Hurske ja Lehikoinen juoksevat tiistaina Ostravan hurjassa yleisurheiluillassa - Katso kisat suorana


Reetta Hurske ja Viivi Lehikoinen kilpailevat tiistaina perinteikkäässä ja kovatasoisessa Ostravan Golden Spike -yleisurheiluillassa. Kyseessä on Timanttiliigan jälkeen korkeimmasta kultatason koitoksesta.
Etusuora: 28.05.2024 10:58Yleisurheilu
Hurske ja Lehikoinen juoksevat tiistaina Ostravan hurjassa yleisurheiluillassa - Katso kisat suorana
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Viivi Lehikoinen.


Tiistai-iltana yleisurheilun ystäville on tarjolla todellinen herkkupala, kun Tsekin Ostravassa kilpaillaan perinteinen Ostrava Golden Spike -yleisurheiluilta. Kyseessä World Athleticsin kultatason tapahtuma, eikä kisojen osallistujalistoilta tähtiloistoa puutu.

Kirkkaimpana tähtenä Ostravassa loistaa miesten seiväshypyn suvereeni valtias, moninkertainen ME-mies, Ruotsin Armand Duplantis. Myös miesten keihäskisassa riittää tasoa, sillä paremmuudesta mittelevät muun muassa Saksan Julian Weber (SB 88,37), Grenadan Anderson Peters (SB 86,62) ja Tsekin Jakub Vadlejch (SB 88,38).

Suomalaisittain Ostravan kisoissa riittää mielenkiintoa, sillä juoksuradalla nähdään sinivalkoisista huipuista Reetta Hurske (100 m aidat) ja Viivi Lehikoinen (400 m aidat).

Naisten pika-aidoissa juostaan klo 18.14 alkaen kaksi seitsemän juoksijan alkuerää, joista 3 kolme parasta etenee suoraan finaaliin. Lisäksi alkuerien kaksi nopeinta selvittää tiensä klo 19.52 juostavaan finaaliin.

Väkevästi kautensa avannut ajoilla 12,85 ja 12,89 avannut Hurske juoksee selvästi kovemmassa toisessa alkuerässä. Vastaansa Hurske saa Euroopan kärkijuoksijat Sveitsin Ditanji Kambundjin (SB 12,49) ja Puolan Pia Skrzyszowskan (SB 12,53). Hurskeen ennätys ja kauden paras ovat alkuerän kolmanneksi parhaita, joten suomalaisella on kaikki edellytykset juosta illan finaaliin.

Lehikoinen juoksee naisten aidatulla ratakierroksella klo 18.32. Parasta virettään vaikean hallikauden jälkeen vielä hakeva Lehikoinen kohtaa Ostravassa varsin sopivan vastuksen.

Ostrava Golden Spike -tapahtuma näkyy Suomessa suorana lähetyksenä yksinoikeudella MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta. Lähetys Ostravasta käynnistyy tiistaina klo 19.00.



Ostrava Golden Spike 2024 - Aikataulu


Illan pääkilpailut

AikaLaji
17.00Seiväshyppy naiset
17.29Keihäänheitto naiset
17.544x100 m naiset
18.00Seiväshyppy miehet
18.024x100 m miehet
18.14100 m aidat naiset, alkuerä 1
18.20100 m aidat naiset alkuerä 2 (Hurske)
18.32400 m aidat naiset (Lehikoinen)
18.39400 m aidat miehet
19.00Korkeushyppy miehet
19.05Kuulantyöntö miehet
19.10100 m miehet
19.201500 m naiset
19.30400 m naiset
19.40400 m miehet (Gyulai Memorial)
19.52100 m aidat naiset, finaali (Hurske?)
20.05Keihäänheitto miehet
20.10100 m naiset (Slanina Memorial)
20.20800 m miehet
20.30200 m miehet
20.451500 m miehet (Zatopek Memorial)



Ostrava Golden Spike 2024 - Lähtölistat


Lähtölistat tuottaa: Tilastopaja
Valitse laji
Näytä vain suomalaislajit

M 100 m

UrheilijaPB/SB
Jan Veleba 🇨🇿10.16 -19/10.64
Ján Volko 🇸🇰10.13 -18/10.44
Ryiem Forde 🇯🇲9.95 -23/10.12
Lamont Marcell Jacobs 🇮🇹9.80 -21/10.07
Andre De Grasse 🇨🇦9.89 -21/10.11
Reece Prescod 🇬🇧9.93 -22/
Jerome Blake 🇨🇦10.00 -22/10.34
Zdeněk Stromšík 🇨🇿10.16 -18/10.43

