Pitkään ampumahiihdon huipun tuntumassa kilpaillut Slovakian 33-vuotias Paulina Bátovská Fialková lopettaa uransa tämän kauden jälkeen.
Useita vuosia naisampumahiihdon kärkinimiin lukeutunut
Paulina Bátovská Fialková on ilmoittaunut
Slovakian ampumahiitoliiton tiedotteessa lopettavansa pitkän uransa kuluvan kauden päättyessä.
33-vuotias kokenut slovakialainen on ehtinyt kilpailla
ampumahiihdon maailmancupissa tähän mennessä peräti 298 kertaa. Fialkován uran huippuhetket osuivat yhteen
Kaisa Mäkäräisen viimeisten kilpailuvuosien kanssa. Maailmancupin osakilpailuvoitot ja arvokisamitalit jäivät slovakialaisella haaveeksi.
Parhaimmillaan Fialková ylsi maailmancupissa neljä kertaa toiseksi ja kuusi kertaa kolmanneksi. Ensimmäinen kakkossijoista tuli suomalaisittain ikimuistoisessa kilpailussa, kauden 2017-18 päättäneessä Tjumenin yhteislähtökilpailussa. Mäkäräinen ratkaisi kilpailun viimeisellä hiihtolenkillä naisten maailmancupin kokonaisvoiton itselleen kolmen pisteen marginaalilla ennen Fialkován maannaista
Anastasiya Kuzminaa.
Mäkäräinen oli päätöskisassa kuudes ja Kuzmina yhdestoista. Fialkován voitto oli tuolloin äärimmäisen lähellä, sillä hän hävisi kilpailun voittaneelle
Darja Domratshevalle ainoastaan 1,8 sekuntia.
Kaudella 2018-19 Fialková oli todella vahvassa vireessä läpi kauden ja sijoittui maailmancupin kokonaiskilpailussa kuudenneksi. Normaalimatkan cupissa hän oli toinen ja yhteislähtöcupissa kolmas. Mäkäräinen oli kokonaiscupissa toiseksi viimeisellä kaudellaan Fialkován takana seitsemäs.
Arvokisoissa Fialkován parhaiksi saavutuksiksi jäi 2018 Pyeongchangin ja 2019 Östersundin MM-kisojen normaalimatkojen viidennet sijat. Lisäksi Slovakia oli lähellä mitalia Pyeongchangin viestissä Fialkován viedessä ankkuriosuutta. Tuloksena oli lopulta viides sija reilut 20 sekuntia pronssista.
Milano-Cortinan olympialaisissa Fialková ylsi parhaimmillaan takaa-ajossa sijalle 25 ja Slovakian viestijoukkueessa kymmenenneksi.