Iivo Niskanen palaa tositoimiin Kuopion Suomen Cupissa - Katso viikonlopun kisojen lähtölistat


Maastohiihdon Suomen Cupin neljäs kilpailuviikonloppu hiihdetään 24.-25.2. Puijon hiihtostadionilla Kuopiossa. Puijon Hiihtoseuran Iivo Niskanen palaa kotimaisemissaan takaisin kilpaladuille.
Etusuora: 21.02.2024 13:07Hiihto
Iivo Niskanen palaa tositoimiin Kuopion Suomen Cupissa - Katso viikonlopun kisojen lähtölistat
Kuva: Teemu Moisio (Ruka Nordic -kuvapankki)
Iivo Niskanen.


Maastohiihdon Suomen Cup jatkuu 24.-25. helmikuuta Puijolla, Kuopiossa, kun vuorossa on kauden neljäs Suomen Cup -viikonloppu. Kaksipäiväisen kisaviikonlopun ohjelmassa on lauantaina vapaan hiihtotavan 12 kilometrin väliaikalähdöt ja sunnuntaina perinteisen hiihtotavan viestit.

Viikonlopun distanssimatkoille on ilmoittautunut peräti 93 naista ja 152 miestä. Ilmoittautuneiden miesten joukossa ovat muun muassa Ristomatti Hakola, Niko Anttola ja kotiladuillaan kilpaileva Iivo Niskanen. Viimeisimmät maailmancupin kisaviikonloput väliin jättäneiden Hakolan ja Niskasen kilpailuvirettä on erityisen mielenkiinnon kohteena.

Naisten vapaan kisassa kirkkaimmista sijoista mittelevät muun muassa Krista Pärmäkoski, Eveliina Piippo ja alkukaudesta läpimurtonsa maailmancup-tasolla tehnyt Vilma Ryytty.

Naisten viestiin on ilmoittautunut 25 joukkuetta, miesten listoilla joukkueita on 37.

Suomen Cupin kiertue saapuu Kuopioon ensimmäistä kertaa.

– Toive Suomen Cupin järjestämisestä on ollut usein esillä niin kilpailijoiden kuin valmentajienkin suunnalta. Tapahtuman järjestäminen on suuri ponnistus seuralle, työtä on tehty paljon. Olemme saaneet mukaan paljon talkoolaisia, se on äärimmäisen tärkeää. Meillä on tulossa oikea talviurheilun superviikonloppu, kun Suomen Cupin lisäksi Kuopiosta löytyy tapahtumia viikonlopun aikana moneen makuun. Lämpimästi tervetuloa Kuopioon, kommentoi kilpailuorganisaation puheenjohtaja Kati Happonen.

Kilpailunjohtaja Esko Valikainen odottaa viikonlopulta onnistuneita, kovia kilpailuja.

– Puijon Hiihtoseura on hyvin kokenut kisajärjestäjä, mutta Suomen Cupin merkeissä kisataan nyt ensimmäistä kertaa. Meillä on käytössä uusittu 3,9 kilometrin kilpalenkki, joka tarjoaa nousu- ja laskuvaativuutta. Yhdessä teemme töitä onnistuneen kilpailutapahtuman luomiseksi, päättää Valikainen.



Kuopion Suomen Cupin lähtölistat


Naisten 12 km (v)