M 200 m

UrheilijaPB/SB
Jan Jirka 🇨🇿20.45 -21/21.07
Nethaneel Mitchell-Blake 🇬🇧19.95 -16/20.40
Ondřej Macík 🇨🇿20.39 -23/21.06
Tomáš Němejc 🇨🇿20.53 -21/20.70
Eduard Kubelík 🇨🇿20.51 -23/20.75
Andre De Grasse 🇨🇦19.62 -21/
Andrew Hudson 🇯🇲19.87 -22/20.53
Ján Volko 🇸🇰20.24 -18/21.07

M 400 m

UrheilijaPB/SB
Manuel Sanders 🇩🇪45.05 -23/45.94
Attila Molnár 🇭🇺44.84 -23/45.55
Liemarvin Bonevacia 🇳🇱44.48 -21/45.21
Matěj Krsek 🇨🇿45.55 -22/45.69
Steven Gardiner 🇧🇸43.48 -19/44.45
Alexander Doom 🇧🇪44.51 -24/44.51
Sean Bailey 🇯🇲44.43 -23/45.19
Patrik Šorm 🇨🇿45.41 -21/46.42

M 800 m

UrheilijaPB/SB
Jan Tesař 🇨🇿1:47.72 -23/1:47.59i -24/1:47.76
Daniel Kotyza 🇨🇿1:47.15 -23/1:46.57i -24/1:47.80
Jakub Dudycha 🇨🇿1:45.84 -23/1:45.85
Andreas Kramer 🇸🇪1:44.47 -20/1:44.81
Gabriel Tual 🇫🇷1:44.23 -22/1:44.43
Mateusz Borkowski 🇵🇱1:44.30 -23/1:45.40
Mohamed Ali Gouaned 🇩🇿1:44.42 -24/1:44.42
Kethobogile Haingura 🇧🇼1:43.94 -24/1:43.94
Ben Pattison 🇬🇧1:44.02 -23/1:44.75
Djamel Sedjati 🇩🇿1:43.06 -23/
Abdellatif El Guesse 🇲🇦1:44.52 -23/1:45.35
Patryk Sieradzki 🇵🇱1:45.13 -22/1:46.83

M 1500 m

UrheilijaPB/SB
Jakub Davidik 🇨🇿3:38.18 -23/3:44.38
Filip Ostrowski 🇵🇱3:35.73 -24/3:35.73
Marius Probst 🇩🇪3:35.28 -24/3:35.28
Luke McCann 🇮🇪3:34.76 -23/3:37.27
Raphael Pallitsch 🇦🇹3:33.78 -24/3:33.78
Filip Rak 🇵🇱3:33.74 -24/3:33.74
Federico Riva 🇮🇹3:33.71 -24/3:33.71
Ermiyas Girma 🇪🇹3:36.28 -22/3:37.68
Adam Czerwiński 🇵🇱3:39.89 -13/3:47.49i
Milan Ščibráni 🇨🇿/
Nico Boketta 🇨🇿3:40.84 -22/3:41.97
Tomáš Habarta 🇨🇿3:45.25 -23/
Jan Friš 🇨🇿3:38.71 -22/3:40.00
Elzan Bibić 🇷🇸3:34.20 -23/3:39.98i
Bastien Augusto 🇫🇷3:34.85 -23/3:36.52
Maciej Wyderka 🇵🇱3:35.51 -24/3:35.51
Samuel Pihlström 🇸🇪3:35.15 -24/3:35.15
Charles Philibert-Thiboutot 🇨🇦3:32.94 -23/3:36.73

M 400 m aidat

UrheilijaPB/SB
Dany Brand 🇨🇭48.96 -21/49.48
Giacomo Bertoncelli 🇮🇹49.35 -24/49.35
Alessandro Sibilio 🇮🇹47.93 -21/
Wilfried Happio 🇫🇷47.41 -22/49.10
Matic Ian Guček 🇸🇮48.66 -24/48.66
Vít Müller 🇨🇿48.96 -23/49.46
Doudai Ismail Abakar 🇶🇦48.68 -24/48.68
Emil Nana Kwame Agyekum 🇩🇪48.47 -23/49.24

