Suunnistusliiga 2021 - Ohjelma, Tilanne & Tulokset

Suunnistusliiga 2021


Henkilökohtainen suunnistuskilpasarja Suunnistusliiga käsittää kaudella 2021 kahdeksan osakilpailua.
Suunnistuksen yksilökilpailusarja Suunnistusliiga sisältää kaudella 2021 kahdeksan osakilpailua. Suunnistusliiga-kausi käynnistyy 18.4. WRE Sprintillä. Viimeinen osakilpailu käydään 25.9. SM-yökilpailuna.

Kunkin osakilpailun 50 parasta saa Suunnistusliigan pisteitä. Ykkönen saa 100 pistettä, kakkonen 90 ja kolmonen 80. Viideskymmenes palkitaan vielä yhdellä Suunnistusliiga-pisteellä. Eniten pisteitä kahdeksasta osakisasta kerännyt suunnistaja voittaa Suunnistusliigan.



Suunnistusliiga 2021 - Ohjelma & aikataulu


PäiväKilpailu
18.4.WRE Sprint
8.5.Kevät-Keskari
6.6.SM-keskimatka
31.7.QP Resort Games
15.8.Knockout Nokia
5.9.SM-pitkämatka
11.9.SM-sprint
25.9.SM-yö



Suunnistusliiga 2021 - Pistetilanne


Miehet 3/8 osakilp

#UrheilijaPisteet
1Aleksi Anttolainen (Lahden Suunnistajat-37)220
2Severi Kymäläinen (Tampereen Pyrintö)160
3Eetu Savolainen (Ikaalisten Nouseva-Voima)153
4Einari Heinaro (Helsingin Suunnistajat)135
5Lauri Nenonen (Kalevan Rasti)130
6Santeri Silvennoinen (Kalevan Rasti)128
7Oleksandr Kratov (Koovee)125
8Joonas Ahola (Navi)120
9Samu Heiska (Turun Metsänkävijät)118
10Mikko Eerola (Tampereen Pyrintö)115
11Jussi Suna (Turun Metsänkävijät)112
12Tobias Henriksson (Paimion Rasti)105
13Aleksi Niemi (Tampereen Pyrintö)100
14Arttu Syrjäläinen (Helsingin Suunnistajat)96
15Otto Simosas (Tampereen Pyrintö)92
15Teemu Oksanen (Ikaalisten Nouseva-Voima)92
17Timo Sild (Koovee)90
17Touko Seppä (Turun Suunnistajat)90
19Aaro Aho (Valkeakosken Haka)87
20Luukas Valtonen (Helsingin Suunnistajat)80
21Akseli Ruohola (MS Parma)75
22Pasi Ikonen (Paimion Rasti)72
23Tuomas Heikkilä (Helsingin Suunnistajat)70
24Antti Saikko (Tampereen Pyrintö)69
25Aleksi Sorsa (Tampereen Pyrintö)68
26Anton Kuukka (Tampereen Pyrintö)67
27Ilari Sulkula (Vaajakosken Terä)64
28Simo Mertanen (Lappeen Riento)60
29Joni Hirvikallio (Koovee)59
30Oskari Liukkonen (Hiidenkiertäjät)55
31Markus Räsänen (Kalevan Rasti)51
32Antti-Pekka Leskinen (Lynx)49
32Mårten Boström (Sweden)49
34Mikko Knuuttila (Ikaalisten Nouseva-Voima)46
35Arto Talvinen (MS Parma)45
36Anssi Huostila (Tampereen Pyrintö)44
36Arttu Lindqvist (Kouvolan Suunnistajat)44
38Samuel Heinonen (Paimion Rasti)40
38Veli Kangas (Helsingin Suunnistajat)40
40Otto Kaario (Helsingin Suunnistajat)39
41Eero Heinonen (MS Parma)37
41Jesse Laukkarinen (Norway)37
41Juho Ylinen (Ikaalisten Nouseva-Voima)37
41Lari Takanen (Paimion Rasti)37
45Jarno Parkkinen (Koovee)36
46Lauri Oikarinen (Suunta Jyväskylä)35
46Topi Syrjäläinen (Helsingin Suunnistajat)35
46Valtteri Rantala (Lahden Suunnistajat-37)35
49Miika Suominen (Helsingin Suunnistajat)34
50Olli-Pekka Koistinen (Hiidenkiertäjät)32
51Akseli Virtanen (Kouvolan Suunnistajat)30
51Esa Huttunen (Turun Metsänkävijät)30
51Oskari Lepistö (MS Parma)30
54Jere Pajunen (Kalevan Rasti)29
54Topi Penttinen (MS Parma)29
56Mikko Patana (Hiidenkiertäjät)27
57Alvar Palmen (Espoon Suunta)26
58Aleksi Sopo (Navi)25
58Oskari Silvennoinen (Kalevan Rasti)25
60Justus Vuori (Turun Suunnistajat)24
60Mikael Fabritius (Lahden Suunnistajat-37)24
62Pauli Leinonen (Lahden Suunnistajat-37)23
63Jere Ahonen (Kangasala SK)22
63Toni Saari (Paimion Rasti)22
65Ari-Pekka Lassila (Koovee)21
65Roope Koskinen (Kalevan Rasti)21
67Topias Helminen (Jämsän Retki-Veikot)20
68Jonas Jern (Paimion Rasti)19
68Matti Suutari (Vehkalahden Veikot)19
68Ville Saikko (Lappeen Riento)19
71Topias Arola (Paimion Rasti)18
72Atte Nokka (Lappeen Riento)17
72Janne Ovaska (Vehkalahden Veikot)17
72Toni-Antti Viitasaari (Lapuan Virkiä)17
75Antton Sankelo (Lapuan Virkiä)16
75Johan Runesson (Tampereen Pyrintö)16
75Lassi Vaismaa (Jämsän Retki-Veikot)16
78Janne Kuningas (Lappeen Riento)15
79Anton Salmenkylä (Helsingin Suunnistajat)14
80Joona Huila (Hiisirasti)13
81Ari-Pekka Joensuu (Paimion Rasti)12
81Tuukka Mäkinen (MS Parma)12
83Konsta Vanhanen (Ikaalisten Nouseva-Voima)11
84Petja Pöyhönen (Angelniemen Ankkuri)10
85Aki Saari (Lahden Suunnistajat-37)9
85Lauri Pohjola (Suunta Jyväskylä)9
87Pekka Hyvönen (Angelniemen Ankkuri)8
88Aapo Leskinen (Lynx)6
88Jani Lakanen (Helsingin Suunnistajat)6
90Andrew Barnett (Ikaalisten Nouseva-Voima)5
90Tommi Hakuli (SK Uusi)5
92Aaro Ojala (Kouvolan Suunnistajat)4
93Emil Sevelius (OK77)3
93Sampo Sankelo (Lapuan Virkiä)3
95Aaro Ruohola (MS Parma)2
95Pyry Willman (Lahden Suunnistajat-37)2
97Erik Haajanen (OK77)1

