Miesten keihäänheiton kaikkien aikojen top 100: Vetter jahtaa Železnýa

Miesten keihäänheiton kaikkien aikojen top 100: Vetter jahtaa Železnýa


Suomalaisnimiä löytyy edelleen eniten miesten maailman kaikkien aikojen sadan parhaan heittäjän joukosta.
Etusuora: 02.06.2021 12:37Yleisurheilu
Miesten keihäänheiton kaikkien aikojen top 100: Vetter jahtaa Železnýa
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Johannes Vetter
Juttu pohjautuu Tilastopajan tilastoihin nykyisin käytössä olevalla keihäsmallilla heitetyistä tuloksista. A-merkintä tulosten yhteydessä merkitsee korkeassa ilmanalassa tehtyä tulosta.

Saksan Johannes Vetter on laittanut parin viime vuoden aikana kaikkien aikojen listaa uusiksi, heittämällä muun muassa nykyisen keihäsmallin kaikkien aikojen toisiksi pisimmän heiton 97,76 Puolassa. Vetter on pitänyt 90 metrin rajaa pilkkanaan keväällä 2021 ja ylittänyt sen jo yhdeksän kertaa reilun kuukauden aikana.

Maailmaennätys on edelleen Tsekin Jan Železnýn nimissä. Tsekkitykki heitti Jenassa vuonna 1996 keihään lukemiin 98,48.

Ennen Vetteriä edellinen kaikkien aikojen top kymppiin yltänyt heittäjä on niin ikään saksalainen Andreas Hofmann, jonka kädestä irtosi 92,06 kantanut heitto kaksi vuotta sitten Offenburgissa, Saksassa. Hofmann yltää heitollaan kaikkien aikojen listalla kahdeksanneksi.

Myös Kenian Julius Yego on yltänyt 2010-luvulla kaikkien aikojen 10 parhaan heittäjän listalle heitettyään vuonna 2015 Pekingin MM-kisoissa kultaa tuloksella 92,72 (sija #5). Top kymppiin vaaditaan tällä hetkellä tulosta 91,59. Kymppisijaa pitää itsellään Norjan Andreas Thorkildsen, joka kiskaisi kotimaassaan Oslon Bislettillä vuonna 2006.

Tilastot päivitetty 2.6.2021 klo 12:35.

