylittänyttä heittäjää. Eniten ysikympin miehiä löytyy Saksasta (5 kpl), toiseksi eniten Suomesta (3 kpl) ja kolmanneksi eniten Tsekistä (2 kpl). Muut maat ovat saaneet toistaiseksi tyytyä maksimissaan yhteen 90 metrin heittäjään. Yksi heittäjä 90 metrin kerhoon löytyy Keniasta, Venäjältä, Kreikasta, Norjasta, Iso-Britanniasta, Taipeista, Yhdysvalloista, Latviasta, Virosta, Grenadasta sekä Trinidad ja Tobagosta.

Sadan parhaan heittäjän joukossa suomalaisia on yhteensä peräti 14.

Suomalaisten top 15

#UrheilijaTulosPvm
1.Aki Parviainen (FIN)93.0926.6.1999
2.Tero Pitkämäki (FIN)91.5326.6.2005
3.Seppo Räty (FIN)90.6020.7.1992
4.Antti Ruuskanen (FIN)88.982.8.2015
5.Matti Närhi (FIN)88.2427.7.1997
6.Juha Laukkanen (FIN)88.2220.6.1992
7.Oliver Helander (FIN)88.027.7.2018
8.Harri Hakkarainen (FIN)87.8224.6.1995
9.Teemu Wirkkala (FIN)87.2322.7.2009
10.Ari Mannio (FIN)86.827.6.2015
11.Tero Järvenpää (FIN)86.6827.7.2008
12.Harri Haatainen (FIN)86.6319.8.2001
13.Tapio Korjus (FIN)86.5025.8.1988
14.Kimmo Kinnunen (FIN)85.968.8.1999
15.Ari Pakarinen (FIN)85.1822.7.1995


Sadan parhaan joukossa eniten suomalaisia ja saksalaisia


Kun tilastojen tarkastelua laajennetaan sadan parhaan miesheittäjän listaan, nähdään, että Suomi on edelleen kaikkien aikojen kovin keihäsmaa, joskin Saksa on jo kivunnut rinnalle. Suomalaisia ja saksalaisia kaikkien aikojen sadan parhaan joukosta löytyy peräti 14. Venäjä on listan kolmonen kahdeksalla top 100 -heittäjällään. Tsekkiläisiä ja latvialaisia top sadassa on viisi, kun muilla mailla edustus kärkilistalla jää maksimissaan neljään heittäjään. Kaikkiaan top 100 -listalta löytyy 34:n eri maan edustajia.

Viimeisimpänä suomalaisena sadan parhaan heittäjän listalle on yltänyt Oliver Helander, joka heitti itsensä sijalle 42 Pietarsaaressa vuonna 2018 SFI:n mestaruuskisoissa tuloksella 88,02. Tällä hetkellä paikka top sadassa irtoaa tuloksella 85,21.

Top 100 heittäjät maittain

MaaMäärä
FIN14
GER14
RUS8
CZE5
LAT5
USA4
AUS, JPN, GBR, EST, SWE, RSA, GRE3
NOR, BLR, TPE, UZB, CUB, NZL, POL, IND2
GRN, ISL, TTO, ROU, EGY, PAK, LTU, UKR, CHN, TUR, QAT, KEN, MDA1



Železný kärkipaikalla, Vetter hiipimässä jo lähelle


Edellä puitu lista piti sisällään vain uran parhaan heiton kultakin heittäjältä. Kun tarkastellaan sataa kaikkien aikojen pisintä heittoa nykyisellä keihäsmallilla siten, että kultakin heittäjältä otetaan mukaan kaikki uran pisimmät heitot, muuttuu lista hieman yksitoikkoisemmaksi.

ME-miehen Jan Železnýn nimi löytyy sadan pisimmän heiton listalta peräti 33 kertaa. Kymmenestä kaikkien aikojen pisimmästä heitosta Železný on heittänyt viisi. Vetterin kauden 2021 hirmuvire siivitti hänet niinikään viiteen top10-sijaan kaikkien aikojen heittojen listalla.

Vetter heitti huhti-toukokuussa 2021 yhdeksän kertaa yli 90 metriä ja näistä heitoista kahdeksan ylsi top100-listalle. Kaikkiaan Vetterin nimi komeilee kunniakkaalla listalla jo 25 kertaa. Viimeisimmät lisäykset listalle Vetter teki juhannuspäivänä 26.6.2021 Kuortaneella paiskaamalla kenttäennätykseksi 93,59 sekä Luzernissa 29.6. heittämällä kahdesti yli 91 metriä.

