Saksan Janina Hettich-Walz kertoo pohtivansa uransa päättämistä jo lähivuosina.
Saksalainen ampumahiihtäjä
Janina Hettich-Walz suunnittelee uransa lopettamista lähivuosina. 29-vuotias MM-hopeamitalisti kertoo saksalaiselle SWR Sportille, että Milano–Cortinan
talviolympialaiset olivat hänelle viimeiset.
– Oli suuri pettymys hyväksyä, etten saavuta olympiamitalia urallani. Tämä oli ainoa mahdollisuuteni, eikä se neljän vuoden päästä ole enää ajankohtaista, Hettich-Walz sanoi.
Hettich-Walzin kausi oli poikkeuksellinen, sillä hän palasi huipputasolle synnytettyään tyttärensä helmikuussa 2025 ja tehden nopean paluun kilpailuihin jo saman vuoden syksyllä.
– Kun on selkeä tavoite, sen eteen pystyy tekemään paljon. Minulle olympialaiset olivat se suuri motivaattori, hän kertoi.
Kausi oli kuitenkin tuloksellisesti vaihteleva. Olympialaisissa Saksan naisten viestijoukkue jäi niukasti mitalilta ollen neljäs. Henkilökohtaisilla matkoilla paras sijoitus oli 8:s.
– Haluaisin vielä jatkaa vuoden tai kaksi. Sen jälkeen urani päättyy. Haluan toisen lapsen, enkä näe huippu-urheilua enää mahdollisena kahden lapsen kanssa, hän linjasi.
Saksan maajoukkueesta
Franziska Preuss päätti lopettaa tähän kauteen, joten Hettich-Walz on tulevalla kaudella Saksan harvoja kokeneempia urheilijoita. Maajoukkue pursuaa junioreiden MM-kisoissa menestyneitä nuoria urheilijoita, kuten
Julia Tannheimer (20),
Selina Grotian (22) ja
Marlene Fichtner (23).
Lähde:
SWR