Naiset 3/8 osakilp

#UrheilijaPisteet
1Merja Rantanen (Jämsän Retki-Veikot)205
2Veera Klemettinen (Suunta Jyväskylä)200
3Kirsi Nurmi (SK Pohjantähti)186
4Venla Harju (Tampereen Pyrintö)165
5Aino Mänkärlä (Lynx)162
6Amy Nymalm (Pargas IF)150
7Anni Haanpää (Tampereen Pyrintö)129
8Sanna Kauppila (Angelniemen Ankkuri)128
9Karoliina Ukskoski (Lahden Suunnistajat-37)123
10Alexandra Enlund (Pargas IF)121
11Saila Kinni (Tampereen Pyrintö)115
12Inka Nurminen (Jämsän Retki-Veikot)110
13Yvonne Gunell (Pargas IF)101
14Mira Kaskinen (Rastikarhut)100
15Ina Westerlund (Paimion Rasti)98
16Venla Taulavuori (Alatornion Pirkat)90
17Ida Haapala (Espoon Suunta)85
18Marika Teini (Kalevan Rasti)80
19Maiju Oksanen (Kangasala SK)77
20Marttiina Joensuu (SK Pohjantähti)75
21Suvi Heittola (Rastikarhut)72
22Ulrika Uotila (Kangasala SK)71
23Sofia Haajanen (SK Pohjantähti)70
24Enni Jalava (MS Parma)68
25Suvi Simonsén (Rastikarhut)67
26Sanni Norrbacka (Lynx)60
27Anna-Kaisa Anjala (Lahden Suunnistajat-37)55
27Anni-Maija Fincke (Tampereen Pyrintö)55
27Emma Silvennoinen (Paimion Rasti)55
30Anna Närhi (Lahden Suunnistajat-37)50
30Lotta Eerola (Tampereen Pyrintö)50
30Maija Sianoja (MS Parma)50
30Venla Turakainen (Helsingin Suunnistajat)50
34Tuija Kuusela (Rastikarhut)49
35Siiri Silvennoinen (Kalevan Rasti)48
36Heini Saarimäki (Angelniemen Ankkuri)45
37Laura Ahonen (Kangasala SK)43
38Roosa Hämäläinen (Hiidenkiertäjät)41
39Netta Rajamäki (Kalevan Rasti)40
40Anniina Suhonen (Helsingin Suunnistajat)39
40Evely Kaasiku (Helsingin Suunnistajat)39
42Jenny Patana (Hiidenkiertäjät)38
43Heini Wennman (SK Pohjantähti)35
43Noora Hyyrynen (Helsingin Suunnistajat)35
45Miia Niittynen (Kalevan Rasti)34
45Salla Isoherranen (Lynx)34
47Kaisa Klemettinen (Suunta Jyväskylä)33
47von Katja Schoultz (Pargas IF)33
49Lotta Karhola (Tampereen Pyrintö)32
50Jenny Ojala (Koovee)31
51Jasmiina Rantala (Lynx)29
52Hanna Sivén (Kangasala SK)28
52Sara Karvonen (Lynx)28
54Eveliina Hirvonen (Norway)26
54Milja Väätäjä (Paimion Rasti)26
54Salla Laitinen (Espoon Akilles)26
57Inga Dambe (Paimion Rasti)25
58Anu Tuomisto (Norway)24
58Frida Lönnberg (Pargas IF)24
60Hanne Hilo (Espoon Suunta)22
60Julia Järveläinen (IF Femman)22
62Anna Moilanen (Kalevan Rasti)21
62Salla Saarijärvi (Rastikarhut)21
64Anna Kotkajuuri (Rastikarhut)20
65Sofia Pellonperä (Espoon Suunta)19
66Kaisa Lylynperä (Angelniemen Ankkuri)18
67Heini Rintanen (Turun Suunnistajat)17
67Saana-Maria Rahko (SK Pohjantähti)17
69Sara Niva (SK Pohjantähti)16
70Emmi Haavisto (Turun Suunnistajat)15
70Hanna Valonen (Rajamäen Rykmentti)15
72Laura Portin (Pargas IF)13
73Janina Donner (Suunta Jyväskylä)12
73Katja Lahtinen (Helsingin Suunnistajat)12
75Elisa Mäkinen (MS Parma)11
75Sanna Ylikylä (Angelniemen Ankkuri)11
75Veera Turakainen (Lynx)11
75Vieda Lusa (Paimion Rasti)11
79Johanna Hulkkonen (Helsingin Suunnistajat)9
79Vilma Annala (Kangasala SK)9
81Isabel Donner (OK77)8
81Natalia Kanko (Kangasala SK)8
81Roosa Pelkonen (Tampereen Pyrintö)8
81Tuuli Heikkilä (Lynx)8
85Jenni Ovaska (Kalevan Rasti)7
86Anne-Mari Leskinen (Lynx)6
86Helmi Koli (Lynx)6
88Laura Jakobsson (Rastikarhut)5
89Essi Väisänen (Tampereen Pyrintö)4
89Marjukka Hanhijärvi (Espoon Akilles)4
89Satu Rautiainen (Kangasala SK)4
92Iida-Emilia Kaiponen (Olavin Rasti)3
92Veera Laaksoviita (Kalevan Rasti)3
94Ella-Noora Rahkola (Turun Suunnistajat)2