NroUrheilijatLähtöaika
1Eevakaisa Loukusa (Seinäjoen Hiihtoseura)13.05.00
2Johanna Pykäläinen (Kontiolahden Urheilijat)13.05.30
3Anni Alamettälä (Tampereen Pyrintö)13.06.00
4Heidi Lindfors (Vaasan Hiihtäjät)13.06.30
5Emmi Hakomäki (Jämin Jänne)13.07.00
6Elena Jyrkinen (Imatran Urheilijat)13.07.30
7Reetta Silvasti (Puijon Hiihtoseura)13.08.00
8Ronja Pöyhönen (Siilinjärven Hiihtoseura)13.08.30
9Josefiina Böök (Jämin Jänne)13.09.00
10Hanna Toivonen (Sysmän Sisu)13.09.30
11Essi Lievonen (Hollolan Urheilijat -46)13.10.00
12Kerttu Seppänen (Sulkavan Urheilijat -41)13.10.30
13Henna Rautiainen (Team Skiers)13.11.00
14Silja Saarela (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13.11.30
15Taru Vuorinen (Espoon Hiihtoseura)13.12.00
16Hannah Smart (Iisalmen Visa)13.12.30
17Siiri Kejonen (Hollolan Urheilijat -46)13.13.00
18Petra Torvinen (Liperin Hiihtoseura)13.13.30
19Pauliina Koivuniemi (Tampereen Pyrintö)13.14.00
20Elina Sainio (Imatran Urheilijat)13.14.30
21Aino Pääkkönen (Ski Jyväskylä)13.15.00
22Sofia Joronen (Seinäjoen Hiihtoseura)13.15.30
23Kerttu Pirneskoski (Visa Ski Team Kemi)13.16.00
24Jenna Ylönen (Pargas IF)13.16.30
25Nea Vähäsarja (Vantaan Hiihtoseura)13.17.00
26Inka Remes (Iisalmen Visa)13.17.30
27Noora Kupari (Puijon Hiihtoseura)13.18.00
28Satu Rautiainen (Äänekosken Huima)13.18.30
29Rebecca Ehrnrooth (Espoon Hiihtoseura)13.19.00
30Venla Järvelä (Vuokatti Ski Team Kainuu)13.19.30
31Anniina Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)13.20.00
32Jennifer Antell (Vörå IF)13.20.30
33Senni Vuolle (Tampereen Pyrintö)13.21.00
34Roosa Juuska (Team Skiers)13.21.30
35Nea Katajala (Kymin Koskenpojat)13.22.00
36Tiina Idström (Inarin Yritys)13.22.30
37Marja-Terttu Repo (Lahden Hiihtoseura)13.23.00
38Riina Hakala (Tampereen Pyrintö)13.23.30
39Hilda Kukonlehto (Tampereen Pyrintö)13.24.00
40Maaret Pajunoja (Ikaalisten Urheilijat)13.24.30
41Enni-Sofia Saari (Ylivieskan Kuula)13.25.00
42Maija Borén (Kontiolahden Urheilijat)13.25.30
43Ilana Onnela (Pohti SkiTeam)13.26.00
44Heta Jalonen (Tampereen Pyrintö)13.26.30
45Ida Meriläinen (Team Skiers)13.27.00
46Suvi Kemppainen (Kainuun Hiihtoseura)13.27.30
47Eveliina Korva (Kuusamon Erä-Veikot)13.28.00
48Nea Kytäjä (SkiTeam 105)13.28.30
49Veera Kontkanen (Kontiolahden Urheilijat)13.29.00
50Suvi Leinonen (Lahden Hiihtoseura)13.29.30
51Jessica Junkkala (Kankaantaan Kisa)13.30.00
52Miia Säilynoja (Team Skiers)13.30.30
53Hennariikka Rahkola (Vantaan Hiihtoseura)13.31.00
54Leena Nurmi (Kainuun Hiihtoseura)13.31.30
55Johanna Ukkola (Kainuun Hiihtoseura)13.32.00
56Eerika Konu (Team Skiers)13.32.30
57Nora Kytäjä (SkiTeam 105)13.33.00
58Anni Huovinen (Puijon Hiihtoseura)13.33.30
59Julia Häger (IF Minken)13.34.00
60Laura Karkkulainen (Ristijärven Pyry)13.34.30
61Julia Junkkala (Kankaantaan Kisa)13.35.00
62Eevi-Inkeri Tossavainen (Ylöjärven Ryhti)13.35.30
63Silva Kemppi (Espoon Hiihtoseura)13.36.00
64Anni Lindroos (Pargas IF)13.36.30
65Sini Alusniemi (Ski Jyväskylä)13.37.00
66Tuuli Raunio (Pohti SkiTeam)13.37.30
67Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)13.38.00
68Sandra Jordman (IF Minken)13.38.30
69Fanny Kukonlehto (Tampereen Pyrintö)13.39.00
70Jonna Vestenius (Visa Ski Team Kemi)13.39.30
71Rebecca Immonen (Vantaan Hiihtoseura)13.40.00
72Emma Hämäläinen (Lahden Hiihtoseura)13.40.30
73Anna-Kaisa Saari (Ylivieskan Kuula)13.41.00
74Roosa Riikola (Iisalmen Visa)13.41.30
75Elsa Torvinen (Ylöjärven Ryhti)13.42.00
76Vilma Kanerva (Ounasvaaran Hiihtoseura)13.42.30
77Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat)13.43.00
78Eeva Haasanen (Vantaan Hiihtoseura)13.43.30
79Siiri Kaijansinkko (Iisalmen Visa)13.44.00
80Ida Haapala (Espoon Hiihtoseura)13.44.30
81Katri Lylynperä (Vuokatti Ski Team Kainuu)13.45.00
82Anni Kaipainen (Liperin Hiihtoseura)13.45.30
83Jasmin Kähärä (Vuokatti Ski Team Kainuu)13.46.00
84Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura)13.46.30
85Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)13.47.00
86Oona Kettunen (Pohti SkiTeam)13.47.30
87Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura)13.48.00
88Iitu Vuorma (Liperin Hiihtoseura)13.48.30
89Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)13.49.00
90Katariina Lonka (Ikaalisten Urheilijat)13.49.30
91Eveliina Piippo (Vuokatti Ski Team Kainuu)13.50.00
92Eveliina Toivanen (Visa Ski Team Kemi)13.50.30
93Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)13.51.00



