fi

Sivu sisältää mainoslinkkejä

Ampumahiihto: IBU Cupissa loistanut suomalainen pääsee vihdoin irti maailmancupissa - Tässä Suomen joukkue Holmenkollenille


Ampumahiihdon maailmancupin päätöskilpailut käynnistyvät torstaina Holmenkollenilla. Mainiosti IBU Cupissa esiintynyt Erika Jänkä pääsee mukaan maailmancupiin viimeisellä mahdollisella hetkellä.
Etusuora: 18.03.2026 08:48Ampumahiihto
Ampumahiihto: IBU Cupissa loistanut suomalainen pääsee vihdoin irti maailmancupissa - Tässä Suomen joukkue Holmenkollenille
Kuva: Julia Niiranen
Erika Jänkä kilpailee tällä kaudella ensimmäistä kertaa maailmancupissa.


Ampumahiihdon maailmancupkausi 2025/26 huipentuu tällä viikolla, kun Oslon Holmenkollenilla kilpaillaan sesongin kolme viimeistä osakilpailua. Kisojen ohjelmassa ovat kolmen-neljän päivän sisällä pikakilpailut, takaa-ajot ja yhteislähdöt, joten urheilijoista tiristetään kauden päätöksessä viimeisetkin voiman rippeet ulos tiiviissä kilpailutahdissa.

Suomen miehet lähtevät Holmenkollenille samalla viisikolla kuin viikko sitten Otepäähän. Mukana ovat Tuomas Harjula, Arttu Heikkinen, Olli Hiidensalo, Otto Invenius ja Tero Seppälä.

Naisista Holmenkollenilla kilpailevat tutusti Inka Hämäläinen, Venla Lehtonen, Sonja Leinamo ja Suvi Minkkinen. Uutena valintana kausidebyyttinsä maailmancupissa tekee Erika Jänkä, joka on tällä kaudella esiintynyt edukseen IBU Cupin puolella. Onkin jopa hieman yllättävää, että Jängän kauden ensiesiintyminen maailmancupissa tapahtuu vasta kauden viimeisissä kilpailuissa.

Jänkä on kauden mittaan yltänyt IBU Cupissa kahdesti parisekaviestissä hienosti hopealle yhdessä Jaakko Rannan kanssa. IBU Cupin viimeisenä kilpailuviikonloppuna Lake Placidissa Jänkä oli väkevässä vireessä myös henkilöhtaisissa kilpailussa, sillä pikakilpailussa hän taisteli jopa kilpailun voitosta johdettuaan kilpailua viimeisen ammunnan jälkeen. Viimeisellä hiihtolenkillä hän joutui antamaan sen verran periksi, että sijoittui kilpailussa viidenneksi vain 18 sekuntia voittajalle hävinneenä.

Jänkä jatkoi hyviä esityksiään Lake Placidissa vielä yhteislähdössä, jossa sijoittui kahdella sakolla sijalle 13. Pikakilpailussa hän ampui nollat, joten ampumavire on kohdillaan mc-kausidebyytin alla.

Uransa aikana 30-vuotias Jänkä on kilpaillut maailmancupissa yhteensä 64 kertaa, joista 41 starttia ovat olleet henkilökohtaisissa ja 23 joukkuekilpailuissa. Edellinen startti on vuoden takaa juuri Holmenkollenilta. Maailmancupmenestys on kokenutta suomalaista toistaiseksi kaihtanut, sillä paras mc-sijoitus on kevään 2023 Holmenkollenin pikakilpailun 45:s sija. Nykyvireessä edellytykset ovat huomattavasti parempaan.

Holmenkollenin kilpailut starttaavat torstaina naisten pikakilpailulla klo 17.15. YLE näyttää tutusti kilpailut suorina lähetyksinä.



🇫🇮 Suomen joukkue ampumahiihdon maailmancupiin


NaisetMiehet
Inka HämäläinenTuomas Harjula
Erika JänkäArttu Heikkinen
Venla LehtonenOlli Hiidensalo
Sonja LeinamoOtto Invenius
Suvi MinkkinenTero Seppälä

Katso myös: Holmenkollenin maailmancupin aikataulu, joukkueet & tulospalvelu