Suomalaisten menestys ampumahiihdon MM-kisoissa – Etusuora

Sukella ampumahiihdon MM-historiaan - kattava paketti kaikista suomalaissuorituksista


Oletko miettinyt miten suomalaiset ovat menestyneet ampumahiihdon MM-kisojen historiassa? Jos olet, saavuit oikeaan artikkeliin.
Etusuora: 09.02.2021 18:08Ampumahiihto
Sukella ampumahiihdon MM-historiaan - kattava paketti kaikista suomalaissuorituksista
Kaisa Mäkäräisen voitonjuhlat. Andrew Fedorov [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Ampumahiihdon MM-kisojen lajivalikoima on muuttunut vuosikymmenien saatossa. Ensimmäisistä kisoista 1958 aina vuoden 1983 kisoihin saakka mitaleista kamppailivat vain miehet, kunnes naiset pääsivät MM-mitalien makuun vuodesta 1984 alkaen.

Historian saatossa Suomi on menestynyt erityisesti miesten puolella varsin hyvin. Esimerkiksi 20 km normaalimatkan mitalitilastossa Suomi on peräti kolmantena 15 mitalillaan. Mitaleista käy kiittäminen muun muassa Heikki Ikolaa ja Antti Tyrväistä. Kokonaisuudessaan yhteensä 10 suomalaismiestä on voittanut henkilökohtaisen MM-mitalin.

Naisten puolella Tuija Vuoksiala ja Kaisa Mäkäräinen ovat ainoat naiset, jotka ovat nousseet MM-ampumahiihdossa henkilökohtaisissa kisoissa palkintopallille.

Kultamitalien määrässä mitattuna Suomi on menestynyt parhaiten Uumajan (1961), Minskin (1974) ja Anterselvan (1975) kisoissa. Uumajassa järjestettiin kaksi lajia, joiden molempien voitot matkasivat Suomeen (Kalevi Huuskonen 20 km ja joukkuekisa). Minskissä Juhani Suutarinen voitti 20 km ja 10 km sekä miehet ottivat viestihopeaa. Anterselvassa Ikola voitti 20 km ja miehet voittivat viestin.

Suomalaisten sijoitukset ampumahiihdon MM-kisoissa


Saalfelden 1958

Miehet 20 km: 6) Pentti Napari.
Miehet 20 km:n joukkuekisa: Suomi ei mukana.

Courmayer 1959

Miehet 20 km: 4) Martti Meinilä, 5) Vilho Ylönen, 17) Antti Tyrväinen, 20) Pentti Taskinen.
Miehet 20 km:n joukkuekisa: 4) Suomi (Meinilä, Ylönen, Tyrväinen).

Uumaja 1961 (2 kultaa, 1 pronssi)

Miehet 20 km: 1) Kalevi Huuskonen, 3) Paavo Repo, 5) Antti Tyrväinen, 10) Eino Närvä
Mieht 20 km:n joukkuekisa: 1) Suomi (Huuskonen, Repo, Tyrväinen).

Hämeenlinna 1962 (2 hopeaa)

Miehet 20 km: 2) Antti Tyrväinen, 5) Hannu Posti, 8) Kalevi Huuskonen, 15) Lauri Hulkkonen.
Miehet 20 km:n joukkuekisa: 2) Suomi (Tyrväinen, Posti, Huuskonen).

Seefeld 1963 (2 hopeaa, 1 pronssi)

Miehet 20 km: 2) Antti Tyrväinen, 3) Hannu Posti, 6) Veikko Hakulinen, 11) Kyösti Jäppinen.
Miehet 20 km:n joukkuekisa: 2) Suomi (Tyrväinen, Posti, Hakulinen)

Elverum 1965 (1 pronssi)

Miehet 20 km: 3) Antti Tyrväinen, 9) Esko Marttinen, 31) Veikko Hakulinen, 33) Pentti Tiira.
Miehet 20 km:n joukkuekisa: 5) Suomi (Tyrväinen, Marttinen, Hakulinen).

Garmisch-Partenkirchen 1966

Miehet 20 km: 17) Antti Tyrväinen, 22) Juhani Suutarinen, 25) Erkki Ala-Honkola, 38) Kauko Auvinen.
Miehet 4 x 7,5 km: 5) Suomi (Tyrväinen, Ala-Honkola, Martti Jantunen, Suutarinen).

Altenberg 1967

Miehet 20 km: 6) Erkki Ala-Honkola, 10) Heikki Flöjt, 27) Martti Jantunen, 31) Kalevi Vähäkylä.
Miehet 4 x 7,5 km: 7) Suomi (Flöjt, Jantunen, Vähäkylä, Ala-Honkola).

Zakopane 1969 (1 pronssi)

Miehet 20 km: 13) Juhani Hiekkala, 18) Mauri Röppänen, 35) Esko Marttinen, 38) Kalevi Vähäkylä.
Miehet 4 x 7,5 km: 3) Suomi (Vähäkylä, Röppänen, Mauno Luukkonen, Esko Marttinen)

Östersund 1970

Miehet 20 km: 8) Kari Vähäkylä, 10) Juhani Suutarinen, 32) Yrjö Salpakari, 43) Martti Jantunen
Miehet 4 x 7,5 km: 4) Suomi (Kalevi Vähäkylä, Suutarinen, Salpakari, Kari Vähäkylä)

Hämeenlinna 1971

Miehet 20 km: 8) Mauri Röppänen, 10) Heikki Ikola, 23) Juhani Suutarinen, 42) Kari Vähäkylä.
Miehet 4 x 7,5 km: 4) Suomi (Yrjö Salpakari, Ikola, Kalevi Vähäkylä, Röppänen)

Lake Placid 1973

Miehet 20 km: 4) Mauri Röppänen, 6) Juhani Suutarinen, 10) Esko Saira, 11) Heikki Ikola.
Miehet 4 x 7,5 km: 4) Suomi (Yrjö Salpakari, Suutarinen, Ikola, Röppänen)