Miesten 12 km (v)

NroUrheilijatLähtöaika
2Ville Tuppurainen (Ski Jyväskylä)14.35.00
3Anssi Kuittinen (Soisalon Ampumahiihtäjät)14.35.30
4Sameli Joronen (Teuvan Rivakka)14.36.00
5Turkka Nieminen (Teuvan Rivakka)14.36.30
6Juuso Kuosma (Maaningan Mahti)14.37.00
7Eero Aittolampi (Proski Oulu)14.37.30
8Ville-Valtteri Karvinen (Kontiolahden Urheilijat)14.38.00
9Ville-Petteri Saarela (Keminsuun Kisa)14.38.30
10Vili Kotikumpu (Valkeakosken Haka)14.39.00
11Aleksi Leino (Jämsänkosken Ilves)14.39.30
12Arno Hautaniemi (Seinäjoen Hiihtoseura)14.40.00
13Miikka Kinnunen (Pohti SkiTeam)14.40.30
14Perttu Reponen (Liperin Hiihtoseura)14.41.00
15Lauri Peltoniemi (Saloisten Reipas)14.41.30
16Ville Tähtinen (SkiTeam 105)14.42.00
17Jaime Huerta (Leppävirran Urheilijat)14.42.30
18Janne Häkkinen (Jämsänkosken Ilves)14.43.00
19Jarno Juntunen (Liperin Hiihtoseura)14.43.30
20Akseli Savola (Puijon Hiihtoseura)14.44.00
21Aleksi Koskela (Sippolan Kunto)14.44.30
22Juho Kauhajärvi (Teuvan Rivakka)14.45.00
23Juuso Kivilähde (Noormarkun Nopsa)14.45.30
24Jarkko Reijonen (Ylivieskan Kuula)14.46.00
25Erno Kantanen (Juvan Urheilijat)14.46.30
26Joona Levänen (Mikkelin Hiihtäjät)14.47.00
27Juuso Ketonen (Orimattilan Jymy)14.47.30
28Jaakko Mattila (Himangan Urheilijat)14.48.00
29Tomi Santasalo (Jämin Jänne)14.48.30
30Teemu Pöntinen (Kuusamon Erä-Veikot)14.49.00
31Aki Kauppinen (Kirkkonummen Hiihtoseura)14.49.30
32Santtu Panttila (Teuvan Rivakka)14.50.00
33Samu Sjöblom (Puijon Hiihtoseura)14.50.30
34Pauli Mäkelä (Keuruun Kisailijat)14.51.00
35Mikael Rovio (Vantaan Hiihtoseura)14.51.30
36Saku Siren (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)14.52.00
37Ville-Petteri Peittola (Sotkamon Jymy)14.52.30
38Jussi Harju (Tampereen Pyrintö)14.53.00
39Atte Huttunen (Iisalmen Visa)14.53.30
40Filip Stark (IF Femman)14.54.00
41Mico Sjölund (IF Brahe)14.54.30
42Juuso Hämäläinen (Vehkalahden Veikot)14.55.00
43Eero Sinkko (Lappeen Riento)14.55.30
44Felix Hannelin (Vantaan Hiihtoseura)14.56.00
45Viljam Knif (Saarijärven Pullistus)14.56.30
46Onni Tiira (Tampereen Pyrintö)14.57.00
47Jonni Mukkala (Teuvan Rivakka)14.57.30
48Niilo Helkama (Espoon Hiihtoseura)14.58.00
49Aapo Saastamoinen (Lieksan Hiihtoseura)14.58.30
50Juho Latvakoski (Kuusamon Erä-Veikot)14.59.00
51Sakari Hynynen (Ski Jyväskylä)14.59.30
52Elias Valikainen (Inarin Yritys)15.00.00
53Jari Mäkelä (Ilmajoen Kisailijat)15.00.30
54Olli Kouvalainen (Kiuruveden Urheilijat)15.01.00
55Arttu Nyman (Anjalan Liitto)15.01.30
56Topias Törmäkangas (SkiTeam 105)15.02.00
57Jonas Nordström (IF Sibbo-Vargarna)15.02.30
58Oskari Juutinen (Ristijärven Pyry)15.03.00
59Oskari Kalliokoski (Pargas IF)15.03.30
60Lauri Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura)15.04.00
61Valtteri Heinimaa (Tampereen Yritys)15.04.30
62Topias Torvinen (Ylöjärven Ryhti)15.05.00
63Ville Parantainen (Kuusamon Erä-Veikot)15.05.30
64Jukka Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura)15.06.00
65Saku Miettinen (Imatran Urheilijat)15.06.30
66Eelis Meriläinen (Team Skiers)15.07.00
67Petteri Laurén (Team Skiers)15.07.30
68Arttu Turtiainen (Imatran Urheilijat)15.08.00
69Patrik Kuuttinen (IF Minken)15.08.30
70Emil Tarvainen (IF Sibbo-Vargarna)15.09.00
71Joona Koponen (Tampereen Yritys)15.09.30
72Jami Rinta-Jaskari (Lappeen Riento)15.10.00
73Lukas Kuuttinen (Närpes Kraft Skidförening)15.10.30
74Benjamin Holmgren (IF Sibbo-Vargarna)15.11.00
75Valtteri Markkila (Vaasan Hiihtäjät)15.11.30
76Juho Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)15.12.00
77Samppo Kumpumäki (Pohti SkiTeam)15.12.30
