Valkeakosken nuorten SM-hiihdot 2023
Valkeakoski isännöi vuoden 2023 toisia ja samalla viimeisiä nuorten SM-hiihtoja maaliskuun alkupuolella. Katso kisojen ohjelma, aikataulut, lähtölistat ja tulokset.
Nuorten SM-hiihdoissa kilpaillaan mitaleista vuonna 2023 kahdessa osassa. Toinen kisarupeama järjestetään Valkeakoskella 10.-12.3.
Valkeakoskella SM-mitaleista kilpaillaan perinteisen hiihtotavan parisprinteissä, 10 km (p) väliaikalähdöissä ja 10 km (p) väliaikalähdöissä. Parisprintissä mitaleista kisaavaat 16-, 18- ja 20-vuotiaat. Väliaikalähdöissä mitalit jaetaan 17-, 18-, 20- ja 23-vuotiaiden sarjoissa.
Valkeakosken nuorten SM-hiihdot 2023 - Ohjelma & aikataulut
Valkekosken kolmen päivän SM-viikonloppu käynnistyy perjantaina parisprinteillä. Lauantaina vuorossa ovat 10 km (p) väliaikalähdöt ja sunnuntaina vaihdetaan kympin väliaikalähdöissä vapaalle.
Pe 10.3.2023
Klo | Sarja & Laji |
10.00 | N18, N20 parisprintti (p) |
12.00 | N16, M16 parisprintti (p) |
14.00 | M18, M20 parisprintti (p) |
La 11.3.2023
Klo | Sarja & Laji |
9.00 | N23 10 km (p) väliaikalähtö |
xx.xx | N20 10 km (p) väliaikalähtö |
xx.xx | N18 10 km (p) väliaikalähtö |
xx.xx | N17 10 km (p) väliaikalähtö |
xx.xx | M23 10 km (p) väliaikalähtö |
xx.xx | M20 10 km (p) väliaikalähtö |
xx.xx | M18 10 km (p) väliaikalähtö |
xx.xx | M17 10 km (p) väliaikalähtö |
Su 12.3.2023
Klo | Sarja & Laji |
9.00 | N23 10 km (v) väliaikalähtö |
xx.xx | N20 10 km (v) väliaikalähtö |
xx.xx | N18 10 km (v) väliaikalähtö |
xx.xx | N17 10 km (v) väliaikalähtö |
xx.xx | M23 10 km (v) väliaikalähtö |
xx.xx | M20 10 km (v) väliaikalähtö |
xx.xx | M18 10 km (v) väliaikalähtö |
xx.xx | M17 10 km (v) väliaikalähtö |
Valkeakosken nuorten 2023 SM-hiihtojen lähtölistat
Valkeakosken nuorten 2023 SM-hiihtojen livestream
Valkeakosken nuorten SM-hiihdot näytetään suoriuna lähetyksinä IS TV:n kautta. Katso livesteamit alta.
Valkeakosken nuorten SM-hiihdot 2023 – Tulokset
Päivitämme tähän Valkeakosken nuorten 2023 SM-hiihtojen tulokset. Voit seurata kilpailujen tuloksia reaaliajassa tapahtuman
livetulospavelusta.
Nuorten SM-hiihdot Valkeakoski 12.3.2023
M23 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Olli-Pekka Laitila (Vehkalahden Veikot) | 24.45,6 |
2. | Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +26,9 |
3. | Eelis Valikainen (Kalajoen Junkkarit) | +53,0 |
4. | Iiro Uusitalo (Jämsänkosken Ilves) | +59,1 |
5. | Onni Mäkelä (Keuruun Kisailijat) | +1.14,7 |
6. | Antti Ahjenjärvi (Espoon Hiihtoseura) | +1.28,1 |
Koko tuloslista
M20 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Jalmari Bergqvist (Puijon Hiihtoseura) | 26.00,0 |
2. | Topias Kemppi (Espoon Hiihtoseura) | +8,2 |
3. | Pauli Vuorma (Liperin Hiihtoseura) | +13,4 |
4. | Juuso Varis (Liperin Hiihtoseura) | +20,4 |
5. | Santeri Kirjavainen (Puijon Hiihtoseura) | +21,1 |
6. | Juuso Kinnunen (Taivalkosken Metsä-Veikot 85) | +22,1 |
Koko tuloslista
M18 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Pyry Riissanen (Espoon Hiihtoseura) | 26.14,7 |
2. | Daniel Onnela (SkiTeam 105) | +21,3 |
3. | Väinö Kontkanen (Liperin Hiihtoseura) | +35,4 |
4. | Juho Länsiluoto (Pakilan Veto) | +35,5 |
5. | Akseli Pitkänen (Teiskon Urheilijat) | +41,2 |
6. | Eino Haara (Pakilan Veto) | +58,0 |
Koko tuloslista
M17 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Topias Vuorela (IF Minken) | 25.56,5 |
2. | Kalle Tossavainen (Äänekosken Huima) | +12,1 |
