Italian Cognessa hiihdetään maailmancupin osakilpailut 16.-17.2.2019. Cognessa ohjelmassa vapaan tyylin sprintit ja perinteisen tyylin 10 km / 15 km väliaikalähdöt.
Cognen maastohiihdon maailmancupin kilpailut seuraavat Lahdessa hiihdettäviä
Lahden Salpausselän kisoja. Cognen kisat ovat todelliset kenraaliharjoitukset
Seefeldin MM-kisoihin, sillä MM-hiihdot käynnistyvät toden teolla jo neljä päivää Cognen kisaviikonlopun jälkeen 21.2. sprintin karsinnoilla.
Cogne kuuluu harvinaisempiin maailmancup-paikkakuntiin, sillä siellä hiihdettiin
maastohiihdon maailmancupin osakilpailu viimeksi kaudella 2006/2007. Tuolloin
Virpi Kuitunen oli nopein naisten 10 km (p) kisassa ja
Aino-Kaisa Saarinen täydensi suomalaismenestystä kolmossijallaan. Kaikkiaan Cogne on isännöinyt maailmancup-kilpailuja kuusi kertaa, joista kolme on ollut 2000-luvulla.
Cogne maailmancup 2019 – Ohjelma & aikataulut
Cognessa hiihdetään kaksipäiväiset kilpailut. Lauantaina kilpaillaan naisten ja miesten vapaan tyylin sprinteissä. Sunnuntaina ovat vuorossa 10 ja 15 km perinteisen tyylin väliaikalähdöt.
LAUANTAI 16.2.2019
Aikataulu | Laji | M/N |
11:00 | Sprintti, karsinta (v) | Miehet |
11:30 | Sprintti, karsinta (v) | Naiset |
13:30 | Sprintti, finaali (v) | Miehet |
13:58 | Sprintti, finaali (v) | Naiset |
SUNNUNTAI 17.2.2019
Aikataulu | Laji | M/N |
10:45 | 10 km (p) | Naiset |
13:30 | 15 km (p) | Miehet |
Cogne maailmancup 2019 - Tulokset
Miesten 15 km (p) Cogne 17.2.2019
# | Urheilija | Aika |
1. | Alexander Bolshunov | 34.48.4 |
2. | Iivo Niskanen 🇫🇮 | +43.7 |
3. | Alexander Bessmertnykh | +55.9 |
4. | Alexey Poltoranin 🇰🇿 | +1.00.8 |
5. | Ilia Poroshkin | +1.07.7 |
6. | Evgeniy Belov | +1.15.6 |
7. | Martin Löwström Nyenget 🇳🇴 | +1:22.1 |
8. | Hans Christer Holund 🇳🇴 | +1:27.5 |
9. | Vebjörn Turtveit 🇳🇴 | +1:34.0 |
10. | Alex Harvey 🇨🇦 | +1:40.7 |
Naisten 10 km (p) Cogne 17.2.2019
# | Urheilija | Aika |
1. | Kerttu Niskanen 🇫🇮 | 27.24.8 |
2. | Nadine Fähndrich 🇨🇭 | +3.0 |
3. | Natalia Nepryaeva | +12.6 |
4. | Julia Belorukova | +14.4 |
5. | Alisa Zhambalova | +30.9 |
6. | Victoria Carl 🇩🇪 | +32.5 |
10. Anne Kyllönen +57.8
23. Vilma Nissinen +1.22.5
47. Emmi Lämsä +2.46
Cogne miesten sprintti, finaali 16.2.2019
# | Urheilija | Aika |
1. | Federico Pellegrino 🇮🇹 | 3:09.07 |
2. | Francesco de Fabiani 🇮🇹 | +0.48 |
3. | Lucas Chanavat 🇫🇷 | +0.51 |
4. | Simeon Hamilton 🇺🇸 | +3.91 |
5. | Sondre Turvoll Fossli 🇳🇴 | +4.03 |
6. | Marcus Grate 🇸🇪 | +27.90 |
Cogne naisten sprintti, finaali 16.2.2019
# | Urheilija | Aika |
1. | Jessica Diggins 🇺🇸 | 3:32.73 |
2. | Sandra Ringwald 🇩🇪 | +0.11 |
3. | Johanna Hagström 🇸🇪 | +0.86 |
4. | Ane Appelkvist Stenseth 🇳🇴 | +1.31 |
5. | Sadie Björnsen 🇺🇸 | +2.23 |
6. | Eva Urevc 🇸🇮 | +2.32 |
Cogne miesten sprintti, karsinta 16.2.2019
# | Urheilija | Aika |
1. | Federico Pellegrino 🇮🇹 | 3:10.57 |
2. | Lucas Chanavat 🇫🇷 | +0.20 |
3. | Richard Jouve 🇫🇷 | +1.65 |
4. | Sergey Ustiugov | +2.12 |
5. | Simeon Hamilton 🇺🇸 | +3.83 |
6. | Eirik Brandsdal 🇳🇴 | +4.56 |
7. | Francesco de Fabiani 🇮🇹 | +4.65 |
8. | Håvard Solås Taugbøl 🇳🇴 | +4.78 |
9. | Gleb Retivykh | +4.84 |
10. | Artem Maltsev | +5.25 |
Cogne naisten sprintti, karsinta 16.2.2019
# | Urheilija | Aika |
1. | Nadine Fähndrich 🇨🇭 | 3.37.06 |
2. | Eva Urevc 🇸🇮 | +2.46 |
3. | Alenka Cebasek 🇸🇮 | +3.35 |
4. | Sandra Ringwald 🇩🇪 | +4.19 |
5. | Sophie Caldwell 🇺🇸 | +4.27 |