78Nuutti Mäkinen (Puijon Hiihtoseura)15.13.00
79Johannes Vuorela (IF Minken)15.13.30
80Jirka Oja (Pohti SkiTeam)15.14.00
81Pauli Vuorma (Liperin Hiihtoseura)15.14.30
82Elmeri Toivanen (Tampereen Yritys)15.15.00
83Eetu Isometsä (Espoon Hiihtoseura)15.15.30
84Otto Hirvilampi (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)15.16.00
85Väinö Kontkanen (Liperin Hiihtoseura)15.16.30
86Eino Haara (Pakilan Veto)15.17.00
87Benjamin Sundqvist (IF Minken)15.17.30
88Antti Rolig (Ski Jyväskylä)15.18.00
89Olli Jarva (Ski Jyväskylä)15.18.30
90Ike Melnits (Vantaan Hiihtoseura)15.19.00
91Daniel Onnela (Pohti SkiTeam)15.19.30
92Konsta Mäntyvaara (Pohti SkiTeam)15.20.00
93Reima Idström (Inarin Yritys)15.20.30
94Karri Stevander (Kuortaneen Kunto)15.21.00
95Miika Heikkilä (Espoon Hiihtoseura)15.21.30
96Alex Svartsjö (IF Minken)15.22.00
97Vili Hämäläinen (Mikkelin Hiihtäjät)15.22.30
98Juuso Varis (Liperin Hiihtoseura)15.23.00
99Elliot Fjeldkåsa (Vörå IF)15.23.30
100Jarkko Kukkonen (Visa Ski Team Kemi)15.24.00
101Markus Hietanen (Inarin Yritys)15.24.30
102Waltteri Vinkanharju (Tampereen Yritys)15.25.00
103Iiro-Mikko Harju (Pohti SkiTeam)15.25.30
104Onni Mäkelä (Keuruun Kisailijat)15.26.00
105Wiljam Mattila (Proski Oulu)15.26.30
106Jalmari Bergqvist (Puijon Hiihtoseura)15.27.00
107Nico Bennert (Kuusamon Erä-Veikot)15.27.30
108Juho Länsiluoto (Pakilan Veto)15.28.00
109Jussi Hyytiäinen (Jämsänkosken Ilves)15.28.30
110Petteri Mattila (IF Minken)15.29.00
111Väinö Kotro (Proski Oulu)15.29.30
112Markus Kasanen (Mikkelin Hiihtäjät)15.30.00
113Niilo Mäkinen (Puijon Hiihtoseura)15.30.30
114Oskari Hökkä (Proski Oulu)15.31.00
115Topias Kemppi (Espoon Hiihtoseura)15.31.30
116Eelis Valikainen (Inarin Yritys)15.32.00
117Eemil Juntunen (Pohti SkiTeam)15.32.30
118Eero Rantala (Vuokatti Ski Team Kainuu)15.33.00
119Valtteri Pennanen (Puijon Hiihtoseura)15.33.30
120Niko Husu (Jämin Jänne)15.34.00
121Iiro Uusitalo (Jämsänkosken Ilves)15.34.30
122Joel Ikonen (Pohti SkiTeam)15.35.00
123Jeremias Lipsanen (Inarin Yritys)15.35.30
124Olli-Pekka Laitila (Vehkalahden Veikot)15.36.00
125Verneri Poikonen (Äänekosken Huima)15.36.30
126Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)15.37.00
127Olli Ahonen (Imatran Urheilijat)15.37.30
128Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)15.38.00
129Heikki Korpela (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)15.38.30
130Kalle Parantainen (Kuusamon Erä-Veikot)15.39.00
131Petteri Koivisto (Puijon Hiihtoseura)15.39.30
132Joonas Sarkkinen (Proski Oulu)15.40.00
133August Högnabba (IF Minken)15.40.30
134Juuso Haarala (Pohti SkiTeam)15.41.00
135Tino Tiilikainen (Vuokatti Ski Team Kainuu)15.41.30
136Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)15.42.00
137Topi Huttunen (Juvan Urheilijat)15.42.30
138Lauri Lepistö (Jämin Jänne)15.43.00
139Sami Lähdemäki (Ski Jyväskylä)15.43.30
140Niko Anttola (Proski Oulu)15.44.00
141Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)15.44.30
142Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)15.45.00
143Anssi Koirikivi (Haapajärven Kiilat)15.45.30
144Arsi Ruuskanen (Kuusamon Erä-Veikot)15.46.00
145Veeti Pyykkö (Liperin Hiihtoseura)15.46.30
146Markus Vuorela (Jämin Jänne)15.47.00
147Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)15.47.30
148Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)15.48.00
149Jussi Karkkulainen (Ristijärven Pyry)15.48.30
150Remi Lindholm (Imatran Urheilijat)15.49.00
151Aleksi Parttimaa (SkiTeam 105)15.49.30
152Iivo Niskanen (Puijon Hiihtoseura)15.50.00