Minsk 1974 (2 kultaa, 1 hopea)

Miehet 20 km: 1) Juhani Suutarinen, 4) Heikki Ikola, 9) Yrjö Salpakari, 14) Simo Halonen.
Miehet 10 km: 1) Juhani Suutarinen, 5) Simo Halonen, 13) Heikki Ikola, 26) Raimo Seppänen.
Miehet 4 x 7,5 km: 2) Suomi (Halonen, Flöjt, Suutarinen, Ikola)

Anterselva 1975 (2 kultaa, 1 pronssi)

Miehet 20 km: 1) Heikki Ikola, 3) Esko Saira, 30) Simo Halonen, 32) Juhani Suutarinen.
Miehet 10 km: 4) Heikki Ikola, 11) Henrik Flöjt, 21) Esko Saira, 33) Juhani Suutarinen.
Miehet 4 x 7,5 km: 1) Suomi (Flöjt, Halonen, Suutarinen, Ikola)

Anterselva 1976

Miehet 10 km: 4) Heikki Ikola, 5) Henrik Flöjt, 7) Esko Saira, 40 Juhani Suutarinen.
Lillehammer 1977 (1 kulta, 1 hopea)
Miehet 20 km: 1) Heikki Ikola, 7) Simo Halonen, 14) Raimo Seppänen, 21) Esko Saira.
Miehet 10 km: 5) Heikki Ikola, 10) Erkki Antila, 20) Juhani Suutarinen, 28) Simo Halonen.
Miehet 4 x 7,5 km: 2) Suomi (Antila, Seppänen, Halonen, Ikola)

Hochfilzen 1978

Miehet 20 km: 4) Heikki Ikola, 8) Erkki Antila, 21) Raimo Seppänen, 43) Mauri Lahtela.
Miehet 10 km: 14) Erkki Antila, 20) Raimo Seppänen, 24) Simo Halonen, 56) Antti Narmio.
Miehet 4 x 7,5 km: 7) Suomi (Antila, Halonen, Lahtela, Seppänen)

Ruhpolding 1979 (1 hopea)

Miehet 20 km: 5) Raimo Seppänen, 7) Heikki Ikola, 11) Erkki Antila, 18) Simo Halonen.
Miehet 10 km: 18) Erkki Antila, 21) Arto Sutinen, 27) Tapani Köykkä.
Miehet 4 x 7,5 km: 2) Suomi (Halonen, Antila, Seppänen, Ikola).

Lahti 1981 (1 kulta, 1 hopea, 1 pronssi)

Miehet 20 km: 1) Heikki Ikola, 3) Erkki Antila, 15) Tapio Piipponen, 32) Toivo Mäkikyrö.
Miehet 10 km: 2) Erkki Antila, 9) Heikki Ikola, 11) Tapio Piipponen, 31) Raimo Seppänen.
Miehet 4 x 7,5 km: 6) Suomi (Keijo Kuntola, Piipponen, Antila, Ikola)

Minsk 1982

Miehet 20 km: 5) Erkki Antila, 20) Juhani Aspegren, 26) Heikki Ikola.
Miehet 10 km: 16) Heikki Ikola, 23) Tapio Piipponen, 33) Erkki Antila, 38) Arto Jääskeläinen.
Miehet 4 x 7,5 km: 8) Suomi (Tapio Piipponen, Erkki Antila, Arto Jääskeläinen, Heikki Ikola)

Anterselva 1983

Miehet 20 km: 22) Risto Punkka, 26) Toivo Mäkikyrö, 32) Tapio Piipponen, 38) Erkki Antila.
Miehet 10 km: 16) Risto Punkka, 17) Toivo Mäkikyrö, 25) Erkki Antila, 33) Keijo Kuntola.
Miehet 4 x 7,5 km: 5) Suomi (Piipponen, Antila, Punkka, Mäkikyrö)

Chamonix 1984

Naiset 10 km: 13) Aila Flyktman, 14) Tuija Vuoksiala, 21) Aino Kallunki, 23) Tuula Ylinen.
Naiset 5 km: 17) Aila Flyktman, 25) Aino Kallunki, 27) Tuija Vuoksiala, 32) Tuula Ylinen.
Naiset 3 x 5 km: 4) Suomi (Kallunki, Ylinen, Flyktman)

Egg ja Ruhpolding 1985 (2 pronssia)

Miehet 20 km: 3) Tapio Piipponen, 7) Juha Tella, 41) Toivo Mäkikyrö, 42) Risto Punkka.
Miehet 10 km: 13) Tapio Piipponen, 20) Juha Tella, 24) Harri Eloranta.
Miehet 4 x 7,5 km: 7) Suomi (Tella, Arto Jääskeläinen, Punkka, Piipponen)
Naiset 10 km: 6) Pirjo Aalto, 12) Teija Nieminen, 13) Tuula Ylinen, 14) Marja Koskela.
Naiset 5 km: 10) Marja Koskela, 13) Tuula Ylinen, 14) Teija Nieminen, 19) Pirjo Aalto.
Naiset 3 x 5 km: 3) Suomi (Aalto, Ylinen, Nieminen)

Oslo ja Falun 1986

Miehet 20 km: 11) Tapio Piipponen, 14) Juha Tella, 21) Arto Jääskeläinen, 39) Toivo Mäkikyrö.
Miehet 10 km: 9) Tapio Piipponen, 30) Juha Tella, 32) Antero Lähde, 38) Ilkka Mäkitalo
Miehet 4 x 7,5 km: 4) Suomi (Tella, Lähde, Jääskeläinen, Piipponen)
Naiset 10 km: 8) Tuija Vuoksiala, 9) Teija Nieminen, 16) Aila Flyktman, 18) Tuula Ylinen.
Naiset 5 km: 8) Tuula Ylinen, 11) Tuija Vuoksiala, 13) Teija Nieminen, 32) Katri Tuomaala.
Naiset 3 x 5 km: 4) Suomi (Nieminen, Ylinen, Vuoksiala)

