Katso Suomen joukkue yleisurheilun EM-kisoihin Roomaan


Suomi on julkaissut joukkueensa Rooman EM-kisoihin 2024.
Etusuora: 29.05.2024 18:00Yleisurheilu
Katso Suomen joukkue yleisurheilun EM-kisoihin Roomaan
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Eveliina Rouvali.
Suomen Urheiluliitto nimesi torstaina 67 urheilijaa Roomassa 7.–12. kesäkuuta käytäviin yleisurheilun EM-kilpailuihin.



Suomen urheilijat Roomaan


Miehet


100 m: Samuli Samuelsson, Ikaalisten Urheilijat
200 m: Samuel Purola, Oulun Pyrintö, Viljami Kaasalainen, Jyväskylän Kenttäurheilijat
10 000 m: Mika Kotiranta, Joensuun Kataja
110 m aj: Santeri Kuusiniemi, Jyväskylän Kenttäurheilijat, Elmo Lakka, Jyväskylän Kenttäurheilijat
400 m aj Jere Haapalainen, Tampereen Pyrintö, Tuomas Lehtonen, Liedon Parma
3000 m ej: Topi Raitanen, Helsingin Kisa-Veikot
20 km kävely: Aleksi Ojala, Urjalan Urheilijat, Veli-Matti ”Aku” Partanen, Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Jerry Jokinen Turun Urheiluliitto.
Korkeus: Arttu Mattila, Äänekosken Urheilijat
Pituus: Kristian Pulli Oulun Pyrintö, Kasperi Vehmaa Lappeenrannan Urheilu-Miehet
Seiväs: Juho Alasaari, Laihian Luja, Urho Kujanpää, Tampereen Pyrintö, Tommi Holttinen, Turun Urheiluliitto
3-loikka: Tuomas Kaukolahti, Kenttäurheilijat-58, Vantaa, Simo Lipsanen, Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Aaro Davidila, Lapin Lukko Rovaniemi
Moukari: Aaron Kangas Kankaanpään seudun Leisku, Tuomas Seppänen, Noormarkun Nopsa.
Keihäs: Lassi Etelätalo, Joensuun Kataja, Toni Keränen, Limingan Niitto-Miehet, Oliver Helander, Oulun Pyrintö

Naiset


100 m: Lotta Kemppinen, HIFK-friidrott.
200 m: Anniina Kortetmaa, Jyväskylän Kenttäurheilijat, Aino Pulkkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat.
400 m: Mette Baas, Joensuun Kataja.
800 m: Eveliina Määttänen, Espoon Tapiot
1500 m: Sara Lappalainen, Borgå Akilles.
5000 m: Nathalie Blomqvist, IK Falken, Pedersöre.
10000 m: Nina Chydenius, Gamlakarleby IF Kokkola.
Puolimaraton: Alisa Vainio, Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Camilla Richardsson Esbo If (tulosraja myös 5000 ja 10 000 metrille)
100 m aj: Lotta Harala, Tampereen Pyrintö, Nooralotta Neziri, Jyväskylän Kenttäurheilijat, Reetta Hurske, Tampereen Pyrintö
400 m aj: Kristiina Halonen, Lappeenrannan Urheilu-Miehet, Hilla Uusimäki, Kenttäurheilijat-58, Vantaa, Viivi Lehikoinen, HIFK-friidrott
3000 m ej: Ilona Mononen, Lahden Ahkera.
Korkeus: Heta Tuuri, Turun Urheiluliitto, Ella Junnila, Tampereen Pyrintö
Seiväs: Saga Andersson, Esbo IF, Elina Lampela, Oulun Pyrintö, Wilma Murto, Salon Vilpas, Silja Andersson Esbo If.
3-loikka: Jessica Kähärä, Mikkelin Kilpa-Veikot, Kristiina Mäkelä, Orimattilan Jymy, Senni Salminen, Imatran Urheilijat.
Pituus: Jessica Kähärä Mikkelin Kilpa-Veikot
Kuula: Emilia Kangas, Kuortaneen Kunto, Senja Mäkitörmä, Varpaisjärven Vire, Lapinlahti, Eveliina Rouvali, Kuopion Reipas.
Keihäs: Anni-Linnea Alanen, Oulun Pyrintö, Jatta-Mari Jääskeläinen, Turun Urheiluliitto.
Kiekko: Helena Leveelahti, Virtain Urheilijat, Salla Sipponen, Tampereen Pyrintö.
Moukari: Suvi Koskinen, Kauhajoen Karhu, Krista Tervo, Karhulan Katajaiset, Silja Kosonen, Turun Urheiluliitto
Seitsenottelu: Saga Vanninen, Tampereen Pyrintö
4×100 m: Petra Häggqvist, Helsingin Kisa-Veikot, Lotta Kemppinen, HIFK-friidrott, Anniina Kortetmaa, Jyväskylän Kenttäurheilijat, Anna Pursiainen, Espoon Tapiot.
4×400 m: Mette Baas, Joensuun Kataja, Aino Pulkkinen, Jyväskylän Kenttäurheilijat, Milja Thureson, Lahden Ahkera, Katriina Wright.

Kaupallinen yhteistyö

Katso huippuyleisurheilua suorana yksinoikeudella MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta! Näet muun muassa kovimmat hallikisat ja Timanttiliigan osakilpailut kaudella 2024 ainoastaan MTV Katsomo+ Urheilusta.

MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:

  • Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour ja World Athletics Continental Tour
  • Liiga, Mestis ja muu jääkiekko
  • Mestarien liiga, Serie A, La Liga ja muu jalkapallo
  • MM-ralli, NFL, ATP-tennis ja paljon muuta