FIN5 Suunnistusviikko 2019 - Katso Ohjelma, Tilastot & Tulokset

FIN5 suunnistusviikko 2019


Vuoden 2019 FIN5 suunnistusviikko kilpaillaan Kuopio-Tahkolla 14.-19.7.
FIN5 suunnistusviikko on vuosittain Suomessa järjestettävä viisi osakilpailua käsittävä suunnistuskilpailu. FIN5 suunnistusviikko järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 1984. Vuonna 2019 kilpasarjoissa viiden osakilpailun tulokset lasketaan yhteen ja parhaan yhteisajan saavuttanut suunnistaja on kilpailun voittaja.

H/D16 ja vanhemmissa sarjoissa viimeisen päivän kilpailu järjestetään takaa-ajona, jolloin kilpailijan lähtöaika määräytyy neljän päivän tulosten perusteella. Takaa-ajosarjoissa kokonaistulokset muodostuvat takaa-ajon maaliintulojärjestyksen mukaan.

Fin5 suunnistusviikko 2019 - Ohjelma & aikataulu


AikaKilpailuMatkaPaikka
Su 14.7. klo 13:001. osakilpailuKeskimatkaRautavaaran lentokeskus
Ma 15.7. klo 10:002. osakilpailuPitkä matkaRautavaaran lentokeskus
Ke 17.7. klo 11:003. osakilpailuSprinttiTahkon lomakylä
To 18.7. klo 10:004. osakilpailuKeskimatkaTahkon lomakylä
Pe 19.7. klo 10:005. osakilpailuPitkä matkaTahkon lomakylä


Fin5 suunnistusviikko 2019 - Kokonaiskilpailun tilanne


H21E lopputulokset 5/5 osakilpailua

#UrheilijaAika
1.Ahola Joonas (Navi)3:39:25
2.Novikov Valentin (Hiidenkiertäjät)3:40:11
3.Novikov Leonid (Hiidenkiertäjät)3:42:10
4.Eerola Teemu (Tampereen Pyrintö)3:49:25
5.Ahola Topias (Navi)3:52:21
6.Hall Andreas (Sweden)3:52:59
7.Heikkilä Tuomas (Helsingin Suunnistajat)3:54:01
8.Saikko Antti (Tampereen Pyrintö)3:58:42
9.Leskinen Aleksi (Lynx)3:59:07
10.Koistinen Olli-Pekka (Hiidenkiertäjät)4:07:39
11.Heikkinen Valtteri (Vehkalahden Veikot)4:18:56
12.Luoma Juha (Ikaalisten Nouseva-Voima)4:19:50
13.Helgerud Øyvind (Norway)4:24:52
14.Anttolainen Aleksi (Lahden Suunnistajat-37)4:34:48
15.Taivainen Juho-Matti (Pellon Ponsi)4:47:49
16.Kujala Rainer (Lynx)4:47:53
17.Tölli Marko (Suunta Jyväskylä)4:51:04
18.Galicz Karol (Poland)4:53:13
19.Vierimaa Ville (Espoon Akilles)5:26:17
20.Kuutti Veli-Pekka (Espoon Akilles)5:38:07
21.Howlett Noah (Great Britain)5:58:19


D21E lopputulokset 5/5 osakilpailua

#UrheilijaTulos
1.Haajanen Sofia (SK Pohjantähti)57:09
2.Ukskoski Karoliina (Koovee)58:12
3.Dambe Inga (Paimion Rasti)1:00:20
4.Novikova Julia (Hiidenkiertäjät)1:00:50
5.Mattila Elisa (Kouvolan Suunnistajat)1:01:47
6.Niittynen Miia (Koovee)1:02:19
7.Haanpää Anni (Tampereen Pyrintö)1:03:36
8.Autio Päivi (Hiisirasti)1:04:17
9.Aebischer Valérie (Switzerland)1:07:06
10.Kilpeläinen Elina (Vehkalahden Veikot)1:07:33
11.Westerlund Ina (Paimion Rasti)1:08:25
12.Ahonen Laura (Kangasala SK)1:08:27
13.Arbter Anja (Tampereen Pyrintö)1:09:30
14.Hyyryläinen Laura (Anttolan Urheilijat)1:10:40
15.Helgerud Bodil (Norway)1:12:16
16.Taanila Marjo (Koovee)1:12:26
17.Heittola Satu (Rasti-Kurikka)1:12:49



Fin5 suunnistusviikko 2019 - Tulokset


FIN5 suunnistusviikko 14.-19.7.2019


H21E 5. osakilpailu 9,5 km takaa-ajo 19.7.