M Korkeushyppy

UrheilijaPB/SB
Joel Clarke-Khan 🇬🇧2.27 -22/2.19
Mateusz Kołodziejski 🇵🇱2.23 -21/2.20
Bogdan Bondarenko 🇺🇦2.42 -14/2.17
Edgar Rivera 🇲🇽2.31 -21/2.20
Oleh Doroshchuk 🇺🇦2.28 -23/2.30i -24/2.26
Norbert Kobielski 🇵🇱2.33 -23/2.26
Jan Štefela 🇨🇿2.22 -23/2.30i -24/2.18
Shelby McEwen 🇺🇸2.33 -21/2.27

M Seiväshyppy

UrheilijaPB/SB
David Holý 🇨🇿5.60 -23/5.62i -24/5.40
Armand Duplantis 🇸🇪6.24 -24/6.24
Matt Ludwig 🇺🇸5.90 -20/5.42
Matěj Ščerba 🇨🇿5.52 -22/5.65i -24/5.52
Anthony Ammirati 🇫🇷5.81 -22/5.42
Robert Sobera 🇵🇱5.80 -14/5.81i -15/5.72
Ethan Cormont 🇫🇷5.80 -21/5.82i -23/5.22
Ben Broeders 🇧🇪5.85 -22/5.82
Austin Miller 🇺🇸5.86 -24/5.90i -24/5.86
Ernest John Obiena 🇵🇭6.00 -23/5.80

M Kuulantyöntö

UrheilijaPB/SB
Konrad Bukowiecki 🇵🇱22.25 -19/20.44
Scott Lincoln 🇬🇧21.28 -21/21.28
Jordan Geist 🇺🇸21.72 -24/21.72
Chukwuebuka Enekwechi 🇳🇬21.91 -24/21.91
Filip Mihaljević 🇭🇷21.94 -21/21.71
Tom Walsh 🇳🇿22.90 -19/21.51
Leonardo Fabbri 🇮🇹22.95 -24/22.95

M Keihäänheitto

UrheilijaPB/SB
Martin Florian 🇨🇿75.25 -23/73.05
György Herczeg 🇭🇺84.98 -23/79.66
Jaroslav Jílek 🇨🇿83.19 -16/77.55
Timothy Herman 🇧🇪87.35 -23/79.94
Martin Konečný 🇨🇿80.06 -23/77.19
Julian Weber 🇩🇪89.54 -22/88.37
Anderson Peters 🇬🇩93.07 -22/86.62
Jakub Vadlejch 🇨🇿90.88 -22/88.38

N 100 m

UrheilijaPB/SB
Christania Williams 🇯🇲10.96 -16/11.33
Viktória Forster 🇸🇰11.26 -23/11.52
Mujinga Kambundji 🇨🇭10.89 -22/11.22
Karolína Maňasová 🇨🇿11.26 -23/11.35
Ewa Swoboda 🇵🇱10.94 -23/
Gina Bass 🇬🇲10.93 -24/10.93
Zaynab Dosso 🇮🇹11.02 -24/11.02
Boglárka Takács 🇭🇺11.11 -24/11.11

N 400 m

UrheilijaPB/SB
Andrea Miklos 🇷🇴50.67 -23/51.11i
Sophie Becker 🇮🇪51.13 -24/51.13
Barbora Malíková 🇨🇿51.23 -21/52.56i
Lada Vondrová 🇨🇿50.92 -23/51.78
Lurdes Gloria Manuel 🇨🇿51.23 -23/51.66
Natalia Kaczmarek 🇵🇱49.48 -23/50.29
Tereza Petržilková 🇨🇿51.25 -23/52.76
Ama Pipi 🇬🇧50.75 -23/52.77

