fi

Sivu sisältää mainoslinkkejä

Hiihto: Norjan maajoukkue valittu ensi kaudelle - Iso nimiä jäi rannalle


Norjan hiihtoliitto julkaisu maastohiihdon maajoukkueensa ensi kaudelle. Mukana on pitkä lista maan ja maailman kärkihiihtäjiä, mutta moni huippunimi joutuu valmistautumaan MM-kauteen maajoukkueen ulkopuolella.
Etusuora: 04.05.2026 10:17Hiihto
Hiihto: Norjan maajoukkue valittu ensi kaudelle - Iso nimiä jäi rannalle
Kuva: PTB Creative (Ruka Nordic)
Mattis Stenshagen on mukana Norjan maajoukkueessa kaudella 2026/27.


Norjan hiihtoliitto on päässyt sopuun sopimusehdoista maastohiihdon kärkiurheilijoidensa kanssa ja maan ykkösnimet ovat mukana ensi kauden maajoukkueessa Johannes Høsflot Klæbon johdolla.

Norjan maajoukkueryhmässä on mukana 11 naista ja 11 miestä. Naisista maajoukkueeseen valittiin Heidi Weng, Karoline Simpson-Larsen, Astrid Øyre Slind, Kristine Stavås Skistad, Kristin Austgulen Fosnæs, Julie Bjervig Drivenes, Mathilde Myhrvold, Karoline Grøtting, Nora Sanness, Julie Myhre ja Milla Grosberghaugen Andreassen.

Miehistä mukana ovat Klæbon lisäksi Harald Østberg Amundsen, Martin Løwstrøm Nyenget, Oskar Opstad Vike, Mattis Stenshagen, Lars Heggen, Ansgar Evensen, Andreas Fjorden Ree, Emil Iversen, Erik Valnes ja Even Northug.

Nimekkäin poisjäänti Norjan maajoukkueesta on Milano-Cortinan talviolympialaisissa kaksi joukkuekultaa ja henkilökohtaisen pronssin voittanut Einar Hedegart. 24-vuotias nuorukainen jatkoi uskomattomiin mittasuhteisiin kasvanutta tempoiluun maasto- ja ampumahiihdon välillä ja päätti nyt keskittyä vaihteeksi ampumahiihtoon, jonka puolella hävinneet valittiin Norjan maajoukkueen haastajaryhmään.

Lisäksi ilman maajoukkuetukea paikkaa ensi kevään Falunin MM-kisoihin joutuvat tavoittelemaan muun muassa 11-kertainen arvokisamitalisti Simen Hegstad Krüger, Trondheimin MM-kisojen skiathlonin nelonen Jan Thomas Jenssen sekä tänä keväänä U23 maailmanmestaruuden sprintissä voittanut ja Lahdessa ensimmäisen maailmancupin finaalipaikkansa napannut Filip Skari.

Myöskään keväthangilla maailmancupin sprinteissä säväyttäneen Mathias Holbækin näytöt eivät riittäneet maajoukkuepaikkaan.

Naisten maajoukkuevalinnoissa ei suurempia jytkyjä nähty. Jonkinmoisia yllätyksinä voidaan pitää kokeneiden kaksoissisarusten Tiril ja Lotta Udnes Wengin jäämistä maajoukkueen ulkopuolelle. Myöskään yhden sprinttifinaalipaikan menneellä kaudella saavuttanut Ane Appelkvist Stenseth ei tullut valituksi maajoukkueeseen.



Norjan maajoukkue kaudelle 2026/27


NaisetMiehet
Heidi WengJohannes Høsflot Klæbo
Karoline Simpson-LarsenHarald Østberg Amundsen
Astrid Øyre SlindMartin Løwstrøm Nyenget
Kristine Stavås SkistadOskar Opstad Vike
Kristin Austgulen FosnæsMattis Stenshagen
Julie Bjervig DrivenesLars Heggen
Mathilde MyhrvoldAnsgar Evensen
Karoline GrøttingAndreas Fjorden Ree
Nora SannessEmil Iversen
Julie MyhreErik Valnes
Milla Grosberghaugen AndreassenEven Northug