#UrheilijaAikaero
1.Ahola Joonas (Navi)1:06:14
2.Novikov Valentin (Hiidenkiertäjät)+3:34
3.Novikov Leonid (Hiidenkiertäjät)+6:09
4.Hall Andreas (Sweden)+6:53
5.Ahola Topias (Navi)+6:58
6.Saikko Antti (Tampereen Pyrintö)+7:05
7.Heikkilä Tuomas (Helsingin Suunnistajat)+9:26
8.Leskinen Aleksi (Lynx)+10:19
9.Heikkinen Valtteri (Vehkalahden Veikot)+11:29
10.Eerola Teemu (Tampereen Pyrintö)+11:33
11.Ahonen Jere (Kangasala SK)+13:51
12.Luoma Juha (Ikaalisten Nouseva-Voima)+14:14
13.Koistinen Olli-Pekka (Hiidenkiertäjät)+16:09
14.Helgerud Øyvind (Norway)+16:36
15.Reiner Matthias (Tampereen Pyrintö)+20:11
16.Tölli Marko (Suunta Jyväskylä)+27:33
17.Galicz Karol (Poland)+29:40
18.Taivainen Juho-Matti (Pellon Ponsi)+30:22
19.Kujala Rainer (Lynx)+30:48
20.Anttolainen Aleksi (Lahden Suunnistajat-37)+34:42


D21E 5. osakilpailu 6,7 km takaa-ajo 19.7.

#UrheilijaAikaero
1.Haajanen Sofia (SK Pohjantähti)57:09:00
2.Ukskoski Karoliina (Koovee)+1:03
3.Dambe Inga (Paimion Rasti)+3:11
4.Novikova Julia (Hiidenkiertäjät)+3:41
5.Mattila Elisa (Kouvolan Suunnistajat)+4:38
6.Niittynen Miia (Koovee)+5:10
7.Haanpää Anni (Tampereen Pyrintö)+6:27
8.Autio Päivi (Hiisirasti)+7:08
9.Aebischer Valérie (Switzerland)+9:57
10.Kilpeläinen Elina (Vehkalahden Veikot)+10:24
11.Westerlund Ina (Paimion Rasti)+11:16
12.Ahonen Laura (Kangasala SK)+11:18
13.Arbter Anja (Tampereen Pyrintö)+12:21
14.Hyyryläinen Laura (Anttolan Urheilijat)+13:31
15.Helgerud Bodil (Norway)+15:07
16.Taanila Marjo (Koovee)+15:17
17.Heittola Satu (Rasti-Kurikka)+15:40


H21E 4. osakilpailu 5,0 km 18.7.

#UrheilijaAikaero
1.Heikkilä Tuomas (Helsingin Suunnistajat)30.14
2.Heiska Samu (Vehkalahden Veikot)+0.52
3.Novikov Valentin (Hiidenkiertäjät)+1.49
4.Saikko Antti (Tampereen Pyrintö)+2.06
5.Novikov Leonid (Hiidenkiertäjät)+2.12
6.Ahola Joonas (Navi)+2.27
7.Leskinen Aleksi (Lynx)+2.40
8.Eerola Teemu (Tampereen Pyrintö)+2.42
9.Sulkula Ilari (Vaajakosken Terä)+3.43
10.Ahola Topias (Navi)+3.53
11.Hall Andreas (Sweden)+3.56
12.Korpi Juho (Navi)+4.33
13.Koistinen Olli-Pekka (Hiidenkiertäjät)+5.30
14.Ahonen Jere (Kangasala SK)+6.04
15.Reiner Matthias (Tampereen Pyrintö)+6.25
16.Lahtinen Tuomo (Lahden Suunnistajat-37)+9.18
17.Luoma Juha (Ikaalisten Nouseva-Voima)+9.50
18.Helgerud Øyvind (Norway)+10.17
19.Rjabyshkin Sergei (Estonia)+10.28
20.Pohjola Lauri (Suunta Jyväskylä)+12.24


D21E 4. osakilpailu 4,3 km 18.7.