N 1500 m

UrheilijaPB/SB
Marta Pérez 🇪🇸4:00.12 -21/4:05.91
Ciara Mageean 🇮🇪3:55.87 -23/
Sarah Healy 🇮🇪3:59.68 -23/4:05.72
Dani Jones 🇺🇸4:01.66 -23/4:02.09
Netsanet Desta 🇪🇹4:00.84 -22/4:03.11
Tigist Girma 🇪🇹3:59.33 -23/3:58.79i -24/3:58.79i
Karolína Sasynová 🇨🇿4:20.80 -23/
Barbora Veselá 🇨🇿/
Kimberley Ficenec 🇨🇿4:21.44 -14/4:21.15i -24/4:23.66
Diana Mezuliáníková 🇨🇿4:03.70 -21/4:09.85
Esther Guerrero 🇪🇸4:00.13 -23/4:05.61
Elise Vanderelst 🇧🇪4:02.63 -21/4:05.76
Sofia Ennaoui 🇵🇱3:59.70 -20/
Agathe Guillemot 🇫🇷4:02.05 -24/4:02.05
Axumawit Embaye 🇪🇹3:58.80 -22/4:04.94
Revee Walcott-Nolan 🇬🇧4:03.84 -23/4:03.99
Kristiina Sasínek Mäki 🇨🇿4:01.23 -21/4:05.62

N 100 m aidat

UrheilijaPB/SB
Stanislava Škvarková 🇸🇰12.89 -23/13.12
Helena Jiranová 🇨🇿13.19 -21/13.21
Tereza Elena Šínová 🇨🇿13.14 -23/13.24
Elisa Maria Di Lazzaro 🇮🇹12.90 -21/12.99
Ditaji Kambundji 🇨🇭12.47 -23/12.49
Reetta Hurske 🇫🇮12.70 -23/12.85
Nadine Visser 🇳🇱12.51 -21/12.94
Pia Skrzyszowska 🇵🇱12.51 -22/12.53
Viktória Forster 🇸🇰12.72 -23/13.09
Gréta Kerekes 🇭🇺12.92 -23/12.97
Luca Kozák 🇭🇺12.69 -22/13.10
Anna Tóth 🇭🇺12.84 -23/13.24
Adéla Ondřejová 🇨🇿14.33 -24/14.33

N 400 m aidat

UrheilijaPB/SB
Ester Bendová 🇨🇿56.83 -23/58.28
Daniela Ledecká 🇸🇰56.01 -22/56.73
Viivi Lehikoinen 🇫🇮54.40 -23/55.81
Cathelijn Peeters 🇳🇱54.56 -23/
Nikoleta Jíchová 🇨🇿54.88 -23/55.67
Lina Nielsen 🇬🇧54.73 -22/54.73
Paulien Couckuyt 🇧🇪54.47 -21/55.23
Linda Olivieri 🇮🇹55.38 -24/55.38

N Seiväshyppy

UrheilijaPB/SB
Marleen Mülla 🇪🇪4.49 -23/4.55i -23/4.35
Nikola Pöschlová 🇨🇿4.44 -23/4.20
Hanga Klekner 🇭🇺4.50 -23/4.56i -24/4.50
Olivia McTaggart 🇳🇿4.71 -23/4.45
Imogen Ayris 🇳🇿4.57 -24/4.57
Ekateríni Stefanídi 🇬🇷4.91 -17/4.63
Amálie Švábíková 🇨🇿4.65 -23/4.72i -23/4.53
Molly Caudery 🇬🇧4.75 -23/4.86i -24/4.73

N Keihäänheitto

UrheilijaPB/SB
Irena Gillarová 🇨🇿61.32 -19/55.34
Sara Kolak 🇭🇷68.43 -17/58.89
Nikol Tabačková 🇨🇿59.39 -24/59.39
Andrea Železná 🇨🇿60.41 -24/60.41
Nikola Ogrodníková 🇨🇿67.40 -19/61.31
Petra Sicaková 🇨🇿62.12 -24/62.12
Adriana Vilagoš 🇷🇸63.58 -24/63.58
Haruka Kitaguchi 🇯🇵67.38 -23/63.45


Livetulokset


Kaupallinen yhteistyö

Katso huippuyleisurheilua suorana yksinoikeudella MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta! Näet muun muassa kovimmat hallikisat ja Timanttiliigan osakilpailut kaudella 2024 ainoastaan MTV Katsomo+ Urheilusta.

MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:

  • Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour ja World Athletics Continental Tour
  • Liiga, Mestis ja muu jääkiekko
  • Mestarien liiga, Serie A, La Liga ja muu jalkapallo
  • MM-ralli, NFL, ATP-tennis ja paljon muuta