Gala dei Castelli 15.9.2020 - Aikataulu & Tulokset

Neljä suomalaista tulessa yleisurheiluillassa Sveitsissä tiistaina – Katso suorana!


Sveitsin Bellinzonassa nähdään reilusti suomalaisväriä tiistaina, kun yleisurheilukausi jatkuu Gala dei Castelli -kilpailuilla.
Etusuora: 15.09.2020 12:06Yleisurheilu
Neljä suomalaista tulessa yleisurheiluillassa Sveitsissä tiistaina – Katso suorana!
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Joonas Rinne.
Pitkälle syksyyn venyvä yleisurheilukausi jatkuu tiistaina suomalaisittain mielenkiintoisella Gala dei Castelli -kisalla Sveitsin Bellinzonassa. Kisoissa on mukana peräti neljä suomalaisurheilijaa.

Lotta Harala tavoittelee 13 sekunnin alitusta naisten pika-aidoissa kovassa seurassa, kun vastaan asettuvat Hollannin Nadine Visser ja Italian Luminosa Bogliolo. Harala on nakuttanut 100 m aidat tappavan tasaisesti tällä kaudella välille 13,05-13,20 ja 13 sekunnin alitus lienee vain ajan kysymys.

Joonas Rinne on mukana ennätysjahtia ajatellen sopivan kovatasoisessa miesten 1500 metrin kisassa. Vastassa on useita 3.37-3.40 ennnätyksen omaavia juoksijoita, joten Rinteellä lienee oiva tilaisuus rikkoa Sveitsissä 3.40:n haamuraja.

Rinteen ennnätys on tällä kaudella Kuortaneella juostu 3.40,47. Juoksun ehdoton tähti on Puolan keskimatkojen legenda Marcin Lewandowski (PB 3.31,46).

Miesten pituushypyssä suomalaispanoksesta vastaavat SE-mies Kristian Pulli (PB/SB 827) ja kautensa vasta Kalevan Kisoissa avannut, SM-hopeaa Pullin jälkeen napannut Kristian Bäck (SB 777). Kilpailun kovimmat nimet ovat hallitseva pituushypyn maailmanmestari Jamaikan Tajay Gayle (PB 869) ja Etelä-Afrikan Ruswahl Samaai (PB 849).

Miesten 400 metrillä nähdään huippumielenkiintoinen paluu yleisurheilukentille, kun Etelä-Afrikan ratakierroksen maailmanennätysmies Wayde van Niekerk juoksee Bellinzonassa ensimmäisen kisansa seitsemään kuukauteen.

Katso kisoja suorana: Livestream

Kisojen aikataulu


KloLaji
20:00N Seiväshyppy
20:30N 800 m
20:30M Pituushyppy (Pulli, Bäck)
20:37M 400 m aidat
20:50N 100 m
21:00N 400 m aidat
21:10M 400 m
21:20N 100 m aidat (Harala)
21:40M 110 m aidat
21:52N 200 m
22:00M 1500 m (Rinne)


Tulokset


Gala dei Castelli 15.9.2020


M 100 m (-0.2)

#UrheilijaTulos
1.Akani SIMBINE (RSA)10.02
2.Filippo TORTU (ITA)10.07
3.Yupun Abeykoon MUDIYANSELAGE (SRI)10.24
4.Taymir BURNET (NED)10.49
5.Joshua HARTMANN (GER)10.50
6.Churandy MARTINA (NED)10.54
7.Freider FORNASARI (ITA)10.61
8.Demek KEMP (USA)10.84

M 400 m

#UrheilijaTulos
1.Wayde VAN NIEKERK (RSA)45.58
2.Jochem DOBBER (NED)45.78
3.Karol ZALEWSKI (POL)46.03
4.Ricky PETRUCCIANI (SUI)46.15
5.William REAIS (SUI)46.39
6.Patrick SCHNEIDER (GER)46.81



M 1500 m

#UrheilijaTulos
1.Lamecha GIRMA (ETH)3:35.67
2.Piers COPELAND (GBR)3:35.69
3.Selemon BAREGA (ETH)3:36.07
4.Marcin LEWANDOWSKI (POL)3:36.44
5.Joshua LAY (GBR)3:36.92
6.Jonas RAESS (SUI)3:37.46
7.Tom ELMER (SUI)3:37.84
8.Joao BUSSOTTI NEVES (ITA)3:38.04
9.Yassin BOUIH (ITA)3:38.53
10.Mohad ABDIKADAR SHEIK ALI (ITA)3:38.90
11.David NIKOLLI (ALB)3:40.35
12.Joonas RINNE (FIN)3:40.38
 Guillaume LAURENT (SUI)DNF
 Adam CZERWIŃSKI (POL)DNF

M 110 m aidat (+0.6)

#UrheilijaTulos
1.Aaron MALLET (USA)13.34
2.Jason JOSEPH (SUI)13.40
3.Antonio ALKANA (RSA)13.40
4.David KING (GBR)13.62
5.Paolo DAL MOLIN (ITA)13.64
6.Vladimir VUKICEVIC (NOR)13.71
7.Damian CZYKIER (POL)13.85
8.Cameron FILLERY (GBR)13.90



