Suomen olympiakomitea valitsi perjantaina ampumahiihtäjät Milano-Cortinan talviolympialaisia. Aiemmin kisakoneeseen paikan oli saanut ainoastaan Suvi Minkkinen.
Suomen olympiakomitea teki pääosin odotetut valinnat, kun ampumahiihdon olympiaedustajat nimettiin perjantaina. Naisista olympiapaikan nappasivat odotetusti maailmancupia koko kauden kiertäneet
Inka Hämäläinen,
Noora Kaisa Keränen,
Venla Lehtonen,
Sonja Leinamo ja
Suvi Minkkinen.
Miehistä
Milano-Cortinan talviolympialaisiin lähtevät
Tuomas Harjula,
Olli Hiidensalo,
Otto Invenius,
Jimi Klemettinen ja
Tero Seppälä.
Naisten kisavalinnoista tuskin kovin moni on toista mieltä. Miesten maailmancupmiehistö ei ole tällä kaudella ollut yhtä sinetöity kuin naisissa, mutta suurimpaan osan kilpailuista osallistui olympialiput saanut viisikko.
Nove Meston normaalimatkalla eilen 19:nnellä sijallaan ja jo aiemmin tällä kaudella hurjia hiihtosuorituksia tehnyt
Arttu Heikkinen ei ehtinyt vakuuttamaan valitsijoita. Viimeisin näyttö tuli 21-vuotiaalta neljän vuoden takaiselta alle 19-vuotiaiden normaalimatkan maailmanmestarilta selvästikin liian myöhään.
| Naiset | Miehet |
| Inka Hämäläinen | Tuomas Harjula |
| Noora Kaisa Keränen | Olli Hiidensalo |
| Venla Lehtonen | Otto Invenius |
| Sonja Leinamo | Jimi Klemettinen |
| Suvi Minkkinen | Tero Seppälä |