Keuruun Nuorten SM-hiihdot 14.-16.1.2022 - Ohjelma & Tulokset

Keuruun nuorten SM-hiihdot 14.-16.1.2022


Keuruu isännöi vuoden 2022 ensimmäisiä nuorten SM-hiihtoja tammikuun puolivälissä.
Nuorten SM-hiihdoissa kilpaillaan mitaleista vuonna 2022 kahdessa osassa. Ensimmäinen kisarupeama järjestetään Keuruulla 14.-16.1. ja toinen Kuopiossa 11.-13.3..

Keuruulla SM-mitaleista kilpaillaan perinteisen hiihtotavan sprinteissä, 10/15 km vapaan hiihtotavan väliaikalähdöissä ja viesteissä. Sprintissä mitaleista kisaavat 18-, 20- ja 23-vuotiaiden sarjassa. Vapaan väliaikalähdöissä mitalit jaetaan lisäksi 17-vuotiaiden sarjassa. Viesteissä mukana ovat ainoastaan 18- ja 20-vuotiaiden sarjat.

Keuruun SM-kisat toimivat samalla myös näyttökilpailuna Norjassa helmikuun lopulla järjestettäviin nuorten MM-hiihtoihin.



Keuruun nuorten SM-hiihdot 2022 - Ohjelma & aikataulut


Spinttikarsinnoista etenee erävaiheeseen 24 nopeinta hiihtäjää, jotka jaetaan neljään puolivälierään. Kahteen välierään jatkaa kolme parasta kustakin alkuerästä. Finaaliin jatkaa kummankin välierän kolme parasta. Erävaiheessa ei siis ole käytössä aikavertailua.

Pe 14.1.2022

KloSarja & Laji
8.30N18, N20, N23 Sprintti (p) karsinta
10.00N18, N20, N23 Sprintti (p) erävaihe
12.30M18, M20, M23 Sprintti (p) karsinta
14.00M18, M20, M23 Sprintti (p) erävaihe


La 15.1.2022

KloSarja & Laji
aamupäiväN17, N18, N20, N23 10 km (v)
iltapäiväM17, M18, M20, M23 15 km (v)


Su 16.1.2022

KloSarja & Laji
xx.xxM18 3 x 5 km (1p+2v)
xx.xxM20 3 x 5 km (1p+2v)
xx.xxN18 3 x 3,3 km (1p+2v)
xx.xxN20 3 x 3,3 km (1p+2v)



Keuruun nuorten 2022 SM-hiihtojen lähtölistat


Keuruun nuorten SM-hiihtojen lähtölistat vilisevät kansallisten kilpailuiden kärkipään hiihtäjiä. Ilmoittautuneiden joukosta löytyvät muun muassa Niilo Moilanen, Alexander Ståhlberg, Arsi Ruuskanen, Josefiina Böök ja Jasmin Kähärä.

Kähärää ei kuitenkaan nähdä Keuruulla, vaan kuluvalla viikolla Pekingin talviolympialaisiin valittu nuorukainen hiihtää seuraavan kerran kilpaa Vantaan Suomen Cupissa 18.1..

Lähtölistat




Keuruun nuorten 2022 SM-hiihtojen latukartat


Sprintit hiihdetään 1,2 km ja 1,5 km laduilla. Normaalimatkat kilpaillaan viiden kilometrin lenkkiä kiertäen. Viestit hiihdetään 3 km ja 5 km latu-urilla.

Kuva: Keuruun Kisailijat
Kuva: Keuruun Kisailijat
Kuva: Keuruun Kisailijat




Keuruun nuorten SM-hiihdot 2022 – Tulokset


Päivitämme tähän Keuruun nuorten 2022 SM-hiihtojen tulokset. Keuruun nuorten SM-hiihtojen livetulospalvelun löydät täältä.

Keuruun nuorten SM-hiihdot 16.1.2022


M20 3 x 6 km viesti

#JoukkueTulos
1.Visa Ski Team Kemi47:42.2
2.Petoteam+1:34.3
3.Vörå IF+2:04.3
4.Taivalkosken Metsä-Veikot 85+2:29.8
5.Imatran Urheilijat+2:47.9
6.Ski Jyväskylä 1+2:48.0
7.SkiTeam 105+2:59.5
8.Valkeakosken Haka+2:59.6
9.Espoon Hiihtoseura 1+3:06.1
10.Ski Jyväskylä 2+3:19.6

M18 3 x 6 km viesti

#JoukkueTulos
1.Puijon Hiihtoseura48:09.2
2.Hollolan Urheilijat 46+28.1
3.Keravan Urheilijat+34.1
4.Liperin Hiihtoseura+35.7
5.Espoon Hiihtoseura+1:49.0
6.Pakilan Veto+2:47.4
7.Kontiolahden Urheilijat+2:49.7
8.Teiskon Urheilijat+3:11.6
9.Kalajoen Junkkarit+3:13.2
10.Espoon Hiihtoseura+3:16.6



