Kotimainen hiihtokausi huipentuu - Katso lähtölistat Rovaniemen pitkien matkojen SM-hiihtoihin


Rovaniemen Ounasvaaralla hiihdetään sunnuntaina kauden viimeiset SM-kilpailut, kun vuorossa ovat naisten 30 km ja miesten 50 km perinteisen hiihtotavan väliaikalähdöt.
Etusuora: 03.04.2024 13:39Hiihto
Kotimainen hiihtokausi huipentuu - Katso lähtölistat Rovaniemen pitkien matkojen SM-hiihtoihin
Kuva: Tomi Mäkipää
Kerttu Niskanen.


Rovaniemen Ounasvaara isännöi kauden viimeisiä SM-hiihtoja ja samalla myös Suomen Cupin päätöskisoja. Lauantaina Rovaniemellä hiihdetään Suomen Cupin viestit ja sunnuntaina mitellään kuninkuusmatkojen Suomen mestaruuksista perinteisen hiihtotavan väliaikalähtökilpailuista. Naisilla kilpailumatkana on 30 km ja miehillä 50 km.

Naisten kilpailuun lähtee suosikkina Kerttu Niskanen, joka hallitsi pari viikkoa sitten Äänekosken SM-hiihtoja lyhyemmillä matkoilla mielin määrin. Niskasta pyrkivät haastamaan tiukasti Krista Pärmäkoski ja Johanna Matintalo. Myös ainakin Anne Kyllönen ja Jasmi Joensuu mielivät mukaan mitalitaistoon.

Miesten kilpailun lähtölistalta ei valitettavasti löydy Iivo Niskasen nimeä. Sitä myöten kuninkuusmatkan Suomen mestaruuteen onkin mahdollisuus useammalla hiihtäjällä ja kilpailusta tullee normaalia huomattavasti mielenkiintoisempi.

50 km suosikkien joukkoon listataan ainakin Perttu Hyvärinen, Arsi Ruuskanen, Ristomatti Hakola, Markus Vuorela, Lauri Lepistö ja Lauri Vuorinen. Myös liuta muita täysin mahdollisia mitalimiehiä löytyy 126 kilpailijan joukosta.

SM-mitalien lisäksi sunnuntaina ratkeavat Suomen Cupin kokonaiskilpailut. Naisten kokonaiskisan kärjessä ennen päätöskisaa on Jasmi Joensuu (510p) ennen Krista Pärmäkoskea (440p). Miesten keulapaikkaa pitää Ristomatti Hakola (391p) ennen Lauri Lepistöä (322p). Ilman suuren luokan epäonnistumisia sunnuntaina, Joensuu ja Hakola vievät Suomen Cupin kokonaisvoitot nimiinsä.




Naisten 30 km (p)

