Suunnistusliiga 2021 - Ohjelma, Tilanne & Tulokset

Suunnistusliiga 2021


Henkilökohtainen suunnistuskilpasarja Suunnistusliiga käsittää kaudella 2021 kahdeksan osakilpailua.
Suunnistuksen yksilökilpailusarja Suunnistusliiga sisältää kaudella 2021 kahdeksan osakilpailua. Suunnistusliiga-kausi käynnistyy 18.4. WRE Sprintillä. Viimeinen osakilpailu käydään 25.9. SM-yökilpailuna.

Kunkin osakilpailun 50 parasta saa Suunnistusliigan pisteitä. Ykkönen saa 100 pistettä, kakkonen 90 ja kolmonen 80. Viideskymmenes palkitaan vielä yhdellä Suunnistusliiga-pisteellä. Eniten pisteitä kahdeksasta osakisasta kerännyt suunnistaja voittaa Suunnistusliigan.



Suunnistusliiga 2021 - Ohjelma & aikataulu


PäiväKilpailu
18.4.WRE Sprint
8.5.Kevät-Keskari
6.6.SM-keskimatka
31.7.QP Resort Games
15.8.Knockout Nokia
5.9.SM-pitkämatka
11.9.SM-sprint
25.9.SM-yö



Suunnistusliiga 2021 - Pistetilanne


Päivitetty SM-sprinttien jälkeen (13.9.)

Miehet 7/8 osakilp

#UrheilijaPisteet
1Eetu Savolainen (Ikaalisten Nouseva-Voima)345
2Teemu Oksanen (Ikaalisten Nouseva-Voima)303
3Aleksi Niemi (Tampereen Pyrintö)296
4Otto Simosas (Tampereen Pyrintö)292
5Aaro Aho (Valkeakosken Haka)264
6Lauri Nenonen (Kalevan Rasti)263
7Aleksi Anttolainen (Lahden Suunnistajat-37)253
8Severi Kymäläinen (Tampereen Pyrintö)245
9Jussi Suna (Turun Metsänkävijät)240
10Einari Heinaro (Helsingin Suunnistajat)223
11Mikko Eerola (Tampereen Pyrintö)220
12Akseli Ruohola (MS Parma)215
13Juho Ylinen (Ikaalisten Nouseva-Voima)207
14Santeri Silvennoinen (Kalevan Rasti)199
15Eero Heinonen (MS Parma)193
16Samu Heiska (Turun Metsänkävijät)175
17Timo Sild (Koovee)165
18Topi Syrjäläinen (Helsingin Suunnistajat)160
19Joonas Ahola (Navi)158
20Tobias Henriksson (Paimion Rasti)146
21Artem Popov (MS Parma)145
21Antti Saikko (Tampereen Pyrintö)145
23Alvar Palmen (Espoon Suunta)143
24Pasi Ikonen (Paimion Rasti)139
25Aleksi Sorsa (Tampereen Pyrintö)138
26Veli Kangas (Helsingin Suunnistajat)135
27Ilari Sulkula (Vaajakosken Terä)134
28Anton Kuukka (Tampereen Pyrintö)133
29Otto Kaario (Helsingin Suunnistajat)129
29Arttu Lindqvist (Kouvolan Suunnistajat)129
31Joni Hirvikallio (Koovee)125
32Arttu Syrjäläinen (Helsingin Suunnistajat)111
33Yannick Michiels (Turun Metsänkävijät)101
34Miika Kirmula (Kalevan Rasti)100
35Tuomas Heikkilä (Helsingin Suunnistajat)99
36Anssi Huostila (Tampereen Pyrintö)96
36Mikko Knuuttila (Ikaalisten Nouseva-Voima)96
38Tomas Krivda (Kalevan Rasti)94
39Simo Mertanen (Lappeen Riento)92
40Touko Seppä (Turun Suunnistajat)90
41Luukas Valtonen (Helsingin Suunnistajat)89
42Arto Talvinen (MS Parma)87
43Mikko Patana (Hiidenkiertäjät)78
44Daniil Kashin (Turun Metsänkävijät)77
45Markus Räsänen (Kalevan Rasti)75
45Elias Kuukka (Tampereen Pyrintö)75
47Oskari Silvennoinen (Kalevan Rasti)71
48Maxime Rauturier (Angelniemen Ankkuri)69
49Oleksandr Kratov (Koovee)65
50Antton Koivisto (SK Uusi)64
51Miika Suominen (Helsingin Suunnistajat)62
51Mikael Fabritius (Lahden Suunnistajat-37)62
53Lari Takanen (Paimion Rasti)61
54Rudolfs Zernis (Kalevan Rasti)60
54Aaro Julkunen (MS Parma)60
56Topi Penttinen (MS Parma)56
56Tuukka Mäkinen (MS Parma)56
56Pauli Leinonen (Lahden Suunnistajat-37)56
56Oskari Liukkonen (Hiidenkiertäjät)56
56Atte Nokka (Lappeen Riento)56
61Jonas Hubacek (MS Parma)55
61Johan Runesson (Tampereen Pyrintö)55
63Emil Sevelius (OK77)54
63Esa Huttunen (Turun Metsänkävijät)54
65Lassi Vaismaa (Jämsän Retki-Veikot)52
66Ari-Pekka Joensuu (Paimion Rasti)50
66Antti-Pekka Leskinen (Lynx)50
66Fredric Portin (IF Femman)50
66Mårten Boström (Sweden)50
66Oliver Alajoutsi (Koovee)50
66Toni-Antti Viitasaari (Lapuan Virkiä)50
72Antton Sankelo (Lapuan Virkiä)49
73Samuel Heinonen (Paimion Rasti)48
74Konsta Vanhanen (Ikaalisten Nouseva-Voima)44
75Toni Saari (Paimion Rasti)43
76Joona Huila (Hiisirasti)42
76Topias Ahola (Navi)42
78Eevert Toivonen (Kangasala SK)41
79Valtteri Rantala (Lahden Suunnistajat-37)40
80Jarno Parkkinen (Koovee)38
81Jesse Laukkarinen (Norway)37
82Roope Koskinen (Kalevan Rasti)36
82Lauri Oikarinen (Suunta Jyväskylä)36
84Topias Helminen (Jämsän Retki-Veikot)35
85Arturs Paulins (Kalevan Rasti)34
85Gleb Tikhonov (Turun Metsänkävijät)34
87Philip Von Arx (Lahden Suunnistajat-37)33
87Jasper Alajoutsi (Koovee)33
87Samuli Peltola (Jämsän Retki-Veikot)33
87Juha Sorvisto (Lahden Suunnistajat-37)33
91Olli-Pekka Koistinen (Hiidenkiertäjät)32
92Colin Kolbe (Angelniemen Ankkuri)31
92Aaro Ruohola (MS Parma)31
94Akseli Virtanen (Kouvolan Suunnistajat)30
94Jere Pajunen (Kalevan Rasti)30
94Oskari Lepistö (MS Parma)30
94Antti Järvenpää (OK77)30
98Janne Kuningas (Lappeen Riento)29
99Andrew Barnett (Ikaalisten Nouseva-Voima)28
100Aleksi Sopo (Navi)27
101Tobias Jern (OK77)26
102Jere Ahonen (Kangasala SK)24
102Justus Vuori (Turun Suunnistajat)24
104Andrei Hramov (Hiisirasti)23
104Otakar Hirs (Helsingin Suunnistajat)23
104Jonas Jern (Paimion Rasti)23
104Tomás Lima (MS Parma)23
104Valtteri Kinnunen (Lahden Suunnistajat-37)23
104Marek Minar (Turun Metsänkävijät)23
104Matti Kallio (SK Uusi)23
111Dmitry Nakonechnyi (Hiisirasti)22
111Ari-Pekka Lassila (Koovee)22
113Tuomo Mäkelä (Angelniemen Ankkuri)21
113Martin Sirmais (Turun Metsänkävijät)21
115Ollipekka Heikkilä (Helsingin Suunnistajat)20
115Jarkko Huovila (Kalevan Rasti)20
117Ville Saikko (Lappeen Riento)19
117Jonas Hubácek (MS Parma)19
119Matti Suutari (Vehkalahden Veikot)18
119Rihards Krumins (Turun Metsänkävijät)18
119Topias Arola (Paimion Rasti)18
119Tuomas Kotro (Ikaalisten Nouseva-Voima)18
123Eduardo Gil Marcos (Turun Metsänkävijät)17
123Janne Ovaska (Vehkalahden Veikot)17
123Janne Mänkärlä (Lynx)17
126Lauri Koivumäki (Lapuan Virkiä)16
127Sakari Koivuniemi (Koovee)15
127Tapani Mäkinen (Turun Metsänkävijät)15
129Juho Korpi (Navi)14
129Anton Salmenkylä (Helsingin Suunnistajat)14
129Tuukka Senttula (Suunta Jyväskylä)14
132Ville Pasanen (Kalevan Rasti)12
132Julius Niemelä (Rasti-Nokia)12
132Aleksi Karppinen (Ikaalisten Nouseva-Voima)12
135Aki Saari (Lahden Suunnistajat-37)11
135Juho Virkajärvi (Jämsän Retki-Veikot)11
137Tuomas Kari (Angelniemen Ankkuri)10
137Pekka Hyvönen (Angelniemen Ankkuri)10
137Petja Pöyhönen (Angelniemen Ankkuri)10
137Hermanni Sankelo (Ikaalisten Nouseva-Voima)10
141Lauri Pohjola (Suunta Jyväskylä)9
141Tuomo Istolahti (Kangasala SK)9
141Miro Sivonen (Tampereen Pyrintö)9
144Aapo Leskinen (Lynx)8
144Mikko Pajukangas (Lapuan Virkiä)8
144Matias Kankkunen (OK77)8
147Tommi Hakuli (SK Uusi)7
147Arto Itkonen (Turun Suunnistajat)7
149Jani Lakanen (Helsingin Suunnistajat)6
150Jonathan Ray (OK77)5
150Vili Niemi (Paimion Rasti)5
152Aaro Ojala (Kouvolan Suunnistajat)4
153Eero Turkki (Helsingin Suunnistajat)3
153Erik Haajanen (OK77)3
153Sampo Sankelo (Lapuan Virkiä)3
156Pyry Willman (Lahden Suunnistajat-37)2