Sunnuntain viestijoukkueet


Naiset 3 x 5 km

NroJoukkue
1Kainuun Hiihtoseura
2Vuokatti Ski Team Kainuu
3Vantaan Hiihtoseura
4Liperin Hiihtoseura
5Ylöjärven Ryhti
6Tampereen Pyrintö 1
7Team Skiers 1
8TEHO Ski Team Iisalmi
9Espoon Hiihtoseura
10Pohti SkiTeam
11IF Minken
12Visa Ski Team Kemi
13Puijon Hiihtoseura 1
14Lahden Hiihtoseura
15Kankaantaan Kisa
16Imatran Urheilijat
17Ylivieskan Kuula
18Siilinjärven Hiihtoseura
19Ikaalisten Urheilijat
20Pargas IF
21Tampereen Pyrintö 2
22Team Skiers 2
23Puijon Hiihtoseura 2
24Tampereen Pyrintö 3
25Puijon Hiihtoseura 3

Miehet 3 x 7,5 km

NroJoukkue
1Jämin Jänne 1
2Imatran Urheilijat 1
3Puijon Hiihtoseura 1
4Pohti SkiTeam 1
5Taivalkosken Metsä-Veikot 85
6Kuusamon Erä-Veikot 1
7Proski Oulu 1
8Ilves-petoteam
9Tampereen Yritys
10Vuokatti Ski Team Kainuu
11SkiTeam 105
12Inarin Yritys
13Mikkelin Hiihtäjät
14Espoon Hiihtoseura 1
15IF Minken 1
16Liperin Hiihtoseura
17Teuvan Rivakka 1
18Ski Jyväskylä 1
19IF Sibbo-Vargarna
20Vantaan Hiihtoseura
21Lappeen Riento
22Tampereen Pyrintö
23Äänekosken Huima
24Hämeenlinnan Hiihtoseura
25Ristijärven Pyry 1
26Jämin Jänne 2
27Imatran Urheilijat 2
28Puijon Hiihtoseura 2
29Pohti SkiTeam 2
30Kuusamon Erä-Veikot 2
31ProSki Oulu 2
32Espoon Hiihtoseura 2
33IF Minken 2
34Teuvan Rivakka 2
35Ski Jyväskylä 2
36Ristijärven Pyry 2
37Pohti SkiTeam 3




Katso myös:

Lähteet:
Hiihtoliiton tiedote
Extime kisasivut
Kaupallinen yhteistyö

Katso huippuyleisurheilua suorana yksinoikeudella MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta! Näet muun muassa kovimmat hallikisat ja Timanttiliigan osakilpailut kaudella 2024 ainoastaan MTV Katsomo+ Urheilusta.

MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:

  • Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour ja World Athletics Continental Tour
  • Liiga, Mestis ja muu jääkiekko
  • Mestarien liiga, Serie A, La Liga ja muu jalkapallo
  • MM-ralli, NFL, ATP-tennis ja paljon muuta