6. | Sadie Björnsen 🇺🇸 | +4.97 |
7. | Jessica Diggins 🇺🇸 | +5.18 |
8. | Greta Laurent 🇮🇹 | +6.34 |
9. | Johanna Hagström 🇸🇪 | +6.49 |
10. | Natalia Matveeva | +6.53 |
Suomalaiset:
44. Anne Kyllönen +18.28
52. Vilma Nissinen +25.79
54. Emmi Lämsä +28.46
Joukkueet Cognen maailmancupiin 2019
Suomen joukkue
Naiset | Miehet |
Anne Kyllönen | Iivo Niskanen |
Emmi Lämsä | |
Kerttu Niskanen | |
Vilma Nissinen | |
Norjan joukkue
Sprintti (v)
Naiset | Miehet |
Hedda Østberg Amundsen | Sondre Turvoll Fossli |
Silje Øyre Slind | Pål Golberg |
Anna Svendsen | Håvard Solås Taugbøl |
Julie Myhre | Eirik Brandsdal |
Magni Smedås | Mathias Rundgreen |
Anne Kjersti Kalvå | Mattis Stenshagen |
Ane Appelkvist Stenseth | Even Northug |
10km/15km (p)
Naiset | Miehet |
Hedda Østberg Amundsen | Didrik Tønseth |
Silje Øyre Slind | Pål Golberg |
Anna Svendsen | Vebjørn Turtveit |
Julie Myhre | Hans Christer Holund |
Magni Smedås | Daniel Stock |
Anne Kjersti Kalvå | Mattis Stenshagen |
Marthe Mæhlum Johansen | Martin Løwstrøm Nyenget |
Ruotsin joukkue
Sprintti (v)
Naiset | Miehet |
Anna Dyvik | Martin Bergström |
Johanna Hagström | Marcus Grate |
Moa Lundgren | Johan Häggström |
Elina Rönnlund | Hugo Jacobsson |
Linn Sömskar | Olof Jonsson |
Lisa Vinsa | Karl-Johan Westberg |
10km/15km (p)
Naiset | Miehet |
Anna Dyvik | Fredrik Andersson |
Frida Karlsson | Axel Ekström |
Maria Nordström | Jonas Eriksson |
Elina Rönnlund | Simon Lageson |
Linn Sömskar | Eric Rosjö |
Lisa Vinsa | Gabriel Thorn |
Venäjän joukkue
Sprintti (v)
Naiset | Miehet |
Tatiana Aleshina | Aleksandr Bolshunov |
Aida Bayazitova | Artem Maltsev |
Yulia Belorukova | Gleb Retivykh |
Natalia Matveeva | Andrey Sobakarev |
Natalia Nepryaeva | Denis Spitsov |
Elena Soboleva | Sergey Ustiugov |
| Ilia Poroshkin |
10km/15km (p)
Naiset | Miehet |
Lidia Durkina | Aleksandr Bolshunov |
Alisa Zhambalova | Ilja Semikov |
Yulia Belorukova | Evgeniy Belov |
Anna Zherebyateva | Aleksandr Bessmertnykh |
Natalia Nepryaeva | Denis Spitsov |
Maria Istomina | Sergey Ustiugov |
| Ilia Poroshkin |
Yhdysvaltojen joukkue
Sprintti (v)
Naiset | Miehet |
Julia Kern | Kyle Bratrud |
Sophie Caldwell | Simeon Hamilton |
Sadie Bjornsen | Andrew Newell |
Jessie Diggins | Kevin Bolger |
Ida Sargent | Erik Bjornsen |
Rosie Brennan | Logan Hanneman |
10km/15km (p)
Naiset | Miehet |
Julia Kern | Kyle Bratrud |
Sophie Caldwell | Adam Martin |
Sadie Bjornsen | Erik Bjornsen |
Jessie Diggins | David Norris |
Caitlin Patterson | Ben Lustgarten |
Rosie Brennan | Scott Patterson |
Rosie Frankowski | |
Italian joukkue
Sprintti (v)
Naiset | Miehet |
Elisa Brocard | Federico Pellegrino |
Greta Laurent | Francesco De Fabiani |
Ilaria Debertolis | Mirco Bertolina |
Lucia Scardoni | Stefan Zelger |
| Claudio Muller |
10km/15km (p)
Naiset | Miehet |
Anna Comarella | Francesco De Fabiani |
Sara Pellegrini | Maicol Rastelli |
Elisa Brocard | Dietmar Noeckler |
Elisa Brocard | Dietmar Noeckler |
Ilaria Debertolis | Stefano Gardener |
Lucia Scardoni | Stefan Zelger |
Saksan joukkue
Naiset | Miehet |
Victoria Carl | Florian Notz |
Pia Fink | Andreas Katz |
Laura Gimmler | Max Olex |
Sandra Ringwald | Thomas Wick |
Nadine Herrmann | |
Sofie Krehl | |
Televisiointi & TV-lähetykset
Yle näyttää hiihdon maailmancupin Cognen osakilpailut suorina lähetyksinä TV1 ja TV2 -kanavilla että YLE Areenan kautta. Lisäksi Cognen hiihtolähetykset voi kuunnella radiosta.