Naiset 7/8 osakilp

#UrheilijaPisteet
1Merja Rantanen (Jämsän Retki-Veikot)560
2Veera Klemettinen (Suunta Jyväskylä)425
3Karoliina Ukskoski (Lahden Suunnistajat-37)357
4Kirsi Nurmi (SK Pohjantähti)342
5Venla Harju (Tampereen Pyrintö)330
6Aino Mänkärlä (Lynx)290
7Sanna Kauppila (Angelniemen Ankkuri)289
8Lotta Karhola (Tampereen Pyrintö)272
9Anna Haataja (SK Pohjantähti)215
10Anna Närhi (Lahden Suunnistajat-37)207
11Maiju Oksanen (Kangasala SK)204
12Saila Kinni (Tampereen Pyrintö)203
13Amy Nymalm (Pargas IF)200
14Anni Haanpää (Tampereen Pyrintö)199
15Enni Jalava (MS Parma)173
16Ulrika Uotila (Kangasala SK)168
17Ina Westerlund (Paimion Rasti)160
 Anu Tuomisto (Norway)160
19Venla Taulavuori (Alatornion Pirkat)158
20Suvi Simonsén (Rastikarhut)148
21Anastasia Rudnaya (MS Parma)145
22Tuija Kuusela (Rastikarhut)143
23Inka Nurminen (Jämsän Retki-Veikot)142
24Suvi Heittola (Rastikarhut)134
25Marttiina Joensuu (SK Pohjantähti)132
26Roosa Hämäläinen (Hiidenkiertäjät)131
27Sara Karvonen (Lynx)130
28Yvonne Gunell (Pargas IF)128
29Miia Niittynen (Kalevan Rasti)124
30Venla Turakainen (Helsingin Suunnistajat)121
 Alexandra Enlund (Pargas IF)121
32Siiri Silvennoinen (Kalevan Rasti)115
33Lotta Eerola (Tampereen Pyrintö)110
34Noora Koskinen (MS Parma)106
35Jasmiina Rantala (Lynx)105
36Tereza Janosikova (Suunta Jyväskylä)100
 Mira Kaskinen (Rastikarhut)100
38Sanni Norrbacka (Lynx)95
39Selja Kaartinen (Angelniemen Ankkuri)94
40Saana-Maria Rahko (SK Pohjantähti)90
 Anniina Suhonen (Helsingin Suunnistajat)90
42Anna Moilanen (Kalevan Rasti)89
43Ida Haapala (Espoon Suunta)85
44Emma Silvennoinen/Valkama (Paimion Rasti)84
45Anna-Kaisa Anjala (Lahden Suunnistajat-37)82
46Marika Teini (Kalevan Rasti)80
47Hanne Hilo (Espoon Suunta)77
48Jenny Patana (Hiidenkiertäjät)76
49Heini Wennman (SK Pohjantähti)72
50Sofia Haajanen (SK Pohjantähti)70
51Roosa Pelkonen (Tampereen Pyrintö)67
52Netta Rajamäki (Kalevan Rasti)61
 Anna Kotkajuuri (Rastikarhut)61
54Aleksandra Hornik (Paimion Rasti)60
 Tereza Janosikova (Suunta Jyväskylä)60
56Sanna Ylikylä (Angelniemen Ankkuri)59
57Janina Donner (Suunta Jyväskylä)57
58Anni-Maija Fincke (Tampereen Pyrintö)55
59Salla Saarijärvi (Rastikarhut)54
60Kaisa Klemettinen (Suunta Jyväskylä)53
61Sara Niva (SK Pohjantähti)50
 Heini Rintanen (Turun Suunnistajat)50
 Maija Sianoja (MS Parma)50
64Anna Dvorianskaia (Hiisirasti)46
65Heini Saarimäki (Angelniemen Ankkuri)45
 Sofia Pellonperä (Espoon Suunta)45
67Laura Ahonen (Kangasala SK)43
 Veera Turakainen (Lynx)43
69Eveliina Hirvonen (Norway)41
70Ella-Noora Rahkola (Turun Suunnistajat)40
71Evely Kaasiku (Helsingin Suunnistajat)39
72Hanna Valonen (Rajamäen Rykmentti)38
73Laura Portin (Pargas IF)36
 Ida Jussila (Tampereen Pyrintö)36
 Minna Miettinen (MS Parma)36
 Sonja Julkunen (Turun Suunnistajat)36
77Elisa Mattila (Lahden Suunnistajat-37)35
 Noora Hyyrynen (Helsingin Suunnistajat)35
79Anni Heikkonen (MS Parma)34
 Mette Nygård (Suunta Jyväskylä)34
 Salla Isoherranen (Lynx)34
82Laura Jakobsson (Rastikarhut)33
 Elli Peltomäki (Rastikarhut)33
 von Katja Schoultz (Pargas IF)33
85Marjo Taanila (Suunta Jyväskylä)32
 Venla Kinnala (Turun Suunnistajat)32
87Jenny Ojala (Koovee)31
88Hanna Siven (Kangasala SK)28
89Heta Virtanen (Rastikarhut)26
 Maria Markula (Loimaan Jankko)26
 Milja Väätäjä (Paimion Rasti)26
 Salla Laitinen (Espoon Akilles)26
93Inga Dambe (Paimion Rasti)25
94Frida Lönnberg (Pargas IF)24
95Melina Lahdenperä (Espoon Suunta)22
 Julia Järveläinen (Femman)22
97Liinu Nummela (Lynx)21
98Elisa Viholainen (Espoon Suunta)20
99Kaisa Lylynperä (Angelniemen Ankkuri)18
100Emmi Haavisto (Turun Suunnistajat)17
101Essi Väisänen (Tampereen Pyrintö)16
 Miina Ruoti (Vehkalahden Veikot)16
103Henna Pylvänäinen (Kouvolan Suunnistajat)14
 Anna Pradel (Lahden Suunnistajat-37)14
105Janika Puikkonen (Suunta Jyväskylä)13
106Katja Lahtinen (Helsingin Suunnistajat)12
107Elisa Mäkinen (MS Parma)11
 Vieda Lusa (Paimion Rasti)11
109Satuo Tuomisto (Vaasan Suunnistajat)9
 Johanna Hulkkonen (Helsingin Suunnistajat)9
 Vilma Annala (Kangasala SK)9
112Isabel Donner (OK77)8
 Natalia Kanko (Kangasala SK)8
 Roosa Ruoti (Vehkalahden Veikot)8
 Tuuli Heikkilä (Lynx)8
116Jenni Ovaska (Kalevan Rasti)7
117Anne-Mari Leskinen (Lynx)6
 Helmi Koli (Lynx)6
119Marjukka Hanhijärvi (Espoon Akilles)4
 Satu Rautiainen (Kangasala SK)4
121Iida-Emilia Kaiponen (Olavin Rasti)3
 Veera Laaksoviita (Kalevan Rasti)3




Suunnistusliiga 2021 - Tulokset


Päivitämme tähän Suunnistusliigan 2021 tuloksia sitä mukaa kun kilpailuja käydään. Katso myös Suunnistusliigan livetulokset.