Lake Placid ja Lahti 1987 (1 pronssi)

Miehet 20 km: 6) Tapio Piipponen, 14) Juha Tella, 28) Risto Moisejeff, 38) Antero Lähde.
Miehet 10 km: 12) Tapio Piipponen, 23) Juha Tella, 33) Toivo Mäkikyrö, 38) Harri Eloranta.
Miehet 4 x 7,5 km: 5) Suomi (Moisejeff, Tella, Piipponen, Lähde).
Naiset 10 km: 3) Tuija Vuoksiala, 4) Pirjo Aalto, 10) Aino Kallunki, 19) Sari Kokko.
Naiset 5 km: 11) Tuija Vuoksiala, 13) Pirjo Aalto, 17) Aino Kallunki, 29) Katri Tuomaala.
Naiset 3 x 5 km: Suomi ei mukana.

Chamonix 1988

Naiset 10 km: 19) Tuija Vuoksiala, 27) Pirjo Aalto, 33) Aino Kallunki, 38) Seija Hyytiäinen.
Naiset 5 km: 15) Tuija Vuoksiala, 33) Seija Hyytiäinen, 35) Aino Kallunki, 39) Pirjo Aalto.
Naiset 3 x 5 km: 10) Suomi (Vuoksiala, Kallunki, Aalto)

Feistritz 1989

Miehet 20 km: 11) Tapio Piipponen, 46) Toivo Mäkikyrö, 49) Hannu Saarenpää, DNF Harri Eloranta.
Miehet 10 km: 12) Harri Eloranta, 21) Tapio Piipponen, 31) Toivo Mäkikyrö, 69) Hannu Saarenpää.
Miehet 4 x 7,5 km: 11) Suomi (Tella, Mäkikyrö, Eloranta, Piipponen)
Miehet 20 km joukkuekisa: 5) Suomi (Mäkikyrö, Tella, Eloranta, Piipponen)
Naiset 15 km: 9) Pirjo Aalto, 20) Katri Tuomaala, 22) Sari Kokko, 26) Tuija Vuoksiala.
Naiset 7,5 km: 9) Pirjo Aalto, 29) Seija Hyytiäinen, 30) Taina Murtomäki, 31) Katri Tuomaala.
Naiset 3 x 7,5 km: 6) Suomi (Vuoksiala, Kokko, Aalto).
Naiset 15 km:n joukkuekisa: 5) Suomi (Kokko, Vuoksiala, Aalto, Hyytiäinen).

Minsk, Oslo ja Kontiolahti 1990 (1 pronssi)

Miehet 20 km: 20) Antero Lähde, 21) Harri Eloranta, 30) Vesa Hietalahti, 41) Kari Kataja.
Miehet 10 km: 23) Antero Lähde, 50) Timo Seppälä, 58) Kari Kataja, 59) Harri Eloranta.
Miehet 4 x 7,5 km: 6) Suomi (Hietalahti, Eloranta, Lähde, Seppälä).
Miehet 20 km:n joukkuekisa: 12) Suomi (Hietalahti, Seppälä, Eloranta, Lähde).
Naiset 15 km: 19) Pirjo Aalto, 28) Tuija Vuoksiala, 29) Seija Hyytiäinen, 31) Päivi Kallio.
Naiset 7,5 km: 6) Pirjo Aalto, 20) Tuija Vuoksiala, 24) Seija Hyytiäinen, 27) Tuija Sikiö.
Naiset 3 x 7,5 km: 3) Suomi (Vuoksiala, Hyytiäinen, Mattila).
Naiset 15 km:n joukkuekisa: 7) Suomi (Vuoksiala, Mattila, Kallio, Hyytiäinen).

Lahti 1991

Miehet 20 km: 15) Antero Lähde, 20) Harri Eloranta, 30) Timo Seppälä, 49) Vesa Hietalahti.
Miehet 10 km: 13) Harri Eloranta, 35) Antero Lähde, 43) Vesa Hietalahti, 53) Timo Seppälä.
Miehet 4 x 7,5 km: 7) Suomi (Hietalahti, Eloranta, Ismo Mäkinen, Olli-Pekka Peltola)
Miehet 20 km:n joukkuekisa: 7) Suomi (Mäkinen, Lähde, Eloranta, Peltola)
Naiset 15 km: 13) Tuija Sikiö, 14) Seija Hyytiäinen, 31) Tuija Vuoksiala, 36) Sari Lähde.
Naiset 7,5 km: 21) Seija Hyytiäinen, 30) Tuija Sikiö, 32) Tuija Vuoksiala, 34) Johanna Saarinen.
Naiset 3 x 7,5 km: 8) Suomi (Saarinen, Hyytiäinen, Sikiö)
Naiset 15 km:n joukkuekisa: 7) Suomi (Lähde, Hyytiäinen, Päivi Kallio, Sikiö)
Novosibirsk 1992
Miehet 20 km:n joukkuekisa: Suomi ei mukana.
Naiset 15 km:n joukkuekisa: Suomi ei mukana.