NroUrheilijaLähtöaika
1Hanna Toivonen (Sysmän Sisu)10.35.30
2Sanna Valkeejärvi (Kangasalan Kisa)10.36.00
3Laura Kankkunen (Keravan Urheilijat)10.36.30
4Eerika Konu (Team Skiers)10.37.00
5Hilda Kukonlehto (Tampereen Pyrintö)10.37.30
6Katri Saavalainen (Sysmän Sisu)10.38.00
7Amanda Yli-Futka (Ylivieskan Kuula)10.38.30
8Heli Heiskanen (Kuusamon Erä-Veikot)10.39.00
9Ronja Kronvall (Borgå Akilles)10.39.30
10Pauliina Koivuniemi (Tampereen Pyrintö)10.40.00
11Hannah Smart (Iisalmen Visa)10.40.30
12Sanni Vuollet (Kalajoen Junkkarit)10.41.00
13Siiri Rasimus (Ski Jyväskylä)10.41.30
14Siiri Kejonen (Hollolan Urheilijat -46)10.42.00
15Amanda Nyfors (IF Brahe)10.42.30
16Ida Meriläinen (Team Skiers)10.43.00
17Enni-Sofia Saari (Ylivieskan Kuula)10.43.30
18Anni Huovinen (Puijon Hiihtoseura)10.44.00
19Vilma Jylhä (Savonlinnan Hiihtoseura)10.44.30
20Jonna Vestenius (Visa Ski Team Kemi)10.45.00
21Frida Häggkvist (Närpes Kraft Skidförening)10.45.30
22Suvi Leinonen (Lahden Hiihtoseura)10.46.00
23Julia Häger (IF Minken)10.46.30
24Tiia Huuskonen (Viitasaaren Viesti)10.47.00
25Elsa Torvinen (Ylöjärven Ryhti)10.47.30
26Wilma Lax (Borgå Akilles)10.48.00
27Nora Kytäjä (SkiTeam 105)10.48.30
28Eevi-Inkeri Tossavainen (Ylöjärven Ryhti)10.49.00
29Amanda Saari (Tampereen Pyrintö)10.49.30
30Leena Nurmi (Kainuun Hiihtoseura)10.50.00
31Tiia Olkkonen (Haapajärven Kiilat)10.50.30
32Assi Hakala (Himangan Urheilijat)10.51.00
33Fanny Kukonlehto (Tampereen Pyrintö)10.51.30
34Iida Vuollet (Kalajoen Junkkarit)10.52.00
35Rebecca Immonen (Vantaan Hiihtoseura)10.52.30
36Miia Säilynoja (Team Skiers)10.53.00
37Anna-Kaisa Saari (Ylivieskan Kuula)10.53.30
38Laura Karkkulainen (Ristijärven Pyry)10.54.00
39Vilma Nissinen (Vuokatti Ski Team Kainuu)10.54.30
40Vilma Kanerva (Ounasvaaran Hiihtoseura)10.55.00
41Hilla Niemelä (Ikaalisten Urheilijat)10.55.30
42Tuuli Raunio (Pohti SkiTeam)10.56.00
43Anni Alakoski (Kainuun Hiihtoseura)10.56.30
44Iitu Vuorma (Liperin Hiihtoseura)10.57.00
45Jasmin Kähärä (Vuokatti Ski Team Kainuu)10.57.30
46Katariina Lonka (Ikaalisten Urheilijat)10.58.00
47Vilma Ryytty (Iisalmen Visa)10.58.30
48Ella Noora Haapalehto (Pohti SkiTeam)10.59.00
49Jasmi Joensuu (Vantaan Hiihtoseura)10.59.30
50Anni Kaipainen (Liperin Hiihtoseura)11.00.00
51Anne Kyllönen (Kainuun Hiihtoseura)11.00.30
52Eveliina Toivanen (Visa Ski Team Kemi)11.01.00
53Johanna Matintalo (Pöytyän Urheilijat)11.01.30
54Oona Kettunen (Pohti SkiTeam)11.02.00
55Krista Pärmäkoski (Ikaalisten Urheilijat)11.02.30
56Emma Hämäläinen (Lahden Hiihtoseura)11.03.00
57Kerttu Niskanen (Vieremän Koitto)11.03.30



Miesten 50 km (p)

