Otepää Maailmancup 2019 - Katso Ohjelma & Tulokset

Otepää maailmancup 2019


Viron Otepäässä kilpaillaan maailmancupin osakilpailut 19.-20.1.2019. Otepäässä hiihdetään perinteisen tyylin sprintit ja 10/15 km väliaikalähdöt.
SIIRRY KOHTAAN: OHJELMA | TULOKSET | JOUKKUEET | TELEVISIOINTI | HISTORIAA

Otepään maastohiihdon maailmancupin kilpailut seuraavat Dresdenin maailmancupin kaupunkisprinttejä, jotka käydään edeltävänä viikonloppuna. Otepään jälkeen maailmancup-kiertue siirtyy Ruotsiin, jossa kilpaillaan Ulricehamnin maailmancupissa 26.-27.1.2019.

Otepäässä hiihdettiin maailmancupin kilpailut edellisen kerran kaudella 2016/2017.

Otepää maailmancup 2019 – Ohjelma & aikataulut


Otepäässä hiihdetään kaksipäiväiset kilpailut. Lauantaina kilpaillaan naisten sekä miesten perinteisen tyylin sprintit ja sunnuntaina hiihdetään perinteisen tyylin väliaikalähdöt. Huomaathan, että kellonaikoihin saattaa vielä tulla muutoksia.

LAUANTAI 19.1.2019

AikatauluLajiM/N
11:25Sprintti, karsinta (p)Naiset
12:00Sprintti, karsinta (p)Miehet
13:55Sprintti, finaali (p)Naiset
14:21Sprintti, finaali (p)Miehet


SUNNUNTAI 20.1.2018

AikatauluLajiM/N
10:3010 km (p)Naiset
14:0015 km (p)Miehet


Otepää maailmancup 2019 - Tulokset


15 km (p) miehet, 20.1.2019


SijaKilpailijaAika
1.Iivo Niskanen (FIN)40.07.1
2.Alexander Bolshunov (RUS)+15.9
3.Didrik Tönseth (NOR)+46.4
4.Martin Johnsrud Sundby (NOR)+48.0
5.Alexander Bessmertnykh (RUS)+50.4
6.Evgeniy Belov (RUS)+52.6
7.Sjur Roethe (NOR)+54.4
8.Mattis Stenshagen (NOR)+1.00.2
9.Ristomatti Hakola (FIN)+1.00.9
10.Andrey Larkov (RUS)+1.05.9

Muut suomalaiset:
26. Perttu Hyvärinen +2.28.8
29. Joni Mäki +2.33.3
34. Ari Luusua +2.58.5
35. Antti Ojansivu +2.59.4


10 km (p) naiset, 20.1.2019


SijaKilpailijaAika
1.Therese Johaug (NOR)29:53.7
2.Ebba Andersson (SWE)+48.4
3.Natalia Nepryaeva (RUS)+56.7
4.Krista Pärmäkoski (FIN)+1:14.0
5.Ingvild Flugstad Östberg (NOR)+1.14:8
6.Charlotte Kalla (SWE)1:19.9
7.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)+1:26.5
8.Anastasia Sedova (RUS)+1:41.6

Muut suomalaiset:
12. Laura Mononen +2:16.6
15. Johanna Matintalo +2:35.8
22. Kerttu Niskanen +2:56.2
31. Riitta-Liisa Roponen +3:15.3
36. Anne Kyllönen +3:38.9

Sprintti (p) finaali, 19.1.2019


Naiset

SijaKilpailijaAika
1.Maiken Caspersen Falla (NOR)3.05.18
2.Natalia Nepryaeva (RUS)+1.40
3.Maja Dahlqvist (SWE)+5.78
4.Jonna Sundling (SWE)+8.12
5.Katja Visnar (SLO)+23.22
6.Stina NilssonDNS

Suomalaiset:
11. Krista Pärmäkoski
18. Andrea Julin
19. Johanna Matintalo
25. Laura Mononen

Miehet

SijaKilpailijaAika
1.Johannes Hösflot Kläbo (NOR)3.20.09
2.Alexander Bolshunov (RUS)+1.51
3.Pål Golberg (NOR)+2.53
4.Eirik Brandsdal (NOR)+2.57
5.Mattis Stenshagen (NOR)+7.69
6.Erik Valnes (NOR)+11.99

Suomalaiset:
13. Ristomatti Hakola
18. Joni Mäki
25. Lauri Vuorinen
30. Lauri Lepistö




Sprintti (p) karsinta, 19.1.2019


Naiset

SijaKilpailijaAika
1.Stina Nilsson (SWE)3:07.62
2.Maiken Caspersen Falla (NOR)+0.52
3.Ida Ingemarsdotter (SWE)+1.32
4.Natalia Nepryaeva (RUS)+2.15
5.Maja Dahlqvist (SWE)+2.50
6.Jonna Sundling (SWE)+2.72