Suunnistusliiga 2021 - Tulokset


Päivitämme tähän Suunnistusliigan 2021 tuloksia sitä mukaa kun kilpailuja käydään. Katso myös Suunnistusliigan livetulokset.

SM-keskimatka Naantali 6.6.2021


#UrheilijaTulos
1.Klemettinen Veera (Suunta Jyväskylä)39.33,00
2.Haanpää Anni (Tampereen Pyrintö)+0.43
3.Nurmi Kirsi (SK Pohjantähti)+1.35
3.Nymalm Amy (Pargas IF)+1.35
5.Gunell Yvonne (Pargas IF)+2.25
6.Rantanen Merja (Jämsän Retki-Veikot)+2.26
7.Mänkärlä Aino (Lynx)+2.34
8.Nurminen Inka (Jämsän Retki-Veikot)+2.40
9.Kaskinen Mira (Rastikarhut)+2.42
10.Saarimäki Heini (Angelniemen Ankkuri)+3.32
11.Kinni Saila (Tampereen Pyrintö)+3.38
12.Kauppila Sanna (Angelniemen Ankkuri)+4.00
13.Joensuu Marttiina (SK Pohjantähti)+4.25
14.Simonsén Suvi (Rastikarhut)+4.46
15.Taulavuori Venla (Alatornion Pirkat)+4.57
16.Wennman Heini (SK Pohjantähti)+5.02
17.Niittynen Miia (Kalevan Rasti)+5.05
18.Ukskoski Karoliina (Lahden Suunnistajat-37)+5.17
19.Jalava Enni (MS Parma)+5.29
20.Enlund Alexandra (Pargas IF)+5.33
21.Silvennoinen Siiri (Kalevan Rasti)+6.03
22.Westerlund Ina (Paimion Rasti)+6.28
23.Sivén Hanna (Kangasala SK)+6.53
24.Heittola Suvi (Rastikarhut)+7.02
25.Hirvonen Eveliina (Norway)+7.25
26.Dambe Inga (Paimion Rasti)+7.36
27.Suhonen Anniina (Helsingin Suunnistajat)+8.40
28.Uotila Ulrika (Kangasala SK)+8.54
29.Järveläinen Julia (IF Femman)+9.47
30.Anjala Anna-Kaisa (Lahden Suunnistajat-37)+9.48
31.Norrbacka Sanni (Lynx)+9.54
32.Kuusela Tuija (Rastikarhut)+10.06
33.Rajamäki Netta (Kalevan Rasti)+10.39
34.Rahko Saana-Maria (SK Pohjantähti)+11.01
35.Laitinen Salla (Espoon Akilles)+11.18
36.Haapala Ida (Espoon Suunta)+12.06
37.Hämäläinen Roosa (Hiidenkiertäjät)+12.15
38.Ahonen Laura (Kangasala SK)+12.26
39.Lahtinen Katja (Helsingin Suunnistajat)+13.20
40.Mäkinen Elisa (MS Parma)+13.30
40.Ylikylä Sanna (Angelniemen Ankkuri)+13.30
42.Oksanen Maiju (Kangasala SK)+15.09
43.Heikkilä Tuuli (Lynx)+15.33
44.Silvennoinen Emma (Paimion Rasti)+15.37
45.Leskinen Anne-Mari (Lynx)+16.32
46.Pellonperä Sofia (Espoon Suunta)+19.55
47.Hanhijärvi Marjukka (Espoon Akilles)+20.51
 Haajanen Sofia (SK Pohjantähti)Kesk.
 Haikonen Henna-Riikka (Anttolan Urheilijat)Kesk.
 Lusa Vieda (Paimion Rasti)Kesk.
 Närhi Anna (Lahden Suunnistajat-37)Kesk.
#UrheilijaTulos  
1.Kymäläinen Severi (Tampereen Pyrintö)37.13.00
2.Silvennoinen Santeri (Kalevan Rasti)+0.26
3.Ahola Joonas (Navi)+0.37
4.Anttolainen Aleksi (Lahden Suunnistajat-37)+0.50
5.Heinaro Einari (Helsingin Suunnistajat)+1.05
6.Eerola Mikko (Tampereen Pyrintö)+1.06
7.Kratov Oleksandr (Koovee)+1.13
8.Nenonen Lauri (Kalevan Rasti)+1.30
9.Aho Aaro (Valkeakosken Haka)+1.35
10.Talvinen Arto (MS Parma)+2.16
11.Kangas Veli (Helsingin Suunnistajat)+2.29
12.Kuukka Anton (Tampereen Pyrintö)+2.31
13.Heiska Samu (Turun Metsänkävijät)+2.42
14.Sulkula Ilari (Vaajakosken Terä)+3.30
15.Syrjäläinen Arttu (Helsingin Suunnistajat)+4.00
16.Henriksson Tobias (Paimion Rasti)+4.02
17.Ikonen Pasi (Paimion Rasti)+4.12
18.Suna Jussi (Turun Metsänkävijät)+4.19
19.Sorsa Aleksi (Tampereen Pyrintö)+4.27
20.Oksanen Teemu (Ikaalisten Nouseva-Voima)+4.37
21.Huttunen Esa (Turun Metsänkävijät)+4.40
22.Pajunen Jere (Kalevan Rasti)+4.58
23.Räsänen Markus (Kalevan Rasti)+5.01
24.Liukkonen Oskari (Hiidenkiertäjät)+5.06
24.Boström Mårten (Sweden)+5.06
26.Oikarinen Lauri (Suunta Jyväskylä)+5.21
27.Hirvikallio Joni (Koovee)+5.30
28.Leinonen Pauli (Lahden Suunnistajat-37)+6.02
29.Huostila Anssi (Tampereen Pyrintö)+6.18
30.Mertanen Simo (Lappeen Riento)+6.21
30.Lassila Ari-Pekka (Koovee)+6.21
32.Saikko Antti (Tampereen Pyrintö)+6.22
33.Leskinen Antti-Pekka (Lynx)+7.10
34.Heinonen Eero (MS Parma)+7.19
35.Runesson Johan (Tampereen Pyrintö)+7.44
36.Penttinen Topi (MS Parma)+7.46
37.Ahonen Jere (Kangasala SK)+7.54
38.Suominen Miika (Helsingin Suunnistajat)+7.57
39.Knuuttila Mikko (Ikaalisten Nouseva-Voima)+8.01
40.Lindqvist Arttu (Kouvolan Suunnistajat)+8.06
41.Parkkinen Jarno (Koovee)+8.22
42.Saari Aki (Lahden Suunnistajat-37)+8.23
43.Hyvönen Pekka (Angelniemen Ankkuri)+8.29
44.Saari Toni (Paimion Rasti)+8.50
45.Leskinen Aapo (Lynx)+9.08
46.Hakuli Tommi (SK Uusi)+9.22
47.Kuningas Janne (Lappeen Riento)+10.54
48.Savolainen Eetu (Ikaalisten Nouseva-Voima)+12.41
49.Huila Joona (Hiisirasti)+12.58
50.Haajanen Erik (OK77)+15.36
-Seppä Touko (Turun Suunnistajat)Hyl.