Sprinttisuunnistuksen SM-kisat Juva 11.9.2021


Miehet 4,3 km

#UrheilijaTulos
1.Popov (U) Artem (MS Parma)14:54
1.Niemi Aleksi (Tampereen Pyrintö)14:54
3.Ylinen Juho (Ikaalisten Nouseva-Voima)+0:01
4.Syrjäläinen Topi (Helsingin Suunnistajat)+0:09
5.Krivda (U) Tomás (Kalevan Rasti)+0:15
6.Michiels (U) Yannick (Turun Metsänkävijät)+0:17
7.Kymäläinen Severi (Tampereen Pyrintö)+0:26
8.Hubacek (U) Jonas (MS Parma)+0:29
8.Rauturier (U) Maxime (Angelniemen Ankkuri)+0:29
10.Oksanen Teemu (Ikaalisten Nouseva-Voima)+0:32
11.Kaario Otto (Helsingin Suunnistajat)+0:33
12.Kashin (U) Daniil (Turun Metsänkävijät)+0:38
13.Ahola Joonas (Navi)+0:43
14.Talvinen Arto (MS Parma)+0:45
15.Ahola Topias (Navi)+0:48
16.Simosas Otto (Tampereen Pyrintö)+0:51
17.Heinonen Eero (MS Parma)+0:52
17.Silvennoinen Santeri (Kalevan Rasti)+0:52
19.Suna Jussi (Turun Metsänkävijät)+0:53
20.Kolbe (U) Colin (Angelniemen Ankkuri)+0:55
21.Von Arx (U) Philipp (Lahden Suunnistajat-37)+0:57
22.Heikkilä Tuomas (Helsingin Suunnistajat)+0:58
23.Sevelius Emil (OK77)+1:03
24.Palmen Alvar (Espoon Suunta)+1:07
24.Aho Aaro (Valkeakosken Haka)+1:07
26.Penttinen Topi (MS Parma)+1:14
27.Takanen Lari (Paimion Rasti)+1:18
28.Hramov (U) Andrei (Hiisirasti)+1:21
28.Hirs (U) Otakar (Helsingin Suunnistajat)+1:21
30.Mäkelä Tuomo (Angelniemen Ankkuri)+1:23
31.Saikko Antti (Tampereen Pyrintö)+1:25
32.Kangas Veli (Helsingin Suunnistajat)+1:26
33.Patana Mikko (Hiidenkiertäjät)+1:27
34.Toivonen Eevert (Kangasala SK)+1:31
35.Koivumäki Lauri (Lapuan Virkiä)+1:35
35.Lindqvist Arttu (Kouvolan Suunnistajat)+1:35
37.Syrjäläinen Arttu (Helsingin Suunnistajat)+1:38
38.Silvennoinen Oskari (Kalevan Rasti)+1:41
39.Pasanen Ville (Kalevan Rasti)+1:50
40.Heinaro Einari (Helsingin Suunnistajat)+1:52
41.Kari Tuomas (Angelniemen Ankkuri)+1:53
42.Valtonen Luukas (Helsingin Suunnistajat)+1:54
43.Heinonen Samuel (Paimion Rasti)+1:56
44.Koskinen Roope (Kalevan Rasti)+1:58
45.Mäkinen Tuukka (MS Parma)+2:06
46.Rantala Valtteri (Lahden Suunnistajat-37)+2:08
47.Koivisto Antton (SK Uusi)+2:50
48.Turkki Eero (Helsingin Suunnistajat)+2:59
 Kuningas Janne (Lappeen Riento)Hyl.
 Nakonechnyi (U) Dmitry (Hiisirasti)Hyl.

Naiset 3,7 km

#UrheilijaTulos
1.Janosikova (U) Tereza (Suunta Jyväskylä)14:27
2.Rantanen Merja (Jämsän Retki-Veikot)24
3.Klemettinen Veera (Suunta Jyväskylä)25
4.Harju Venla (Tampereen Pyrintö)28
5.Haataja Anna (SK Pohjantähti)30
6.Rudnaya (U) Anastasia (MS Parma)41
7.Ukskoski Karoliina (Lahden Suunnistajat-37)46
7.Hornik (U) Aleksandra (Paimion Rasti)46
9.Karhola Lotta (Tampereen Pyrintö)51
10.Nurmi Kirsi (SK Pohjantähti)56
11.Hämäläinen Roosa (Hiidenkiertäjät)+1:03
12.Oksanen Maiju (Kangasala SK)+1:04
13.Dvorianskaia (U) Anna (Hiisirasti)+1:05
14.Kauppila Sanna (Angelniemen Ankkuri)+1:06
15.Rantala Jasmiina (Lynx)+1:08
15.Taulavuori Venla (Alatornion Pirkat)+1:08
17.Niva Sara (SK Pohjantähti)+1:13
18.Westerlund Ina (Paimion Rasti)+1:19
19.Nurminen Inka (Jämsän Retki-Veikot)+1:21
20.Tuomisto Anu (Norway)+1:27
20.Silvennoinen Siiri (Kalevan Rasti)+1:27
22.Mänkärlä Aino (Lynx)+1:30
23.Simonsén Suvi (Rastikarhut)+1:31
24.Karvonen Sara (Lynx)+1:39
25.Närhi Anna (Lahden Suunnistajat-37)+1:40
26.Joensuu Marttiina (SK Pohjantähti)+1:46
27.Kuusela Tuija (Rastikarhut)+1:55
28.Valonen Hanna (Rajamäen Rykmentti)+1:59
29.Lahdenperä Melina (Espoon Suunta)+2:01
30.Rahkola Ella-Noora (Turun Suunnistajat)+2:07
31.Koskinen Noora (MS Parma)+2:09
32.Valkama Emma (Paimion Rasti)+2:14
33.Saarijärvi Salla (Rastikarhut)+2:22
34.Rahko Saana-Maria (SK Pohjantähti)+2:32
35.Turakainen Venla (Helsingin Suunnistajat)+2:33
36.Kaartinen Selja (Angelniemen Ankkuri)+2:34
37.Moilanen Anna (Kalevan Rasti)+2:38
38.Norrbacka Sanni (Lynx)+2:44
39.Pelkonen Roosa (Tampereen Pyrintö)+2:47
40.Ylikylä Sanna (Angelniemen Ankkuri)+2:53
41.Heittola Suvi (Rastikarhut)+3:00
 Patana Jenny (Hiidenkiertäjät) 


SM-pitkä matka 4.-5.9.2021, Saarijärvi


Miehet 16,1 km

#UrheilijaTulos
1.Kirmula Miika (Kalevan Rasti)1:30:00
2.Glebov Ruslan ((U) Ukrania)+3:58
3.Savolainen Eetu (Ikaalisten Nouseva-Voima)+5:56
4.Niemi Aleksi (Tampereen Pyrintö)+6:42
5.Kuukka Elias (Tampereen Pyrintö)+7:01
6.Ruohola Akseli (MS Parma)+7:38
7.Aho Aaro (Valkeakosken Haka)+8:49
8.Simosas Otto (Tampereen Pyrintö)+8:51
9.Sorsa Aleksi (Tampereen Pyrintö)+8:57
10.Syrjäläinen Topi (Helsingin Suunnistajat)+8:58
11.Popov Artem ((U) MS Parma)+10:00
12.Henriksson Tobias (Paimion Rasti)+10:03
13.Heinaro Einari (Helsingin Suunnistajat)+10:16
14.Nenonen Lauri (Kalevan Rasti)+10:30
15.Silvennoinen Santeri (Kalevan Rasti)+11:46
16.Suna Jussi (Turun Metsänkävijät)+12:03
17.Kangas Veli (Helsingin Suunnistajat)+12:13
18.Kuukka Anton (Tampereen Pyrintö)+12:17
19.Sorvisto Juha (Lahden Suunnistajat-37)+13:05
20.Leinonen Pauli (Lahden Suunnistajat-37)+13:14
21.Heinonen Eero (MS Parma)+14:16
21.Sulkula Ilari (Vaajakosken Terä)+14:16
23.Heiska Samu (Turun Metsänkävijät)+14:32
24.Saikko Antti (Tampereen Pyrintö)+14:53
25.Oksanen Teemu (Ikaalisten Nouseva-Voima)+14:59
26.Huostila Anssi (Tampereen Pyrintö)+15:30
27.Sjöblom Jesper (Sweden)+16:04
28.Kymäläinen Severi (Tampereen Pyrintö)+17:09
29.Toivonen Eevert (Kangasala SK)+17:14
30.Räsänen Markus (Kalevan Rasti)+17:22
31.Nakonechnyi Dmitry ((U) Hiisirasti)+17:48
32.Ikonen Pasi (Paimion Rasti)+18:18
32.Silvennoinen Oskari (Kalevan Rasti)+18:18
34.Hubácek Jonas ((U) MS Parma)+18:44
35.Kotro Tuomas (Ikaalisten Nouseva-Voima)+19:01
36.Mänkärlä Janne (Lynx)+19:21
37.Joensuu Ari-Pekka (Paimion Rasti)+20:15
38.Mäkinen Tapani (Turun Metsänkävijät)+20:31
39.Rauturier Maxime ((U) Angelniemen Ankkuri)+21:05
40.Jern Tobias (OK77)+21:19
41.Karppinen Aleksi (Ikaalisten Nouseva-Voima)+22:37
42.Kashin Daniil ((U) Turun Metsänkävijät)+22:53
43.Fabritius Mikael (Lahden Suunnistajat-37)+22:57
44.Heikkilä Ollipekka (Helsingin Suunnistajat)+23:08
45.Knuuttila Mikko (Ikaalisten Nouseva-Voima)+23:23
46.Koskinen Roope (Kalevan Rasti)+27:55
47.Ruohola Aaro (MS Parma)+28:22
48.Ray Jonathan (OK77)+30:38
49.Korpi Juho (Navi)+31:32
 Ahola Joonas (Navi)Kesk.
 Eerola Mikko (Tampereen Pyrintö)Kesk.