#UrheilijaAikaero
1.Dambe Inga (Paimion Rasti)31.14
2.Novikova Julia (Hiidenkiertäjät)+0.30
3.Haajanen Sofia (SK Pohjantähti)+0.56
4.Niittynen Miia (Koovee)+1.28
5.Ukskoski Karoliina (Koovee)+2.01
6.Mattila Elisa (Kouvolan Suunnistajat)+3.18
7.Ahonen Laura (Kangasala SK)+3.43
8.Kirvesmies Lotta (Lahden Suunnistajat-37)+4.16
9.Arbter Anja (Tampereen Pyrintö)+5.13
10.Taanila Marjo (Koovee)+5.36
11.Heittola Satu (Rasti-Kurikka)+5.43
12.Helgerud Bodil (Norway)+6.09
13.Parjanne Laura (Hiidenkiertäjät)+7.24
14.Haanpää Anni (Tampereen Pyrintö)+8.20
15.Westerlund Ina (Paimion Rasti)+9.09
16.Autio Päivi (Hiisirasti)+9.10
17.Otsamo Pihla (Helsingin Suunnistajat)+9.50
18.Kilpeläinen Elina (Vehkalahden Veikot)+10.26
19.Hulkkonen Johanna (Koovee)+10.50
20.Hyyryläinen Laura (Anttolan Urheilijat)+10.52


H21E 3. osakilpailu 3,8 km 17.7.

#UrheilijaAikaero
1.Mäkelä Tuomo (Angelniemen Ankkuri)15.56
2.Heikkilä Tuomas (Helsingin Suunnistajat)+0.06
3.Ahola Joonas (Navi)+0.25
4.Eerola Teemu (Tampereen Pyrintö)+0.30
5.Ahola Topias (Navi)+0.41
6.Koistinen Olli-Pekka (Hiidenkiertäjät)+0.46
7.Novikov Leonid (Hiidenkiertäjät)+0.50
8.Saikko Antti (Tampereen Pyrintö)+0.52
9.Rjabyshkin Sergei (Estonia)+0.59
9.Anttolainen Aleksi (Lahden Suunnistajat-37)+0.59
11.Novikov Valentin (Hiidenkiertäjät)+1.01
12.Reiner Matthias (Tampereen Pyrintö)+1.03
13.Lahtinen Tuomo (Lahden Suunnistajat-37)+1.13
14.Hall Andreas (Sweden)+1.29
15.Korpi Juho (Navi)+1.32
16.Sulkula Ilari (Vaajakosken Terä)+1.45
17.Leskinen Aleksi (Lynx)+1.48
18.Pohjola Lauri (Suunta Jyväskylä)+1.55
19.Taivainen Juho-Matti (Pellon Ponsi)+2.11
20.Sõnajalg Ats (Lapuan Virkiä)+2.29


D21E 3. osakilpailu 3,1 km 17.7.

#UrheilijaAikaero
1.Ukskoski Karoliina (Koovee)14.42
2.Westerlund Ina (Paimion Rasti)+0.9
3.Haajanen Sofia (SK Pohjantähti)+0.13
4.Kirvesmies Lotta (Lahden Suunnistajat-37)+0.18
5.Niittynen Miia (Koovee)+0.19
6.Parjanne Laura (Hiidenkiertäjät)+0.44
7.Novikova Julia (Hiidenkiertäjät)+0.46
8.Dambe Inga (Paimion Rasti)+0.50
9.Hulkkonen Johanna (Koovee)+0.51
10.Haanpää Anni (Tampereen Pyrintö)+0.57
11.Aebischer Valérie (Switzerland)+0.58
12.Taanila Marjo (Koovee)+1.16
13.Heittola Satu (Rasti-Kurikka)+1.20
14.Kilpeläinen Elina (Vehkalahden Veikot)+1.35
14.Arbter Anja (Tampereen Pyrintö)+1.35
16.Autio Päivi (Hiisirasti)+1.53
17.Ahonen Laura (Kangasala SK)+2.06
18.Helgerud Bodil (Norway)+2.53
19.Hyyryläinen Laura (Anttolan Urheilijat)+3.38


H21E 2. osakilpailu 12,8 km 15.7.