Borovets 1993

Miehet 20 km: 22) Harri Eloranta, 25) Ville Räikkönen, 43) Vesa Pöntiö, 76) Jaakko Niemi.
Miehet 10 km: 23) Harri Eloranta, 44) Vesa Hietalahti, 86) Vesa Pöntiö, 97) Kari Kataja.
Miehet 4 x 7,5 km: 15) Suomi (Hietalahti, Eloranta, Kataja, Räikkönen)
Miehet 20 km:n joukkuekisa: 11) Suomi (Niemi, Hietalahti, Eloranta, Räikkönen)
Naiset 15 km: 4) Pirjo Aalto, 17) Tuija Sikiö, 19) Tuija Vuoksiala, 23) Mari Lampinen.
Naiset 7,5 km: 18) Pirjo Aalto, 25) Tuija Sikiö, 35) Mari Lampinen, 47) Tuija Vuoksiala.
Naiset 4 x 7,5 km: 10) Suomi (Sikiö, Hyytiäinen, Lampinen, Aalto)
Naiset 15 km: 10) Suomi (Vuoksiala, Hyytiäinen, Aalto, Lampinen).

Canmore 1994

Miehet 10 km:n joukkuekisa: Suomi ei mukana.
Naiset 7,5 km:n joukkuekisa: Suomi ei mukana.

Anterselva 1995

Miehet 20 km: 27) Vesa Hietalahti, 57) Ville Räikkönen, 65) Harri Eloranta, 76) Jaakko Niemi.
Miehet 10 km: 16) Harri Eloranta, 31) Vesa Hietalahti, 34) Erkki Latvala, 36) Ville Räikkönen.
Miehet 4 x 7,5 km: 10) Suomi (Räikkönen, Latvala, Eloranta, Hietalahti)
Miehet 10 km:n joukkuekisa: 16) Suomi (Ville Kotikumpu, Niemi, Latvala, Räikkönen)
Naiset 15 km: 17) Mari Lampinen, 38) Katja Holanti, 44) Tuija Vuoksiala, 56) Jaana Itäluoma-Hietalahti.
Naiset 7,5 km: 15) Mari Lampinen, 30) Tuija Vuoksiala, 36) Katja Holanti, 54) Jaana Itäluoma-Hietalahti.
Naiset 4 x 7,5 km: 9) Suomi (Holanti, Lampinen, Itäluoma-Hietalahti, Vuoksiala)
Naiset 10 km:n joukkuekisa: 12) Suomi (Itäluoma-Hietalahti, Vuoksiala, Holanti, Lampinen)

Ruhpolding 1996

Miehet 20 km: 13) Ville Räikkönen, 26) Paavo Puurunen, 31) Erkki Latvala, 39) Vesa Hietalahti.
Miehet 10 km: 11) Paavo Puurunen, 17) Ville Räikkönen, 18) Vesa Hietalahti, 43) Jaakko Niemi.
Miehet 4 x 7,5 km: 6) Suomi (Hietalahti, Räikkönen, Latvala, Puurunen)
Miehet 10 km:n joukkuekisa: 8) Suomi (Räikkönen, Hietalahti, Puurunen, ?)
Naiset 15 km: 12) Katja Holanti, 21) Mari Lampinen, 29) Eija Salonen, 49) Annukka Mallat.
Naiset 7,5 km: 25) Annukka Mallat, 38) Sanna-Leena Perunka, 45) Mari Lampinen, 46) Katja Holanti.
Naiset 4 x 7,5 km: 8) Suomi (Perunka, Lampinen, Salonen, Mallat)
Naiset 7,5 km:n joukkuekisa: 8) Suomi (Perunka, Holanti, Mallat, Salonen)

Osrblie 1997

Miehet 20 km: 7) Ville Räikkönen, 17) Vesa Pöntiö, 48) Vesa Hietalahti, 66) Paavo Puurunen.
Miehet 10 km: 8) Ville Räikkönen, 36) Harri Eloranta, 47) Paavo Puurunen, 49) Vesa Hietalahti.
Miehet 12,5 km:n takaa-ajo: 8) Ville Räikkönen, 28) Harri Eloranta,
Miehet 4 x 7,5 km: 7) Suomi (Räikkönen, Pöntiö, Eloranta, Hietalahti)
Miehet 10 km:n joukkuekisa: 6) Suomi (Eloranta, Tero Kosunen, Hietalahti, Räikkönen)
Naiset 15 km: 25) Annukka Mallat, 45) Mari Lampinen, 46) Katja Holanti, 49) Sanna-Leena Perunka.
Naiset 7,5 km: 15) Annukka Mallat, 20) Katja Holanti, 27) Tiina Mikkola, 34) Mari Lampinen.
Naiset 10 km:n takaa-ajo: 18) Annukka Mallat, 22) Katja Holanti, 34) Tiina Mikkola, 40) Mari Lampinen.
Naiset 4 x 7,5 km: 10) Suomi (Holanti, Lampinen, Mikkola, Mallat)
Naiset 7,5 km:n joukkuekisa: 6) Suomi (Lampinen, Holanti, Perunka, Mikkola)

Pokljuka/Hochfilzen 1998 (1 pronssi)

Miehet 12,5 km:n takaa-ajo: 5) Ville Räikkönen, 22) Paavo Puurunen, 44) Olli-Pekka Peltola.
Naiset 10 km:n takaa-ajo: 18) Mari Lampinen, 29) Katja Holanti, 37) Sanna-Leena Perunka, 40) Tiina Mikkola.
Miehet 10 km:n joukkuekisa: 4) Suomi (Eloranta, Räikkönen, Peltola, Puurunen).
Naiset 7,5 km:n joukkuekisa: 3) Suomi (Holanti, Mikkonen, Lampinen, Perunka).

