Ruotsi julkaissut joukkueensa maaotteluun – Mukana runsaasti nuoria tähtiä

Ruotsi on julkaissut joukkueensa maaotteluun – Mukana runsaasti nuoria tähtiä


Ruotsi on julkaissut joukkueensa vuoden 2020 Ruotsi-otteluun.
Etusuora: 31.08.2020 16:23Yleisurheilu
Ruotsi on julkaissut joukkueensa maaotteluun – Mukana runsaasti nuoria tähtiä
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Vuoden 2020 Ruotsin joukkue kuhisee nuoria urheilijoita. Ruotsi-ottelussa nähdään peräti 24 2000-luvulla syntynyttä ruotsalaisurheilijaa. Esimerkiksi miesten 400 metrin aidoissa kaikki ruotsalaiset ovat syntyneet 2000-luvulla.

Ruotsin joukkueessa nähdään heidän kovimpia tähtiurheilijoita Armand Duplantisia lukuun ottamatta. Muun muassa kiekkojätti Daniel Ståhl, keihäsmies Kim Amb, 800 metrin tykki Andreas Kramer, kiekko- ja kuulanainen Fanny Roos sekä pituushyppääjät Khaddi Sagnia ja Thobias Montler kilpailevat Ruotsin joukkueesa.

Suomi ei ole vielä julkistanut joukkuetta maaotteluun.

Ruotsin joukkue


Miehet

LajiUrheilijat
100mTom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
 Thomas Jones 01 IFK Växjö
 Zion Eriksson 02 Täby IS
200mTom Kling-Baptiste 90 Huddinge AIS
 Anders Pihlblad 98 YMCA Örebro
 Erik Annerfalk 94 Ullevi FK
400mNick Ekelund-Arenander 89 Malmö AI
 Emil Johansson 02 Turebergs FK
 Kasper Kadestål 99 Malmö AI
800mAndreas Kramer 97 Sävedalens AIK
 Erik Martinsson 96 Gefle IF
 Felix Francois 90 Örgryte IS
1500mJohan Rogestedt 93 F Stenungsunds FI
 Suldan Hassan 98 Ullevi FK
 Samuel Pihlström 01 Hälle IF
5000mEmil Danielsson 97 Spårvägens FK
 Jonathan Fridolfsson 92 Sävedalens AIK
 Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
10000mEmil Millán de la Oliva 01 Eskilstuna FI
 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK
 vapaa
3000m esteetSimon Sundström 98 IFK Lidingö
 Emil Blomberg 92 Hässelby SK
 Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK
110m aj.Max Hrelja 98 Malmö AI
 Marvin Tay 90 Spårvägens FK
 Anton Levin 92 Malmö AI
400m aj.Oskar Edlund 02 Täby IS
 Carl Bengtström 00 Örgryte IS
 Johan Claeson 01 Linköping GIF
KorkeusMelwin Lycke Holm 04 Kils AIK
 Oskar Lundqvist 97 Upsala IF
 Emil Uhlin 00 Falu IK
SeiväsCarl Sténson 93 Hellas FK
 Robin Jacobsson 98 Ullevi FK
 Gustav Magnusson 00 Tjalve IF Norrköping
PituusThobias Montler 96 Malmö AI
 Andreas Carlsson 95 IK Ymer
 Andreas Otterling 86 IFK Lidingö
KolmiloikkaJesper Hellström 95 Hässelby SK
 Isak Persson 95 Örgryte IS
 Erik Ehrlin 90 Hammarby IF
KuulaWictor Petersson 98 Malmö AI
 Viktor Gardenkrans 95 Upsala IF
 Jesper Arbinge 97 Spårvägens FK
KiekkoDaniel Ståhl 92 Spårvägens FK
 Simon Pettersson 94 Hässelby SK
 Jakob Gardenkrans 97 Upsala IF
MoukariRagnar Carlsson 00 Hässelby SK
 Oscar Vestlund 93 IF Göta Karlstad
 Ivar Moisander 00 Spårvägens FK
KeihäsKim Amb 90 F Bålsta IK (JÄÄ POIS)
 Sebastian Thörngren 93 IFK Växjö
 Esa Hiltunen 96 Ullevi FK
KolmiotteluFredrik Samuelsson 95 Hässelby SK
 Marcus Nilsson 91 Högby IF
 Andreas Gustafsson 97 Upsala IF
4x100mvapaa
 vapaa
 vapaa
 vapaa
4x400mvapaa
 vapaa
 vapaa
 vapaa
10000 m kävelyPerseus Karlström 90 Eskilstuna FI
 Remo Karlström 88 Eskilstuna FI
 Christer Svensson 73 Växjö AIS