#UrheilijaAikaero
1.Novikov Leonid (Hiidenkiertäjät)1:04.30
2.Novikov Valentin (Hiidenkiertäjät)+2.02
3.Eerola Teemu (Tampereen Pyrintö)+2.33
4.Ahola Joonas (Navi)+4.23
5.Anttolainen Aleksi (Lahden Suunnistajat-37)+4.28
6.Hall Andreas (Sweden)+5.50
7.Sulkula Ilari (Vaajakosken Terä)+6.03
8.Mäkelä Tuomo (Angelniemen Ankkuri)+6.27
9.Ahola Topias (Navi)+7.31
10.Heikkilä Tuomas (Helsingin Suunnistajat)+8.28
11.Ahonen Jere (Kangasala SK)+8.41
12.Leskinen Aleksi (Lynx)+9.05
13.Metsälä Juuso (Lynx)+9.21
14.Sjöblom Jesper (Sweden)+10.10
15.Koistinen Olli-Pekka (Hiidenkiertäjät)+10.54
16.Heikkinen Valtteri (Vehkalahden Veikot)+11.27
17.Korpi Juho (Navi)+12.36
18.Saikko Antti (Tampereen Pyrintö)+13.31
19.Helgerud Øyvind (Norway)+15.57
20.Luoma Juha (Ikaalisten Nouseva-Voima)+16.01


D21E 2. osakilpailu 10,2 km 15.7.

#UrheilijaAikaero
1.Niittynen Miia (Koovee)1:00.06
2.Haajanen Sofia (SK Pohjantähti)+0.04
3.Dambe Inga (Paimion Rasti)+0.29
4.Ukskoski Karoliina (Koovee)+2.45
5.Novikova Julia (Hiidenkiertäjät)+3.36
6.Haanpää Anni (Tampereen Pyrintö)+3.49
7.Taanila Marjo (Koovee)+5.03
7.Westerlund Ina (Paimion Rasti)+5.03
9.Heittola Satu (Rasti-Kurikka)+5.30
10.Sivén Hanna (Kangasala SK)+5.44
11.Suhonen Anniina (Helsingin Suunnistajat)+6.41
12.Aebischer Valérie (Switzerland)+7.07
13.Mattila Milla (Helsingin Suunnistajat)+7.27
14.Autio Päivi (Hiisirasti)+7.32
15.Ahonen Laura (Kangasala SK)+9.05
16.Hulkkonen Johanna (Koovee)+9.24
17.Parjanne Laura (Hiidenkiertäjät)+10.46
18.Hyyrynen Noora (Helsingin Suunnistajat)+10.51
19.Helgerud Bodil (Norway)+11.24
20.Hyyryläinen Laura (Anttolan Urheilijat)+13.58


H21E 1. osakilpailu 7,0 km 14.7.

#UrheilijaAikaero
1.Novikov Valentin (Hiidenkiertäjät)34.51,00
2.Eerola Teemu (Tampereen Pyrintö)+0.21
3.Ahola Joonas (Navi)+0.24
4.Novikov Leonid (Hiidenkiertäjät)+1.13
5.Mäkelä Tuomo (Angelniemen Ankkuri)+1.17
6.Ahola Topias (Navi)+1.32
7.Koistinen Olli-Pekka (Hiidenkiertäjät)+2.33
8.Sjöblom Jesper (Sweden)+2.37
9.Anttolainen Aleksi (Lahden Suunnistajat-37)+2.46
10.Lahtinen Tuomo (Lahden Suunnistajat-37)+3.05
10.Hall Andreas (Sweden)+3.05
12.Korpi Juho (Navi)+3.11
13.Saikko Antti (Tampereen Pyrintö)+3.22
14.Leskinen Aleksi (Lynx)+3.29
15.Heikkilä Tuomas (Helsingin Suunnistajat)+4.15
16.Metsälä Juuso (Lynx)+4.27
17.Ahonen Jere (Kangasala SK)+4.28
18.Heikkinen Valtteri (Vehkalahden Veikot)+4.30
19.Pohjola Lauri (Suunta Jyväskylä)+4.57
20.Sulkula Ilari (Vaajakosken Terä)+5.11


D21E 1. osakilpailu 5,3 km 14.7.