Naiset 11,3 km

#UrheilijaTulos
1.Karhola Lotta (Tampereen Pyrintö)1:18:28
2.Harju Venla (Tampereen Pyrintö)15
3.Rudnaya Anastasia ((U) MS Parma)+1:01
4.Klemettinen Veera (Suunta Jyväskylä)+1:36
5.Haanpää Anni (Tampereen Pyrintö)+1:54
6.Rantanen Merja (Jämsän Retki-Veikot)+2:29
7.Janosikova Tereza ((U) Suunta Jyväskylä)+2:39
8.Haataja Anna (SK Pohjantähti)+3:11
9.Nymalm Amy (Pargas IF)+3:39
10.Jalava Enni (MS Parma)+3:42
11.Tuomisto Anu (Norway)+4:30
12.Ukskoski Karoliina (Lahden Suunnistajat-37)+4:34
13.Patana Jenny (Hiidenkiertäjät)+4:47
14.Wennman Heini (SK Pohjantähti)+5:17
15.Silvennoinen Siiri (Kalevan Rasti)+5:48
16.Niittynen Miia (Kalevan Rasti)+6:29
17.Kauppila Sanna (Angelniemen Ankkuri)+6:32
18.Taulavuori Venla (Alatornion Pirkat)+7:01
19.Joensuu Marttiina (SK Pohjantähti)+7:05
20.Nurmi Kirsi (SK Pohjantähti)+7:58
21.Kuusela Tuija (Rastikarhut)+9:08
22.Westerlund Ina (Paimion Rasti)+9:32
23.Oksanen Maiju (Kangasala SK)+10:03
24.Gunell Yvonne (Pargas IF)+10:44
25.Heittola Suvi (Rastikarhut)+10:47
26.Uotila Ulrika (Kangasala SK)+10:59
27.Koskinen Noora (MS Parma)+11:11
28.Eerola Lotta (Tampereen Pyrintö)+12:02
29.Suhonen Anniina (Helsingin Suunnistajat)+12:03
30.Rajamäki Netta (Kalevan Rasti)+12:42
31.Rahko Saana-Maria (SK Pohjantähti)+13:07
32.Mänkärlä Aino (Lynx)+14:02
33.Närhi Anna (Lahden Suunnistajat-37)+14:06
34.Kinni Saila (Tampereen Pyrintö)+15:08
35.Kotkajuuri Anna (Rastikarhut)+16:07
36.Hirvonen Eveliina (Norway)+17:14
37.Pylvänäinen Henna (Kouvolan Suunnistajat)+18:12
38.Donner Janina (Suunta Jyväskylä)+18:22
39.Väisänen Essi (Tampereen Pyrintö)+18:40
40.Turakainen Venla (Helsingin Suunnistajat)+20:08
41.Valkama Emma (Paimion Rasti)+21:27
42.Tuomisto Satu (Vaasan Suunnistajat)+22:38
43.Dvorianskaia Anna ((U) Hiisirasti)+23:06
44.Pelkonen Roosa (Tampereen Pyrintö)+23:12
45.Rahkola Ella-Noora (Turun Suunnistajat)+24:24
46.Jakobsson Laura (Rastikarhut)+25:19
47.Portin Laura (Pargas IF)+27:15
48.Viholainen Elisa (Espoon Suunta)+27:25
49.Haavisto Emmi (Turun Suunnistajat)+37:14
50.Rintanen Heini (Turun Suunnistajat)+41:53


Knock-Out Sprintti 15.8.2021, Nokia (Suunnistusliiga)


Naisten finaali 2,2 km

#UrheilijaTulos
1Merja Rantanen (Jämsän Retki-Veikot)8:24
2Anna Haataja (SK Pohjantähti)8:30
3Aino Mänkärlä (Lynx)8:31
4Sara Karvonen (Lynx)8:38
5Karoliina Ukskoski (Lahden Suunnistajat-37)8:43
6Anu Tuomisto (Norway)9:22

Miesten finaali 2,2 km

#UrheilijaTulos
1Teemu Oksanen (Ikaalisten Nouseva-Voima)7:38
 Otto Simosas (Tampereen Pyrintö)hylätty
 Eero Heinonen (MS Parma)hylätty
 Alvar Palmen (Espoon Suunta)hylätty
 Joni Hirvikallio (Koovee)hylätty
 Juho Ylinen (Ikaalisten Nouseva-Voima)hylätty



QP Resort games, Suunnistusliiga 4/8, 31.7.2021


Miehet 5,4 km

#UrheilijaTulos
1Eetu Savolainen (Ikaalisten Nouseva-Voima) (FIN)32:59:00
2Lauri Nenonen (Kalevan Rasti) (FIN)+2:05
3Aaro Aho (Valkeakosken Haka) (FIN)+2:18
4Timo Sild (Koovee) (EST)+2:19
5Akseli Ruohola (MS Parma) (FIN)+2:20
6Mikko Eerola (Tampereen Pyrintö) (FIN)+2:52
7Rudolfs Zernis (Kalevan Rasti) (FIN)+3:10
8Johan Runesson (Tampereen Pyrintö) (SWE)+3:24
9Fredric Portin (IF Femman) (FIN)+3:34
10Pasi Ikonen (Paimion Rasti) (FIN)+3:42
11Mikko Knuuttila (Ikaalisten Nouseva-Voima) (FIN)+3:53
12Ilari Sulkula (Vaajakosken Terä) (FIN)+3:54
13Teemu Oksanen (Ikaalisten Nouseva-Voima) (FIN)+4:15
13Einari Heinaro (Helsingin Suunnistajat) (FIN)+4:15
15Veli Kangas (Helsingin Suunnistajat) (FIN)+4:20
16Otto Simosas (Tampereen Pyrintö) (FIN)+4:32
17Arturs Paulins (Kalevan Rasti) (LAT)+4:33
18Aleksi Anttolainen (Lahden Suunnistajat-37) (FIN)+4:38
19Jussi Suna (Turun Metsänkävijät) (FIN)+4:42
20Anton Kuukka (Tampereen Pyrintö) (FIN)+4:49
20Simo Mertanen (Lappeen Riento) (FIN)+4:49
22Arttu Lindqvist (Kouvolan Suunnistajat) (FIN)+5:18
23Mikael Fabritius (Lahden Suunnistajat-37) (FIN)+5:28
24Antti Saikko (Tampereen Pyrintö) (FIN)+5:39
25Miika Suominen (Helsingin Suunnistajat) (FIN)+5:43
26Anssi Huostila (Tampereen Pyrintö) (FIN)+6:09
27Tomás Krivda (Kalevan Rasti) (CZE)+6:36
28Esa Huttunen (Turun Metsänkävijät) (FIN)+6:58
29Ari-Pekka Joensuu (Paimion Rasti) (FIN)+6:59
30Martins Sirmais (Turun Metsänkävijät) (LAT)+7:24
31Jarkko Huovila (Kalevan Rasti) (FIN)+7:26
32Toni Saari (Paimion Rasti) (FIN)+7:45
33Rihards Krumins (Turun Metsänkävijät) (LAT)+8:09
34Marcos Eduardo Gil (Turun Metsänkävijät) (ESP)+8:33
35Aleksi Niemi (Tampereen Pyrintö) (FIN)+8:56
36Topias Helminen (Jämsän Retki-Veikot) (FIN)+9:00
36Aleksi Sorsa (Tampereen Pyrintö) (FIN)+9:00
38Oskari Silvennoinen (Kalevan Rasti) (FIN)+9:08
39Janne Kuningas (Lappeen Riento) (FIN)+9:16
40Ollipekka Heikkilä (Helsingin Suunnistajat) (FIN)+9:41
41Juho Korpi (Navi) (FIN)+9:43
42Tuomo Istolahti (Kangasala SK) (FIN)+9:49
43Mikko Pajukangas (Lapuan Virkiä) (FIN)+10:03
44Antti Järvenpää (OK77) (FIN)+10:18
45Topias Ahola (Navi) (FIN)+10:22
46Vili Niemi (Paimion Rasti) (FIN)+10:39
47Jonas Jern (Paimion Rasti) (FIN)+10:41
48Philipp Von Arx (Lahden Suunnistajat-37) (SUI)+10:52
49Aleksi Sopo (Navi) (FIN)+10:58
50Roope Koskinen (Kalevan Rasti) (FIN)+11:01
51Andreas Hall (IF Femman) (FIN)+11:16
52Jaakko Laine (Hiidenkiertäjät) (FIN)+11:27
53Samuel Heinonen (Paimion Rasti) (FIN)+11:31
54Markus Räsänen (Kalevan Rasti) (FIN)+12:36
55Tapani Mäkinen (Turun Metsänkävijät) (FIN)+12:37
56Mikko Poutanen (Lapuan Virkiä) (FIN)+13:10
57Aapo Tonder (Kalevan Rasti) (FIN)+13:12
58Lauri Koivumäki (Lapuan Virkiä) (FIN)+13:55
59Fricis Spektors (Turun Metsänkävijät) (LAT)+14:09
60Dmitrii Iurev (Hiidenkiertäjät) (RUS)+14:12
61Jukka Tani (Kouvolan Suunnistajat) (FIN)+14:21
62Jesper Donner (OK77) (FIN)+14:24
63Aaro Ruohola (MS Parma) (FIN)+14:49
64Roope Sormunen (Jämsän Retki-Veikot) (FIN)+14:56
65Santeri Sainio (Kangasala SK) (FIN)+15:01
66Valtteri Kinnunen (Lahden Suunnistajat-37) (FIN)+15:47
67Caj Snickars (OK77) (FIN)+16:14
68Jere Kommio (Angelniemen Ankkuri) (FIN)+16:19
69Lauri Valkonen (Itä-Hämeen Rasti) (FIN)+16:23
70Miikka Ketonen (Lapuan Virkiä) (FIN)+16:47
71Eero Inkeri (Vehkalahden Veikot) (FIN)+17:25
72Tuukka Mäkinen (MS Parma) (FIN)+18:06
73Luukas Valtonen (Helsingin Suunnistajat) (FIN)+18:17
74Atte Nokka (Lappeen Riento) (FIN)+18:50
75Uldis Upitis (Turun Metsänkävijät) (LAT)+19:14
76Andrew Barnett (Ikaalisten Nouseva-Voima) (AUS)+19:43
77Eljas Talja (OK77) (FIN)+20:11
78Riku Koirikivi (SK Pohjantähti) (FIN)+20:32
79Hannes Holmback (IF Femman) (FIN)+21:59
80Aleksi Ilmonen (Jämsän Retki-Veikot) (FIN)+22:04
81Hermanni Sankelo (Ikaalisten Nouseva-Voima) (FIN)+22:21
82Konsta Sipiläinen (Suunta Jyväskylä) (FIN)+22:55
83Nico Kerkola (Angelniemen Ankkuri) (FIN)+24:22
84Olli-Pekka Koistinen (Hiidenkiertäjät) (FIN)+24:49
85Ville Huomolin (Lappeen Riento) (FIN)+25:02
86Matiss Sliksjanis (Turun Metsänkävijät) (LAT)+31:56
 Janne Ovaska (Vehkalahden Veikot) (FIN)keskeytti
 Samu Heiska (Turun Metsänkävijät) (FIN)hylätty
 Tuukka Senttula (Suunta Jyväskylä) (FIN)hylätty
 Emil Sevelius (OK77) (FIN)hylätty
 Rinat Gabitov (Espoon Suunta) (FIN)hylätty
 Tatu Leirimaa (Lahden Suunnistajat-37) (FIN)hylätty
 Matti Suutari (Vehkalahden Veikot) (FIN)hylätty
 Mikko Kurkela (Koovee) (FIN)hylätty
 Paulus Sulkula (Suunta Jyväskylä) (FIN)hylätty
 Tobias Jern (OK77) (FIN)hylätty
 Anton Sulkula (Suunta Jyväskylä) (FIN)hylätty
 Gleb Tikhonov (Turun Metsänkävijät) (RUS)hylätty
 Lassi Vaismaa (Jämsän Retki-Veikot) (FIN)ei läht.
 Endijs Titomers (Turun Metsänkävijät) (LAT)ei läht.
 Miika Husu (Lappeen Riento) (FIN)ei läht.
 Tuomas Heikkilä (Helsingin Suunnistajat) (FIN)ei läht.
 Oskari Niemi (Lappeen Riento) (FIN)ei läht.
 Henrik Väisänen (MS Parma) (FIN)ei läht.
 Severi Kymäläinen (Tampereen Pyrintö) (FIN)ei läht.