Naiset

LajiUrheilijat
100mNikki Anderberg 02 Malmö AI
 Daniella Busk 93 Malmö AI
 Wilma Rosenquist 01 Malmö AI
200mMoa Hjelmer 90 Spårvägens FK
 Lisa Lilja 96 Ullevi FK
 Elvira Tanderud 04 Trollhättan FIK
400mMoa Hjelmer 90 Spårvägens FK
 Sandra Knezevic 92 Hammarby IF
 Klara Helander 95 Upsala IF
800mLovisa Lindh 91 Ullevi FK
 Rebecca Högberg 84 YMCA Örebro
 Alice Magnell Millán 05 Eskilstuna FI
1500mMeraf Bahta 89 Hälle IF
 Hanna Hermansson 89 Turebergs FK
 Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK
5000mSara Christiansson 97 Sävedalens AIK
 Linn Söderholm 96 Sävedalens AIK
 Cecilia Norrbom 88 Spårvägens FK
10000mCecilia Norrbom 88 Spårvägens FK
 Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
 vapaa
3000m esteetLinn Söderholm 96 Sävedalens AIK
 Amélie Svensson 96 Sävedalens AIK
 Julia Samuelsson 99 Högby IF
100m aj.Lovisa Karlsson 00 Högby IF
 Julia Wennersten 01 IK Ymer
 Amanda Holmberg 98 Lidköpings IS
400m ajHanna Palmqvist 96 Mölndals AIK
 Amanda Holmberg 98 Lidköpings IS
 Lovisa Linde 98 Täby IS
KorkeusSofie Skoog 90 IF Göta Karlstad
 Bianca Salming 98 Turebergs FK
 Ellen Ekholm 96 Ullevi FK
SeiväsMichaela Meijer 93 Örgryte IS
 Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
 Linnea Jönsson 99 IFK Helsingborg
PituusKhaddi Sagnia 94 Ullevi FK
 Erica Jarder 86 IF Göta Karlstad
 Tilde Johansson 01 Falkenbergs IK
KolmiloikkaRebecka Abrahamsson 94 Örgryte IS
 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne FIF
 Malin Otterling Marmbrandt 85 Västerås FK
KuulaFanny Roos 95 Malmö AI
 Axelina Johansson 00 Hässelby SK
 Frida Åkerström 90 Hässelby SK
KiekkoVanessa Kamga 98 Upsala IF
 Emma Ljungberg 94 Spårvägens FK
 Fanny Roos 95 Malmö AI
MoukariIda Storm 91 Malmö AI
 Tracey Andersson 84 Ullevi FK
 Grete Ahlberg 98 Hammarby IF
KeihäsSofi Flink 95 Västerås FK
 Matilda Elfgaard 92 Athletics 24Seven SK
 Elisabeth Lithell 90 KFUM Örebro
KolmiotteluLovisa Karlsson 00 Högby IF
 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve IF Norrköping
 Klara Rådbo 01 Hässelby SK
4x100m 
  
  
  
4x400m 
  
  
5000m kävelyMonica Svensson 78 Växjö AIS
 Helena Sandmér 92 SK Svängen
 Ellinor Hogrell 68 Runacademy


Lähde: friidrott.se

Lue myös



Katso kaikki uutiset