N20 3 x 4 km viesti

#JoukkueTulos
1.Kankaantaan Kisa35:40.7
2.Ylöjärven Ryhti+6.0
3.Ski Jyväskylä+30.6
4.Närpes Kraft Skidförening+51.1
5.Tampereen Pyrintö+52.3
6.Savonlinnan Hiihtoseura+1:31.9
7.Visa Ski Team Kemi+1:32.2
8.Vantaan Hiihtoseura+1:47.1
9.SkiTeam 105+1:53.1
10.Espoon Hiihtoseura+2:11.5

N18 3 x 4 km viesti

#JoukkueTulos
1.Ounasvaaran Hiihtoseura37:38.4
2.Seinäjoen Hiihtoseura   +9.6
3.Espoon Hiihtoseura   +13.5
4.Kontiolahden Urheilijat   +25.7
5.Kankaanpään Urheilijat   +31.6
6.Pargas IF   +34.8
7.Savonlinnan Hiihtoseura   +47.5
8.Nastolan Naseva   +50.6
9.Vantaan Hiihtoseura   +1:07.4
10.Tampereen Pyrintö   +1:14.6


Keuruun nuorten SM-hiihdot 15.1.2022


M23 12 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Kalle Parantainen (IF Minken)32:04.1
2.Oskari Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)   +0.3
3.Arsi Ruuskanen (Kuusamon Erä-Veikot)   +10.7
4.Johannes Vuorela (IF Minken)   +35.5
5.Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)   +53.3
6.Petteri Koivisto (Puijon Hiihtoseura)   +1:03.6
7.Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)   +1:05.1
8.Eelis Valikainen (Inarin Yritys)   +1:07.0
9.Wiljam Mattila (Keravan Urheilijat)   +1:15.9
10.Antti Ahvenjärvi (Espoon Hiihtoseura)   +1:17.5

M20 12 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Iiro Uusitalo (Jämsänkosken Ilves)32:39.8
2.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)   +9.0
3.Aaron Häggman (Vörå IF)   +29.9
4.Veeti Pyykkö (Visa Ski Team Kemi)   +32.6
5.Ike Melnits (Kankaantaan Kisa)   +51.8
6.Jarkko Kukkonen (Visa Ski Team Kemi)   +1:05.9
7.Niklas Ekström (Skiteam 105)   +1:49.9
8.Valtteri Heinimaa (Tampereen Yritys)   +1:53.3
9.Jussi Hyytiäinen (Jämsänkosken Ilves)   +1:53.9
10.Ville-Valtteri Karvinen (Kontiolahden Urheilijat)   +2:04.9



M18 12 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Juuso Kinnunen (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)34:18.9
2.Pauli Vuorma (Liperin Hiihtoseura)   +10.8
3.Eeli Kujala (Kontiolahden Urheilijat)   +43.6
4.Arsi Tietäväinen (Tohmajärven Urheilijat)   +44.7
5.Mikael Koivisto (Keravan Urheilijat)   +46.5
6.Matti Mansikka (Liperin Hiihtoseura)   +1:13.3
7.Tomi Sandberg (IF Sibbo-Vargarna)   +1:13.7
8.Jaakko Salomäki (Keravan Urheilijat)   +1:27.9
9.Onni Tiira (Tampereen Pyrintö)   +1:29.6
10.Verneri Tanninen (Valkeakosken Haka)   +1:30.6

M17 12 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Leevi Passila (Hollolan Urheilijat 46)33:42.5
2.Pyry Riissanen (Espoon Hiihtoseura)   +51.7
3.Frans Pylkkänen (Hollolan Urheilijat 46)   +1:09.5
4.Lukas Kuuttinen (Närpes Kraft Skidförening)   +1:09.6
5.Aapo Turtiainen (Kerimäen Urheilijat)   +1:56.9
6.Heikki Sumanen (Espoon Hiihtoseura)   +2:02.9
7.Daniel Onnela (Skiteam 105)   +2:12.9
8.Johannes Alarotu (Teiskon Urheilijat)   +2:21.9
9.Jesse Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)   +2:26.2
10.Jimi Klemettinen (Keravan Urheilijat)   +2:35.2



N23 6 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Anni Lindroos (Pargas IF)18:13.9
2.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)   +2.4
3.Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat)   +4.7
4.Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)   +8.7
5.Josefiina Böök (Jämin Jänne)   +19.7
6.Vilja Kauranen (Espoon Hiihtoseura)   +21.0
7.Eveliina Toivanen (Visa Ski Team Kemi)   +25.7
8.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)   +34.2
9.Suvi Leinonen (Kainuun Hiihtoseura)   +1:05.8
10.Eerika Konu (Kokkolan Veikot)   +1:06.2