#UrheilijaAikaero
1.Haajanen Sofia (SK Pohjantähti)31.04,00
2.Niittynen Miia (Koovee)+0.17
3.Dambe Inga (Paimion Rasti)+0.30
4.Hulkkonen Johanna (Koovee)+0.35
5.Ukskoski Karoliina (Koovee)+1.02
6.Heittola Satu (Rasti-Kurikka)+1.45
7.Taanila Marjo (Koovee)+2.50
8.Novikova Julia (Hiidenkiertäjät)+2.59
9.Haanpää Anni (Tampereen Pyrintö)+3.00
10.Otsamo Pihla (Helsingin Suunnistajat)+3.06
11.Mattila Milla (Helsingin Suunnistajat)+3.34
11.Parjanne Laura (Hiidenkiertäjät)+3.34
13.Aebischer Valérie (Switzerland)+4.17
14.Suhonen Anniina (Helsingin Suunnistajat)+4.34
15.Väänänen Mari (Kalevan Rasti)+4.48
16.Hyyrynen Noora (Helsingin Suunnistajat)+4.50
17.Kilpeläinen Elina (Vehkalahden Veikot)+5.21
18.Autio Päivi (Hiisirasti)+6.02
19.Helgerud Bodil (Norway)+6.15
20.Ahonen Laura (Kangasala SK)+7.15
20.Hyyryläinen Laura (Anttolan Urheilijat)+7.15
-Westerlund Ina (Paimion Rasti) 




Fin5 suunnistusviikko - Tuloksia aiemmilta vuosilta


Fin5 2018 tulokset Seinäjoki-Lapua - Pääsarjat H21E ja D21E


Fin5 2018 -suunnistusviikon pääsarjojen kokonaiskilpailut käsittivät viisi osakilpailua. Yhteistuloksissa mukaan laskettiin neljä parasta osakilpailua siten, että neljästä ensimmäisestä osakilpailusta huomioitiin kolme parasta ja viimeinen osakilpailu oli kaikille pakollinen.

Ajat pisteytettiin siten, että voittaja sai kustakin osakilpailusta 1000 pistettä ja muiden pisteet laskettiin kaavalla ”1000 x voittajan tulos/oma tulos”. Nämä pisteet suhteutettiin viimeisen päivän ihanneaikaan, josta saatiin takaa-ajolähtöjen lähtöväli. Viimeinen osakilpailu suoritettiin takaa-ajona ja ensimmäisenä maaliin saapunut voitti kokonaiskilpailun.

Fin5 2018 - miehet H21E

#UrheilijaPisteet
1.Novikov Leonid (Hiidenkiertäjät)4053
2.Runesson Johan (Tampereen Pyrintö)3987
3.Sild Timo (Koovee)3847
4.Hämäläinen Sami (MS Parma)3683
5.Heiska Samu (Vehkalahden Veikot)3667
6.Sulkula Ilari (Vaajakosken Terä)3562


Fin5 2018 - naiset D21E

#UrheilijaPisteet
1.Rudnaya Anastasia (MS Parma)4097
2.Patana Jenny (Hiidenkiertäjät)4075
3.Efimova Natalia (Hiisirasti)4053
4.Ukskoski Karoliina (Koovee)3969
5.Mattila Elisa (Kouvolan Suunnistajat)3964
6.Kuusela Tuija (Rastikarhut)3712


Fin5 2017 Tampere tulokset - Pääsarjat H21E ja D21E


Fin5 2017 -suunnistusviikon pääsarjojen kokonaiskilpailujen voittajat määrittyivät viiden osakilpailun yhteisaikojen perusteella.

Fin5 2017 - miehet H21E

#UrheilijaAika
1.Runesson Johan (Tampereen Pyrintö)3:53:37
2.Basset Lucas (FRA)4:00:15
3.Savolainen Eetu (Ikaalisten Nouseva-Voima)4:01:04
4.Tranchand Frederic (Paimion Rasti)4:06:55
5.Malyshev Vladislav (Espoon Suunta)4:12:53
6.Knuuttila Mikko (Ikaalisten Nouseva-Voima)4:16:20


Fin5 2017 - naiset D21E

#UrheilijaAika
1.Rudnaya Anastasia (MS Parma)2:58:14
2.Naess Björgul (Paimion Rasti)3:00:30
3.Närhi Anna (SWE)3:07:34
4.Gunell Yvonne (Pargas IF)3:14:14
5.Miettinen Tiia (MS Parma)3:15:43
6.Viberg Tuulia (MS Parma)3:15:46