Suomen joukkue Ruotsi-otteluun

Suomen joukkue Ruotsi-otteluun


Suomi on julkaissut joukkueensa Ruotsi-otteluun 2020.
Etusuora: 31.08.2020 19:26Yleisurheilu
Suomen joukkue Ruotsi-otteluun
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic.
Lotta Harala.
Suomen ja Ruotsin välinen maaottelu kilpaillaan Tampereen Ratinassa ensi viikonloppuna. Ohessa Suomen joukkue Ruotsi-otteluun (joukkueen lähde: SUL).

Voit myös katsoa Ruotsin joukkueen maaotteluun.

Suomen joukkue


Miehet


100 m: Viljami Kaasalainen JyväskKU, Samuli Samuelsson IkaalU, Riku Illukka VantSa

200 m: Samuli Samuelsson IkaalU, Oskari Lehtonen NurmY, Samuel Purola OulPy

400 m: Tommi Mäkinen HKV, Ilari Ryyppö TampU, Christian Vänttinen NaantLöy

800 m: Joonas Rinne SaarijPu, Santtu Heikkinen LempKi, Benjamin Lee HKV

1500 m: Joonas Rinne SaarijPu, Konsta Hämäläinen JoensKa, Niklas Heikkilä KuusUS

5000 m: Topi Raitanen HKV, Samu Mikkonen JoensKa, Eemil Helander JyväskKU

10 000 m: Eero Saleva HKV, Niklas Wihlman TuUL, Antti-Pekka Niinistö LahdA

3000 m ej: Hannu Granberg LahdA, Wilho Hautala LahdA, Miika Tenhunen NivU

110 m aj: Elmo Lakka JyväskKU, Ilari Manninen JyväskKU, Valtteri Kalliokulju LiedPa

400 m aj: Tuomas Lehtonen LiedPa, Oskari Mörö EsboIF, Jonni Blomqvist BorgåAk

Korkeus: Arttu Mattila ÄänekU, Daniel Kosonen TampPy, Samuli Eriksson SalVil

Seiväs: Mikko Paavola AlajA, Urho Kujanpää TampPy, Johan-Antti Kivilahti HaapajKi

Pituus: Kristian Pulli ViipU, Simo Lipsanen LappUM, Tuomas Kaukolahti KU-58

3-loikka: Simo Lipsanen LappUM, Tuomas Kaukolahti KU-58 Vantaa, Veikko Nugraha EspTa

Kuula: Arttu Kangas KanksLei, Eero Ahola PorinYU, Nico Oksanen TuUL

Kiekko: Oskari Perälampi EspTa, Ville Kivioja NokU, Antti Pränni TFEspoo

Moukari: Aaron Kangas KanksLei, Henri Liipola SomE, Aleksi Jaakkola VehmU

Keihäs: Lassi Etelätalo JoensKa, Toni Kuusela KuortKu, Antti Ruuskanen ViipU

4×100 m: Viljami Kaasalainen JyväskKU, Samuli Samuelsson IkaalU, Riku Illukka VantSa, Roope Saarinen EsboIF, Samuel Purola OulPy, Oskari Lehtonen NurmijYU

4×400 m: Tommi Mäkinen HKV, Ilari Ryyppö TampU, Tuomas Lehtonen LiedPa, Samuel Purola OulPy, Oskari Mörö EsboIF, Christian Vänttinen NaantLöy

10000 m kävely: Aleksi Ojala UrjU, Veli-Matti Partanen LUM, Joni Hava EspTa

3-ottelu: Juuso Hassi OrivPo, Petri Ihander KeskiUYU, Tarmo Savola LappVei

Naiset


100 m: Lotta Kemppinen HIFK, Anniina Kortetmaa JyväskKU, Alina Strömberg LarsmoIF

200 m: Anniina Kortetmaa JyväskKU, Lotta Kemppinen HIFK, Milja Thureson TuTo

400 m: Mette Baas VeitsilKV, Amira Chokairy HKV, Milja ThuresonTuTo

800 m: Sara Kuivisto BorgåAk, Viola Westling TuUL, Amira Chokairy HKV

1500 m: Ilona Mononen LahdA, Kaisa Tyni PyhtY, Moona Latvala HKV

5000 m: Annemari Kiekara PudasjU, Johanna Peiponen RovanLa, Janica Rauma TuUL

10 000 m: Johanna Peiponen RovanLa, Annemari Kiekara PudasjU, Laura Manninen KU-58

3000m ej: Janica Rauma TuUL, Alisa Virtanen JyväskKU, Sofie Lövdahl VasaIS

100m aj: Nooralotta Neziri JyväskKU, Reetta Hurske TampPy, Lotta Harala TampPy

400m aj: Mette Baas VeitsilKV, Martta Rautala ViipU, Aada Aho RaisKu

Korkeus: Heta Tuuri LahdA, Sini Lällä JyväskKU, Laura Rautanen VilppVei

Seiväs: Wilma Murto SalVil, Elina Lampela OulPy, Saga Andersson EsboIF

Pituus: Maria Huntington TampPy, Sini Sanaslahti KaipVi, Oona Nieminen JyväskKU

3-loikka: Kira Kytölä EsboIF, Elina Kostiainen VihdVie, Ella Nisula KuivAu

Kuula: Senja Mäkitörmä VarpVi, Eveliina Rouvali KuopRei, Helena Leveelahti VirtU

Kiekko: Salla Sipponen KeurKi, Sanna Kämäräinen LapinlVe, Helena Leveelahti VirtU

Moukari: Krista Tervo KarhKa, Silja Kosonen SomE, Suvi Koskinen KauhajKa

Keihäs: Jatta-Mari Jääskeläinen TuUL, Jenni Kangas LahdA, Heidi Nokelainen JoensKa, Julia Valtanen RaumU (karsinta Jyväskylässä 1.9. 2020)

4×100 m: Lotta Kemppinen HIFK, Anniina Kortetmaa JyväskKU, Nooralotta Neziri JyväskKU, Alina Strömberg LarsmoIF, Sara Francis KiuruvU

4×400 m: Mette Baas VeitsilKV, Milja Thureson TuTo, Alisa Aalto TampPy, Aada Aho RaisKu, Jeanine Nygård VasaIS, Heidi Salminen JyväskKU

5000 m kävely: Anniina Kivimäki LapVi, Elisa Neuvonen LappUM, Tiia Kuikka LappUM

3-ottelu: Saga Vanninen TampPy, Janette Hanski KarhU, Laura Lepistö PorinYU

Katso myös: Ruotsi-ottelun aikataulu ja muuta infoa

Lue myös



Katso kaikki uutiset