Suomalaiset Mitalistit Yleisurheilun Nuorten MM-kisoissa | Katso Kaikki

Saga Vannisesta 2000-luvun toinen yleisurheilun nuorten maailmanmestari - Katso Suomen kaikkien aikojen U20-menestyjät


Seitsenottelun nuorten MM-kultaa ylivoimaisesti Nairobissa voittanut Saga Vanninen on Suomen yhdeksäs nuorten yleisurheilun maailmanmestari.
Etusuora: 20.08.2021 09:11Yleisurheilu
Saga Vannisesta 2000-luvun toinen yleisurheilun nuorten maailmanmestari - Katso Suomen kaikkien aikojen U20-menestyjät
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Saga Vanninen 2020 Ruotsi-ottelun kolmiottelussa.
Suomi sai yhdeksännen yleisurheilun nuorten maailmanmestarin torstaina Kenian Nairobissa, kun superlahjakas Saga Vanninen otteli kultaa suvereeniin tyyliin yli 250 pisteen erolla muihin.

Koronaviruksen takia 2021 nuorten MM-kisoissa ei ole nähty kaikkien kärkimaiden edustajia (muun muassa USA, ISO-Britannia ja Saksa puuttuvat), mutta kuukausi sitten Euroopan mestaruuden voittanut Vanninen on silti kiistatta ikäluokkansa maailman valioita. On vaikea voittaa niitä urheilijoita, jotka eivät ilmesty paikalle.

Suomalainen nuorten MM-kultamitali on harvinaista herkkua, sillä Vannisen kulta oli Suomelle vasta 2000-luvun toinen. Edellisen kerran mestaruutta on juhlinut Sanni Utriainen naisten keihäässä vuonna 2010. Suomen edellinen MM-mitalisti on vuonna 2018 naisten kiekonheitossa hopeaa heittänyt Helena Leveelahti.

1990-luvulla suomalaiset kahmivat kuusi kultaa, joista kolme tuli keihäänheitosta.



Muokkaus 25.8.2021

Vannisen kultamitalin jälkeen Suomi yltyi hurjaan mitalitahtiin Nairobissa. Kultaa voittivat Silja Kosonen moukarissa, Janne Läspä keihäässä ja Heidi Salminen 400 m aidoissa. Lisäksi Juho Alasaari hyppäsi seipäässä hopeaa.


Suomalaismenestyjät alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa


Kultaa


UrheilijaLajiVuosi
Petri Keskitalo10-ottelu1986
Antti Haapakoski110 metrin aidat1990
Tommi Viskarikeihäs1990
Aki Parviainenkeihäs1992
Taina Uppakeihäs1994
Olli-Pekka Karjalainenmoukari1998
Aki Heikkinen10-ottelu1998
Sanni Utriainenkeihäs2010
Saga Vanninen7-ottelu2021
Janne Läspäkeihäs2021
Silja Kosonenmoukari2021
Heidi Salminen400 m aidat2021


Hopeaa


UrheilijaLajiVuosi
Jarkko Finni10-ottelu1990
Katja Kilpikorkeus1990
Matti Närhikeihäs1994
Heli Koivulapituus1994
Harri Haatainenkeihäs1996
Johanna Halkoaho7-ottelu1996
Sini Pöyrymoukari1998
Susanna Rajamäki7-ottelu1998
Ari Manniokeihäs2006
Helena Leveelahtikiekko2018
Juho Alasaariseiväs2021


Pronssia


UrheilijaLajiVuosi
Arto Kuusisto3000 metrin esteet1988
Jarkko Heimonenkeihäs1990
Heli Tolkkinenkeihäs1992
Mika Polkukorkeus1994
Ville Tiisanojakuula1994
Timo Sinervokiekko1994
Glenn Lindqvist10-ottelu1994
Johanna Halkoahopituus1996
Jaakko Ojaniemi10-ottelu1998
Sanna Saarman7-ottelu2000
Mika Vasarakuula2002
Mikko Halvari10-ottelu2002
Aleksi Jaakkolamoukari2016
Wilma Murtoseiväs2016
Suvi Koskinenmoukari2016



