Hallimaaottelu kisataan lauantaina Tampereella - joukkueet julkaistu

Hallimaaottelu kisataan lauantaina Tampereella - joukkueet julkaistu


Etusuora: 07.02.2017 11:51 Yleisurheilu
Hallimaaottelu kisataan lauantaina Tampereella - joukkueet julkaistu
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Vuoden 2017 hallimaaottelu kilpaillaan lauantaina 11. helmikuuta Tampereen Pirkkahallissa. Ottelussa on mukana neljä joukkuetta: Suomi, Ruotsi, Norja ja Tanska/Islanti.
Suomen joukkueen kirkkaimpia tähtiä ovat Wilma Murto, Minna Nikkanen, Nooralotta Neziri ja Kristiina Mäkelä. EM-hallien rajan ovat rikkoneet myös pikajuoksijat Eetu Rantala ja Anniina Kortetmaa. Belgradin EM-hallien rajaa realistisesti tavoittelevia maaottelijoita ovat esimerkiksi Linda Sandblom, Elmo Lakka, Lotta Harala ja Arttu Kangas.
Seiväspaikalla Nikkasen ja Murron kanssa kilpailee mm. Ruotsin Michaela Meijer, jonka kauden paras on 450. Naisten aitajuoksun mielenkiintoa lisää Susanna Kallurin mukana olo. Miesten 60 metrillä Ruotsia edustavat Suleyman Bah (6,70) ja Odain Rose (6,71), joten luvassa on tasainen mittelö, kun Eetu Rantala on juossut 6,70 ja Tanskan joukkueen Kristoffer Hari 6,69.
Ruotsin joukkueessa on mukana myös junioreiden Euroopan halliennätyksen 3000 metrillä (8.05,61) juossut Suldan Hassan, 800 metrillä EM-pronssia viime vuonna saavuttanut Lovisa Lindh sekä viime vuonna kiekonheiton maailman kärkituloksen heittänyt Daniel Ståhl, joka työntää maaottelussa kuulaa.
Norjan joukkueesta esiin voidaan nostaa tällä kaudella maansa halliennätyksen juosseet Helene Rønningen (200 m 23,57), Hedda Hynne (800 m 2.01,55) ja Karsten Warholm (400 m 45,96), joka tosin on maaottelussa mukana vain viestissä sekä esilajina kilpailtavassa 300 metrin aitajuoksussa. Naisten 60 metrin aidoissa on mukana viime lauantaina 7,98 juossut Isabelle Pedersen.
Tanskan joukkueesta kannattaa huomioida ainakin tänä vuonna 400 metriä 46,78 kiitänyt Benjamin Lobo Vedel sekä 800 metrin halliennätyksensä lukemiin 1.47,19 parantanut Andreas Bube.

Joukkueet:

Suomen joukkue[/otsikko3] Miehet:
60 metriä

Eetu Rantala Pudasjärven Urheilijat 6,70

Markus Skyttä Kouvolan Urheilijat 6,77.
200 metriä

Roope Saarinen Esbo Idrottsförening 21,34

Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat 21,47.
400 metriä

Erik Back HIFK 49,08

Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat 49,66.
800 metriä

Simon Haglund IK Falken Pedersöre 1.53,95

Joonas Rinne Saarijärven Pullistus 1.51,86 (yp.rata).
1500 metriä

Panu Jantunen Parikkalan Urheilijat 3.51,57 (2015)

Tuomo Salonen Espoon Tapiot 3.52,46.
3000 metriä

Samu Mikkonen Kuopion Reipas 8.18,33 (yp.rata)

Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot 8.26,55.
60 metriä aidat

Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat 7,89

Samuel Rautapalo Helsingin Kisa-Veikot 8,07.
Korkeus

Jesse Huttunen Savitaipaleen Urheilijat 207

Matias Mustonen Lempäälän Kisa YU 201.
Seiväs

Tommi Holttinen Someron Esa 520

Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö 535.
Pituus

Roni Ollikainen Helsingin Kisa-Veikot 767

Henri Väyrynen Kajaanin Kipinä 762.
Kolmiloikka

Tuomas Kaukolahti Kenttäurheilijat -58 15,96

Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 16,22.
Kuula

Arttu Kangas Kankaanpään Seudun Leisku 19,36

Timo Kööpikkä Laihian Luja 18,46.
4x300 metriä

Erik Back HIFK-friidrott Helsinki,

Christoffer Envall IK Falken,

Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat,

Samuel Purola Oulun Pyrintö,

Roope Saarinen Esbo Idrottsförening.
Naiset:
60 metriä

Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura 7,36

Maria Räsänen Lapinlahden Veto 7,56.
200 metriä

Jonna Berghem HIK Friidrott Hanko 23,99

Nea Mattila HIFK-friidrott Helsinki 24,64.
400 metriä

Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott Helsinki 55,30

Hilla Uusimäki Kenttäurheilijat -58 55,67.
800 metriä

Zenitha Eriksson IK Falken Pedersöre 2.07,43 (yp.rata)

Jonna Julin IF Nykarlebynejden 2.09,15 (yp.rata).
1500 metriä

Saija Seppä Suolahden Urho 4.41,45

Karin Storbacka IK Falken Pedersöre 4.27,63.
3000 metriä

Camilla Richardsson Vasa Idrottssällskap 9.27,05 (yp.rata)

Henni Tofferi Viipurin Urheilijat 9.54,63.
60 metriä aidat

Lotta Harala Tampereen Pyrintö 8,23

Nooralotta Neziri Turun Urheiluliitto 8,17.
Korkeus

Laura Rautanen Vilppulan Veikot 180

Linda Sandblom HIK Friidrott 186.
Seiväs

Minna Nikkanen Someron Esa 455

Wilma Murto Salon Vilpas 466).
Pituus

Emmi Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 612

Kristiina Vuorvirta Espoon Tapiot 589.
Kolmiloikka

Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy 13,81

Sanna Nygård Vasa Idrottssällskap 13,42.
Kuula

Kaisa Kymäläinen Oriveden Ponnistus 15,04

Eveliina Rouvali Kuopion Reipas 14,44.
4x300 metriä

Jonna Berghem HIK Friidrott,

Emma Koistinen Jyväskylän Kenttäurheilijat,

Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott Helsinki,

Nea Mattila HIFK-friidrott Helsinki,

Hilla Uusimäki Kenttäurheilijat -58 Vantaa.

Norjan joukkue[/otsikko3] Miehet:
60 metriä

Michael Rosenberg, Lillehammer IF

Jonathan Quarcoo, FIK Orion
200 metriä

Håkon Morken, Lillehammer IF

Torbjørn Lysne, IL Gular
400 metriä

Mauritz Kåshagen, Moelven IL

Carl Emil Kåshagen, Moelven IL
800 metriä

Ådne Andersen, Dimna IL

Terje Snarby, Ull/Kisa IL
1500 metriä

Henrik Irgens Gravdal, IL Gneist

Sigurd Blom Breivik, Ull/Kisa IL
3000 metriä

Marius Vedvik, IL Gular

Per Svela, IL Gular
60 metrin aidat

Sondre Guttormsen, Ski IL Friidrett
300 metrin aidat (ei maaottelussa)

Karsten Warholm, Dimna IL
Kiekko (ei maaottelussa)

