Raymond Hecht muistetaan Seppo Rädyn ja Aki Parviaisen kovana kilpakumppanina 1990-luvulta.
1990-luvun keihäsjätti
Raymond Hecht ei yltänyt urallaan kertaakaan arvokisavoittajaksi. Kymmenellä sentillä
Seppo Rädylle olympiapronssin vuonna 1996 hävinneen saksalaisen uran ainoaksi arvokisamitaliksi jäi EM-pronssi Budapestissa 1998.
Hechtiltä löytyy kuitenkin yksi erikoinen meriitti, jota ei todennäköisesti ole yhdelläkään muulla keihäänheittäjällä.
Eteläisessä Saksassa sijaitsevassa Eschenbachin kunnassa järjestetettiin helmikuussa 1994 keihäskilpailu, jossa Hecht onnistui ylittämään ensimmäisen kerran urallaan 90 metrin rajan tuloksella 90,06.
Poikkeuksellisen Hechtin suorituksesta tekee se, että kilpailu suoritettiin heittopaikalla, jota reunustivat lumikinokset.
YouTubeen vastikään ladatulla videolta voi nähdä, että heittopaikan ympärille kokoontuneet katsojat ja toimitsijat olivat pukeutuneet talvitakkeihin. Kisapäivänä eteläisessä Saksassa mitattiinkin nollan tuntumassa tai hieman pakkasen puolella olleita lämpötiloja.
Kyseessä on todennäköisesti ainoa kerta keihäänheiton historiassa, kun 90 metriä on ylitetty lumen keskellä ja mahdollisesti miinuksen puolella olleessa lämpötilassa.
Hecht onnistui ylittämään 90 metrin rajan kaikkiaan kuusi kertaa. Hänen ennätyksekseen jäi Oslossa kesällä 1995 irronnut 92,60.
Video YouTubessa: Raymond Hechtin 90,06 Eschenbachissa 1994