Imatra Suomen Cup Hiihdot 2018 - Katso Ohjelma & Tulokset

Imatra, Suomen Cup hiihdot


Imatralla kilpaillaan Suomen Cupissa ensimmäistä kertaa. Vuoden 2019 Imatran Suomen Cup -osakilpailu järjestetään 1.-3.2.2019. Ohjelmassa on perinteisen tyylin väliaikalähdöt, viestit (p+v) ja vapaan sprintit. Kilpailut ovat samalla myös Suomen mestaruuskilpailut.
Hiihdon Suomen Cupin kauden 2018-2019 neljäs osakilpailu hiihdetään 1.-3.2.2019 Imatralla. Kisoilla on myös SM-arvo.


Kisojen aikataulu


AikatauluLaji
pe 1.2.2019Naiset 10 km (p), väliaikalähtö
pe 1.2.2019Miehet 15 km (p), väliaikalähtö
la 2.2.2019Naisten viesti 3 x 5 km (1p+2v)
la 2.2.2019Miesten viesti 4 x 10 km (2p+2v)
su 3.2.2019Miesten sprintti (v)
su 3.2.2019Naisten sprintti (v)


Hiihdon Suomen Cup Imatra 2019 - tulokset


Suomen Cup Imatra 1.-3.2.2019


Sunnuntai 3.2.2019


Miesten Sprintti (v)

SijaKilpailijaAika
1.Martti Jylhä (Vuokatti Ski Team Kainuu)2:45.60
2.Verneri Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)+0.23
3.Joni Mäki (Pyhäjärven Pohti)+0.61
4.Lauri Vuorinen (Skiteam 105)+0.88
5.Olli Hiidensalo (Vantaan Hiihtoseura)+1.38
6.Juuso Haarala (IF Minken)+1.61


Naisten Sprintti (v)

SijaKilpailijaAika
1.Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)3:10.22
2.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+0.17
3.Emmi Lämsä (Karihaaran Visa)+1.14
4.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+2.58
5.Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)+8.78
6.Hennariikka Rahkola (Jämin Jänne)+14.10


Sprintti (v), karsinta - miehet

SijaKilpailijaSeuraAika
1.Juuso HaaralaIF Minken2:39.36
2.Verneri SuhonenHollolan Urheilijat -46+0.88
3.Joni MäkiPyhäjärven Pohti+1.31
4.Martti JylhäVuokatti Ski Team Kainuu+1.36
5.Lauri LepistöKouvolan Hiihtoseura+2.11
6.Graham RitchieKanada+3.41


Sprintti (v), karsinta - naiset

SijaKilpailijaSeuraAika
1.Katri LylynperäVuokatti Ski Team Kainuu3:06.44
2.Anni AlakoskiReisjärven Pilke+2.70
3.Riitta-Liisa RoponenOulun Hiihtoseura+2.80
4.Mari EderEnon Kisa-Pojat+3.29
5.Anne KyllönenKainuun Hiihtoseura+5.31
6.Julia HägerIF Minken+5.52


Lauantai 2.2.2019


Naiset 3 x 5 km (p+v+v)

SijaSeuraAika
1.Kainuun Hiihtoseura41:54.5
2.Hämeenlinnan Hiihtoseura+2.1
3.Vuokatti Ski Team Kainuu+12.9
4Oulun Hiihtoseura+30.1
5Ikaalisten Urheilijat+1:41.5
6Lempäälän Kisa+2:29.8


Miehet 4 x 10 km (p+p+v+v)

SijaSeuraAika
1.Jämin Jänne1:35:29.9
2.Vantaan Hiihtoseura 1+4.0
3.Vuokatti Ski Team Kainuu+31.4
4Puijon Hiihtoseura+33.0
5Pohti Ski Team 1+1:29.4
6Imatran Urheilijat 1+2:08.3


Perjantai 1.2.2019


Miehet 15 km (p)

#UrheilijaTulos
1.Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)36.45,6
2.Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)+27,0
3.Anssi Pentsinen (Vantaan Hiihtoseura)+55,3
4.Matti Heikkinen (Vantaan Hiihtoseura)+1.02,7
5.Antti Ojansivu (Jämin Jänne)+1.43,1
6.Ari Luusua (Ski Team Mäenpää)+1.44,1
7.Timo Mantere (Ilmajoen Kisailijat)+2.17,7
8.Markus Vuorela (Jämin Jänne)+2.19,2
9.Lauri Lepistö (Kouvolan Hiihtoseura)+2.21,7
10.Juho Mikkonen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+2.35,1


Naiset 10 km (p), 1.2.2019

#UrheilijaTulos
1.Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)26.31,8
2.Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)+53,6
3.Anita Korva (Kainuun Hiihtoseura)+1.08,6
4.Laura Mononen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.09,0
5.Riitta-Liisa Roponen (Oulun Hiihtoseura)+1.09,3
6.Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)+1.29,4
7.Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)+1.33,5
8.Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)+1.36,4
9.Andrea Julin (IF Minken)+1.45,3
10.Anni Kainulainen (Hämeenlinnan Hiihtoseura)+1.52,0