Ilkka Herola avasi yhdistetyn maailmancupkauden Rukalla vakuuttavasti. Hän on perjantain kilpailussa mäkiosuuden jälkeen viidentenä.
Rukan maailmancupviikonlopun ensimmäinen yhdistetyn kilpailu käynnistyi perjantaina suurmäen mäkiosuudella. Suomalaisittain kauden avaus sujui hienosti, sillä
Ilkka Herola onnistui vaihtelevissa olosuhteissa hypätyssä mäkiosuudessa mainiosti ja on ennen hiihto-osuutta kilpailussa viidentenä. Aikaeroa kärkeen Herolalla on ainoastaan 22 sekuntia.
Mäkiosuuden ykkönen oli Itävallan
Thomas Rettenegger ennen maanmiestään
Johannes Lamparteria. Kolmanneksi paras mäessä oli Saksan
David Mach.
Suomalaisista myös Eero Hirvonen onnistui mukavasti ollen mäkiosuuden 17:s. Eroa kärkeen ei ole kuin 52 sekuntia, joten menestysodotuksia hiihto-osuudelle voidaan ladata suomalaisittain Herolan lisäksi myös kovaa hiihtävän Hirvosen harteille.
Päivän kilpailu on muotoa compact eli suomalaisittain tasauskilpailu. Tasauskilpailussa mäkiosuuden aikaerot määräytyvät sijoitusten perusteella, eikä normaalikilpailun tapaan hyppypisteiden mukaan.
Hiihto-osuus käynnistyy tänään klo 16.15. Näet kilpailun suorana YLE:ltä ja
Viaplaylta.
Ruka maailmancup yhdistetty 28.11.2025
Miesten HS142 + 7,5 km compact
| # | Urheilija | Tulos |
| 1. | Johannes Lamparter 🇦🇹 | 17:38.2 |
| 2. | Julian Schmid 🇩🇪 | +7,7 |
| 3. | Ilkka Herola 🇫🇮 | +17,0 |
| 4. | Kristjan Ilves 🇪🇪 | +19,5 |
| 5. | Jens Luraas Oftebro 🇳🇴 | +26,8 |
| 6. | Franz-Josef Rehrl 🇦🇹 | +30,5 |
| 7. | Thomas Rettenegger 🇦🇹 | +34,5 |
| 8. | Eero Hirvonen 🇫🇮 | +36,4 |
| 9. | Einar Luraas Oftebro 🇳🇴 | +42,0 |
| 10. | Johannes Rydzek 🇩🇪 | +45,8 |
| 35. | Herman Happonen 🇫🇮 | +1:46,4 |
| 45. | Wille Karhumaa 🇫🇮 | +2:05,0 |
| 54. | Aapeli Karislahti 🇫🇮 | +3:18,5 |
| 56. | Valtteri Holopainen 🇫🇮 | +4:17,3 |
| 57. | Eemeli Kurttila 🇫🇮 | +5:11,5 |
Koko tuloslista