Kaikkien aikojen top 100 heittäjät

#UrheilijaTulosPvm
1.Jan Železný (CZE)98.4825.5.1996
2.Johannes Vetter (GER)97.766.9.2020
3.Thomas Röhler (GER)93.905.5.2017
4.Aki Parviainen (FIN)93.0926.6.1999
5.Julius Yego (KEN)92.7226.8.2015
6.Sergey Makarov (RUS)92.6130.6.2002
7.Raymond Hecht (GER)92.6021.7.1995
8.Andreas Hofmann (GER)92.062.6.2018
9.Konstandínos Gatsioúdis (GRE)91.6924.6.2000
10.Andreas Thorkildsen (NOR)91.592.6.2006
11.Tero Pitkämäki (FIN)91.5326.6.2005
12.Steve Backley (GBR)91.4625.1.1992
13.Cheng Chao-Tsun (TPE)91.3626.8.2017
14.Breaux Greer (USA)91.2921.6.2007
15.Vadims Vasiļevskis (LAT)90.7322.7.2007
16.Magnus Kirt (EST)90.6122.6.2019
17.Seppo Räty (FIN)90.6020.7.1992
18.Boris Henry (GER)90.449.7.1997
19.Keshorn Walcott (TTO)90.169.7.2015
20.Jakub Vadlejch (CZE)89.7312.8.2017
21.Ihab Abdelrahman (EGY)89.2118.5.2014
22.Edis Matusevičius (LTU)89.1727.7.2019
23.Tom Petranoff (USA)89.16A1.11.1991
24.Zhao Qinggang (CHN)89.152 Oct 2014
25.Patrik Bodén (SWE)89.1024.11.1990
26.Bernhard Seifert (GER)89.0626.5.2019
27.Jarrod Bannister (AUS)89.0229.2.2008
28.Antti Ruuskanen (FIN)88.982.8.2015
29.Aleksandr Ivanov (RUS)88.907.6.2003
30.Dmitriy Tarabin (RUS)88.8424.7.2013
31.Marius Corbett (RSA)88.7521.9.1998
32.Peter Blank (GER)88.7030.6.2001
33.Matthias de Zordo (GER)88.3616.9.2011
34.Vítězslav Veselý (CZE)88.348.8.2012
35.Petr Frydrych (CZE)88.3212.8.2017
36.Julian Weber (GER)88.293.9.2016
37.Matti Närhi (FIN)88.2427.7.1997
38.Juha Laukkanen (FIN)88.2220.6.1992
39.Gavin Lovegrove (NZL)88.205.7.1996
40.Marcin Krukowski (POL)88.0921.7.2017
41.Neeraj Chopra (IND)88.075.5.2021
42.Oliver Helander (FIN)88.027.7.2018
43.Ioánnis Kiriazís (GRE)88.0131.3.2017
44.Vladimir Ovchinnikov (RUS)88.0014.5.1995
45.Andrus Värnik (EST)87.8319.8.2003
46.Harri Hakkarainen (FIN)87.8224.6.1995
47.Kazuhiro Mizoguchi (JPN)87.6027.5.1989
48.Vladimir Sasimovich (BLR)87.4024.6.1995
49.Andrey Moruyev (RUS)87.3425.6.1994
50.Anderson Peters (GRN)87.3110.8.2019
51.Teemu Wirkkala (FIN)87.2322.7.2009
52.Viktor Zaytsev (UZB)87.2023.6.1992
52.Peter Esenwein (GER)87.2031.5.2004
52.Guillermo Martínez (CUB)87.20A28.10.2011
55.Dariusz Trafas (POL)87.1717.9.2000
56.Tom Pukstys (USA)87.1225.5.1997
56.Emeterio González (CUB)87.123.6.2000
58.Yuriy Rybin (RUS)86.9826.8.1995
59.Mick Hill (GBR)86.9413.6.1993
60.Ryohei Arai (JPN)86.8321.10.2014
61.Ari Mannio (FIN)86.827.6.2015
62.Einar Vilhjálmsson (ISL)86.8029.8.1992
62.Robert Oosthuizen (RSA)86.80A1.11.2008
64.Pål Arne Fagernes (NOR)86.7422.9.2000
65.Lars Hamann (GER)86.7113.5.2017
66.Tero Järvenpää (FIN)86.6827.7.2008
67.Andrew Currey (AUS)86.6722.7.2001
68.Zigismunds Sirmais (LAT)86.667.7.2016
68.Andrian Mardare (MDA)86.668.5.2021
70.Klaus Tafelmeier (GER)86.6412.7.1987
70.Ainārs Kovals (LAT)86.6423.8.2008
70.Huang Shih-Feng (TPE)86.6426.8.2017
73.Harri Haatainen (FIN)86.6319.8.2001
74.Tapio Korjus (FIN)86.5025.8.1988
75.Kim Amb (SWE)86.4925.7.2020
76.Ēriks Rags (LAT)86.4722.7.2001
77.Arshad Nadeem (PAK)86.3812.4.2021
78.Alexandru Novac (ROU)86.375.7.2018
79.Stuart Farquhar (NZL)86.3129.4.2012
80.Shivpal Singh (IND)86.2322.4.2019
81.Oleksandr Pyatnytsya (UKR)86.1220.5.2012
82.Aliaksei Katkavets (BLR)86.051.8.2020
83.Rocco van Rooyen (RSA)85.9727.2.2021
84.Kimmo Kinnunen (FIN)85.968.8.1999
84.Yukifumi Murakami (JPN)85.9629.4.2013
86.Paraskevás Batzávalis (GRE)85.9520.7.2016
87.Magnus Arvidsson (SWE)85.755.5.2007
88.Dmitriy Polyunin (UZB)85.7423.6.1992
88.Miroslav Guzdek (CZE)85.74A5.4.2002
90.Andrey Shevchuk (RUS)85.701.6.1993
91.Mark Roberson (GBR)85.6719.7.1998
92.William Hamlyn-Harris (AUS)85.6031.1.2004
93.Fatih Avan (TUR)85.6020.5.2012
94.Ilya Korotkov (RUS)85.4725.2.2010
95.Andreas Linden (GER)85.4217.9.1995
96.Donald-Aik Sild (EST)85.2810.6.1994
97.Ahmed Bader Magour (QAT)85.2313.6.2017
98.Björn Lange (GER)85.2119.8.2001
99.Ari Pakarinen (FIN)85.1822.7.1995
100.Viktor Yevsyukov (KAZ)85.1621.6.1987


Parviainen, Pitkämäki ja Räty yli 90 metrin miehiä


Suomalaisista kaikkien aikojen top-listalla komeilee neljäntenä Aki Parviaisen nimi. Parviainen heitti ennätyksenä 93,09 vuonna 1999 Kuortaneella. Samana vuonna Parviainen hetti myös MM-kultaa Sevillassa tuloksella 89,52.