M 400 m aidat - Erä 1

#UrheilijaTulos
1.Ludvy VAILLANT (FRA)49.22
2.David KENDZIERA (USA)49.67
3.Thomas BARR (IRL)50.00
4.Dany BRAND (SUI)50.14
5.Efekemo OKORO (GBR)50.40
6.Ramsey ANGELA (NED)51.05

M 400 m aidat - Erä 2

#UrheilijaTulos
1.Sales INGLIN (SUI)50.31
2.Marcio TELES (BRA)50.85
3.Chris MCALISTER (GBR)50.95
4.Mattia TAJANA (SUI)50.98
5.Alain-Hervé MFOMKPA (SUI)51.51
6.Dario DESTER (ITA)51.56



M Pituushyppy

#UrheilijaTulos
1.Kristian PULLI (FIN)808
2.Ruswahl SAMAAI (RSA)804
3.Tajay GAYLE (JAM)799
4.Simon EHAMMER (SUI)799
5.Filippo RANDAZZO (ITA)784
6.Benjamin GFÖHLER (SUI)747
7.Christopher ULLMANN (SUI)736
8.Kristian BÄCK (FIN)725
9.Mateusz JOPEK (POL)721

N 100 m (-0.5)

#UrheilijaTulos
1.Ajla DEL PONTE (SUI)1118
2.Kristal AWUAH (GBR)1133
3.Amy HUNT (GBR)1141
4.Dafne SCHIPPERS (NED)1142
5.Laura MÜLLER (GER)1148
6.Jamile SAMUEL (NED)1152
7.Inna EFTIMOVA (BUL)1175
8.Cynthia REINLE (SUI)1176



N 200 m (+0.3)

#UrheilijaTulos
1.Lieke KLAVER (NED)22.96
2.Marije VAN HUNENSTIJN (NED)23.01
3.Dalia KADDARI (ITA)23.23
4.Jamile SAMUEL (NED)23.38
5.Agné ŠERKŠNIENĖ (LTU)23.61
6.Julia SCHWARZINGER (AUT)24.47

N 800 m

#UrheilijaTulos
1.Hedda HYNNE (NOR)1:58.10
2.Selina BÜCHEL (SUI)1:58.37
3.Lore HOFFMANN (SUI)1:58.50
4.Jemma REEKIE (GBR)1:58.87
5.Angelika CICHOCKA (POL)2:01.26
6.Bregje SLOOT (NED)2:01.53
7.Angelika SARNA (POL)2:02.62
8.Selina FEHLER (SUI)2:03.94
9.Delia SCLABAS (SUI)2:08.52
 Veronica VANCARDO (SUI)DNF



N 100 m aidat (0.0)

#UrheilijaTulos
1.Nadine VISSER (NED)12.79
2.Luminosa BOGLIOLO (ITA)12.82
3.Lotta HARALA (FIN)13.19
4.Giada CARMASSI (ITA)13.30
5.Ditaji KAMBUNDJI (SUI)13.36
6.Elena MITEVA (BUL)13.74
7.Isabel MAYER (GER)13.81
8.Emma PIFFARETTI (SUI)14.27

N 400 m aidat

#UrheilijaTulos
1.Femke BOL (NED)54.33
2.Lea SPRUNGER (SUI)54.98
3.Viktoriya TKACHUK (UKR)55.15
4.Yasmin GIGER (SUI)56.42
5.Line KLOSTER (NOR)56.71
6.Valentina CAVALLERI (ITA)57.80



N Seiväshyppy

#UrheilijaTulos
1.Michaela MEIJER (SWE)470
2.Angelica MOSER (SUI)460
3.Robeilys PEINADO (VEN)435
4.Marion LOTOUT (FRA)435
5.Roberta BRUNI (ITA)420
6.Pascale STÖCKLIN (SUI)420
7.Fanny SMETS (BEL)420

M 400 m

#UrheilijaTulos
1.Isayah BOERS (NED)45.99
2.Lionel SPITZ (SUI)47.78
3.Filippo MOGGI (SUI)47.81
4.Vincent NOTZ (SUI)47.86
5.Nathan GYGER (SUI)48.08
6.Daniel TRÖSCH (SUI)48.45



M 100 m (+1.0)

#UrheilijaTulos
1.Nathan OBERTI (SUI)10.99
2.Giovanni PIROLLI (SUI)11.12
3.Mattia SCHENK (SUI)11.12
4.Gioele PASTERIS (SUI)1114
5.Gioele BÄHLER (SUI)1155
6.Thomas CAMENZIND (SUI)1156
7.Remy PIFFARETTI (SUI)1190
8.Filippo BALESTRA (SUI)1192

N 100 m (0.0)

#UrheilijaTulos
1.Emma PIFFARETTI (SUI)12.00
2.Rachele PASTERIS (SUI)12.06
3.Desirèe REGAZZONI (SUI)12.26
4.Tessa TEDESCHI (SUI)12.35
5.Maëva TAHOU (SUI)12.39
6.Bernadette GERVASONI (SUI)12.96
7.Matilde VITALI (ITA)13.14
8.Ulla ROSSI (SUI)13.46



N 600 m

#UrheilijaTulos
1.Gaia BERINI (SUI)1:41.39




Katso myös: Kisojen lähtölistat ja livetulokset

Lue myös



Katso kaikki uutiset