Naiset 4,4 km

#UrheilijaTulos
1Merja Rantanen (Jämsän Retki-Veikot) (FIN)34:14:00
2Lotta Karhola (Tampereen Pyrintö) (FIN)+1:24
3Kirsi Nurmi (SK Pohjantähti) (FIN)+2:11
4Anna Närhi (Lahden Suunnistajat-37) (FIN)+3:10
5Veera Klemettinen (Suunta Jyväskylä) (FIN)+3:15
6Karoliina Ukskoski (Lahden Suunnistajat-37) (FIN)+3:20
7Enni Jalava (MS Parma) (FIN)+3:49
8Miia Niittynen (Kalevan Rasti) (FIN)+4:29
9Roosa Hämäläinen (Hiidenkiertäjät) (FIN)+5:04
10Sanna Kauppila (Angelniemen Ankkuri) (FIN)+5:36
11Tuija Kuusela (Rastikarhut) (FIN)+6:21
12Saila Kinni (Tampereen Pyrintö) (FIN)+6:22
13Ulrika Uotila (Kangasala SK) (FIN)+6:25
14Lotta Eerola (Tampereen Pyrintö) (FIN)+7:12
15Saana-Maria Rahko (SK Pohjantähti) (FIN)+7:29
16Elisa Mattila (Lahden Suunnistajat-37) (FIN)+7:34
17Anni Heikkonen (MS Parma) (FIN)+7:43
18Elli Peltomäki (Rastikarhut) (FIN)+8:00
19Marjo Taanila (Suunta Jyväskylä) (FIN)+8:14
19Janina Donner (Suunta Jyväskylä) (FIN)+8:14
21Noora Koskinen (MS Parma) (FIN)+8:19
22Anniina Suhonen (Helsingin Suunnistajat) (FIN)+8:24
23Anna Moilanen (Kalevan Rasti) (FIN)+8:26
23Anna-Kaisa Anjala (Lahden Suunnistajat-37) (FIN)+8:26
25Suvi Heittola (Rastikarhut) (FIN)+9:02
26Anna Kotkajuuri (Rastikarhut) (FIN)+9:23
27Selja Kaartinen (Angelniemen Ankkuri) (FIN)+10:09
28Laura Jakobsson (Rastikarhut) (FIN)+10:28
29Sanni Norrbacka (Lynx) (FIN)+10:39
30Liinu Nummela (Lynx) (FIN)+10:54
31Kaisa Klemettinen (Suunta Jyväskylä) (FIN)+10:55
32Laura Portin (Pargas IF) (FIN)+11:19
33Suvi Simonsén (Rastikarhut) (FIN)+14:33
34Elisa Viholainen (Espoon Suunta) (FIN)+14:58
35Miina Ruoti (Vehkalahden Veikot) (FIN)+16:08
36Salla Saarijärvi (Rastikarhut) (FIN)+16:46
37Anna Pradel (Lahden Suunnistajat-37) (ITA)+16:51
38Janika Puikkonen (Suunta Jyväskylä) (FIN)+17:12
39Venla Turakainen (Helsingin Suunnistajat) (FIN)+17:27
40Ella-Noora Rahkola (Turun Suunnistajat) (FIN)+17:36
41Sonja Julkunen (Turun Suunnistajat) (FIN)+22:51
41Minna Miettinen (MS Parma) (FIN)+22:51
43Roosa Ruoti (Vehkalahden Veikot) (FIN)+24:26
 Mira Kaskinen (Rastikarhut) (FIN)ei läht.
 Minna Saarinen (Kangasala SK) (FIN)ei läht.
 Vilma Annala (Kangasala SK) (FIN)ei läht.