Toiseksi pisimmälle suomalaisista nykyisellä keihäsmallilla on heittänyt Tero Pitkämäki, jonka ennätyslukemat 91,53 syntyivät Parviaisen tapaan Kuortaneella. Seppo Räty on kolmas suomalainen, joka on kyennyt ylittämään 90 metriä nykykeihäällä. Räty riuhtaisi Nurmijärvellä 1992 keihään lukemiin 90,60.

Kaikkiaan maailmasta löytyy 19 kpl 90 metrin ylittänyttä heittäjää. Eniten ysikympin miehiä löytyy Saksasta (5 kpl) ja toiseksi eniten Suomesta (3 kpl). Muut maat ovat saaneet toistaiseksi tyytyä maksimissaan yhteen 90 metrin heittäjään. Yksi heittäjä 90 metrin kerhoon löytyy Tsekistä, Keniasta, Venäjältä, Kreikasta, Norjasta, Iso-Britanniasta, Taipeista, Yhdysvalloista, Latviasta, Virosta sekä Trinidad ja Tobagosta.

Sadan parhaan heittäjän joukossa suomalaisia on yhteensä peräti 15.

Suomalaisten top 15

#UrheilijaTulosPvm
1.Aki Parviainen (FIN)93.0926.6.1999
2.Tero Pitkämäki (FIN)91.5326.6.2005
3.Seppo Räty (FIN)90.6020.7.1992
4.Antti Ruuskanen (FIN)88.982.8.2015
5.Matti Närhi (FIN)88.2427.7.1997
6.Juha Laukkanen (FIN)88.2220.6.1992
7.Oliver Helander (FIN)88.027.7.2018
8.Harri Hakkarainen (FIN)87.8224.6.1995
9.Teemu Wirkkala (FIN)87.2322.7.2009
10.Ari Mannio (FIN)86.827.6.2015
11.Tero Järvenpää (FIN)86.6827.7.2008
12.Harri Haatainen (FIN)86.6319.8.2001
13.Tapio Korjus (FIN)86.5025.8.1988
14.Kimmo Kinnunen (FIN)85.968.8.1999
15.Ari Pakarinen (FIN)85.1822.7.1995


Sadan parhaan joukossa eniten suomalaisia


Kun tilastojen tarkastelua laajennetaan sadan parhaan miesheittäjän listaan, nähdään, että Suomi on edelleen kaikkien aikojen kovin keihäsmaa. Suomalaisia kaikkien aikojen sadan parhaan joukosta löytyy siis peräti 15 ja se on enemmän kuin millään muulla maalla. Tällä hetkellä paikka top sadassa irtoaa tuloksella 85,11.

Kaikkiaan top 100 -listalta löytyy 34:n eri maan edustajia. Suomella ja Saksalla on selvästi eniten heittäjiä sadan pisimmälle heittäneen miehen joukossa. Suomalaisia listalta löytyy siis 15, saksalaisia 14. Venäjä on listan kolmonen kahdeksalla top 100 -heittäjällään. Tsekkiläisiä top sadassa on vielä viisi, kun muilla mailla edustus kärkilistalla jää maksimissaan neljään.

Viimeisimpänä suomalaisena sadan parhaan heittäjän listalle on yltänyt Oliver Helander, joka heitti itsensä sijalle 42 Pietarsaaressa vuonna 2018 SFI:n mestaruuskisoissa tuloksella 88,02.

Top 100 heittäjät maittain

MaaMäärä
FIN15
GER14
RUS8
CZE5
LAT4
AUS, JPN, GBR USA, EST, SWE, RSA, GRE3
NOR, BLR, TPE, UZB, CUB, NZL, POL, IND2
GRN, ISL, TTO, ROU, EGY, PAK, LTU, UKR, CHN, TUR, QAT, KAZ, KEN, MDA1



Železný omassa luokassaaan, Vetter kirii


Edellä puitu lista piti sisällään vain uran parhaan heiton kultakin heittäjältä. Kun tarkastellaan sataa kaikkien aikojen pisintä heittoa nykyisellä keihäsmallilla siten, että kultakin heittäjältä otetaan mukaan kaikki uran pisimmät heitot, muuttuu lista hieman yksitoikkoisemmaksi.