3. | Anton Kemppi (Espoon Hiihtoseura) | +27,0 |
4. | Kasper Kuorinki (Äänekosken Huima) | +1.15,9 |
5. | Akseli Pesu (Lempäälän Kisa) | +1.28,3 |
6. | Eemil Koskinen (Teiskon Urheilijat) | +1.32,7 |
Koko tuloslista
N23 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Siiri Kaijansinkko (Iisalmen Visa) | 29.01,6 |
2. | Vilja Kauranen (Espoon Hiihtoseura) | +27,3 |
3. | Eveliina Toivanen (Visa Ski Team Kemi) | +31,2 |
4. | Roosa Riikola (Iisalmen Visa) | +31,6 |
5. | Julia Junkkala (Kankaantaan Kisa) | +31,7 |
6. | Vilma Kanerva (Ounasvaaran Hiihtoseura) | +43,9 |
Koko tuloslista
N20 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Elsa Torvinen (Ylöjärven Ryhti) | 28.59,2 |
2. | Fanny Kukonlehto (Tampereen Pyrintö) | +46,1 |
3. | Eeva Haasanen (Vantaan Hiihtoseura) | +49,3 |
4. | Annu Virtanen (Espoon Hiihtoseura) | +1.22,8 |
5. | Frida Achrén (Oravais IF) | +1.35,7 |
6. | Nora Kytäjä (SkiTeam 105) | +1.50,2 |
Koko tuloslista
N18 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Silva Kemppi (Espoon Hiihtoseura) | 29.17,5 |
2. | Selene Rossi (Espoon Hiihtoseura) | +29,2 |
3. | Ella Noora Haapalehto (Lempäälän Kisa) | +2.06,8 |
4. | Arina Haimi (Vantaan Hiihtoseura) | +2.57,2 |
5. | Felicia Granholm (Vörå IF) | +2.58,4 |
6. | Lotta Kairikko (Savonlinnan Hiihtoseura) | +3.05,6 |
Koko tuloslista
N17 10 km (v)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Hanni Koski (Kangasalan Kisa) | 30.27,6 |
2. | Iiris Voutilainen (Joensuun Kataja) | +8,0 |
3. | Nelli-Lotta Karppelin (Limingan Niittomiehet) | +25,0 |
4. | Ilona Rantakömi (Nastolan Naseva) | +1.02,7 |
5. | Anna Stenroos (Kankaanpään Urheilijat) | +1.04,3 |
6. | Erika Kujala (Kontiolahden Urheilijat) | +1.05,4 |
Koko tuloslista
Nuorten SM-hiihdot Valkeakoski 11.3.2023
M23 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Eelis Valikainen (Inarin Yritys) | 27.10,5 |
2. | Olli-Pekka Laitila (Vehkalahden Veikot) | +25,4 |
3. | Markus Kasanen (Mikkelin Hiihtäjät) | +40,2 |
4. | Petteri Mattila (IF Minken) | +59,4 |
5. | Jarkko Kukkonen (Visa Ski Team Kemi) | +1.09,8 |
6. | Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu) | +1.19,2 |
Koko tuloslista
M20 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Eemil Juntunen (Pohti SkiTeam) | 27.43,0 |
2. | Topias Kemppi (Espoon Hiihtoseura) | +1,4 |
3. | Juuso Varis (Liperin Hiihtoseura) | +9,9 |
4. | Jalmari Bergqvist (Jalmari Bergqvist) | +16,9 |
5. | Pauli Vuorma (Liperin Hiihtoseura) | +46,7 |
6. | Elliot Fjeldkåsa (Vörå IF) | +1.00,9 |
Koko tuloslista
M18 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Juho Länsiluoto (Pakilan Veto) | 27.41,4 |
2. | Akseli Pitkänen (Teiskon Urheilijat) | +7,1 |
3. | Pyry Riissanen (Espoon Hiihtoseura) | +45,3 |
4. | Roni-Eemil Norrbacka (Hollolan Urheilijat -46) | +1.15,4 |
5. | Väinö Kontkanen (Liperin Hiihtoseura) | +1.15,8 |
6. | Eino Haara (Pakilan Veto) | +1.26,2 |
Koko tuloslista
M17 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Anton Kemppi (Espoon Hiihtoseura) | 27.55,0 |
2. | Topias Vuorela (IF Minken) | +1,6 |
3. | Kalle Tossavainen (Äänekosken Huima) | +19,2 |
4. | Elmeri Helander (Visa Ski Team Kemi) | +40,4 |
5. | Akseli Pesu (Lempäälän Kisa) | +43,5 |
6. | Isak Finskas (IF Femman) | +1.31,1 |
Koko tuloslista
N23 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat) | 31.08,6 |
2. | Siiri Kaijansinkko (Iisalmen Visa) | +7,1 |