Neljäs


UrheilijaLajiVuosi
Tero Angeriakeihäs1992
Katja Kilpikorkeus1992
Heli Koivulapituus1992
Tapio Kolunsarkamoukari1994
Annemari Sandell3000 m1994
Juha Aarniokeihäs1996
Johanna Manninen200 m1998
Merja Korpelamoukari2000
Lassi Raunio10-ottelu2002
Jaakko Talvitiekeihäs2008
Arttu Kangaskuula2012
Krista Tervomoukari2016


Viides


UrheilijaLajiVuosi
Kimmo Kinnunenkeihäs1986
Tina Rättyä7-ottelu1986
Tapani Alentolakiekko1988
Kimmo Solehmainenkeihäs1988
Annemari Sandell3000 m1992
Naiset 4 x 400 m1994Sari Kärkäs, Riikka Niemelä, Kirsi Kemppainen, Heidi Suomi
Toni Huikurikorkeus1996
Timo Makkonenseiväs1996
Mikko Dannbäckmoukari1996
Manuela Bosco100 m:n aidat1998
Kalle Sillanpääkeihäs2002
Naiset 4 x 100 m2002Siina Pylkkä, Elina Korjansalo, Carla Bosco, Anna Heiniö
Roni Ollikainenpituus2008
Sandra Eriksson3000 m:n esteet2008
Nooralotta Neziri100 m aidat2010
Jenni Penttilämoukari2010
Jussi Kanervo110 m aidat2012


Kuudes


UrheilijaLajiVuosi
Oskari Frösenkorkeus1994
Conny Karlssonkuula1994
Pietari Skyttäkeihäs1994
Annika Kumlin400 m aidat1996
Tuomo Lehtinen3000 metrin esteet1998
Linda Lindqvistkeihäs1998
Jussi Heikkilä400 m aidat2002
Ari Manniokeihäs2004
Sami Itani10-ottelu2004
Minna Nikkanenseiväs2006
Vanessa Vandyseiväs2008
Jelena Jaakkolakeihäs2008
Oskari Mörö400 m aidat2012
Ilmari Lahtinenmoukari2012
Joni Karvinenkeihäs2012
Jonna Berghem100 m aidat2012
Taika Nummi10 000 km:n kävely2016
Teemu Narvikeihäs2018



Seitsemäs


UrheilijaLajiVuosi
Jani Lehtonenseiväs1986
Mika Halvarikuula1988
Marika Tuliniemikuula1990
Jarkko Haukijärvikuula1996
Jukka Nurmelaseiväs1998
Mari Wahlmankuula1998
Jukka Keskisalo3000 m esteet2000
Jari Polvimoukari2000
Matti Mononenseiväs2002
Lasse Luotonenmoukari2002
Teemu Wirkkalakeihäs2002
Jussi Tasalakorkeus2004
Elisa Hakamäki100 m aidat2004
Niko Kyyhkynenkorkeus2006
Kristiina Mäkeläkolmiloikka2010
Juho Saarikoskimoukari2012
Oona Kettunen3000 m esteet2012
Reetta Hurske100 m aidat2014
Saga Anderssonseiväs2018
Elina Kinnunenkeihäs2018


Kahdeksas


UrheilijaLajiVuosi
Petri Peltoniemiseiväs1988
Jaana Suuronenkeihäs1988
Päivi Rikalakuula1990
Manne Willmanseiväs1992
Mika Loikkanenkiekko1992
Anna Rauhalakuula1994
Jonne Willmanseiväs1996
Johanna Manninen200 m1996
Katja Vainikainenkorkeus1996
Katja Ripattikorkeus1996
Naiset 4 x 100 m1998Manuela Bosco, Katja Salivaara, Heidi Hannula, Johanna Manninen
Elina Lindgren5000 m2002
Noora Pesolapituus2006
Annika Nurminenmoukari2006
Tuomas Laaksonenkeihäs2008
Elina Uusitalomoukari2010
Kiira Väänänenmoukari2018
Neea Käyhkö7-ottelu2021

Lue myös



Katso kaikki artikkelit