ME-miehen Jan Železnýn nimi löytyy sadan pisimmän heiton listalta peräti 35 kertaa. Kymmenestä kaikkien aikojen pisimmästä heitosta Železný on heittänyt viisi. Vetterin kevään 2021 hirmuvire on siivittänyt hänet niinikään viiteen top10-sijaan kaikkien aikojen heittojen listalla.

Vetter heitti huhti-toukokuussa 2021 yhdeksän kertaa yli 90 metriä ja näistä heitoista kahdeksan ylsi top100-listalle. Kaikkiaan Vetterin nimi komeilee kunniakkaalla listalla jo 22 kertaa.

Thomas Röhler on edellä mainitun kaksikon jälkeen parhaan heiton heittänyt heittäjä. Röhler yltää tuloksellaan 93,90 kaikkien aikojen heittojen listalla sijalle 13.

Kaikkien aikojen top 100 heitot

#UrheilijaTulosPvm
1.Jan Železný (CZE)98.4825.5.1996
2.Johannes Vetter (GER)97.766.9.2020
3.Johannes Vetter (GER)96.2929.5.2021
4.Jan Železný (CZE)95.6629.8.1993
5.Jan Železný (CZE)95.54A6.4.1993
6.Jan Železný (CZE)95.3429.8.1993
7.Johannes Vetter (GER)94.846.9.2020
8.Jan Železný (CZE)94.6431.5.1996
9.Johannes Vetter (GER)94.4411.7.2017
10.Johannes Vetter (GER)94.2429.5.2021
11.Johannes Vetter (GER)94.2019.5.2021
12.Jan Železný (CZE)94.0226.11.1997
13.Thomas Röhler (GER)93.905.5.2017
14.Johannes Vetter (GER)93.8818.8.2017
15.Johannes Vetter (GER)93.2021.5.2021
16.Aki Parviainen (FIN)93.0926.6.1999
17.Johannes Vetter (GER)93.0611.7.2017
18.Jan Železný (CZE)92.8825.5.1996
19.Jan Železný (CZE)92.8012.8.2001
20.Julius Yego (KEN)92.7226.8.2015
21.Johannes Vetter (GER)92.7011.11.2018
22.Sergey Makarov (RUS)92.6130.6.2002
23.Raymond Hecht (GER)92.6021.7.1995
24.Jan Železný (CZE)92.4228.5.1997
25.Aki Parviainen (FIN)92.4123.6.2001
26.Jan Železný (CZE)92.3026.3.1997
27.Jan Železný (CZE)92.289.9.1995
27.Raymond Hecht (GER)92.2814.8.1996
29.Jan Železný (CZE)92.2626.3.1997
30.Jan Železný (CZE)92.1227.8.1995
31.Jan Železný (CZE)92.1215.9.1995
32.Andreas Hofmann (GER)92.062.6.2018
33.Jan Železný (CZE)91.8827.8.1995
34.Johannes Vetter (GER)91.8621.5.2021
35.Jan Železný (CZE)91.824.9.1994
36.Thomas Röhler (GER)91.784.5.2018
37.Konstandínos Gatsioúdis (GRE)91.6924.6.2000
38.Jan Železný (CZE)91.681.7.1994
39.Johannes Vetter (GER)91.6718.8.2017
40.Andreas Thorkildsen (NOR)91.592.6.2006
41.Johannes Vetter (GER)91.564.5.2018
42.Tero Pitkämäki (FIN)91.5326.6.2005
42.Thomas Röhler (GER)91.5328.6.2017
44.Jan Železný (CZE)91.504.6.1994
44.Jan Železný (CZE)91.50A8.4.1996
44.Raymond Hecht (GER)91.501.9.1996
44.Johannes Vetter (GER)91.5024.4.2021
48.Johannes Vetter (GER)91.4911.8.2020
49.Jan Železný (CZE)91.4815.9.1995
50.Steve Backley (GBR)91.4625.1.1992
51.Andreas Hofmann (GER)91.4420.5.2018
51.Andreas Hofmann (GER)91.4430.8.2018
51.Jan Železný (CZE)91.4425.5.1996
51.Jan Železný (CZE)91.4426.3.1997
51.Jan Železný (CZE)91.402.7.1993
56.Julius Yego (KEN)91.397.6.2015
57.Cheng Chao-Tsun (TPE)91.3626.8.2017
58.Jan Železný (CZE)91.348.4.1997
59.Tero Pitkämäki (FIN)91.3310.9.2005
59.Johannes Vetter (GER)91.3319.5.2021
61.Aki Parviainen (FIN)91.3112.8.2001
62.Jan Železný (CZE)91.301.9.1995
63.Breaux Greer (USA)91.2921.6.2007
64.Jan Železný (CZE)91.288.7.1994
64.Andreas Thorkildsen (NOR)91.2828.8.2009
64.Thomas Röhler (GER)91.2829.6.2016
67.Konstandínos Gatsioúdis (GRE)91.2726.5.2001
68.Tero Pitkämäki (FIN)91.2322.7.2007
68.Jan Železný (CZE)91.238.6.2001
68.Konstandínos Gatsioúdis (GRE)91.2324.7.2002
71.Johannes Vetter (GER)91.22A27.2.2018
72.Johannes Vetter (GER)91.2010.8.2017
73.Johannes Vetter (GER)91.128.5.2021
74.Tero Pitkämäki (FIN)91.1124.6.2006
75.Andreas Hofmann (GER)91.0726.8.2017
76.Johannes Vetter (GER)91.0611.7.2017
77.Jan Železný (CZE)91.0422.6.1996
77.Thomas Röhler (GER)91.0429.6.2016
79.Jan Železný (CZE)91.0222.6.1996
79.Thomas Röhler (GER)91.0228.6.2017
81.Aki Parviainen (FIN)90.9724.6.2000
82.Jan Železný (CZE)90.9215.9.1995
83.Aki Parviainen (FIN)90.8811.6.1998
84.Sergey Makarov (RUS)90.8712.6.2002
85.Sergey Makarov (RUS)90.8629.5.2002
85.Johannes Vetter (GER)90.8625.8.2020
87.Steve Backley (GBR)90.8122.7.2001
88.Aki Parviainen (FIN)90.8020.6.2000
88.Jan Železný (CZE)90.8030.5.1995
90.Jan Železný (CZE)90.7610.8.2001
90.Jan Železný (CZE)90.768.7.1994
92.Thomas Röhler (GER)90.758.6.2018
92.Johannes Vetter (GER)90.7511.7.2017
94.Vadims Vasiļevskis (LAT)90.7322.7.2007
95.Breaux Greer (USA)90.7120.5.2007
95.Vadims Vasiļevskis (LAT)90.7123.5.2009
97.Jan Železný (CZE)90.6821.7.1993
98.Jan Železný (CZE)90.6227.8.1995
99.Andreas Thorkildsen (NOR)90.6114.8.2011
99.Magnus Kirt (EST)90.6122.6.2019