Suunnistusliiga Kevät-Keskari 8.5.2021


Miehet 6,4 km

#UrheilijaTulos
1.Eetu Savolainen (Ikaalisten Nouseva-Voima)31:55:00
2.Timo Sild (Koovee)+1:24
3.Samu Heiska (Turun Metsänkävijät)+1:39
4.Lauri Nenonen (Kalevan Rasti)+1:40
5.Tobias Henriksson (Paimion Rasti)+1:55
6.Oleksandr Kratov (Koovee)+2:16
7.Arttu Syrjäläinen (Helsingin Suunnistajat)+2:21
8.Aleksi Anttolainen (Lahden Suunnistajat-37)+2:25
9.Mikko Eerola (Tampereen Pyrintö)+2:26
10.Jussi Suna (Turun Metsänkävijät)+2:30
11.Samuel Heinonen (Paimion Rasti)+2:41
12.Simo Mertanen (Lappeen Riento)+2:53
13.Pasi Ikonen (Paimion Rasti)+3:10
14.Aaro Aho (Valkeakosken Haka)+3:21
15.Aleksi Sorsa (Tampereen Pyrintö)+3:23
16.Topi Syrjäläinen (Helsingin Suunnistajat)+3:31
17.Antti Saikko (Tampereen Pyrintö)+3:35
17.Mikko Knuuttila (Ikaalisten Nouseva-Voima)+3:35
19.Otto Simosas (Tampereen Pyrintö)+3:45
20.Antti-Pekka Leskinen (Lynx)+3:52
21.Luukas Valtonen (Helsingin Suunnistajat)+3:57
22.Teemu Oksanen (Ikaalisten Nouseva-Voima)+3:59
23.Anton Kuukka (Tampereen Pyrintö)+4:15
24.Ilari Sulkula (Vaajakosken Terä)+4:26
25.Jarno Parkkinen (Koovee)+4:29
26.Aleksi Sopo (Navi)+4:32
27.Mikael Fabritius (Lahden Suunnistajat-37)+4:33
28.Markus Räsänen (Kalevan Rasti)+4:42
29.Anssi Huostila (Tampereen Pyrintö)+4:47
30.Roope Koskinen (Kalevan Rasti)+4:51
31.Topias Helminen (Jämsän Retki-Veikot)+4:57
32.Jonas Jern (Paimion Rasti)+5:04
32.Matti Suutari (Vehkalahden Veikot)+5:04
34.Janne Ovaska (Vehkalahden Veikot)+5:09
35.Lari Takanen (Paimion Rasti)+5:19
36.Toni Saari (Paimion Rasti)+5:22
37.Topi Penttinen (MS Parma)+5:23
38.Miika Suominen (Helsingin Suunnistajat)+5:25
39.Ari-Pekka Joensuu (Paimion Rasti)+5:32
40.Valtteri Rantala (Lahden Suunnistajat-37)+5:50
41.Lauri Oikarinen (Suunta Jyväskylä)+5:51
42.Lauri Pohjola (Suunta Jyväskylä)+5:56
43.Jere Ahonen (Kangasala SK)+6:00
44.Atte Nokka (Lappeen Riento)+6:20
45.Jani Lakanen (Helsingin Suunnistajat)+6:24
46.Janne Kuningas (Lappeen Riento)+6:27
47.Konsta Vanhanen (Ikaalisten Nouseva-Voima)+6:31
48.Emil Sevelius (OK77)+6:44
49.Antton Sankelo (Lapuan Virkiä)+6:49
50.Olli-Pekka Koistinen (Hiidenkiertäjät)+6:51
51.Hannu-Pekka Pukema (Rajamäen Rykmentti)+6:58
52.Juho Korpi (Navi)+7:03
52.Mikko Pajukangas (Lapuan Virkiä)+7:03
54.Lauri Sild (Koovee)+7:04
55.Eero Inkeri (Vehkalahden Veikot)+7:09
56.Topias Ahola (Navi)+7:12
57.Jaakko Laine (Hiidenkiertäjät)+7:13
58.Tobias Jern (OK77)+7:22
59.Ville Pasanen (Kalevan Rasti)+7:23
