Hallikauden kärkiurheilijat mukaan Pohjoismaiseen maaotteluun

Hallikauden kärkiurheilijat mukaan Pohjoismaiseen maaotteluun


Etusuora: 08.02.2016 12:53Yleisurheilu
Hallikauden kärkiurheilijat mukaan Pohjoismaiseen maaotteluun
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Junioreiden ME-hyppääjä Wilma Murto ja kolmiloikan SE:tä sivunnut Kristiina Mäkelä ovat Suomen joukkueen kärkinimet Pohjoismaisessa yleisurheilun hallimaaottelussa Ruotsin Växjössä ensi lauantaina (13.2.).

Murto sekä Minna Nikkanen muodostavat naisten joukkueen vahvan seiväskaksikon. Joukkueen kärkihahmoihin lukeutuu myös pika-aituri Nooralotta Neziri, jolle hallikauden alku on tosin ollut hieman vaikea.

Miesten joukkueen kärkinimiä ovat Botnia Gamesin 800 metrillä säväyttänyt Jaakko Laakso, sunnuntaina 60 metriä 7,85 aitonut Elmo Lakka sekä yli 16 metriä kolmiloikkaa venyttänyt Simo Lipsanen.

Aikuisten maaottelun ensikertalaisia ovat naisten joukkueessa Henriikka Parpala (60 metriä), Saara Hakanen (pituus) ja Senja Mäkitörmä (kuula). Miesten joukkueessa ensikertalaisia ovat Kristian Bäck (pituus) ja Markus Teijula (800 metriä).

Kaksimiehisillä joukkueilla käytävässä hallimaaottelussa kohtaavat Ruotsi, Norja, Suomi sekä Islannin ja Tanskan yhdistetty joukkue.

Suomen joukkueet

Miehet

60 m: Otto Ahlfors Ikaalisten Urheilijat, Ville Myllymäki Kankaanpään Seudun Leisku

200 m: Jani Koskela Tampereen Pyrintö, Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat

400 m: Erik Back HIFK-friidrott, Antti Kokkonen Oulun Pyrintö

800 m: Jaakko Laakso Tampereen Pyrintö, Markus Teijula Naantalin Löyly

1500 m: Panu Jantunen Parikkalan Urheilijat, Tommi Sundell Porin Yleisurheilu

3000 m: Jimmy Finnholm IK Falken, Ossi Kekki Lahden Ahkera

60 m aj: Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat, Ville Rajala Alajärven Ankkurit

Korkeus: Samuli Eriksson Salon Vilpas, Mauri Kaattari Himangan Urheilijat

Seiväs: Niko Koskinen Janakkalan Jana, Eemeli Salomäki Someron Esa

Pituus: Kristian Bäck Vasa Idrottsällskap, Tuomas Kaukolahti Kenttäurheilijat -58

Kolmiloikka: Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilumiehet, Ville Mylläri Heinäveden Yleisurheilu

Kuula: Arttu Kangas Kankaanpään Seudun Leisku, Timo Kööpikkä Laihian Luja

4x200 m: Ahlfors, Koskela, Lakka, Myllymäki, Samuelsson.

Naiset

60 m: Henriikka Parpala Kokkolan Veikot, Jasmin Showlah HIFK-friidrott

200 m: Jonna Berghem HIK Friidrott, Anna Hämäläinen Seinäjoen Seudun Urheilijat

400 m: Katri Mustola Kokkolan Veikot, Kirsi Pekkanen Kuopion Reipas

800 m: Aino Paunonen Turun Urheiluliitto, Venla Paunonen Turun Urheiluliitto

1500 m: Heidi Eriksson IK Falken, Karin Storbacka IK Falken

3000 m: Sara Kuivisto Porvoon Urheilijat, Camilla Richardsson Vasa Idrottssällskap

60 m aj: Reetta Hurske Tampereen Pyrintö, Nooralotta Neziri Turun Urheiluliitto

Korkeus: Linda Sandblom HIK Friidrott, Elina Smolander Lapuan Virkiä

Seiväs: Minna Nikkanen Someron Esa, Wilma Murto Salon Vilpas

Pituus: Saara Hakanen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu, Emmi Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat

Kolmiloikka: Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy, Sanna Nygård Vasa Idrottssällskap

Kuula: Senja Mäkitörmä Varpaisjärven Vire, Eveliina Rouvali Kuopion Reipas

4x200 m: Berghem, Hämäläinen, Mäkinen, Neziri, Parpala Showlah.

(Yleisurheilu.fi)

Lue myös


Katso kaikki uutiset