SM-keskimatka Naantali 6.6.2021


#UrheilijaTulos
1.Klemettinen Veera (Suunta Jyväskylä)39.33,00
2.Haanpää Anni (Tampereen Pyrintö)+0.43
3.Nurmi Kirsi (SK Pohjantähti)+1.35
3.Nymalm Amy (Pargas IF)+1.35
5.Gunell Yvonne (Pargas IF)+2.25
6.Rantanen Merja (Jämsän Retki-Veikot)+2.26
7.Mänkärlä Aino (Lynx)+2.34
8.Nurminen Inka (Jämsän Retki-Veikot)+2.40
9.Kaskinen Mira (Rastikarhut)+2.42
10.Saarimäki Heini (Angelniemen Ankkuri)+3.32
11.Kinni Saila (Tampereen Pyrintö)+3.38
12.Kauppila Sanna (Angelniemen Ankkuri)+4.00
13.Joensuu Marttiina (SK Pohjantähti)+4.25
14.Simonsén Suvi (Rastikarhut)+4.46
15.Taulavuori Venla (Alatornion Pirkat)+4.57
16.Wennman Heini (SK Pohjantähti)+5.02
17.Niittynen Miia (Kalevan Rasti)+5.05
18.Ukskoski Karoliina (Lahden Suunnistajat-37)+5.17
19.Jalava Enni (MS Parma)+5.29
20.Enlund Alexandra (Pargas IF)+5.33
21.Silvennoinen Siiri (Kalevan Rasti)+6.03
22.Westerlund Ina (Paimion Rasti)+6.28
23.Sivén Hanna (Kangasala SK)+6.53
24.Heittola Suvi (Rastikarhut)+7.02
25.Hirvonen Eveliina (Norway)+7.25
26.Dambe Inga (Paimion Rasti)+7.36
27.Suhonen Anniina (Helsingin Suunnistajat)+8.40
28.Uotila Ulrika (Kangasala SK)+8.54
29.Järveläinen Julia (IF Femman)+9.47
30.Anjala Anna-Kaisa (Lahden Suunnistajat-37)+9.48
31.Norrbacka Sanni (Lynx)+9.54
32.Kuusela Tuija (Rastikarhut)+10.06
33.Rajamäki Netta (Kalevan Rasti)+10.39
34.Rahko Saana-Maria (SK Pohjantähti)+11.01
35.Laitinen Salla (Espoon Akilles)+11.18
36.Haapala Ida (Espoon Suunta)+12.06
37.Hämäläinen Roosa (Hiidenkiertäjät)+12.15
38.Ahonen Laura (Kangasala SK)+12.26
39.Lahtinen Katja (Helsingin Suunnistajat)+13.20
40.Mäkinen Elisa (MS Parma)+13.30
40.Ylikylä Sanna (Angelniemen Ankkuri)+13.30
42.Oksanen Maiju (Kangasala SK)+15.09
43.Heikkilä Tuuli (Lynx)+15.33
44.Silvennoinen Emma (Paimion Rasti)+15.37
45.Leskinen Anne-Mari (Lynx)+16.32
46.Pellonperä Sofia (Espoon Suunta)+19.55
47.Hanhijärvi Marjukka (Espoon Akilles)+20.51
 Haajanen Sofia (SK Pohjantähti)Kesk.
 Haikonen Henna-Riikka (Anttolan Urheilijat)Kesk.
 Lusa Vieda (Paimion Rasti)Kesk.
 Närhi Anna (Lahden Suunnistajat-37)Kesk.
#UrheilijaTulos  
1.Kymäläinen Severi (Tampereen Pyrintö)37.13.00
2.Silvennoinen Santeri (Kalevan Rasti)+0.26
3.Ahola Joonas (Navi)+0.37
4.Anttolainen Aleksi (Lahden Suunnistajat-37)+0.50
5.Heinaro Einari (Helsingin Suunnistajat)+1.05
6.Eerola Mikko (Tampereen Pyrintö)+1.06
7.Kratov Oleksandr (Koovee)+1.13
8.Nenonen Lauri (Kalevan Rasti)+1.30
9.Aho Aaro (Valkeakosken Haka)+1.35
10.Talvinen Arto (MS Parma)+2.16
11.Kangas Veli (Helsingin Suunnistajat)+2.29
12.Kuukka Anton (Tampereen Pyrintö)+2.31
13.Heiska Samu (Turun Metsänkävijät)+2.42
14.Sulkula Ilari (Vaajakosken Terä)+3.30
15.Syrjäläinen Arttu (Helsingin Suunnistajat)+4.00
16.Henriksson Tobias (Paimion Rasti)+4.02
17.Ikonen Pasi (Paimion Rasti)+4.12
18.Suna Jussi (Turun Metsänkävijät)+4.19
19.Sorsa Aleksi (Tampereen Pyrintö)+4.27
20.Oksanen Teemu (Ikaalisten Nouseva-Voima)+4.37
21.Huttunen Esa (Turun Metsänkävijät)+4.40
22.Pajunen Jere (Kalevan Rasti)+4.58
23.Räsänen Markus (Kalevan Rasti)+5.01
24.Liukkonen Oskari (Hiidenkiertäjät)+5.06
24.Boström Mårten (Sweden)+5.06
26.Oikarinen Lauri (Suunta Jyväskylä)+5.21
27.Hirvikallio Joni (Koovee)+5.30
28.Leinonen Pauli (Lahden Suunnistajat-37)+6.02
29.Huostila Anssi (Tampereen Pyrintö)+6.18
30.Mertanen Simo (Lappeen Riento)+6.21
30.Lassila Ari-Pekka (Koovee)+6.21
32.Saikko Antti (Tampereen Pyrintö)+6.22
33.Leskinen Antti-Pekka (Lynx)+7.10
34.Heinonen Eero (MS Parma)+7.19
35.Runesson Johan (Tampereen Pyrintö)+7.44
36.Penttinen Topi (MS Parma)+7.46
37.Ahonen Jere (Kangasala SK)+7.54
38.Suominen Miika (Helsingin Suunnistajat)+7.57
39.Knuuttila Mikko (Ikaalisten Nouseva-Voima)+8.01
40.Lindqvist Arttu (Kouvolan Suunnistajat)+8.06
41.Parkkinen Jarno (Koovee)+8.22
42.Saari Aki (Lahden Suunnistajat-37)+8.23
43.Hyvönen Pekka (Angelniemen Ankkuri)+8.29
44.Saari Toni (Paimion Rasti)+8.50
45.Leskinen Aapo (Lynx)+9.08
46.Hakuli Tommi (SK Uusi)+9.22
47.Kuningas Janne (Lappeen Riento)+10.54
48.Savolainen Eetu (Ikaalisten Nouseva-Voima)+12.41
49.Huila Joona (Hiisirasti)+12.58
50.Haajanen Erik (OK77)+15.36
-Seppä Touko (Turun Suunnistajat)Hyl.



Suunnistusliiga Kevät-Keskari 8.5.2021


Miehet 6,4 km

#UrheilijaTulos
1.Eetu Savolainen (Ikaalisten Nouseva-Voima)31:55:00
2.Timo Sild (Koovee)+1:24
3.Samu Heiska (Turun Metsänkävijät)+1:39
4.Lauri Nenonen (Kalevan Rasti)+1:40
5.Tobias Henriksson (Paimion Rasti)+1:55
6.Oleksandr Kratov (Koovee)+2:16
7.Arttu Syrjäläinen (Helsingin Suunnistajat)+2:21
8.Aleksi Anttolainen (Lahden Suunnistajat-37)+2:25
9.Mikko Eerola (Tampereen Pyrintö)+2:26
10.Jussi Suna (Turun Metsänkävijät)+2:30
11.Samuel Heinonen (Paimion Rasti)+2:41
12.Simo Mertanen (Lappeen Riento)+2:53
13.Pasi Ikonen (Paimion Rasti)+3:10
14.Aaro Aho (Valkeakosken Haka)+3:21
15.Aleksi Sorsa (Tampereen Pyrintö)+3:23
16.Topi Syrjäläinen (Helsingin Suunnistajat)+3:31
17.Antti Saikko (Tampereen Pyrintö)+3:35
17.Mikko Knuuttila (Ikaalisten Nouseva-Voima)+3:35
19.Otto Simosas (Tampereen Pyrintö)+3:45
20.Antti-Pekka Leskinen (Lynx)+3:52
21.Luukas Valtonen (Helsingin Suunnistajat)+3:57
22.Teemu Oksanen (Ikaalisten Nouseva-Voima)+3:59
23.Anton Kuukka (Tampereen Pyrintö)+4:15
24.Ilari Sulkula (Vaajakosken Terä)+4:26
25.Jarno Parkkinen (Koovee)+4:29
26.Aleksi Sopo (Navi)+4:32
27.Mikael Fabritius (Lahden Suunnistajat-37)+4:33
28.Markus Räsänen (Kalevan Rasti)+4:42
29.Anssi Huostila (Tampereen Pyrintö)+4:47
30.Roope Koskinen (Kalevan Rasti)+4:51
31.Topias Helminen (Jämsän Retki-Veikot)+4:57
32.Jonas Jern (Paimion Rasti)+5:04
32.Matti Suutari (Vehkalahden Veikot)+5:04
34.Janne Ovaska (Vehkalahden Veikot)+5:09
35.Lari Takanen (Paimion Rasti)+5:19
36.Toni Saari (Paimion Rasti)+5:22
37.Topi Penttinen (MS Parma)+5:23
38.Miika Suominen (Helsingin Suunnistajat)+5:25
39.Ari-Pekka Joensuu (Paimion Rasti)+5:32
40.Valtteri Rantala (Lahden Suunnistajat-37)+5:50
41.Lauri Oikarinen (Suunta Jyväskylä)+5:51
42.Lauri Pohjola (Suunta Jyväskylä)+5:56
43.Jere Ahonen (Kangasala SK)+6:00
44.Atte Nokka (Lappeen Riento)+6:20
45.Jani Lakanen (Helsingin Suunnistajat)+6:24
46.Janne Kuningas (Lappeen Riento)+6:27
47.Konsta Vanhanen (Ikaalisten Nouseva-Voima)+6:31
48.Emil Sevelius (OK77)+6:44
49.Antton Sankelo (Lapuan Virkiä)+6:49
50.Olli-Pekka Koistinen (Hiidenkiertäjät)+6:51
51.Hannu-Pekka Pukema (Rajamäen Rykmentti)+6:58
52.Juho Korpi (Navi)+7:03
52.Mikko Pajukangas (Lapuan Virkiä)+7:03
54.Lauri Sild (Koovee)+7:04
55.Eero Inkeri (Vehkalahden Veikot)+7:09
56.Topias Ahola (Navi)+7:12
57.Jaakko Laine (Hiidenkiertäjät)+7:13
58.Tobias Jern (OK77)+7:22
59.Ville Pasanen (Kalevan Rasti)+7:23
59.Lauri Valkonen (Itä-Hämeen Rasti)+7:23
61.Alvar Palmen (Espoon Suunta)+7:28
62.Eevert Toivonen (Kangasala SK)+7:35
63.Markus Hjulgren (Espoon Akilles)+7:41
64.Jere Sipponen (Paimion Rasti)+7:45
65.Justus Vuori (Turun Suunnistajat)+7:48
66.Andrew Barnett (Ikaalisten Nouseva-Voima)+7:50
67.Clemens Wolfram (Helsingin Suunnistajat)+8:03
68.Eero Turkki (Helsingin Suunnistajat)+8:09
69.Joona Huila (Hiisirasti)+8:12
70.Tuomas Hapola (Raja-Karjalan Suunnistajat)+8:16
71.Hannes Holmback (IF Femman)+8:17
71.Aapo Leskinen (Lynx)+8:17
73.Aleksi Ilmonen (Jämsän Retki-Veikot)+8:18
74.Dmitrii Iurev (Hiidenkiertäjät)+8:19
75.Aapo Tonder (Kalevan Rasti)+8:30
76.Heikki Manninen (Anttolan Urheilijat)+8:40
77.Antti Järvenpää (OK77)+8:51
78.Jiri-Pekka Rissanen (Kangasala SK)+9:22
79.Oskari Niemi (Lappeen Riento)+9:23
80.Ville Saikko (Lappeen Riento)+9:24
81.Gleb Tikhonov (Turun Metsänkävijät)+9:29
82.af Fabian Hällström (OK77)+9:43
83.Rinat Gabitov (Espoon Suunta)+10:06
84.Jonathan Ray (OK77)+10:27
85.Mikko Hölli (Kangasala SK)+10:32
86.Eemeli Kokkonen (Helsingin Suunnistajat)+10:51
87.Juha Korpio (Espoon Akilles)+10:55
88.Tatu Leirimaa (Lahden Suunnistajat-37)+11:02
89.Tomi Närvä (Hiidenkiertäjät)+11:10
90.Atte Etula (Lahden Suunnistajat-37)+11:13
91.Jere Kommio (Angelniemen Ankkuri)+11:18
92.Toni-Antti Viitasaari (Lapuan Virkiä)+11:25
93.Hermanni Sankelo (Ikaalisten Nouseva-Voima)+11:27
94.Santeri Sainio (Kangasala SK)+11:28
95.Jesper Donner (OK77)+12:01
96.Miika Husu (Lappeen Riento)+12:22
97.Petja Pöyhönen (Angelniemen Ankkuri)+12:37
98.Otto Saikkonen (Rajamäen Rykmentti)+12:46
99.Tuukka Senttula (Suunta Jyväskylä)+13:25
100.Sami Valkama (Paimion Rasti)+13:28
101.Valtteri Kinnunen (Lahden Suunnistajat-37)+14:05
102.Miika Vehmas (Espoon Suunta)+14:23
103.Paulus Sulkula (Suunta Jyväskylä)+14:32
104.Lauri Sorsa (Hiidenkiertäjät)+14:41
105.Riku Koirikivi (SK Pohjantähti)+15:20
106.Anton Sulkula (Suunta Jyväskylä)+16:03
107.Matias Kankkunen (OK77)+18:08
108.Markus Hakkarainen (Raja-Karjalan Suunnistajat)+19:28
109.Vesa Ylis-Junttila (Hämeenlinnan Suunnistajat)+20:31
110.Julius Niemelä (Rasti-Nokia)+21:23
111.Jimi Kotkajuuri (Suunta Jyväskylä)+22:53
112.Ville Vierimaa (Espoon Akilles)+25:06
113.Joni Solonen (Lahden Suunnistajat-37)+25:53
114.Juho Kuoppamäki (Rastivarsat)+31:10
 Aki Saari (Lahden Suunnistajat-37)keskeytti
 Esa Huttunen (Turun Metsänkävijät)hylätty
 Petri Hirvikallio (Luumäen Rasti)hylätty

