fi

Sivu sisältää mainoslinkkejä

Ampumahiihto: Tuore olympiavitonen päättää uransa vain 27-vuotiaana


Milano-Cortinan olympialaisissa Tsekin viestijoukkueessa viidenneksi yltänyt Tereza Vinklarkova on ilmoittautunut lopettavansa ampumahiihtouransa kuluvan kauden jälkeen vain 27-vuotiaana.
Etusuora: 12.03.2026 15:14Ampumahiihto
Ampumahiihto: Tuore olympiavitonen päättää uransa vain 27-vuotiaana
Kuva: Julia Niiranen


27-vuotias tsekkiläinen ampumahiihtäjä Tereza Vinklarkova on ilmoittaunut lopettavansa ampumahiihtouransa kuluvan kauden päättyessä. Vinklarkova on kuulunut Tsekin maajoukkueen vakiokalustoon ja oli hyvässä vireessä vastikään Milano-Cortinan olympialaisissa. Hän hiihti Tsekin viestijoukkueessa ankkurina viidennelle sijalle. Henkilökohtaisissa kilpailuissa hän ylsi parhaimmillaan yhdenneksitoista normaalimatkalla.

Hyvä vire jatkui Kontiolahden maailmancupissa, jossa Vinklarkova hiihti loistavan ankkuriosuuden ja tuoden Tsekin neljäntenä maaliin. Normaalimatkalla hän taisteli huippusijoituksesta ammuttuaan kolme ensimmäistä paikkaa nollille, mutta viimeisen pystyn kaksi pummia pudottivat tsekkiläisen sijalle 23.

Vinklarkova ei aio kuitenkaan jättää kilpaurheilua, sillä hän suunnittelee vaihdosta maastohiihdon puolelle. Hän aikoo liittyä tsekkiläiseen Ski Classics -sarjassa kilpailevaan Czech eD Vltava Fund Teamiin ja alkaa kilpailla pitkän matkan hiihdoissa.



Lopettamisen ajoitusta voidaan pitää yllättävänä jo senkin takia, että Vinklarkova on yltänyt viime viikkoina selvästi uransa parhaisiin sijoituksiin maailmancupissa ja arvokisoissa. Osaltaan päätökseen on varmasti vaikuttanut se, että Vinklarkovan elämänkumppani Ales Bohaty hiihtää myös Ski Classicsia samassa tsekkiläisjoukkueessa.

Tällä ja ensi viikolla Vinklarkova kilpailee vielä ampumahiihdossa, kun kausi päättyy maailmancupissa osalta Otepään ja Holmenkollenin kisoihin.

Lähde: Nordicmag.info