Eniten osallistumisia Paavo Nurmi Gamesiin

Ketkä ovat Paavo Nurmi Gamesin konkareita? Raimo Karsikas osallistunut peräti 18 kertaa tapahtumaan


Paavo Nurmi Games on järjestetty vuodesta 1957 alkaen. Ketkä ovat uskollisimpia tapahtumaan osallistuvia urheilijoita?
Etusuora: 09.06.2022 12:18Yleisurheilu
Ketkä ovat Paavo Nurmi Gamesin konkareita? Raimo Karsikas osallistunut peräti 18 kertaa tapahtumaan
Kuva: PNG-kuvapankki
Paavo Nurmi Games 2018
Legendaarinen Paavo Nurmi Games järjestetään ensi viikon tiistaina. Selvitimme keillä urheilijoilla on eniten vuosittaisia esiintymisiä kyseisessä tapahtumassa.

Missä PNG, siellä Raimo Karsikas.

Vuonna 1943 syntynyt Karsikas kilpaili ensimmäisen kerran PNG:ssä vuonna 1964 ja viimeisen kerran 1983. Pääsääntöisesti 400 - 3000 metrin matkoilla kilpaillut Karsikas kilpaili PNG:ssä peräti 18 eri vuonna. Seitsemän sisäratojen Suomen mestaruutta 60- ja 70-luvulla voittanut Karsikas on iäkkäin suomalainen, joka on onnistunut alittamaan 800 metrillä 1.50 – 33 vuotta 8 kk.

Paavo Nurmi Gamesin vetovoimalta eivät ole välttyneet edes maamme menestyneimmät yleisurheilijat: Martti Vainio on kiertänyt rataa PNG:ssä 12 eri vuotena. Kymmenenä eri vuotena PNG:ssä kuntonsa on mitannut muun muassa läjäpäin Suomen mestaruuksia urallaan voittaneet Johanna Halkoaho ja Minna Nikkanen. Yhdeksänä eri vuotena kisoissa on nähty legendaarisia nimiä, kuten Pekka Päivärinta, Reijo Ståhlberg ja Ari Paunonen.

Ensi tiistaina Paavo Nurmi Gamesissa kilpailee Milja Thureson ja Reetta Hurske, joilla on jo nyt reilusti alle 30-vuotiaina merkittävä määrä vuosittaisia osallistumisia. Thureson nousee 100 metrin startillaan Vainion kanssa jaetulle kolmannelle sijalle PNG-konkarina, kun taas Hurske nousee pika-aitastarttinsa myötä 10 osallistumisen kerhoon.

Paavo Nurmi Gamesin osallistumiskerroissa on huomioitava, että tulosvaatimukset kisoihin ovat todella kovia tänä päivänä, mikä rajoittaa urheilijoiden osallistumismahdollisuuksia.

Eniten vuosittaisia osallistumisia Paavo Nurmi Gamesiin


Urheilijasynt. aikaPNG
Raimo Karsikas4.11.194318
Juhani Tuomola3.6.194213
Martti Vainio30.12.195012
Milja Thureson23.5.199411
Joonas Lehtinen6.10.198811
Yrjö Salonen11.4.193511
Simo Saloranta12.12.193411
Risto Ivanoff5.7.194511
Mikko Kyyrö12.7.198010
Tiina Lindgren10.1.196210
Johanna Halkoaho13.1.197710
Juha Sonck15.4.198110
Raimo Mikkilä4.4.193510
Minna Nikkanen9.4.198810
Raija Välimäki16.10.19499
Reijo Auvainen23.5.19449
Pekka Päivärinta4.5.19499
Antti Pihlakoski2.5.19619
Reijo Ståhlberg21.9.19529
Maarit Lempiäinen15.3.19599
Ari Paunonen10.3.19589
Sirkku Karlsson16.10.19579
Markku Laine26.5.19559
Reetta Hurske15.5.19959
Minna Lamminen23.10.19829
Ilpo Kuusela24.12.19609
Niina Kelo26.3.19809
Aki Nummela30.5.19859
Seppo Simola27.7.19369
Jasmin Showlah30.5.19899
Lars Sörensen13.2.19598
Matti Yrjölä26.3.19388
Veikko Varpula13.12.19498
Seppo Liuttu29.12.19568
Mika Loikkanen20.2.19748
Timo Lehto2.3.19568
Hennariikka Järvinen2.7.19848
Hanna Haavikko6.5.19758
Allan Korpi21.7.19358
Olavi Penttilä25.6.19478
Risto Hilpelä15.6.19298
Linda Sandblom18.10.19898
Nnamdi Anusim11.7.19728
Minna Painilainen-Soon12.7.19648
Kimmo Knaapi22.1.19628
Riitta Vesanen24.1.19628
Heikki Lehti30.7.19508
Ville Myllymäki15.1.19908
Timo Ojala8.2.19598
Lasse Virén22.7.19498
Frantz Kruger22.5.19758
Oskari Mörö31.1.19938
Veikko Mäkelä17.7.19458
Matti Tuura27.2.19468


Eniten ulkomaalaisurheilijoiden osallistumisia Paavo Nurmi Gamesiin


UrheilijaMaasynt. aikaPNG
Nnamdi AnusimNGR11.7.19728
Al FeuerbachUSA14.1.19487
Lewis KorirKEN1.6.19866
Kaur KivistikEST29.4.19916
Thomas RöhlerGER30.9.19916
Dovilė KiltyLTU14.7.19935
Willy RotichKEN23.3.19765
Godfrey MokoenaRSA6.3.19855
Silas SangKEN21.8.19785
Joseph TanuiKEN8.10.19805
Dilshod NazarovTJK6.5.19825
Wojciech NowickiPOL22.2.19895
Paweł FajdekPOL4.6.19895
David KingGBR13.6.19945
Tom PetranoffUSA8.4.19585


Tilastojen lähde: Tilastopaja

Lue myös



Katso kaikki uutiset