N20 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Tuuli Raunio (Kankaantaan Kisa)28:08.5
2.Elsa Torvinen (Ylöjärven Ryhti)   +28.7
3.Sanni Räisänen (Ski Jyväskylä)   +1:14.0
4.Eevi-Inkeri Tossavainen (Ylöjärven Ryhti)   +1:25.3
5.Emilia Kähkönen (Ounasvaaran Hiihtoseura)   +1:36.5
6.Iiris Helander (Ski Jyväskylä)   +1:47.1
7.Vilma Kanerva (Valkeakosken Haka)   +1:47.9
8.Maija Tiainen (Savonlinnan Hiihtoseura)   +1:58.8
9.Jonna Vestenius (Visa Ski Team Kemi)   +1:59.6
10.Laura Kankkunen (Keravan Urheilijat)   +1:59.7



N18 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Rebecca Sandnäs (IF Brahe)28:47.3
2.Nora Kytäjä (Skiteam 105)   +1:17.2
3.Lotte-Line Ekström (Skiteam 105)   +2:03.2
4.Wiivi Karhumaa (Lahden Hiihtoseura)   +2:23.2
5.Annu Virtanen (Espoon Hiihtoseura)   +2:28.9
6.Enni-Sofia Saari (Ylivieskan Kuula)   +2:41.9
7.Jessica Junkkala (Kankaanpään Urheilijat)   +2:49.3
8.Pauliina Koivuniemi (Tampereen Pyrintö)   +3:49.8
9.Anni Niku (Haapaveden Urheilijat)   +3:54.7
10.Venla Heinimaa (Kangasalan Kisa)   +4:07.8

N17 10 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Peppi Leppälä (Reisjärven Pilke)27:56.0
2.Silva Kemppi (Espoon Hiihtoseura)   +1:10.7
3.Erika Kujala (Kontiolahden Urheilijat)   +1:55.3
4.Signe Jakobsson (Norrvalla Ski Team)   +2:38.7
5.Sissi Oikkonen (Ounasvaaran Hiihtoseura)   +2:51.4
6.Emelie Hägglund (Borgå Akilles)   +2:55.5
7.Sini Hietamäki (Seinäjoen Hiihtoseura)   +2:58.0
8.Anna Stenroos (Kankaanpään Urheilijat)   +3:04.7
9.Ellinor Halonen (Närpes Kraft Skidförening)   +3:10.5
10.Assi Hakala (Himangan Urheilijat)   +3:13.2


Nuorten SM-hiihdot Keuruu 14.1.2021


M23 sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Niilo Moilanen (Pohti Skiteam)3.03,62
2.Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)+7,45
3.Juuso Mattila (Himangan Urheilijat)+8,99
4.Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)+9,62
5.Mikael Rovio (Vantaan Hiihtoseura)+35,69
6.Wiljam Mattila (Keravan Urheilijat)+45,42

M20 sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Niko Anttola (Visa Ski Team Kemi)3.10,20
2.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)+3.20
3.Veeti Pyykkö (Visa Ski Team Kemi)+5.44
4.Matias Hyvönen (Pohti Skiteam)+5.79
5.Arttu Turtiainen (Imatran Urheilijat)+25.65
6.Eemil Juntunen (Pohti Skiteam)+57.24



M18 sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Anton Packalén (Espoon Hiihtoseura)3.16,74
2.Onni Tiira (Tampereen Pyrintö)+3,85
3.Jalmari Bergqvist (Puijon Hiihtoseura)+6,82
4.Johannes Alarotu (Teiskon Urheilijat)+14,71
5.Roni-Eemil Norrbacka (Hollolan Urheilijat 46)+18,88
6.Niilo Mäkinen (Puijon Hiihtoseura)+42,10



M23 sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Niilo Moilanen (Pohti Skiteam)3.03,73
2.Wiljam Mattila (Keravan Urheilijat)+4,79
3.Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)+8,03
4.Juuso Mattila (Himangan Urheilijat)+10,33
5.Eero Iso-Tryykäri (Espoon Hiihtoseura)+10,83
6.Leo Rantahalvari (Skiteam 105)+11,32
7.Tino Stenman (Ylöjärven Ryhti)+11,67
8.Oskari Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)+11,71
9.Väinö Kotro (Vehkalahden Veikot)+12,43
10.Eelis Valikainen (Inarin Yritys)+13,21