Kontiolahti ja Oslo 1999

Miehet 20 km: 9) Paavo Puurunen, 20) Vesa Hietalahti, 26) Ville Räikkönen, 67) Harri Eloranta.
Miehet 10 km: 11) Paavo Puurunen, 36) Ville Räikkönen, 45) Mikko Uusipaikka, 56) Vesa Hietalahti.
Miehet 12,5 km:n takaa-ajo: 16) Paavo Puurunen, 20) Ville Räikkönen, 42) Vesa Hietalahti, 57) Mikko Uusipaikka.
Miehet 15 km massalähtö: 4) Paavo Puurunen, 16) Ville Räikkönen.
Miehet 4 x 7,5 km: 6) Suomi (Räikkönen, Hietalahti, Uusipaikka, Puurunen)
Naiset 15 km: 21) Annukka Mallat, 24) Outi Kettunen, 36) Katja Holanti, 43) Sanna-Leena Perunka.
Naiset 7,5 km: 6) Outi Kettunen, 15) Katja Holanti, 36) Mari Lampinen, 37) Niina Jyrkiäinen.
Naiset 10 km:n takaa-ajo: 7) Katja Holanti, 8) Outi Kettunen, 38) Mari Lampinen, 43) Niina Jyrkiäinen.
Naiset 12,5 km massalähtö: 15) Katja Holanti, DNF: Outi Kettunen.
Naiset 4 x 7,5 km: 6) Suomi (Holanti, Kettunen, Mallat, Salonen)

Oslo ja Lahti 2000

Miehet 20 km: 13) Vesa Hietalahti, 18) Paavo Puurunen, 50) Mikko Uusipaikka, 64) Ville Räikkönen.
Miehet 10 km: 10) Paavo Puurunen, 19) Harri Eloranta, 22) Vesa Hietalahti, 48) Ville Räikkönen.
Miehet 12,5 km takaa-ajo: 19) Vesa Hietalahti, 26) Ville Räikkönen, 27) Paavo Puurunen, 54) Harri Eloranta.
Miehet 15 km massalähtö: 8) Paavo Puurunen, 22) Vesa Hietalahti.
Miehet 4 x 7,5 km: 15) Suomi (Räikkönen, Eloranta, Puurunen, Hietalahti).
Naiset 15 km: 27) Katja Holanti, 36) Annukka Mallat, 41) Sanna-Leena Perunka.
Naiset 7,5 km: 24) Outi Kettunen, 28) Annukka Mallat, 30) Sanna-Leena Perunka, 35) Katja Holanti.
Naiset 10 km:n takaa-ajo: 22) Annukka Mallat, 34) Sanna-Leena Perunka, 35) Katja Holanti, 43) Outi Kettunen.
Naiset 12,5 km massalähtö: Suomalaisia ei mukana.
Naiset 4 x 7,5 km: 7) Suomi (Holanti, Mallat, Kettunen, Perunka).

Pokljuka 2001 (1 kulta)

Miehet 20 km: 1) Paavo Puurunen, 9) Ville Räikkönen, 27) Vesa Hietalahti, DNF: Mika Kaljunen.
Miehet 10 km: 6) Paavo Puurunen, 36) Timo Antila, 59) Vesa Hietalahti, 60) Ville Räikkönen.
Miehet 12,5 km: 13) Paavo Puurunen, 43) Timo Antila, 44) Vesa Hietalahti, 52) Ville Räikkönen.
Miehet 15 km massalähtö: 28) Paavo Puurunen.
Miehet 4 x 7,5 km: 5) Suomi (Räikkönen, Antila, Puurunen, Hietalahti).
Naiset 15 km: 48) Sanna-Leena Perunka, 50) Katja Holanti, 52) Eija Salonen, 58) Niina Jyrkiäinen.
Naiset 7,5 km: 25) Sanna-Leena Perunka, 55) Eija Salonen, 57) Katja Holanti, 69) Niina Jyrkiäinen.
Naiset 10 km takaa-ajo: 37) Sanna-Leena Perunka, DNF: Eija Salonen ja Katja Holanti.
Naiset 12,5 km massalähtö: Suomalaisia ei mukana.
Naiset 4 x 7,5 km: 12) Suomi (Holanti, Perunka, Jyrkiäinen, Salonen)
Oslo 2002
Miehet 15 km massalähtö: 9) Paavo Puurunen, 15) Vesa Hietalahti.
Naiset 12,5 km massalähtö: 24) Sanna-Leena Perunka.

Hanti-Mansijsk 2003 (1 hopea, 1 pronssi)

Miehet 20 km: 2) Vesa Hietalahti, 16) Paavo Puurunen, 77) Timo Antila, 82) Mika Kaljunen.
Miehet 10 km: 21) Paavo Puurunen, 28) Vesa Hietalahti, 64) Jussi Mäkelä, 69) Timo Antila.
Miehet 12,5 km takaa-ajo: 3) Paavo Puurunen, 25) Vesa Hietalahti.
Miehet 15 km massalähtö: 6) Paavo Puurunen, 15) Vesa Hietalahti.
Miehet 4 x 7,5 km: 11) Suomi (Antila, Puurunen, Mäkelä, Hietalahti)
Naiset 15 km: 7) Eija Salonen, 12) Sanna-Leena Perunka, 23) Outi Kettunen, 67) Niina Jyrkiäinen.
Naiset 7,5 km: 8) Sanna-Leena Perunka, 28) Eija Salonen, 53) Outi Kettunen, 71) Pirjo Urpilainen.
Naiset 10 km takaa-ajo: 20) Sanna-Leena Perunka, 27) Eija Salonen, DNS Outi Kettunen.
Naiset 12,5 km massalähtö: 10) Sanna-Leena Perunka, 18) Eija Salonen.
Naiset 4 x 6 km: 6) Suomi (Salonen, Kettunen, Urpilainen, Perunka).