59.Lauri Valkonen (Itä-Hämeen Rasti)+7:23
61.Alvar Palmen (Espoon Suunta)+7:28
62.Eevert Toivonen (Kangasala SK)+7:35
63.Markus Hjulgren (Espoon Akilles)+7:41
64.Jere Sipponen (Paimion Rasti)+7:45
65.Justus Vuori (Turun Suunnistajat)+7:48
66.Andrew Barnett (Ikaalisten Nouseva-Voima)+7:50
67.Clemens Wolfram (Helsingin Suunnistajat)+8:03
68.Eero Turkki (Helsingin Suunnistajat)+8:09
69.Joona Huila (Hiisirasti)+8:12
70.Tuomas Hapola (Raja-Karjalan Suunnistajat)+8:16
71.Hannes Holmback (IF Femman)+8:17
71.Aapo Leskinen (Lynx)+8:17
73.Aleksi Ilmonen (Jämsän Retki-Veikot)+8:18
74.Dmitrii Iurev (Hiidenkiertäjät)+8:19
75.Aapo Tonder (Kalevan Rasti)+8:30
76.Heikki Manninen (Anttolan Urheilijat)+8:40
77.Antti Järvenpää (OK77)+8:51
78.Jiri-Pekka Rissanen (Kangasala SK)+9:22
79.Oskari Niemi (Lappeen Riento)+9:23
80.Ville Saikko (Lappeen Riento)+9:24
81.Gleb Tikhonov (Turun Metsänkävijät)+9:29
82.af Fabian Hällström (OK77)+9:43
83.Rinat Gabitov (Espoon Suunta)+10:06
84.Jonathan Ray (OK77)+10:27
85.Mikko Hölli (Kangasala SK)+10:32
86.Eemeli Kokkonen (Helsingin Suunnistajat)+10:51
87.Juha Korpio (Espoon Akilles)+10:55
88.Tatu Leirimaa (Lahden Suunnistajat-37)+11:02
89.Tomi Närvä (Hiidenkiertäjät)+11:10
90.Atte Etula (Lahden Suunnistajat-37)+11:13
91.Jere Kommio (Angelniemen Ankkuri)+11:18
92.Toni-Antti Viitasaari (Lapuan Virkiä)+11:25
93.Hermanni Sankelo (Ikaalisten Nouseva-Voima)+11:27
94.Santeri Sainio (Kangasala SK)+11:28
95.Jesper Donner (OK77)+12:01
96.Miika Husu (Lappeen Riento)+12:22
97.Petja Pöyhönen (Angelniemen Ankkuri)+12:37
98.Otto Saikkonen (Rajamäen Rykmentti)+12:46
99.Tuukka Senttula (Suunta Jyväskylä)+13:25
100.Sami Valkama (Paimion Rasti)+13:28
101.Valtteri Kinnunen (Lahden Suunnistajat-37)+14:05
102.Miika Vehmas (Espoon Suunta)+14:23
103.Paulus Sulkula (Suunta Jyväskylä)+14:32
104.Lauri Sorsa (Hiidenkiertäjät)+14:41
105.Riku Koirikivi (SK Pohjantähti)+15:20
106.Anton Sulkula (Suunta Jyväskylä)+16:03
107.Matias Kankkunen (OK77)+18:08
108.Markus Hakkarainen (Raja-Karjalan Suunnistajat)+19:28
109.Vesa Ylis-Junttila (Hämeenlinnan Suunnistajat)+20:31
110.Julius Niemelä (Rasti-Nokia)+21:23
111.Jimi Kotkajuuri (Suunta Jyväskylä)+22:53
112.Ville Vierimaa (Espoon Akilles)+25:06
113.Joni Solonen (Lahden Suunnistajat-37)+25:53
114.Juho Kuoppamäki (Rastivarsat)+31:10
 Aki Saari (Lahden Suunnistajat-37)keskeytti
 Esa Huttunen (Turun Metsänkävijät)hylätty
 Petri Hirvikallio (Luumäen Rasti)hylätty