M20 sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Eemil Juntunen (Pohti Skiteam)3.11,72
2.Niko Anttola (Visa Ski Team Kemi)+3,30
3.Jussi Hyytiäinen (Jämsänkosken Ilves)+3,69
4.Iiro Uusitalo (Jämsänkosken Ilves)+3,91
5.Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)+3,91
6.Veeti Pyykkö (Visa Ski Team Kemi)+6,81
7.Samppo Kumpumäki (Pohti Skiteam)+6,97
8.Matias Hyvönen (Pohti Skiteam)+8,72
9.Jarkko Kukkonen (Visa Ski Team Kemi)+8,77
10.Topias Kemppi (Espoon Hiihtoseura)+10,12



M18 sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Jalmari Bergqvist (Puijon Hiihtoseura)3.21,68
2.Akseli Pitkänen (Teiskon Urheilijat)+0,12
3.Niilo Mäkinen (Puijon Hiihtoseura)+0,77
4.Juuso Kinnunen (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)+1,88
5.Johannes Alarotu (Teiskon Urheilijat)+2,31
6.Jesse Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)+4,07
7.Anton Packalén (Espoon Hiihtoseura)+4,59
8.Matti Mansikka (Liperin Hiihtoseura)+4,61
9.Pauli Vuorma (Liperin Hiihtoseura)+5,14
10.Roni-Eemil Norrbacka (Hollolan Urheilijat 46)+6,16



N23 sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Josefiina Böök (Jämin Jänne)2.58,31
2.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)3.00,56
3.Anni Lindroos (Pargas IF)3.01,20
4.Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat)3.02,25
5.Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)3.10,59
6.Anniina Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)3.14,21

N20 sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Tuuli Raunio (Kankaantaan Kisa)3.01,54
2.Elsa Torvinen (Ylöjärven Ryhti)3.05,41
3.Eevi-Inkeri Tossavainen (Ylöjärven Ryhti)3.07,38
4.Frida Häggkvist (Närpes Kraft Skidförening)3.10,40
5.Iitu Vuorma (Liperin Hiihtoseura)3.13,70
6.Julia Junkkala (Kankaantaan Kisa)3.17,71



N18 sprintti (p) finaali

#UrheilijaTulos
1.Peppi Leppälä (Reisjärven Pilke)3.12,78
2.Inka Hämäläinen (Kontiolahden Urheilijat)3.16,49
3.Nora Kytäjä (Skiteam 105)3.18,06
4.Emelie Hägglund (Borgå Akilles)3.20,19
5.Anna Stenroos (Kankaanpään Urheilijat)3.20,57
6.Silva Kemppi (Espoon Hiihtoseura)3.23,26




N23 sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)3.07,74
2.Anni Lindroos (Pargas IF)+2,04
3.Josefiina Böök (Jämin Jänne)+2,88
4.Lotta Kurttila (Liperin Hiihtoseura)+6,01
5.Anniina Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)+7,09
6.Sandra Jordman (Norrvalla Ski Team)+7,18
7.Noora Kupari (Puijon Hiihtoseura)+8,01
8.Rebecca Ehrnrooth (Espoon Hiihtoseura)+8,29
9.Suvi Leinonen (Kainuun Hiihtoseura)+10,12
10.Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)+10,27

N20 sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Tuuli Raunio (Kankaantaan Kisa)2.59,86
2.Eevi-Inkeri Tossavainen (Ylöjärven Ryhti)+12,26
3.Elsa Torvinen (Ylöjärven Ryhti)+14,14
4.Iitu Vuorma (Liperin Hiihtoseura)+15,34
5.Maija Tiainen (Savonlinnan Hiihtoseura)+15,68
6.Ilana Onnela (Skiteam 105)+16,57
7.Julia Junkkala (Kankaantaan Kisa)+19,11
8.Frida Häggkvist (Närpes Kraft Skidförening)+19,45
9.Fanny Kukonlehto (Tampereen Pyrintö)+19,48
10.Sofia Tivinen (Mikkelin Hiihtäjät)+20,06



N18 sprintti (p) karsinta

#UrheilijaTulos
1.Aino Hämäläinen (Vehkalahden Veikot)3.17,98
2.Signe Jakobsson (Norrvalla Ski Team)+0,67
3.Peppi Leppälä (Reisjärven Pilke)+1,08
4.Nora Kytäjä (Skiteam 105)+4,82
5.Silva Kemppi (Espoon Hiihtoseura)+5,76
6.Maija Borén (Kontiolahden Urheilijat)+6,30
7.Inka Hämäläinen (Kontiolahden Urheilijat)+6,63
8.Emelie Hägglund (Borgå Akilles)+7,85
9.Annu Virtanen (Espoon Hiihtoseura)+8,00
10.Sini Hietamäki (Seinäjoen Hiihtoseura)+8,06




Katso myös: Keuruun Kisailijoiden nuorten SM-hiihtojen kotisivut