Thomas Röhler on edellä mainitun kaksikon jälkeen parhaan heiton heittänyt heittäjä. Röhler yltää tuloksellaan 93,90 kaikkien aikojen heittojen listalla sijalle 13.

Kaikkien aikojen top 100 heitot

#UrheilijaTulosPvm
1.Jan Železný (CZE)98.4825.5.1996
2.Johannes Vetter (GER)97.766.9.2020
3.Johannes Vetter (GER)96.2929.5.2021
4.Jan Železný (CZE)95.6629.8.1993
5.Jan Železný (CZE)95.54A6.4.1993
6.Jan Železný (CZE)95.3429.8.1993
7.Johannes Vetter (GER)94.846.9.2020
8.Jan Železný (CZE)94.6431.5.1996
9.Johannes Vetter (GER)94.4411.7.2017
10.Johannes Vetter (GER)94.2429.5.2021
11.Johannes Vetter (GER)94.2019.5.2021
12.Jan Železný (CZE)94.0226.11.1997
13.Thomas Röhler (GER)93.905.5.2017
14.Johannes Vetter (GER)93.8818.8.2017
15.Johannes Vetter (GER)93.5926.6.2021
16.Johannes Vetter (GER)93.2021.5.2021
17.Aki Parviainen (FIN)93.0926.6.1999
18.Anderson Peters (GRN)93.0713.5.2022
19.Johannes Vetter (GER)93.0611.7.2017
20.Jan Železný (CZE)92.8825.5.1996
21.Jan Železný (CZE)92.8012.8.2001
22.Julius Yego (KEN)92.7226.8.2015
23.Johannes Vetter (GER)92.7011.11.2018
24.Sergey Makarov (RUS)92.6130.6.2002
25.Raymond Hecht (GER)92.6021.7.1995
26.Jan Železný (CZE)92.4228.5.1997
27.Aki Parviainen (FIN)92.4123.6.2001
28.Jan Železný (CZE)92.3026.3.1997
29.Jan Železný (CZE)92.289.9.1995
30.Raymond Hecht (GER)92.2814.8.1996
31.Jan Železný (CZE)92.2626.3.1997
32.Johannes Vetter (GER)92.1429.6.2021
33.Jan Železný (CZE)92.1227.8.1995
33.Jan Železný (CZE)92.1215.9.1995
35.Andreas Hofmann (GER)92.062.6.2018
36.Jan Železný (CZE)91.8827.8.1995
37.Johannes Vetter (GER)91.8621.5.2021
38.Jan Železný (CZE)91.824.9.1994
39.Thomas Röhler (GER)91.784.5.2018
40.Konstandínos Gatsioúdis (GRE)91.6924.6.2000
41.Jan Železný (CZE)91.681.7.1994
42.Johannes Vetter (GER)91.6718.8.2017
43.Andreas Thorkildsen (NOR)91.592.6.2006
44.Johannes Vetter (GER)91.564.5.2018
45.Tero Pitkämäki (FIN)91.5326.6.2005
46.Thomas Röhler (GER)91.5328.6.2017
47.Jan Železný (CZE)91.504.6.1994
47.Jan Železný (CZE)91.50A8.4.1996
47.Raymond Hecht (GER)91.501.9.1996
47.Johannes Vetter (GER)91.5024.4.2021
51.Johannes Vetter (GER)91.4911.8.2020
52.Jan Železný (CZE)91.4815.9.1995
53.Steve Backley (GBR)91.4625.1.1992
54.Andreas Hofmann (GER)91.4420.5.2018
54.Andreas Hofmann (GER)91.4430.8.2018
54.Jan Železný (CZE)91.4425.5.1996
54.Jan Železný (CZE)91.4426.3.1997
58.Jan Železný (CZE)91.402.7.1993
59.Julius Yego (KEN)91.397.6.2015
59.Johannes Vetter (GER)91.3929.6.2021
61.Cheng Chao-Tsun (TPE)91.3626.8.2017
62.Jan Železný (CZE)91.348.4.1997
63.Tero Pitkämäki (FIN)91.3310.9.2005
63.Johannes Vetter (GER)91.3319.5.2021
65.Aki Parviainen (FIN)91.3112.8.2001
66.Jan Železný (CZE)91.301.9.1995
67.Breaux Greer (USA)91.2921.6.2007
68.Jan Železný (CZE)91.288.7.1994
68.Andreas Thorkildsen (NOR)91.2828.8.2009
70.Thomas Röhler (GER)91.2829.6.2016
71.Konstandínos Gatsioúdis (GRE)91.2726.5.2001
72.Tero Pitkämäki (FIN)91.2322.7.2007
72.Jan Železný (CZE)91.238.6.2001
72.Konstandínos Gatsioúdis (GRE)91.2324.7.2002
75.Johannes Vetter (GER)91.22A27.2.2018
76.Johannes Vetter (GER)91.2010.8.2017
77.Johannes Vetter (GER)91.128.5.2021
78.Tero Pitkämäki (FIN)91.1124.6.2006
79.Andreas Hofmann (GER)91.0726.8.2017
80.Johannes Vetter (GER)91.0611.7.2017
81.Jan Železný (CZE)91.0422.6.1996
82.Thomas Röhler (GER)91.0429.6.2016
83.Jan Železný (CZE)91.0222.6.1996
83.Thomas Röhler (GER)91.0228.6.2017
84.Aki Parviainen (FIN)90.9724.6.2000
86.Jan Železný (CZE)90.9215.9.1995
87.Aki Parviainen (FIN)90.8811.6.1998
87.Jakub Vadlejch (CZE)90.8813.5.2022
89.Sergey Makarov (RUS)90.8712.6.2002
90.Sergey Makarov (RUS)90.8629.5.2002
90.Johannes Vetter (GER)90.8625.8.2020
92.Steve Backley (GBR)90.8122.7.2001
93.Aki Parviainen (FIN)90.8020.6.2000
93.Jan Železný (CZE)90.8030.5.1995
95.Jan Železný (CZE)90.7610.8.2001
95.Jan Železný (CZE)90.768.7.1994
97.Thomas Röhler (GER)90.758.6.2018
97.Johannes Vetter (GER)90.7511.7.2017
97.Anderson Peters (GRN)90.756.6.2022
100.Vadims Vasiļevskis (LAT)90.7322.7.2007