Suomalaiset
9. Krista Pärmäkoski +3.57
23. Andrea Julin +7.30
25. Laura Mononen +7.66
26. Johanna Matintalo +7.91
33. Katri Lylynperä +10.31 (karsiutui)
42. Anne Kyllönen +14.09 (karsiutui)

Miehet

SijaKilpailijaAika
1.Johannes Hösflot Kläbo (NOR)3.21.99
2.Erik Valnes (NOR)+0.11
3.Alexander Bolshunov (RUS)+0.53
4.Pål Golberg (NOR)+1.74
5.Ristomatti Hakola (FIN)+2.27
6.Andrey Sobokarev (RUS)+3.42

Suomalaiset
20. Joni Mäki +7.11
29. Lauri Vuorinen +9.98
30. Lauri Lepistö +10.14
32. Martti Jylhä +10.40 (karsiutui)
36. Juuso Haarala +11.56 (karsiutui)




Joukkueet Otepään maailmancupiin 2019


Suomen joukkue


MiehetNaiset
Juuso HaaralaKrista Pärmäkoski
Ristomatti HakolaKatri Lylynperä
Iivo NiskanenRiitta-Liisa Roponen
Perttu HyvärinenJohanna Matintalo
Lauri LepistöLaura Mononen
Lauri VuorinenKerttu Niskanen
Antti OjansivuAndrea Julin
Martti JylhäAnne Kyllönen
Joni Mäki 
Ari Luusua 


Norjan joukkue


Naiset

Sprintti (p)10 km (p)
Maiken Caspersen FallaMaiken Caspersen Falla
Mari EideMari Eide
Astrid Uhrenholdt JacobsenAstrid Uhrenholdt Jacobsen
Anne Kjersti KalvåAnne Kjersti Kalvå
Kathrine HarsemIngvild Flugstad Östberg
Anna SvendsenRagnhild Haga
Ane Appelkvist StensethKathrine Rolsted Harsem
Therese Johaug


Miehet

Sprintti (p)15 km (p)
Pål GolbergPål Golberg
Mattis StenshagenMattis Stenshagen
Johannes Høsflot KlæboJohannes Høsflot Klæbo
Pål Trøan AuneDidrik Tönseth
Sindre Björnestad SkarMartin Johsnrud Sundby
Eirik BrandsdalSjur Röthe
Sondre Turvoll FossliHans Christer Holund
Erik ValnesMartin Løwstrøm Nyenget


Ruotsin joukkue


Naiset

Sprintti (p)10 km (p)
Anna DyvikAnna Dyvik
Ida IngemarsdotterIda Ingemarsdotter
Maja DahlqvistEbba Andersson
Hanna FalkCharlotte Kalla
Stina NilssonStina Nilsson
Jonna SundlingEvelina Settlin


Miehet

Sprintti (p)15 km (p)
Karl-Johan DyvikSimon Andersson
Johan HäggströmJohan Häggström
Gustav NordströmDaniel Rickardsson
Anton PerssonBjörn Sandström
Teodor PetersonViktor Thorn
Viktor ThornJens Burman



Televisiointi & TV-lähetykset


Yle näyttää hiihdon maailmancupin osakilpailut Otepäästä suorina lähetyksinä sekä TV2-kanavalla että YLE Areenan kautta. Lisäksi Otepään hiihtolähetykset voi kuunnella radiosta.

Lauantai 19.1.2019
Klo 13:50 Sprinttifinaalit (miehet & naiset), TV2

Sunnuntai 20.1.2019
Klo 10:25 Naisten 10 km (p), TV2
Klo 14:00 Miesten 15 km (p), TV2

Otepää maailmancup - Historiaa


Otepäässä on tunnettu maailmancup-kisojen järjestävä. Siellä järjestettiin maailmancup-kilpailut vuosittain vuosina 2003-2012. Ensimmäisen kerran Otepäässä kilpailtiin maailmancup-tasolla vuonna 1999. Viime vuosina Otepää on ollut maailmancupin kisakalenterissa joka toinen vuosi (edellisen kerran kaudella 2016/2017).

Iivo Niskanen hiihti edellisissä Otepään maailmancup-kisoissa 15 km (p) kisassa hienosti toiseksi. Sitä ennen Niskanen on hiihtänyt Otepäässä kilpaa viimeksi vuonna 2011 hiihdon nuorten MM-kisoissa, joista hän nappasi viestipronssia yhdessä Sami Lähdemäen, Antti Ojansivun ja Perttu Hyvärisen kanssa.

Otepää maailmancup 2017 - Tulokset


LajiIIIIII
Sprintti (p) miehetJohannes Hösflot Kläbo (NOR)Finn Hågen Krogh (NOR)Sergey Ustiugov (RUS)
Sprintti (p) naisetStina Nilsson (SWE)Maiken Caspersen Falla (NOR)Heidi Weng (NOR)
15 km (p) miehetMartin Johnsrud Sundby (NOR)Iivo Niskanen (FIN)Hans Christer Holund (NOR)
10 km (p) naisetMarit Björgen (NOR)Charlotte Kalla (SWE)Heidi Weng (NOR)