Milano-Cortinan olympialaisissa uransa ensimmäisen henkilökohtaisen olympiamitalin voittanut 34-vuotias Emil Iversen on ilmoittanut jatkavansa hiihtouraansa ensi kevään Falunin MM-kisoihin.
Milano-Cortinan talviolympialaisten päätöskilpailussa 50 km (p) yhteislähdössä olympiapronssille yltänyt 34-vuotias
Emil Iversen ei ole saanut kyllikseen huippuhiihdosta. Pitkän uran ensimmäisen henkilökohtaisen olympiamitalin arveltiin olevan kokeneen norjalaisen uran kruunu, eikä tämän uskottu jatkavan uraansa enää tulevalla kaudella.
Mutta mitä vielä. Iversen julkaisi Instagram-tilillään hulvattoman videomuokkauksen, jonka viesti oli selvä: hän aikoo jatkaa uransa
Falunin 2027 MM-kisoihin saakka.
Iversen on voittanut MM-kisoista neljä mitalia, joista kaikki ovat kultaisia. Palkintokaapista löytyy kaksi viestikultaa, yksi parisprinttikulta sekä 2021 Oberstdorfin 50 km (p) maailmanmestaruus. Oberstdorfin kuninkuusmatka muistetaan dramaattisesta loppusuorasta, jonka kahikoinnin seurauksena Venäjän
Aleksander Bolshunovilta katkesi sauva.
Maalilinjan ylitti ensimmäisenä
Johannes Hösflot Kläbo, mutta hänet katsottiin syylliseksi sauvan katkeamiseen ja seurauksena oli hylkäys. Iversen ohitti maalisuoralla yhdellä sauvalla hiihtäneen Bolshunovin ja oli maalissa toisena, mutta pääsi hylkäyksen myötä juhlimaan MM-kultaa. Bolshunov sai hopeaa.
Olympialaisissa Iversen on voittanut tuoreen 50 km pronssin lisäksi kaksi viestimitalia: 2022 Pekingissä hopeaa ja 2026 Milano-Cortinassa kultaa.