fi

Sivu sisältää mainoslinkkejä

Norjalaisen supertähden kesäkauden avaus siirtyy heinäkuulle - tavoitteena edelleen EM-tupla Birminghamissa


Norjalaisen kestävyysjuoksutähti Jakob Ingebritsenin kesäkauden avaus siirtyy heinäkuulle.
Ville Lampinen: 14.04.2026 17:11Yleisurheilu
Norjalaisen supertähden kesäkauden avaus siirtyy heinäkuulle - tavoitteena edelleen EM-tupla Birminghamissa
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Norjalaisjuoksija Jakob Ingebrigtsen on tottunut voittamaan lähes kaikki kilpailut, joihin hän osallistuu.

Tässä on varmasti yksi syy siihen, miksi yhtä kestävyysjuoksun suurimmista tähdistä ei nähdä kilparadoilla vielä touko-kesäkuun aikana. Ingebrigtsenin manageri Daniel Wessfeldt kertoi juoksijan kisasuunnitelmista tiistaina VG:lle.

Ingebrigtsen kuntoutuu tällä hetkellä akillesleikkauksesta, joka oli juoksijan omien sanojen mukaan pakollinen. Norjalaistähti on päässyt jo takaisin juoksuharjoitteluun, mutta kisakuntoon pääseminen vie oman aikansa.

- Keskitymme tällä hetkellä loppukesän kisoihin. Touko-kesäkuu tulee yksinkertaisesti liian nopeasti, sillä haluamme olla kilpailukykyisiä. Menemme terveys edellä, emmekä halua kiirehtiä kilpailemisen kanssa, Wessfeldt kertoi.

Viime kesänä nelinkertainen maailmanmestari oli harvinaisessa tilanteessa, kun loukkaantumiset pilasivat tähtijuoksijan kesäkauden lähes totaalisesti. Ingebrigtsen osallistui syksyllä Tokion MM-kisoissa 1500 ja 5000 metrille, mutta tulokset eivät olleet odotetun kaltaisia.

Ensi kesänä arvokisamitaleista kisataan elokuussa Birminghamissa, jossa jaossa ovat EM-mitalit. Jos Ingebrigtsen on elokuussa kisakunnossa, hänen tavoitteenaan on varmasti uran neljäs tuplamestaruus ulkoratojen EM-kilpailuissa.

Norjan maajoukkueen lääkärin Ove Talsnesin mukaan Ingebrigtsenin kuntoutuminen on edennyt toivotulla tavalla.

- Tämä o pitkä prosessi, joka vaatii kärsivällisyyttä. Takaiskuja ei ole vielä tullut, ja harjoittelu on sujunut toivotulla tavalla, Talsnes kertoi.




Kaupallinen yhteistyö

Katso huippu-urheilua suorana yksinoikeudella MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta! Katso kaikki Timanttiliigan osakilpailut sekä World Athletics Indoor Tour -hallisarjan ja World Athletics Continental Tourin tärkeimmät kilpailut vain MTV Katsomo+ Urheilusta.

Lisäksi näet muun muassa jääkiekon Liigan ja Mestiksen, rallin MM-sarjan sekä jalkapallon Mestarien Liigan, La Ligan ja Seria A:n kaikki ottelut yksinoikeudella.

MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:

  • Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour Gold ja World Athletics Continental Tour Gold
  • Jalkapallon Mestarien liiga, Serie A, La Liga, MM-kisat
  • Jääkiekon Liiga, Mestis, SHL, MM-kisat
  • MM-ralli, ATP-tennis ja paljon muuta

Hanki katseluoikeus ja nauti huippu-urheilusta suorana lähetyksenä.