Kaikkiaan sadan pisimmän heiton heittäneiden joukosta löytyy 16 eri nimeä. Aki Parviainen yltää parhaana suomalaisena sijalle 17 SE-tuloksellaan 93,09. Suomalaisheittoja top sadasta löytyy tällä hetkellä 10 kappaletta (Parviainen 6, Pitkämäki 4).

Seppo Räty putosi top 100 -heittojen listalta ulos keväällä 2021 Vetterin hirmuvireen myötä ja on nyt heitollaan 90,60 kaikkien aikojen top100-listan ulkopuolella 13 sentillä. Top 100 -heittojen listalle nousemiseksi vaaditaan tällä hetkellä tulosta 90,73.

Top 100 -heittojen listalle mahtuu heittäjiä kaikkiaan 11 eri maasta. Maittain heittäjiä top 100 -heittojen listalta löytyy seuraavasti: 4 Saksasta, 2 Suomesta, 2 Tsekistä, 1 Norjasta, Venäjältä, Kreikasta, Latviasta, Keniasta, Iso-Britanniasta, Yhdysvalloista, Grenadasta ja Taipeista.

Eniten top 100 -heittoja

#UrheilijaKpl
1.Jan Železný (CZE)33
2.Johannes Vetter (GER)25
3.Thomas Röhler (GER)7
4.Aki Parviainen (FIN)6
5.Tero Pitkämäki (FIN)4
5.Andreas Hofmann (GER)4
7.Sergey Makarov (RUS)3
7.Raymond Hecht (GER)3
7.Konstandínos Gatsioúdis (GRE)3
10.Andreas Thorkildsen (NOR)2
10.Julius Yego (KEN)2
10.Steve Backley (GBR)2
10.Anderson Peters (GRN)2
14.Breaux Greer (USA)1
14.Jakub Vadlejch (CZE)1
14.Vadims Vasiļevskis (LAT)1
14.Cheng Chao-Tsun (TPE)1

Lue myös



Katso kaikki artikkelit