NroUrheilijaLähtöaika
1Saku Jaakkola (Teuvan Rivakka)13.05.30
2Rikhard Mäki-Heikkilä (Tampereen Pyrintö)13.06.00
3Arttu Heikkinen (Puijon Hiihtoseura)13.06.30
4Simo Siltanen (Perniön Urheilijat)13.07.00
5Jani-Pekka Pantti (Sotkamon Jymy)13.07.30
6Magnus Struckmann (Tampereen Pyrintö)13.08.00
7Simeon Hyyppä (Vimpelin Hiihtoseura)13.08.30
8Veikka Heinonen (Kokkolan Veikot)13.09.00
9Mika Piminäinen (Joensuun Kataja)13.09.30
10Kalle Linnasaari (Raision Kuula)13.10.00
11Oliver Suhonen (Hollolan Urheilijat -46)13.10.30
12Erno Kantanen (Juvan Urheilijat)13.11.00
13Sakari Saarinen (Espoon Hiihtoseura)13.11.30
14Esa Mursu (Posion Pyrintö)13.12.00
15Aki Kauppinen (Kirkkonummen Hiihtoseura)13.12.30
16Janne Stenbäck (Vantaan Hiihtoseura)13.13.00
17Marko Leppämäki (Ylöjärven Urheilijat)13.13.30
18Jimi Leppälä (Ylivieskan Kuula)13.14.00
19Jussi Harju (Tampereen Pyrintö)13.14.30
20Eero Vuollet (Posion Pyrintö)13.15.00
21Antti Häkämies (Posion Pyrintö)13.15.30
22Joona Levänen (Mikkelin Hiihtäjät)13.16.00
23Matti Korhonen (Haapajärven Kiilat)13.16.30
24Wilhelm Stenbacka (IF Sibbo-Vargarna)13.17.00
25Lassi Vuorinen (SkiTeam 105)13.17.30
26Christoph Gasche (Obergoms)13.18.00
27Oskari Juutinen (Ristijärven Pyry)13.18.30
28Juho Latvakoski (Kuusamon Erä-Veikot)13.19.00
29Jukka Palo (Vihdin Viesti)13.19.30
30Eetu Petrelius (Ounasvaaran Hiihtoseura)13.20.00
31Jari Mäkelä (Ilmajoen Kisailijat)13.20.30
32Jaakko Salomäki (Keravan Urheilijat)13.21.00
33Vertti Laatikainen (Posion Pyrintö)13.21.30
34Elias Valikainen (Inarin Yritys)13.22.00
35Kalle Loukkaanhuhta (Haapaveden Urheilijat)13.22.30
36Olli Jarva (Ski Jyväskylä)13.23.00
37Konsta Juutinen (Ristijärven Pyry)13.23.30
38Jarkko Reijonen (Ylivieskan Kuula)13.24.00
39Timo Grönlund (Kiteen Urheilijat)13.24.30
40Juho Koskinen (Hollolan Urheilijat -46)13.25.00
41Roope Niskanen (Keravan Urheilijat)13.25.30
42Petteri Laurén (Team Skiers)13.26.00
43Benjamin Holmgren (IF Sibbo-Vargarna)13.26.30
44Ville-Petteri Saarela (Keminsuun Kisa)13.27.00
45Antti Urvanta (Lempäälän Kisa)13.27.30
46Benjamin Sundqvist (IF Minken)13.28.00
47Lukas Kuuttinen (Närpes Kraft Skidförening)13.28.30
48Kristian Väänänen (Posion Pyrintö)13.29.00
49Emil Tarvainen (IF Sibbo-Vargarna)13.29.30
50Petteri Kymäläinen (Kuusamon Erä-Veikot)13.30.00
51Kasper Kuorinki (Äänekosken Huima)13.30.30
52Santtu Nyman (Anjalan Liitto)13.31.00
53Niila Ahokas (Inarin Yritys)13.31.30
54Melker Wikblom (IF Minken)13.32.00
55Eero Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13.32.30
56Jesse Kähärä (Mikkelin Hiihtäjät)13.33.00
57Sakari Hynynen (Ski Jyväskylä)13.33.30
58Eelis Meriläinen (Team Skiers)13.34.00
59Juho Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)13.34.30
60Aaron Häggman (Vörå IF)13.35.00
61Eino Vuollet (Posion Pyrintö)13.35.30
62Akseli Pesu (Lempäälän Kisa)13.36.00
63Juuso Kinnunen (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13.36.30
64Juha Hyyryläinen (Juvan Urheilijat)13.37.00
65Alex Svartsjö (IF Minken)13.37.30
66Heikki Sumanen (Espoon Hiihtoseura)13.38.00
67Leevi Passila (Hollolan Urheilijat -46)13.38.30
68Pauli Vuorma (Liperin Hiihtoseura)13.39.00
69Valtteri Markkila (Vaasan Hiihtäjät)13.39.30
70Jirka Oja (Pohti SkiTeam)13.40.00
