Nes Skianlegg Skandinavia Cup 2020 - Katso Ohjelma & Tulokset

Nes Skianlegg Skandinavia Cup 2020


Skandinavia cupin 2019 toinen osakilpailu järjestetään 13.-15.12.2019 Norjan Nes Skianleggissa. Tältä sivulta löydät Nes Skianleggin kisojen ohjelman & aikataulut sekä paljon muuta tietoa, kuten tulokset sekä Suomen joukkueen.
Nes Skianleggin Skandinavia Cup 2020 -viikonloppuna kilpaillaan miesten ja naisten vapaan tyylin sprintit, vapaan tyylin yhteislähdöt (naiset 20 km, miehet 30 km) sekä perinteisen tyylin 10 km (N) ja 15 km (M) väliaikalähtökilpailut.

Nes Skianlegg Skandinavia Cup 2020 – Ohjelma & aikataulut


Pvm & kloLajiM/N
Pe 3.1.2020 klo 11:00Sprintti (v), karsintaM+N
Pe 3.1.2020 klo 13:30Sprintti (v), finaaliM+N
La 4.1.2020 klo 11:0020 km (v) yhteislähtöN
La 4.1.2020 klo 11:0030 km (v) yhteislähtöN
Su 5.1.2020 klo 10:0010 km (p) väliaikalähtöN
Su 5.1.2020 klo 10:0015 km (p) väliaikalähtöM


Joukkueet Nes Skianleggin Skandinavia Cupiin 2020


Päivitämme tähän joukkueet Nes Skianleggin Skandinavia Cupin joukkueet sitä mukaa kun joukkueita ilmoitetaan.

Suomen joukkue


NaisetMiehet
Anni AlakoskiJuuso Haarala
Jasmi JoensuuJoel Ikonen
Andrea JulinJuho Mikkonen
Anita KorvaAntti Ojansivu
Katri LylynperäAleksi Parttimaa
Emmi LämsäVerneri Suhonen
Laura MononenMarkus Vuorela
Tiia OlkkonenLauri Vuorinen
Eveliina Piippo 
Susanna Saapunki 


Ruotsin joukkue


NaisetMiehet
Johanna HagströmFredrik Andersson
Maria NordströmSimon Andersson
Moa OlssonGustaf Berglund
Evelina SettlinJonas Eriksson
Linn SvahnOlof Jonsson
Linn SömskarJohan Ekberg (juniori)
Tilde Bångman (juniori)William Poromaa (juniori)
Moa Hansson (juniori) 


Nes Skianlegg Skandinavia Cup 2020 - Tulokset



Nes Skianlegg Skandinavia Cup 5.1.2020


Miehet 15 km (p) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Magnus Stenås (NOR)39.03,9
2.Håvard Solås Taugbøl (NOR)+6,8
3.Johan Hoel (NOR)+15,1
4.Sindre Grønflaten (NOR)+15,8
5.Johan Tjelle (NOR)+18,7
6.Daniel Stock (NOR)+23,2
7.Mattis Stenshagen (NOR)+24,3
8.Eirik Mysen (NOR)+24,7
9.Karstein Johaug jr. (NOR)+29,0
10.Daniel Rickardsson (SWE)+32,3

15. Juho Mikkonen (FIN) +45,5
22. Lauri Vuorinen (FIN) +53,9
29. Heikki Korpela (FIN) +1.08,2
30. Markus Vuorela (FIN) +1.16,9
68. Joel Ikonen (FIN) +2.02,8
71. Juuso Haarala (FIN) +2.03,7
79. Aleksi Parttimaa (FIN) +2.12,4
106. Verneri Suhonen (FIN) +2.49,4
108. Kari Varis (FIN) +2.51,3
109. Kalle Parantainen (FIN) +2.51,6
111. Arsi Ruuskanen (FIN) +2.53,9
144. Remi Lindholm (FIN) +4.05,3
159. Johannes Vuorela (FIN) +4.33,0
169. Lauri Mannila (FIN) +5.19,8
173. Vesa Raussi (FIN) +5.25,5

Naiset 10 km (p) yhteislähtö

#UrheilijaTulos
1.Anna Dyvik (SWE)28.00,8
2.Evelina Settlin (SWE)+9,6
3.Moa Olsson (SWE)+18,8
4.Hedda Östberg Amundsen (NOR)+28,7
5.Helene Marie Fossesholm (NOR)+33,5
6.Maria Nordström (SWE)+40,1
7.Anna Svendsen (NOR)+43,3
8.Marte Skaanes (NOR)+47,1
9.Laura Mononen (FIN)+52,3
10.Linn Sömskar (SWE)+52,9