3. | Jonna Vestenius (Visa Ski Team Kemi) | +20,2 |
4. | Julia Junkkala (Kankaantaan Kisa) | +27,0 |
5. | Vilja Kauranen (Espoon Hiihtoseura) | +37,6 |
6. | Roosa Riikola (Oulun Hiihtoseura) | +38,4 |
Koko tuloslista
N20 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Elsa Torvinen (Ylöjärven Ryhti) | 30.21,3 |
2. | Fanny Kukonlehto (Tampereen Pyrintö) | +23,7 |
3. | Nora Kytäjä (SkiTeam 105) | +1.33,7 |
4. | Pinja Aaltonen (Espoon Hiihtoseura) | +1.45,6 |
5. | Annu Virtanen (Espoon Hiihtoseura) | +2.13,4 |
6. | Maija Tiainen (Savonlinnan Hiihtoseura) | +2.14,0 |
Koko tuloslista
N18 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Silva Kemppi (Espoon Hiihtoseura) | 31.38,4 |
2. | Selene Rossi (Espoon Hiihtoseura) | +38,6 |
3. | Hanna Niskanen (Visa Ski Team Kemi) | +1.52,0 |
4. | Melia Palsinajärvi (Kontiolahden Urheilijat) | +1.57,9 |
5. | Ella Noora Haapalehto (Lempäälän Kisa) | +2.03,9 |
6. | Arina Haimi (Vantaan Hiihtoseura) | +2.14,6 |
Koko tuloslista
N17 10 km (p)
# | Urheilija | Tulos |
1. | Hanni Koski (Kangasalan Kisa) | 33.08,8 |
2. | Nelli-Lotta Karppelin (Limingan Niittomiehet) | +25,1 |
3. | Wilma Hjerpe (IF Minken) | +40,6 |
4. | Iiris Voutilainen (Joensuun Kataja) | +43,6 |
5. | Ellinor Halonen (Närpes Kraft Skidförening) | +1.04,9 |
6. | Anna Stenroos (Kankaanpään Urheilijat) | +1.11,8 |
Koko tuloslista
Nuorten SM-hiihdot Valkeakoski 10.3.2023
M20 parisprintti (p)
# | Joukkue | Tulos |
1. | Espoon Hiihtoseura | 20.09,26 |
2. | Liperin Hiihtoseura | +2,68 |
3. | Puijon Hiihtoseura | +3,22 |
4. | Pohti SkiTeam | +33,45 |
5. | Taivalkosken Metsä-Veikot -85 | +42,67 |
6. | Keravan Urheilijat | +50,09 |
7. | Vörå IF | +56,19 |
8. | Liperin Hiihtoseura 2 | +1.32,86 |
Koko tuloslista
M18 parisprintti (p)
# | Joukkue | Tulos |
1. | Pakilan Veto | 20.24,67 |
2. | Hollolan Urheilijat -46 | +21,55 |
3. | Teiskon Urheilijat | +26,19 |
4. | Lempäälän Kisa | +28,42 |
5. | Espoon Hiihtoseura | +1.01,58 |
6. | Mikkelin Hiihtäjät | +1.04,44 |
7. | IF Femman | +1.07,39 |
8. | Imatran Urheilijat | +1.23,06 |
Koko tuloslista
M16 parisprintti (p)
# | Joukkue | Tulos |
1. | IF Minken | 20.48,12 |
2. | Äänekosken Huima | +10,64 |
3. | Ski Jyväskylä | +46,71 |
4. | Espoon Hiihtoseura | +59,18 |
5. | Kiuruveden Urheilijat | +1.10,45 |
6. | Pakilan Veto | +1.19,79 |
7. | Espoon Hiihtoseura 2 | +1.47,45 |
8. | Pargas IF | +1.55,70 |
Koko tuloslista
N20 parisprintti (p)
# | Joukkue | Tulos |
1. | Ylöjärven Ryhti | 23.17,34 |
2. | Espoon Hiihtoseura | +34,69 |
3. | SkiTeam 105 | +43,48 |
4. | Borgå Akilles | +1.18,08 |
5. | Vantaan Hiihtoseura | +1.36,72 |
6. | Kankaanpään Urheilijat | +1.59,92 |
7. | Kontiolahden Urheilijat | +2.47,47 |
8. | Ounasvaaran Hiihtoseura | +2.50,48 |
Koko tuloslista
N18 parisprintti (p)
# | Joukkue | Tulos |
1. | Espoon Hiihtoseura | 23.38,12 |
2. | IF Minken | +1.01,53 |
3. | Seinäjoen Hiihtoseura | +1.12,45 |
4. | Nastolan Naseva | +1.42,88 |
5. | Ounasvaaran Hiihtoseura | +1.56,78 |
6. | Pargas IF | +2.00,96 |
7. | IF Femman | +2.14,72 |
8. | Närpes Kraft Skidförening | | +2.35,96 |
Koko tuloslista
N16 parisprintti (p)
# | Joukkue | Tulos |
1. | Joensuun Kataja | 24.46,98 |
2. | Savonlinnan Hiihtoseura | +1,84 |
3. | Tampereen Pyrintö | +14,38 |
4. | Kangasalan Kisa | +26,89 |
5. | Rasti-Lukko | +56,37 |
6. | Kalajoen Junkkarit | +59,81 |
7. | Espoon Hiihtoseura | +1.03,30 |
8. | Puijon Hiihtoseura | +1.37,04 |
Koko tuloslista