Naiset 5,1 km

#UrheilijaTulos
1.Merja Rantanen (Jämsän Retki-Veikot)32:34:00
2.Venla Harju (Tampereen Pyrintö)19
3.Karoliina Ukskoski (Lahden Suunnistajat-37)+1:28
4.Saila Kinni (Tampereen Pyrintö)+1:43
5.Kirsi Nurmi (SK Pohjantähti)+1:47
6.Aino Mänkärlä (Lynx)+1:53
7.Sanna Kauppila (Angelniemen Ankkuri)+2:01
8.Anni-Maija Fincke (Tampereen Pyrintö)+2:29
9.Mira Kaskinen (Rastikarhut)+2:35
10.Suvi Heittola (Rastikarhut)+2:44
11.Ina Westerlund (Paimion Rasti)+2:49
12.Anni Haanpää (Tampereen Pyrintö)+3:18
13.Lotta Eerola (Tampereen Pyrintö)+3:37
14.Marttiina Joensuu (SK Pohjantähti)+3:43
15.Enni Jalava (MS Parma)+3:47
16.Maiju Oksanen (Kangasala SK)+3:58
17.Anna-Kaisa Anjala (Lahden Suunnistajat-37)+4:05
18.von Katja Schoultz (Pargas IF)+4:22
19.Venla Turakainen (Helsingin Suunnistajat)+4:28
20.Yvonne Gunell (Pargas IF)+4:42
21.Laura Ahonen (Kangasala SK)+4:47
22.Venla Taulavuori (Alatornion Pirkat)+4:52
23.Sara Karvonen (Lynx)+5:07
23.Ulrika Uotila (Kangasala SK)+5:07
25.Kaisa Klemettinen (Suunta Jyväskylä)+6:49
26.Emma Silvennoinen (Paimion Rasti)+6:53
27.Suvi Simonsén (Rastikarhut)+6:54
27.Frida Lönnberg (Pargas IF)+6:54
29.Netta Rajamäki (Kalevan Rasti)+7:06
30.Salla Saarijärvi (Rastikarhut)+7:12
31.Anna Kotkajuuri (Rastikarhut)+7:17
32.Sanni Norrbacka (Lynx)+7:36
33.Kaisa Lylynperä (Angelniemen Ankkuri)+8:01
34.Tuija Kuusela (Rastikarhut)+8:09
35.Heini Rintanen (Turun Suunnistajat)+8:17
36.Emmi Haavisto (Turun Suunnistajat)+8:28
37.Sofia Pellonperä (Espoon Suunta)+8:33
38.Laura Portin (Pargas IF)+8:45
39.Janina Donner (Suunta Jyväskylä)+8:46
40.Vieda Lusa (Paimion Rasti)+9:10
41.Salla Laitinen (Espoon Akilles)+9:15
42.Vilma Annala (Kangasala SK)+9:17
43.Natalia Kanko (Kangasala SK)+9:21
44.Jenni Ovaska (Kalevan Rasti)+9:30
45.Helmi Koli (Lynx)+9:36
46.Laura Jakobsson (Rastikarhut)+9:42
47.Essi Väisänen (Tampereen Pyrintö)+9:57
48.Isabel Donner (OK77)+9:58
49.Ella-Noora Rahkola (Turun Suunnistajat)+10:07
50.Anna Moilanen (Kalevan Rasti)+10:18
51.Roosa Pelkonen (Tampereen Pyrintö)+10:51
52.Riikka Ajalin (Turun Suunnistajat)+11:14
53.Venla Kinnala (Turun Suunnistajat)+11:19
54.Milla Hirvonen (Tampereen Pyrintö)+11:20
55.Sofia Soikkeli (Espoon Suunta)+11:37
56.Katja Lahtinen (Helsingin Suunnistajat)+12:23
57.Mirabella Tolonen (Helsingin Suunnistajat)+13:00
58.Anni Väyrynen (Kymin Suunnistajat)+14:01
59.Miina Ruoti (Vehkalahden Veikot)+14:17
60.Minna Saarinen (Kangasala SK)+14:26
61.Ruut Kanko (Suunta Jyväskylä)+14:30
62.Roosa Ruoti (Vehkalahden Veikot)+14:36
63.Minna Miettinen (MS Parma)+15:22
64.Annika Rihma (Hiidenkiertäjät)+19:09
65.Jenny Virtala (Pargas IF)+19:28
66.Kerttu Peura (Espoon Suunta)+20:02
67.Venla Vesikko (Joutsenon Kullervo)+21:44
68.Miina Hietala (Kymin Suunnistajat)+25:52
 Silja Kauppinen (Kalevan Rasti)keskeytti
 Sanna Paukkunen (MS Parma)hylätty
 Miina Kanko (Kangasala SK)hylätty
 Sari Vääränen (Kouvolan Suunnistajat)hylätty