Sven Martin Skagestad, Norna Salhus IL
4 x 300 metriä

Mauritz Kåshagen, Moelven IL

Carl Emil Kåshagen, Moelven IL

Karsten Warholm, Dimna IL

Håkon Morken, Lillehammer IF

Torbjørn Lysne, IL Gular
Korkeus

Fredrik Jahr, IL Tyrving

Ivan Kristoffer Nilsen, IL i BUL
Seiväs

Eirik Dolve, Fana IL

Pål Haugen Lillefosse, IL Gneist
Pituus

Ingar Kiplesund, Trondheim Friidrett

Amund Sjursen, IL Gneist
Kolmiloikka

Jesper Vestbø, IK Tjalve

Erik Lund, IL i BUL
Kuula

Marcus Thomsen, IK Tjalve

Sven Martin Skagestad, Norna Salhus IL
Naiset:
60 metriä

Helene Rønningen, IL Tyrving

Astrid Mangen Cederkvist, Sandnes IL
200 metriä

Helene Rønningen, IL Tyrving

Astrid Mangen Cederkvist, Sandnes IL
400 metriä

Sara Dorthea Jensen, Sørild FIK

Karoline Daland, Sørild FIK
800 metriä

Hedda Hynne, Strindheim IL

Malin Edland, Larvik Turn & IF
1500 metriä

Kristine Lande Dommersnes, Haugesund IL

Camilla Ziesler, Sandnes IL
3000 metriä

Lena Selen, Strindheim IL

Maria Wågan, Namdal Løpeklubb
60 metrin aidat

Isabelle Pedersen, IL i BUL

Agathe Holtan Wathne, Sandnes IL
300 metrin aidat (ei maaottelussa)

Marlen Aakre, Fredrikstad

Nora Wold, Fredrikstad
4x300 metriä

Sara Dorthea Jensen, Sørild FIK

Astrid Mangen Cederkvist, Sandnes IL

Karoline Daland, Sørild FIK

Hedda Hynne, Strindheim IL

Agathe Holtan Wathne, Sandnes IL
Korkeus

Katarina Mögenburg, IL Tyrving

Tonje Angelsen, IK Tjalve
Seiväs

Birgitte Kjuus, Ull/Kisa IL

Cathrine Larsåsen, IL i BUL
Pituus

Oda Utsi Onstad, Norna Salhus IL

Live Haugstad Hilton, IL Gular
Kolmiloikka

Monika Benserud, IL Gneist

Mari Sellevåg Aarø, Norna Salhus IL
Kuula

Elise Gravningen, IL Sandvin

Charlotte Lund Abrahamsen, IL Sandvin

Ruotsin joukkue[/otsikko3] Miehet:
60 metriä

Odain Rose 92 Thoréngruppen TFC

Sulayman Bah 86 Ullevi FK
200 metriä

Erik Annerfalk 94 Ullevi FK

Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
400 metriä

Dennis Forsman 95 Ullevi FK

Felix Francois 90 Örgryte IS
800 metriä

Andreas Kramer 97 Sävedalens AIK

Johan Eriksson 88 Turebergs FK
1500 metriä

William Levay 96 Spårvägens FK

Mattias Ohlsson 94 Heleneholms IF
3000 metriä

Vidar Johansson 96 Sävedalens AIK

Suldan Hassan 98 Ullevi FK
60m aidat

Alexander Brorsson 90 Athletics 24 Seven SK

Fredrick Ekholm 94 Huddinge AIS
Korkeus

Fabian Delryd 96 Täby IS

Yuan-Zhong Wu 91 IFK Växjö
Seiväs

Filip Gyllensten 92 IF Kville

Carl Sténson 93 Hellas FK
Pituus

Andreas Carlsson 95 IK Ymer

Jesper Hellström 95 Hässelby SK
Kolmiloikka

Erik Ehrlin 90 Hammarby IF

Mathias Ström 87 Örgryte IS
Kuula

Daniel Ståhl 92 Spårvägens FK

Wictor Petersson 98 Malmö AI
4x300m

Dennis Forsman 95 Ullevi FK

Erik Annerfalk 94 Ullevi FK

Adam Denguir 94 Ullevi FK

Viktor Elvung 94 KA 2 IF
Naiset:
60 metriä

Elin Östlund 91 KFUM Örebro

Gladys Bamane 89 Spårvägens FK
200 metriä

Denise Eriksson 98 Ullevi FK

Malin Ström 86 Bollnäs FIK
400 metriä

Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK

Ebba Svantesson 97 Ullevi FK
800m metriä

Lovisa Lindh 90 Ullevi FK

Anna Silvander 93 IFK Lidingö
1500 metriä

Sofia Öberg 90 IFK Lidingö

Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
3000 metriä

Sara Christiansson 97 Sävedalens AIK

Frida Kristiansson 92 Örgryte IS
60m aidat:

Elin Westerlund 90 Spårvägens FK

Susanna Kallur 81 Falu IK
Korkeus

Sofie Skoog 90 IF Göta

Maja Nilsson 99 Motala AIF
Seiväs

Michaela Meijer 93 Örgryte IS

Elin Olsson 93 Kvarnsvedens FK
Pituus

Malin Marmbrandt 85 Västerås FK

Kaiza Karlén 98 KFUM Arvika
Kolmiloikka

Rebecka Abrahamsson 94 FIF Gnistan

Madeleine Nilsson 91 Gefle IF
Kuula

Fanny Roos 95 Athletics 24 Seven SK

Frida Åkerström 90 Huddinge AIS
4x300m

Denise Eriksson 98 Ullevi FK

Malin Ström 86 Bollnäs FIK

Matilda Hellqvist 93 Ullevi FK

Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK

Islannin ja Tanskan joukkue[/otsikko3] Miehet:
60 metriä

Kristoffer Hari (Hvidovre AM)

Festus Asante (Hvidovre AM)
200 metriä

Nicklas Hyde (Sparta)

Ari Bragi Kárason (ISL)
400 metriä

Benjamin Lobo Vedel (Aalborg AM)

Ívar Kristinn Jasonarson (ISL)
800 metriä

Andreas Bube (Bagsværd AC)

Christian Clausen (KIF)
1500 metriä

Mihn Kyun Cho (Sparta)

William Devantier (Sparta)
3000 metriä

Ole Hesselbjerg (Sparta)

Andreas Lindgreen (Sparta)
60 metriä aidat

Andreas Martinsen (1900)

Sebastian Sund Frandsen (Aalborg AM)
Korkeus

Jonas Kløjgård (1900)

Mads Moos Larsen (1900)
Pituus

Benjamin Gabrielsen (Sparta)

Sebastian Pedersen (Sparta)
3-loikka

Dennis Mägi (1900)

Massin Ait Bouziad (Sparta)
Seiväs

Rasmus W. Jørgensen (Sparta)

Mikkel M. Nielsen (Sparta)
Kuula

Kristoffer Thomsen (1900)
4 x 300 metriä

Nicklas Hyde (Sparta)

Nicolai Hartling (Sparta)

Martin Johansen (Aalborg AM)

Trausti Stefánsson (ISL)

Ari Bragi Kárason (ISL)

Ívar Kristinn Jasonarson (ISL)
Naiset:
60 metriä

Mathilde U. Kramer (FIF)

Mette Graversgaard (1900)
200 metriä

Mathilde U. Kramer (FIF)

Zarah Buchwald (Hvidovre AM)
400 metriä

Anne Sofie Kirkegaard (Sparta)

Arna Stefanía Guðmundsdóttir (ISL)
800 metriä

Stina Troest (Amager AC)

Mia Helene Mørck (Bagsværd AC)
1500 metriä

Line K. Schulz (Aalborg AM)

Louise Jørgensen (KIF)
3000 metriä

Anna Mark Helwigh (Sparta)

(afventer navn)
60 metrin aidat

Mette Graversgaard (1900)

Mathilde Heltbech (Helsingør IF)
Pituus

Martha Traoré (Sparta)

Maria Gunlaugsdottir (ISL)
Korkeus

Mathilde Diekema (1900)

Sandra Böll (Sparta)
3-loikka

Janne Nielsen (1900)

Anna Porshold (Sparta)
Stangspring

Line Renée Jensen (Sparta)

Caroline Ranners (Ballerup AK)
Kuula

Trine Mulbjerg (Sparta)

Maria Sløk Hansen (Hvidovre AM)
4 x 300 metriä

Mette Graversgaard (1900)

Mathilde U. Kramer (FIF)

Anne Sofie Kirkegaard (Sparta)

Zarah Buchwald (Hvidovre AM)

Þórdís Eva Steinsdóttir (ISL)

Arna Stefanía Guðmundsdóttir (ISL)


Lue myös


Katso kaikki uutiset