71Joona Koponen (Tampereen Yritys)13.40.30
72Anton Packalén (Espoon Hiihtoseura)13.41.00
73Eino Haara (Pakilan Veto)13.41.30
74Valtteri Heinimaa (Tampereen Yritys)13.42.00
75Leevi Tarjanne (Espoon Hiihtoseura)13.42.30
76Elmeri Toivanen (Tampereen Yritys)13.43.00
77Samppo Kumpumäki (Pohti SkiTeam)13.43.30
78Veli-Matti Räsänen (Jämsänkosken Ilves)13.44.00
79Ike Melnits (Vantaan Hiihtoseura)13.44.30
80Juuso Varis (Liperin Hiihtoseura)13.45.00
81Vili Hämäläinen (Mikkelin Hiihtäjät)13.45.30
82Akseli Pitkänen (Teiskon Urheilijat)13.46.00
83Iiro-Mikko Harju (Pohti SkiTeam)13.46.30
84Petteri Mattila (IF Minken)13.47.00
85Markus Hietanen (Inarin Yritys)13.47.30
86Onni Mäkelä (Keuruun Kisailijat)13.48.00
87Marko Kilp (Tampereen Yritys)13.48.30
88Niko Husu (Jämin Jänne)13.49.00
89Markus Kasanen (Mikkelin Hiihtäjät)13.49.30
90Aleksi Parttimaa (SkiTeam 105)13.50.00
91Väinö Kotro (Proski Oulu)13.50.30
92Olli Ahonen (Imatran Urheilijat)13.51.00
93Jussi Hyytiäinen (Jämsänkosken Ilves)13.51.30
94Jussi Karkkulainen (Ristijärven Pyry)13.52.00
95Waltteri Vinkanharju (Tampereen Yritys)13.52.30
96Kalle Parantainen (Kuusamon Erä-Veikot)13.53.00
97Tino Tiilikainen (Vuokatti Ski Team Kainuu)13.53.30
98Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)13.54.00
99Wiljam Mattila (Proski Oulu)13.54.30
100Olli-Pekka Laitila (Vehkalahden Veikot)13.55.00
101Verneri Poikonen (Äänekosken Huima)13.55.30
102Joel Ikonen (Pohti SkiTeam)13.56.00
103Juuso Mattila (Proski Oulu)13.56.30
104Joonas Sarkkinen (Proski Oulu)13.57.00
105Jeremias Lipsanen (Inarin Yritys)13.57.30
106Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)13.58.00
107Sami Lähdemäki (Ski Jyväskylä)13.58.30
108Juuso Haarala (Pohti SkiTeam)13.59.00
109Niilo Mäkinen (Puijon Hiihtoseura)13.59.30
110Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)14.00.00
111Topi Huttunen (Juvan Urheilijat)14.00.30
112Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)14.01.00
113Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)14.01.30
114Lauri Lepistö (Jämin Jänne)14.02.00
115Valtteri Pennanen (Puijon Hiihtoseura)14.02.30
116Markus Vuorela (Jämin Jänne)14.03.00
117Petteri Koivisto (Puijon Hiihtoseura)14.03.30
118Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)14.04.00
119Anssi Koirikivi (Haapajärven Kiilat)14.04.30
120Lauri Vuorinen (SkiTeam 105)14.05.00
121Eelis Valikainen (Inarin Yritys)14.05.30
122Arsi Ruuskanen (Kuusamon Erä-Veikot)14.06.00
123Niilo Moilanen (Pohti SkiTeam)14.06.30
124Remi Lindholm (Imatran Urheilijat)14.07.00
125Alexander Ståhlberg (IF Minken)14.07.30
126Perttu Hyvärinen (Puijon Hiihtoseura)14.08.00

Lähde: Extime

Katso myös: Rovaniemen SM-hiihtojen/Suomen Cupin aikataulu & TV
Kaupallinen yhteistyö

Katso huippuyleisurheilua suorana yksinoikeudella MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta! Näet muun muassa kovimmat hallikisat ja Timanttiliigan osakilpailut kaudella 2024 ainoastaan MTV Katsomo+ Urheilusta.

MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:

  • Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour ja World Athletics Continental Tour
  • Liiga, Mestis ja muu jääkiekko
  • Mestarien liiga, Serie A, La Liga ja muu jalkapallo
  • MM-ralli, NFL, ATP-tennis ja paljon muuta