Oberhof 2004

Miehet 20 km: 36) Timo Antila, 39) Paavo Puurunen, 45) Vesa Hietalahti, 73) Jussi Mäkelä.
Miehet 10 km: 8) Paavo Puurunen, 23) Vesa Hietalahti, 64) Timo Antila, 70) Jouni Kinnunen.
Miehet 12,5 km takaa-ajo: 7) Paavo Puurunen, 29) Vesa Hietalahti.
Miehet 15 km massalähtö: 22) Paavo Puurunen.
Miehet 4 x 7,5 km: 16) Suomi (Kinnunen, Hietalahti, Antila, Puurunen).
Naiset 15 km: 37) Eija Salonen, 42) Anita Hakala, 44) Sanna-Leena Perunka, 57) Outi Kettunen.
Naiset 7,5 km: 19) Sanna-Leena Perunka, 31) Outi Kettunen, 36) Anita Hakala, 44) Pirjo Urpilainen.
Naiset 10 km takaa-ajo: 26) Sanna-Leena Perunka, 27) Anita Hakala, 31) Outi Kettunen, 54) Pirjo Urpilainen.
Naiset 12,5 km massalähtö: Suomalaisia ei mukana.
Naiset 4 x 6 km: 13) Suomi (Salonen, Kettunen, Perunka, Hakala)

Hochfilzen 2005

Miehet 20 km: 7) Vesa Hietalahti, 31) Paavo Puurunen, 36) Timo Antila, 43) Ville Kotikumpu.
Miehet 10 km: 26) Paavo Puurunen, 27) Vesa Hietalahti, 47) Jouni Kinnunen, 71) Timo Antila.
Miehet 12,5 km takaa-ajo: 29) Vesa Hietalahti, 50) Jouni Kinnunen, DNF Paavo Puurunen.
Miehet 15 km massalähtö: 24) Vesa Hietalahti.
Miehet 4 x 7,5 km: 12) Suomi (Antila, Hietalahti, Puurunen, Kinnunen).
Naiset 15 km: 24) Sanna-Leena Perunka, 35) Outi Kettunen, 49) Kaisa Mäkäräinen, 74) Eija Salonen.
Naiset 15 km: 39) Sanna-Leena Perunka, 57) Outi Kettunen, 73) Kaisa Mäkäräinen.
Naiset 10 km takaa-ajo: 24) Sanna-Leena Perunka, DNS: Outi Kettunen.
Naiset 12,5 km yhteislähtö: Suomalaisia ei mukana.
Naiset 4 x 6 km: 18) Suomi (Kia Lätti, Perunka, Mäkäräinen, Salonen)

Anterselva 2007

Miehet 20 km: 50) Jouni Kinnunen, 64) Timo Antila, 67) Jarkko Kauppinen, 99) Mika Kaljunen.
Miehet 10 km: 49) Jouni Kinnunen, 51) Timo Antila, 57) Jarkko Kauppinen, 79) Mika Kaljunen.
Miehet 12,5 km takaa-ajo: 42) Jouni Kinnunen, 48) Timo Antila, 53) Jarkko Kauppinen.
Miehet 15 km massalähtö: Suomalaisia ei mukana.
Miehet 4 x 7,5 km: Suomalaisia ei mukana.
Naiset 15 km: 8) Kaisa Mäkäräinen, 62) Susanna Porela-Tiihonen, 66) Pirjo Urpilainen.
Naiset 7,5 km: 29) Kaisa Mäkäräinen, 43) Mari Laukkanen, 65) Pirjo Urpilainen, 72) Susanna Porela-Tiihonen.
Naiset 10 km takaa-ajo: 25) Kaisa Mäkäräinen, DNF: Mari Laukkanen.
Naiset 12,5 km takaa-ajo: 7) Kaisa Mäkäräinen.
Naiset 4 x 6 km: 12) Suomi (Urpilainen, Mäkäräinen, Porela-Tiihonen, Laukkanen).
Sekaviesti: 16) Suomi (Laukkanen, Mäkäräinen, Kinnunen, Antila)

Östersund 2008

Miehet 20 km: 40) Jarkko Kauppinen, 48) Timo Antila, 52) Jouni Kinnunen, 100) Marko Mänttäri.
Miehet 10 km: 31) Timo Antila, 64) Marko Mänttäri, 81) Jarkko Kauppinen, 87) Tapio Pukki.
Miehet 12,5 km takaa-ajo: 41) Timo Antila.
Miehet 15 km massalähtö: Suomalaisia ei mukana.
Miehet 4 x 7,5 km: 14) Suomi (Kauppinen, Antila, Kinnunen, Pukki).
Naiset 15 km: 31) Kaisa Mäkäräinen, 47) Mari Laukkanen, 67) Teija Lehtimäki, 68) Susanna Porela-Tiihonen.
Naiset 7,5 km: 34) Mari Laukkanen, 52) Susanna Porela-Tiihonen, 55) Kaisa Mäkäräinen, 84) Teija Lehtimäki.
Naiset 10 km takaa-ajo: 33) Mari Laukkanen, DNF: Susanna Porela-Tiihonen, DNS: Kaisa Mäkäräinen.
Naiset 12,5 km massalähtö: 15) Kaisa Mäkäräinen
Naiset 4 x 6 km: 15) Suomi (Mäkäräinen, Laukkanen, Lehtimäki, Porela-Tiihonen)
Sekaviesti: 10) Suomi (Mäkäräinen, Laukkanen, Antila, Kauppinen)

PyeongChang 2009

Miehet 20 km: 54) Timo Antila, 59) Jouni Kinnunen, 90 Marko Mänttäri, DNF Paavo Puurunen.
Miehet 10 km: 45) Paavo Puurunen, 46) Marko Mänttäri, 54) Timo Antila, 77) Jouni Kinnunen.
Miehet 12,5 km takaa-ajo: 16) Paavo Puurunen, 51) Timo Antila, 55) Marko Mänttäri.
Miehet 15 km massalähtö: Suomalaisia ei mukana.
Miehet 4 x 7,5 km: 22) Suomi (Puurunen, Antila, Mänttäri, Kinnunen)
Naiset 15 km: 30) Kaisa Mäkäräinen, 57) Susanna Porela-Tiihonen, 62) Teija Lehtimäki, 89) Anita Hakala.
Naiset 7,5 km: 23) Kaisa Mäkäräinen, 55) Mari Laukkanen, 60) Teija Lehtimäki, 62) Anita Hakala.
Naiset 10 km takaa-ajo: 4) Kaisa Mäkäräinen, 47) Mari Laukkanen, 54) Teija Lehtimäki.
Naiset 12,5 km massalähtö: 17) Kaisa Mäkäräinen.
Naiset 4 x 6 km: 15) Suomi (Laukkanen, Lehtimäki, Porela-Tiihonen, Hakala).
Sekaviesti: 6) Suomi (Mäkäräinen, Laukkanen, Puurunen, Antila)