Suunnistusliiga - WRE Sprint 18.4.2021


Miehet 3,5 km

#UrheilijaTulos
1.Aleksi Niemi (Tampereen Pyrintö)12.24
2.Touko Seppä (Turun Suunnistajat)12.28
2.Aleksi Anttolainen (Lahden Suunnistajat-37)12.28
4.Akseli Ruohola (MS Parma)12.46
5.Tuomas Heikkilä (Helsingin Suunnistajat)12.48
6.Einari Heinaro (Helsingin Suunnistajat)12.49
7.Otto Simosas (Tampereen Pyrintö)12.54
7.Severi Kymäläinen (Tampereen Pyrintö)12.54
9.Luukas Valtonen (Helsingin Suunnistajat)12.57
9.Eetu Savolainen (Ikaalisten Nouseva-Voima)12.57
11.Joonas Ahola (Navi)12.58
12.Otto Kaario (Helsingin Suunnistajat)13
13.Santeri Silvennoinen (Kalevan Rasti)13.01
14.Juho Ylinen (Ikaalisten Nouseva-Voima)13.02
14.Jesse Laukkarinen (Norway)13.02
16.Joni Hirvikallio (Koovee)13.09
17.Jussi Suna (Turun Metsänkävijät)13.18
18.Arttu Lindqvist (Kouvolan Suunnistajat)13.25
19.Teemu Oksanen (Ikaalisten Nouseva-Voima)13.27
20.Olli-Pekka Koistinen (Hiidenkiertäjät)13.30
21.Akseli Virtanen (Kouvolan Suunnistajat)13.31
21.Oskari Lepistö (MS Parma)13.31
23.Oskari Liukkonen (Hiidenkiertäjät)13.32
24.Mikko Patana (Hiidenkiertäjät)13.36
25.Alvar Palmen (Espoon Suunta)13.37
26.Oskari Silvennoinen (Kalevan Rasti)13.38
27.Justus Vuori (Turun Suunnistajat)13.39
27.Valtteri Rantala (Lahden Suunnistajat-37)13.39
29.Mårten Boström (Sweden)13.40
30.Lari Takanen (Paimion Rasti)13.46
31.Eero Heinonen (MS Parma)13.48
32.Ville Saikko (Lappeen Riento)13.49
33.Topias Arola (Paimion Rasti)13.53
34.Toni-Antti Viitasaari (Lapuan Virkiä)13.54
35.Lassi Vaismaa (Jämsän Retki-Veikot)13.55
35.Antti Saikko (Tampereen Pyrintö)13.55
37.Antton Sankelo (Lapuan Virkiä)13.57
37.Anton Salmenkylä (Helsingin Suunnistajat)13.57
39.Tuukka Mäkinen (MS Parma)14
40.Joona Huila (Hiisirasti)14.05
41.Atte Nokka (Lappeen Riento)14.11
41.Petja Pöyhönen (Angelniemen Ankkuri)14.11
43.Miika Suominen (Helsingin Suunnistajat)14.14
44.Konsta Vanhanen (Ikaalisten Nouseva-Voima)14.16
45.Janne Kuningas (Lappeen Riento)14.20
46.Andrew Barnett (Ikaalisten Nouseva-Voima)14.22
47.Aaro Ojala (Kouvolan Suunnistajat)14.30
48.Sampo Sankelo (Lapuan Virkiä)14.31
49.Pyry Willman (Lahden Suunnistajat-37)14.36
49.Aaro Ruohola (MS Parma)14.36
51.Toni Saari (Paimion Rasti)14.37
52.Rauli Aho (Valkeakosken Haka)14.39
53.Jere Sipponen (Paimion Rasti)14.46
54.Jonathan Ray (OK77)14.49
55.Dmitrii Iurev (Hiidenkiertäjät)14.51
56.Tobias Jern (OK77)14.52
57.Janne Ovaska (Vehkalahden Veikot)14.59
58.Antti Järvenpää (OK77)15
59.Matti Suutari (Vehkalahden Veikot)15.02
60.Ville Vierimaa (Espoon Akilles)15.09
61.Jonny Donner (OK77)15.15
62.Jiri-Pekka Rissanen (Kangasala SK)15.24
63.Eetu Korhonen (Kouvolan Suunnistajat)15.28
64.Joni Solonen (Lahden Suunnistajat-37)15.28
65.Miika Vehmas (Espoon Suunta)15.35
66.Hermanni Sankelo (Ikaalisten Nouseva-Voima)15.50
67.Matias Kankkunen (OK77)16.54
68.Teemu Niskanen (Lahden Suunnistajat-37)18.14
69.Tuukka Jurvakainen (Helsingin Suunnistajat)18.46
-Arto Talvinen (MS Parma)keskeytti
-Tuomo Mäkelä (Angelniemen Ankkuri)hylätty
-Antti Vainio (MS Parma)hylätty
-Topias Ahola (Navi)hylätty

Naiset 3,1 km

#UrheilijaTulos
1.Veera Klemettinen (Suunta Jyväskylä)13.20
2.Alexandra Enlund (Pargas IF)13.30
3.Marika Teini (Kalevan Rasti)13.31
4.Venla Harju (Tampereen Pyrintö)13.32
5.Ida Haapala (Espoon Suunta)13.38
5.Amy Nymalm (Pargas IF)13.38
5.Sofia Haajanen (SK Pohjantähti)13.38
8.Inka Nurminen (Jämsän Retki-Veikot)13.40
9.Anna Närhi (Lahden Suunnistajat-37)13.48
9.Maija Sianoja (MS Parma)13.48
11.Merja Rantanen (Jämsän Retki-Veikot)13.51
12.Evely Kaasiku (Helsingin Suunnistajat)13.52
13.Jenny Patana (Hiidenkiertäjät)13.53
14.Aino Mänkärlä (Lynx)13.56
15.Kirsi Nurmi (SK Pohjantähti)13.57
16.Noora Hyyrynen (Helsingin Suunnistajat)14.05
17.Salla Isoherranen (Lynx)14.09
18.Maiju Oksanen (Kangasala SK)14.11
19.Lotta Karhola (Tampereen Pyrintö)14.12
20.Jenny Ojala (Koovee)14.17
21.Ina Westerlund (Paimion Rasti)14.20
21.Jasmiina Rantala (Lynx)14.20
21.Sanna Kauppila (Angelniemen Ankkuri)14.20
24.Roosa Hämäläinen (Hiidenkiertäjät)14.24
25.Milja Väätäjä (Paimion Rasti)14.27
26.Venla Taulavuori (Alatornion Pirkat)14.29
27.Anu Tuomisto (Norway)14.33
28.Emma Silvennoinen (Paimion Rasti)14.43
29.Hanne Hilo (Espoon Suunta)14.45
30.Sanni Norrbacka (Lynx)14.46
31.Anna Moilanen (Kalevan Rasti)14.49
31.Ulrika Uotila (Kangasala SK)14.49
33.Siiri Silvennoinen (Kalevan Rasti)14.53
33.Venla Turakainen (Helsingin Suunnistajat)14.53
35.Sara Niva (SK Pohjantähti)14.54
36.Anniina Suhonen (Helsingin Suunnistajat)14.57
36.Hanna Valonen (Rajamäen Rykmentti)14.57
38.Tuija Kuusela (Rastikarhut)15.03
39.Lotta Eerola (Tampereen Pyrintö)15.07
40.Veera Turakainen (Lynx)15.10
41.Karoliina Ukskoski (Lahden Suunnistajat-37)15.11
42.Johanna Hulkkonen (Helsingin Suunnistajat)15.22
43.Roosa Pelkonen (Tampereen Pyrintö)15.25
44.Kaisa Klemettinen (Suunta Jyväskylä)15.30
45.Suvi Simonsén (Rastikarhut)15.31
46.Isabel Donner (OK77)15.35
47.Satu Rautiainen (Kangasala SK)15.41
48.Iida-Emilia Kaiponen (Olavin Rasti)15.43
48.Veera Laaksoviita (Kalevan Rasti)15.43
50.Heini Rintanen (Turun Suunnistajat)15.47
51.Milla Koistinen (Rajamäen Rykmentti)15.48
52.Mira Kaskinen (Rastikarhut)15.49
53.Janina Donner (Suunta Jyväskylä)15.50
54.Suvi Heittola (Rastikarhut)15.51
55.Elina Lammi (Helsingin Suunnistajat)15.58
56.Aino Asklöf (Lynx)16.06
57.Elli Punto (Rasti-Nokia)16.08
58.Suvi Heikkilä (Lynx)16.12
59.Emilia Tala (Helsingin Suunnistajat)16.18
60.Kaisa Lylynperä (Angelniemen Ankkuri)16.22
61.Elsa Ankelo (MS Parma)16.23
62.Kati Korhonen (Suunta Jyväskylä)16.34
62.Natalia Kanko (Kangasala SK)16.34
64.Katarina Sallila (Helsingin Suunnistajat)16.40
65.Oona Luoma (Tampereen Pyrintö)17.08
66.Ruut Kanko (Suunta Jyväskylä)17.14
67.Mari Seppänen (OK77)17.18
68.Anniina Taipale (Lahden Suunnistajat-37)17.20
69.Mikaela Karjalainen (Jämsän Retki-Veikot)17.35
-Inari Karppinen (Espoon Suunta)hylätty




Suunnistusliiga 2021 – Televisiointi ja livestream


ISTV näyttää kaudella 2021 kaikki Suunnistusliigan osakilpailut suorina verkkolähetyksinä.