11. Susanna Saapunki (FIN) +55,3
16. Katri Lylynperä (FIN) +1.09,4
21. Jasmi Joensuu (FIN) +1.24,1
32. Eveliina Piippo (FIN) +1.43,6
39. Emmi Lämsä (FIN) +2.04,3
48. Julia Häger (FIN) +2.27,5
56. Katariina Lonka (FIN) +3.13,8
69. Josefiina Böök (FIN) +3.50,3



Nes Skianlegg Skandinavia Cup 4.1.2020


Miehet 30 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Finn Hågen Krogh (NOR)1:07.25,0
2.Mattis Stenshagen (NOR)+44,3
3.Daniel Stock (NOR)+48,1
4.Harald Östberg Amundsen (NOR)+1.01,8
5.Johan Hoel (NOR)+1.16,11
6.Jørgen Sæternes Ulvang (NOR)+1.26,8
7.Niklas Dyrhaug (NOR)+1.30,7
8.Gjøran Tefre (NOR)+1.32,6
9.Jonas Eriksson (SWE)+1.37,1
10.Sindre Grønflaten (NOR)+1.41,5

32. Kari Varis (FIN) +3.52,6
36. Markus Vuorela (FIN) +4.03,2
38. Joel Ikonen (FIN) +4.29,8
39. Heikki Korpela (FIN) +4.30,0

Naiset 20 km (v)

#UrheilijaTulos
1.Helene Marie Fossesholm (NOR)50.03,8
2.Moa Olsson (SWE)+1.05,1
3.Linn Sömskar (SWE)+1.14,0
4.Silje Øyre Slind (NOR)+1.19,9
5.Evelina Settlin (SWE)+1.34,8
6.Hedda Östberg Amundsen (NOR)+1.44,6
7.Marthe Björnsgård (NOR)+1.50,7
8.Maria Nordström (SWE)+1.51,4
9.Julie Myhre (NOR)+1.57,6
10.Maren Wangensteen (NOR)+2.09,4

17. Eveliina Piippo (FIN) +2.36,3
20. Laura Mononen (FIN) +2.44,1
21. Anni Alakoski (FIN) +2.48,2
22. Susanna Saapunki (FIN) +2.51,1

Nes Skianlegg Skandinavia Cup 3.1.2020


Sprintti (v) finaali miehet

#UrheilijaTulos
1.Håvard Solås Taugbøl (NOR)3.05,50
2.Pål Trøan Aune (NOR)+0,21
3.Harald Astrup Arnesen (NOR)+0,54
4.Jørgen Sæternes Ulvang (NOR)+1,57
5.Aron Åkre Rysstad (NOR)+8,25
6.Joachim Aurland (NOR)+8,45

Sprintti (v) naiset finaali

#UrheilijaTulos
1.Anikken Gjerde Alnäs (NOR)2.59,82
2.Julie Myhre (NOR)+0,01
3.Tilde Bångman (SWE)+0,36
4.Johanne Hauge Harviken (NOR)+1,74
5.Kristine Stavås Skistad (NOR)+2,02
6.Maria Nordström (SWE)+11,31



Karsinnat


Sprintti (v) karsinta miehet

#UrheilijaTulos
1.Håvard Solås Taugbøl (NOR)3.01,7
2.Vebjørn Hegdal (NOR)+1,3
3.Gjøran Tefre (NOR)+1,5
4.Eirik Brandsdal (NOR)+2,1
5.Harald Astrup Arnesen (NOR)+2,4
6.Even Northug (NOR)+2,5
6.Pål Trøan Aune (NOR)+2,5
8.Martin Bergström (SWE)+4,1
8.Jørgen Sæternes Ulvang (NOR)+4,1
10.Kasper Stadaas (NOR)+4,4

Parhaat suomalaiset:
19. Lauri Vuorinen +7,0 Q
20. Verneri Suhonen +7,2 Q
26. Verneri Poikonen +8,2 Q

Sprintti (v) karsinta naiset

#UrheilijaTulos
1.Julie Myhre (NOR)2.59,1
2.Anikken Gjerde Alnäs (NOR)+2,4
3.Tilde Bångman (SWE)+2,9
4.Jennie Öberg (SWE)+4,3
5.Mathilde Myhrvold (NOR)+4,8
5.Linn Sömskar (SWE)+4,8
7.Helene Marie Fossesholm (NOR)+5,7
8.Evelina Settlin (SWE)+5,9
9.Alicia Persson (SWE)+6,6
10.Kristine Stavås Skistad (NOR)+8,6

Parhaat suomalaiset:
11. Katri Lylynperä +9,0 Q
16. Jasmi Joensuu +10,6 Q
33. Tiia Olkkonen +15,3
39. Anni Alakoski +15,8