Hanti-Mansijsk 2011 (1 kulta, 1 hopea)

Miehet 20 km: 45) Timo Antila, 54) Paavo Puurunen, 70) Jarkko Kauppinen, DNF Sami Orpana.
Miehet 10 km: 36) Paavo Puurunen, 39) Timo Antila, 58) Jarkko Kauppinen, 87) Ahti Toivanen.
Miehet 12,5 km takaa-ajo: 41) Paavo Puurunen, 43) Timo Antila, 44) Jarkko Kauppinen,
Miehet 15 km massalähtö: Suomalaisia ei mukana.
Miehet 4 x 7,5 km: 19) Suomi (Antila, Puurunen, Toivanen, Kauppinen).
Naiset 15 km: 28) Kaisa Mäkäräinen, 41) Mari Laukkanen, 49) Laura Toivanen, 54) Sarianna Repo.
Naiset 7,5 km: 2) Kaisa Mäkäräinen, 29) Mari Laukkanen, 59) Sarianna Repo, 95) Sanna Markkanen.
Naiset 10 km takaa-ajo: 1) Kaisa Mäkäräinen, DNF Mari Laukkanen ja Sarianna Repo.
Naiset 12,5 km massalähtö: 4) Kaisa Mäkäräinen.
Naiset 4 x 6 km: 10) Suomi (Laukkanen, Repo, Toivanen, Mäkäräinen)
Sekaviesti: 9) Suomi (Laukkanen, Mäkäräinen, Puurunen, Antila)

Ruhpolding 2012 (1 pronssi)

Miehet 20 km: 42) Jarkko Kauppinen, 80) Timo Antila, 86) Ville Simola, 89) Ahti Toivanen.
Miehet 10 km: 71) Jarkko Kauppinen, 82) Timo Antila, 97) Ahti Toivanen.
Miehet 12,5 km takaa-ajo: Suomalaisia ei mukana.
Miehet 15 km massalähtö: Suomalaisia ei mukana.
Miehet 4 x 7,5 km: 20) Suomi (Kauppinen, Antila, Toivanen, Simola).
Naiset 15 km: 28) Kaisa Mäkäräinen, 60) Mari Laukkanen, 70) Eevamari Rauhamäki, 98) Sanna Markkanen.
Naiset 7,5 km: 15) Mari Laukkanen, 27) Kaisa Mäkäräinen, 81) Sanna Markkanen, 100) Eevamari Rauhamäki.
Naiset 10 km takaa-ajo: 20) Kaisa Mäkäräinen, 25) Mari Laukkanen.
Naiset 12,5 km massalähtö: 3) Kaisa Mäkäräinen, 27) Mari Laukkanen.
Naiset 4 x 6 km: 18) Suomi (Eder, Mäkäräinen, Rauhamäki, Markkanen)
Sekaviesti: 16) Suomi (Mäkäräinen, Eder, Toivanen, Laukkanen)

Nove Mesto 2013

Miehet 20 km: 53) Jarkko Kauppinen, 81) Ahti Toivanen, 94) Mika Kaljunen, DNF Ville Simola.
Miehet 10 km: 38) Jarkko Kauppinen, 69) Ahti Toivanen, 92) Ville Simola, 104) Mika Kaljunen.
Miehet 12,5 km takaa-ajo: 56) Jarkko Kauppinen.
Miehet 15 km massalähtö: Suomalaisia ei mukana.
Miehet 4 x 7,5 km: 20) Suomi (Toivanen, Kauppinen, Kaljunen, Simola)
Naiset 15 km: 8) Kaisa Mäkäräinen, 63) Mari Laukkanen, 94) Annukka Siltakorpi, 101) Sanna Markkanen.
Naiset 7,5 km: 9) Kaisa Mäkäräinen, 60) Mari Laukkanen, 93) Sanna Markkanen, 103) Annukka Siltakorpi.
Naiset 10 km takaa-ajo: 10) Kaisa Mäkäräinen, 46) Mari Laukkanen.
Naiset 12,5 km massalähtö: 17) Kaisa Mäkäräinen.
Naiset 4 x 6 km: 21) Suomi (Laukkanen, Markkanen, Siltakorpi, Mäkäräinen).
Sekaviesti: 18) Suomi (Eder, Mäkäräinen, Kauppinen, Toivanen).

Kontiolahti 2015 (1 pronssi)

Miehet 20 km: 51) Ahti Toivanen, 64) Olli Hiidensalo, 75) Jarkko Kauppinen, 80) Mikael Koivunen.
Miehet 10 km: 51) Jarkko Kauppinen, 54) Ahti Toivanen, 85) Olli Hiidensalo, 103) Tuomas Grönman.
Miehet 12,5 km takaa-ajo: 54) Ahti Toivanen, 58) Jarkko Kauppinen.
Miehet 15 km massalähtö: Suomalaisia ei mukana.
Miehet 4 x 7,5 km: 13) Suomi (Kauppinen, Toivanen, Hiidensalo, Grönman)
Naiset 15 km: 3) Kaisa Mäkäräinen, 48) Sanna Markkanen, 65) Mari Laukkanen, 80) Eevamari Rauhamäki.
Naiset 7,5 km: 16) Mari Laukkanen, 34) Kaisa Mäkäräinen, 68) Sanna Markkanen, 72) Auli Kiskola.
Naiset 10 km takaa-ajo: 12) Kaisa Mäkäräinen, 29) Mari Laukkanen.
Naiset 12,5 km massalähtö: 14) Kaisa Mäkäräinen.
Naiset 4 x 6 km: 16) Suomi (Markkanen, Laukkanen, Rauhamäki, Mäkäräinen)
Sekaviesti: 9) Suomi (Laukkanen, Mäkäräinen, Toivanen, Hiidensalo)