Naiset 5,1 km

#UrheilijaTulos
1.Merja Rantanen (Jämsän Retki-Veikot)32:34:00
2.Venla Harju (Tampereen Pyrintö)19
3.Karoliina Ukskoski (Lahden Suunnistajat-37)+1:28
4.Saila Kinni (Tampereen Pyrintö)+1:43
5.Kirsi Nurmi (SK Pohjantähti)+1:47
6.Aino Mänkärlä (Lynx)+1:53
7.Sanna Kauppila (Angelniemen Ankkuri)+2:01
8.Anni-Maija Fincke (Tampereen Pyrintö)+2:29
9.Mira Kaskinen (Rastikarhut)+2:35
10.Suvi Heittola (Rastikarhut)+2:44
11.Ina Westerlund (Paimion Rasti)+2:49
12.Anni Haanpää (Tampereen Pyrintö)+3:18
13.Lotta Eerola (Tampereen Pyrintö)+3:37
14.Marttiina Joensuu (SK Pohjantähti)+3:43
15.Enni Jalava (MS Parma)+3:47
16.Maiju Oksanen (Kangasala SK)+3:58
17.Anna-Kaisa Anjala (Lahden Suunnistajat-37)+4:05
18.von Katja Schoultz (Pargas IF)+4:22
19.Venla Turakainen (Helsingin Suunnistajat)+4:28
20.Yvonne Gunell (Pargas IF)+4:42
21.Laura Ahonen (Kangasala SK)+4:47
22.Venla Taulavuori (Alatornion Pirkat)+4:52
23.Sara Karvonen (Lynx)+5:07
23.Ulrika Uotila (Kangasala SK)+5:07
25.Kaisa Klemettinen (Suunta Jyväskylä)+6:49
26.Emma Silvennoinen (Paimion Rasti)+6:53
27.Suvi Simonsén (Rastikarhut)+6:54
27.Frida Lönnberg (Pargas IF)+6:54
29.Netta Rajamäki (Kalevan Rasti)+7:06
30.Salla Saarijärvi (Rastikarhut)+7:12
31.Anna Kotkajuuri (Rastikarhut)+7:17
32.Sanni Norrbacka (Lynx)+7:36
33.Kaisa Lylynperä (Angelniemen Ankkuri)+8:01
34.Tuija Kuusela (Rastikarhut)+8:09
35.Heini Rintanen (Turun Suunnistajat)+8:17
36.Emmi Haavisto (Turun Suunnistajat)+8:28
37.Sofia Pellonperä (Espoon Suunta)+8:33
38.Laura Portin (Pargas IF)+8:45
39.Janina Donner (Suunta Jyväskylä)+8:46
40.Vieda Lusa (Paimion Rasti)+9:10
41.Salla Laitinen (Espoon Akilles)+9:15
42.Vilma Annala (Kangasala SK)+9:17
43.Natalia Kanko (Kangasala SK)+9:21
44.Jenni Ovaska (Kalevan Rasti)+9:30
45.Helmi Koli (Lynx)+9:36
46.Laura Jakobsson (Rastikarhut)+9:42
47.Essi Väisänen (Tampereen Pyrintö)+9:57
48.Isabel Donner (OK77)+9:58
49.Ella-Noora Rahkola (Turun Suunnistajat)+10:07
50.Anna Moilanen (Kalevan Rasti)+10:18
51.Roosa Pelkonen (Tampereen Pyrintö)+10:51
52.Riikka Ajalin (Turun Suunnistajat)+11:14
53.Venla Kinnala (Turun Suunnistajat)+11:19
54.Milla Hirvonen (Tampereen Pyrintö)+11:20
55.Sofia Soikkeli (Espoon Suunta)+11:37
56.Katja Lahtinen (Helsingin Suunnistajat)+12:23
57.Mirabella Tolonen (Helsingin Suunnistajat)+13:00
58.Anni Väyrynen (Kymin Suunnistajat)+14:01
59.Miina Ruoti (Vehkalahden Veikot)+14:17
60.Minna Saarinen (Kangasala SK)+14:26
61.Ruut Kanko (Suunta Jyväskylä)+14:30
62.Roosa Ruoti (Vehkalahden Veikot)+14:36
63.Minna Miettinen (MS Parma)+15:22
64.Annika Rihma (Hiidenkiertäjät)+19:09
65.Jenny Virtala (Pargas IF)+19:28
66.Kerttu Peura (Espoon Suunta)+20:02
67.Venla Vesikko (Joutsenon Kullervo)+21:44
68.Miina Hietala (Kymin Suunnistajat)+25:52
 Silja Kauppinen (Kalevan Rasti)keskeytti
 Sanna Paukkunen (MS Parma)hylätty
 Miina Kanko (Kangasala SK)hylätty
 Sari Vääränen (Kouvolan Suunnistajat)hylätty