Kaikkiaan sadan pisimmän heiton heittäneiden joukosta löytyy 16 eri nimeä. Aki Parviainen yltää parhaana suomalaisena sijalle 16 SE-tuloksellaan 93,09. Suomalaisheittoja top sadasta löytyy tällä hetkellä 10 kappaletta (Parviainen 6, Pitkämäki 4).

Seppo Räty putosi top 100 -heittojen listalta ulos keväällä 2021 Vetterin hirmuvireen myötä ja on nyt heitollaan 90,60 kaikkien aikojen listalla sijalla 101. Top 100 -heittojen listalle nousemiseksi vaaditaan tällä hetkellä tulosta 90,61.

Top 100 -heittojen listalle mahtuu heittäjiä kaikkiaan 12 eri maasta. Tälläkin listalla Saksa ja Suomi erottuvat muista, sillä ne ovat ainoat maat, joilla on listalla useampi kuin yksi heittäjä: 4 Saksasta, 2 Suomesta, 1 Norjasta, Tsekistä, Venäjältä, Kreikasta, Latviasta, Virosta, Keniasta, Iso-Britanniasta, Yhdysvalloista, ja Taipeista.

Eniten top 100 -heittoja

#UrheilijaKpl
1.Jan Železný (CZE)35
2.Johannes Vetter (GER)22
3.Thomas Röhler (GER)7
4.Aki Parviainen (FIN)6
5.Tero Pitkämäki (FIN)4
5.Andreas Hofmann (GER)4
7.Andreas Thorkildsen (NOR)4
7.Sergey Makarov (RUS)3
7.Raymond Hecht (GER)3
7.Konstandínos Gatsioúdis (GRE)3
11.Vadims Vasiļevskis (LAT)2
11.Julius Yego (KEN)2
11.Steve Backley (GBR)2
11.Breaux Greer (USA)2
15.Magnus Kirt (EST)1
15.Cheng Chao-Tsun (TPE)1

Lue myös



Katso kaikki artikkelit