Oslo 2016 (1 pronssi)

Miehet 20 km: 62) Sami Orpana, 85) Olli Hiidensalo, 88) Tuomas Grönman.
Miehet 10 km: 55) Olli Hiidensalo, 82) Sami Orpana, 89) Tuomas Grönman.
Miehet 12,5 km takaa-ajo: 51) Olli Hiidensalo.
Miehet 15 km massalähtö: Suomalaisia ei mukana.
Miehet 4 x 7,5 km: 19) Suomi (Grönman, Hiidensalo, Teemu Huhtala, Orpana).
Naiset 15 km: 19) Kaisa Mäkäräinen, 71) Laura Toivanen, 84) Sanna Markkanen.
Naiset 7,5 km: 8) Kaisa Mäkäräinen, 52) Mari Laukkanen, 94) Sanna Markkanen.
Naiset 10 km takaa-ajo: 7) Kaisa Mäkäräinen, 45) Mari Laukkanen.
Naiset 12,5 km takaa-ajo: 3) Kaisa Mäkäräinen.
Naiset 4 x 6 km: 17) Suomi (Mäkäräinen, Kiskola, Toivanen, Markkanen).
Sekaviesti: 18) Suomi (Laukkanen, Mäkäräinen, Hiidesalo, Grönman)

Hochfilzen 2017 (1 pronssi)

Miehet 20 km: 49) Olli Hiidensalo, 79) Tero Seppälä, 85) Mikko Loukkaanhuhta.
Miehet 10 km: 48) Olli Hiidensalo, 66) Tuomas Grönman, 71) Tero Seppälä.
Miehet 12,5 km: 36) Olli Hiidensalo.
Miehet 15 km massalähtö: Suomalaisia ei mukana.
Miehet 4 x 7,5 km: 20) Suomi (Loukkaanhuhta, Grönman, Hiidensalo, Seppälä).
Naiset 15 km: 4) Mari Laukkanen, 15) Kaisa Mäkäräinen, 83) Sanna Markkanen.
Naiset 7,5 km: 12) Kaisa Mäkäräinen, 57) Mari Laukkanen, 90) Laura Toivanen.
Naiset 10 km takaa-ajo: 7) Kaisa Mäkäräinen, DNS Mari Laukkanen.
Naiset 12,5 km massalähtö: 3) Kaisa Mäkäräinen.
Naiset 4 x 6 km: 15) Suomi (Toivanen, Laukkanen, Markkanen, Mäkäräinen).
Sekaviesti: 10) Suomi (Laukkanen, Mäkäräinen, Grönman, Hiidensalo).

Östersund 2019

Miehet 20 km: 31) Tero Seppälä, 62) Olli Hiidensalo, 78) Tuomas Grönman.
Miehet 10 km: 25) Olli Hiidensalo, 35) Tero Seppälä, 37) Tuomas Grönman.
Miehet 12,5 km takaa-ajo: 28) Tero Seppälä, 40) Tuomas Grönman, 47) Olli Hiidensalo.
Miehet 15 km massalähtö: Suomalaisia ei mukana.
Miehet 4 x 7,5 km: 17) Suomi (Jaakko Ranta, Seppälä, Grönman, Hiidensalo).
Naiset 15 km: 45) Kaisa Mäkäräinen, 56) Suvi Minkkinen, 74) Venla Lehtonen, 78) Laura Toivanen.
Naiset 7,5 km: 12) Kaisa Mäkäräinen, 45) Venla Lehtonen, 63) Laura Toivanen, 73) Suvi Minkkinen.
Naiset 10 km takaa-ajo: 17) Kaisa Mäkäräinen, 49) Venla Lehtonen.
Naiset 12,5 km takaa-ajo: 23) Kaisa Mäkäräinen.
Naiset 4 x 6 km: 22) Suomi (Minkkinen, Lehtonen, Markkanen, Toivanen).
Sekaviesti: 10) Suomi (Lehtonen, Mäkäräinen, Seppälä, Hiidensalo).
Sekaparikilpailu: 12) Suomi (Mäkäräinen, Seppälä).

Anterselva 2020

Miehet 20 km: 66) Olli Hiidensalo, 87) Tero Seppälä, 95) Jaakko Ranta.
Miehet 10 km: 52) Tero Seppälä, 55) Olli Hiidensalo, 93) Jaakko Ranta.
Miehet 12,5 km takaa-ajo: 47) Tero Seppälä, 58) Olli Hiidensalo.
Miehet 15 km massalähtö: Ei suomalaisia.
Miehet 4 x 7,5 km: 26) Suomi (Ranta, Hiidensalo, Seppälä, Tuukka Invenius)
Naiset 15 km: 21) Kaisa Mäkäräinen, 39) Suvi Minkkinen, 67) Mari Eder.
Naiset 7,5 km: 40) Kaisa Mäkäräinen, 68) Mari Eder, 80) Suvi Minkkinen.
Naiset 10 km takaa-ajo: 22) Kaisa Mäkäräinen.
Naiset 12,5 km massalähtö: 14) Kaisa Mäkäräinen.
Naiset 4 x 6 km: 11) Suomi (Minkkinen, Eder, Mäkäräinen, Jänkä).
Sekaviesti: 9) Suomi (Eder, Mäkäräinen, Seppälä, Hiidensalo).
Parisekaviesti: 23) Suomi (Eder, Seppälä).

Lue myös



Katso kaikki artikkelit