Suunnistusliiga - WRE Sprint 18.4.2021


Miehet 3,5 km

#UrheilijaTulos
1.Aleksi Niemi (Tampereen Pyrintö)12.24
2.Touko Seppä (Turun Suunnistajat)12.28
2.Aleksi Anttolainen (Lahden Suunnistajat-37)12.28
4.Akseli Ruohola (MS Parma)12.46
5.Tuomas Heikkilä (Helsingin Suunnistajat)12.48
6.Einari Heinaro (Helsingin Suunnistajat)12.49
7.Otto Simosas (Tampereen Pyrintö)12.54
7.Severi Kymäläinen (Tampereen Pyrintö)12.54
9.Luukas Valtonen (Helsingin Suunnistajat)12.57
9.Eetu Savolainen (Ikaalisten Nouseva-Voima)12.57
11.Joonas Ahola (Navi)12.58
12.Otto Kaario (Helsingin Suunnistajat)13
13.Santeri Silvennoinen (Kalevan Rasti)13.01
14.Juho Ylinen (Ikaalisten Nouseva-Voima)13.02
14.Jesse Laukkarinen (Norway)13.02
16.Joni Hirvikallio (Koovee)13.09
17.Jussi Suna (Turun Metsänkävijät)13.18
18.Arttu Lindqvist (Kouvolan Suunnistajat)13.25
19.Teemu Oksanen (Ikaalisten Nouseva-Voima)13.27
20.Olli-Pekka Koistinen (Hiidenkiertäjät)13.30
21.Akseli Virtanen (Kouvolan Suunnistajat)13.31
21.Oskari Lepistö (MS Parma)13.31
23.Oskari Liukkonen (Hiidenkiertäjät)13.32
24.Mikko Patana (Hiidenkiertäjät)13.36
25.Alvar Palmen (Espoon Suunta)13.37
26.Oskari Silvennoinen (Kalevan Rasti)13.38
27.Justus Vuori (Turun Suunnistajat)13.39
27.Valtteri Rantala (Lahden Suunnistajat-37)13.39
29.Mårten Boström (Sweden)13.40
30.Lari Takanen (Paimion Rasti)13.46
31.Eero Heinonen (MS Parma)13.48
32.Ville Saikko (Lappeen Riento)13.49
33.Topias Arola (Paimion Rasti)13.53
34.Toni-Antti Viitasaari (Lapuan Virkiä)13.54
35.Lassi Vaismaa (Jämsän Retki-Veikot)13.55
35.Antti Saikko (Tampereen Pyrintö)13.55
37.Antton Sankelo (Lapuan Virkiä)13.57
37.Anton Salmenkylä (Helsingin Suunnistajat)13.57
39.Tuukka Mäkinen (MS Parma)14
40.Joona Huila (Hiisirasti)14.05
41.Atte Nokka (Lappeen Riento)14.11
41.Petja Pöyhönen (Angelniemen Ankkuri)14.11
43.Miika Suominen (Helsingin Suunnistajat)14.14
44.Konsta Vanhanen (Ikaalisten Nouseva-Voima)14.16
45.Janne Kuningas (Lappeen Riento)14.20
46.Andrew Barnett (Ikaalisten Nouseva-Voima)14.22
47.Aaro Ojala (Kouvolan Suunnistajat)14.30
48.Sampo Sankelo (Lapuan Virkiä)14.31
49.Pyry Willman (Lahden Suunnistajat-37)14.36
49.Aaro Ruohola (MS Parma)14.36
51.Toni Saari (Paimion Rasti)14.37
52.Rauli Aho (Valkeakosken Haka)14.39
53.Jere Sipponen (Paimion Rasti)14.46
54.Jonathan Ray (OK77)14.49
55.Dmitrii Iurev (Hiidenkiertäjät)14.51
56.Tobias Jern (OK77)14.52
57.Janne Ovaska (Vehkalahden Veikot)14.59
58.Antti Järvenpää (OK77)15
59.Matti Suutari (Vehkalahden Veikot)15.02
60.Ville Vierimaa (Espoon Akilles)15.09
61.Jonny Donner (OK77)15.15
62.Jiri-Pekka Rissanen (Kangasala SK)15.24
63.Eetu Korhonen (Kouvolan Suunnistajat)15.28
64.Joni Solonen (Lahden Suunnistajat-37)15.28
65.Miika Vehmas (Espoon Suunta)15.35
66.Hermanni Sankelo (Ikaalisten Nouseva-Voima)15.50
67.Matias Kankkunen (OK77)16.54
68.Teemu Niskanen (Lahden Suunnistajat-37)18.14
69.Tuukka Jurvakainen (Helsingin Suunnistajat)18.46
-Arto Talvinen (MS Parma)keskeytti
-Tuomo Mäkelä (Angelniemen Ankkuri)hylätty
-Antti Vainio (MS Parma)hylätty
-Topias Ahola (Navi)hylätty

Naiset 3,1 km

#UrheilijaTulos
1.Veera Klemettinen (Suunta Jyväskylä)13.20
2.Alexandra Enlund (Pargas IF)13.30
3.Marika Teini (Kalevan Rasti)13.31
4.Venla Harju (Tampereen Pyrintö)13.32
5.Ida Haapala (Espoon Suunta)13.38
5.Amy Nymalm (Pargas IF)13.38
5.Sofia Haajanen (SK Pohjantähti)13.38
8.Inka Nurminen (Jämsän Retki-Veikot)13.40
9.Anna Närhi (Lahden Suunnistajat-37)13.48
9.Maija Sianoja (MS Parma)13.48
11.Merja Rantanen (Jämsän Retki-Veikot)13.51
12.Evely Kaasiku (Helsingin Suunnistajat)13.52
13.Jenny Patana (Hiidenkiertäjät)13.53
14.Aino Mänkärlä (Lynx)13.56
15.Kirsi Nurmi (SK Pohjantähti)13.57
16.Noora Hyyrynen (Helsingin Suunnistajat)14.05
17.Salla Isoherranen (Lynx)14.09
18.Maiju Oksanen (Kangasala SK)14.11
19.Lotta Karhola (Tampereen Pyrintö)14.12
20.Jenny Ojala (Koovee)14.17
21.Ina Westerlund (Paimion Rasti)14.20
21.Jasmiina Rantala (Lynx)14.20
21.Sanna Kauppila (Angelniemen Ankkuri)14.20
24.Roosa Hämäläinen (Hiidenkiertäjät)14.24
25.Milja Väätäjä (Paimion Rasti)14.27
26.Venla Taulavuori (Alatornion Pirkat)14.29
27.Anu Tuomisto (Norway)14.33
28.Emma Silvennoinen (Paimion Rasti)14.43
29.Hanne Hilo (Espoon Suunta)14.45
30.Sanni Norrbacka (Lynx)14.46
31.Anna Moilanen (Kalevan Rasti)14.49
31.Ulrika Uotila (Kangasala SK)14.49
33.Siiri Silvennoinen (Kalevan Rasti)14.53
33.Venla Turakainen (Helsingin Suunnistajat)14.53
35.Sara Niva (SK Pohjantähti)14.54
36.Anniina Suhonen (Helsingin Suunnistajat)14.57
36.Hanna Valonen (Rajamäen Rykmentti)14.57
38.Tuija Kuusela (Rastikarhut)15.03
39.Lotta Eerola (Tampereen Pyrintö)15.07
40.Veera Turakainen (Lynx)15.10
41.Karoliina Ukskoski (Lahden Suunnistajat-37)15.11
42.Johanna Hulkkonen (Helsingin Suunnistajat)15.22
43.Roosa Pelkonen (Tampereen Pyrintö)15.25
44.Kaisa Klemettinen (Suunta Jyväskylä)15.30
45.Suvi Simonsén (Rastikarhut)15.31
46.Isabel Donner (OK77)15.35
47.Satu Rautiainen (Kangasala SK)15.41
48.Iida-Emilia Kaiponen (Olavin Rasti)15.43
48.Veera Laaksoviita (Kalevan Rasti)15.43
50.Heini Rintanen (Turun Suunnistajat)15.47
51.Milla Koistinen (Rajamäen Rykmentti)15.48
52.Mira Kaskinen (Rastikarhut)15.49
53.Janina Donner (Suunta Jyväskylä)15.50
54.Suvi Heittola (Rastikarhut)15.51
55.Elina Lammi (Helsingin Suunnistajat)15.58
56.Aino Asklöf (Lynx)16.06
57.Elli Punto (Rasti-Nokia)16.08
58.Suvi Heikkilä (Lynx)16.12
59.Emilia Tala (Helsingin Suunnistajat)16.18
60.Kaisa Lylynperä (Angelniemen Ankkuri)16.22
61.Elsa Ankelo (MS Parma)16.23
62.Kati Korhonen (Suunta Jyväskylä)16.34
62.Natalia Kanko (Kangasala SK)16.34
64.Katarina Sallila (Helsingin Suunnistajat)16.40
65.Oona Luoma (Tampereen Pyrintö)17.08
66.Ruut Kanko (Suunta Jyväskylä)17.14
67.Mari Seppänen (OK77)17.18
68.Anniina Taipale (Lahden Suunnistajat-37)17.20
69.Mikaela Karjalainen (Jämsän Retki-Veikot)17.35
-Inari Karppinen (Espoon Suunta)hylätty




Suunnistusliiga 2021 – Televisiointi ja livestream


ISTV näyttää kaudella 2021 kaikki Suunnistusliigan osakilpailut suorina verkkolähetyksinä.