Lakka, Junnila ja Lällä metsästävät ranking-pisteitä maanantaina Prahassa
Hienossa vireessä ulkoratakautensa Jyväskylässä avannut Elmo Lakka pääsee maanantaina mittaamaan alkukauden kuntoaan kansainvälisessä seurassa Prahassa. Naisten korkeushypyssä kärkisijoja hamuavat Ella Junnila ja Sini Lällä.
Etusuora: 06.06.2022 08:47Yleisurheilu
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Elmo Lakka 2019 Kalevan kisoissa Lappeenrannassa.
110 m aitojen SE-mies Elmo Lakka juoksee maanantaina 6.6. ulkoratakautensa ensimmäisen kansainvälisen starttinsa Prahassa, Tsekissä, Memorial Josefa Odložila -yleisurheiluillassa. Kyseesä on C-tason kilpailutapahtuma, josta urheilijoilla on mahdollisuus kerätä arvokisapaikkoihin oikeuttavia rankingpisteitä tuloksen lisäksi myös loppusijoituksen perusteella.
Hallikaudella omaan tasoonsa nähden alakanttiin esiintynyt Lakka sai moottorinsa käyntiin heti ulkoratakauden avauksessaan viikko sitten Jyväskylässä juostuaan Jyväskylän Kenttäurheilijoiden jäsenten välisissä kilpailuissa mainiot ajat 13,55 ja 13,56.
Münchenin EM-kisarajan 13,50 jo viime kesänä Tokion olympialaisissa alittanut Lakka haluaa varmasti metsästää myös Eugenen MM-kisapaikkaa. Eugenen MM-raja on kivikova 13,32, mutta kisoihin voi selvitä myös rankingpisteillä. Tällä hetkellä Lakka on menossa MM-kisoihin viimeisellä rankingpaikalla, mutta listan sijoitukset ehtivät vaihtua vielä moneen kertaan. MM-kisojen tuloksentekoaika päättyy 26.6.
Viime vuodet suvereenisti kotimaan pika-aitakisoja hallinnut Lakka on saamassa tällä kaudella mukavaa kiritystä seurakavereiltaan Ilari Manniselta ja Santeri Kuusiniemeltä. Molemmat aitoivat Jyväskylässä Lakan vanavedessä reilusti alle 14 sekunnin ja paransivat reippaasti ennätyksiään. Manninen osoitti jo talvikaudella ottaneensa reilun kehitysharppauksen alittaessaan 60 m aitojen MM-hallirajan ja edustettuaan Suomea Belgradin MM-halleissa.
Miesten 110 m aidat
Urheilija
PB/SB
Gabriel Constantino 🇧🇷
13.18 -19/13.32
Shane Brathwaite 🇧🇧
13.21 -15/13.47
Petr Svoboda 🇨🇿
13.27 -10/
Elmo Lakka 🇫🇮
13.31 -21/13.55
Roger V. Iribarne 🇨🇺
13.39 -17/
Mikdat Sevler 🇹🇷
13.42 -21/
Cameron Fillery 🇬🇧
13.46 -21/13.68
David Ryba 🇨🇿
13.86 -22/13.86
Junnila ja Lällä mukana korkeuskisassa
Naisten korkeuskisassa nähdään Ella Junnila ja Sini Lällä. Vastus ei ole kilpailussa kovinta mahdollista luokkaa ja 190 alkukaudella ylittäneellä Junnilalla onkin hyvät mahdollisuudet taistella kilpailun voitosta.
Mikäli Junnila yltää Prahassa edes lähelle kauden parasta ja samalla top3-sijoitukseen, vankistaa hän asemiaan MM-rankingissa. Tällä hetkellä hän on rankingissa sijalla 21, kun 32 hyppääjää otetaan Eugenen MM-kisoihin.
Hallissa helmikuussa ennätyksensä 190 hypännyt Lällä hyppäsi keskiviikkona Tampereella voittoon ulkoratakautensa parhaalla tuloksella 185. Myös Lällällä on onnistuessaan mahdollisuus mitellä Prahassa kärkipään sijoituksista. Rankingissa sijalla 35 majailevalla Lällällä on myös oiva mahdollisuus parannella asemiaan MM-listalla.
MM-ranking tullee muuttumaan reippaasti kesäkuun aikana, sillä etenkin Euroopassa on tarjolla paljon hyviä kisoja ranking-pisteiden keräämiseen. Naisten korkeushypyn Eugenen MM-kisaraja on 196.
Naisten korkeushyppy
Urheilija
PB/SB
Airinė Palšytė 🇱🇹
1.98 -14/
Ella Junnila 🇫🇮
1.95 -19/1.90
Michaela Hrubá 🇨🇿
1.94 -17/1.80
Yuliya Chumachenko 🇺🇦
1.94 -18/
Elefthería Hristoyeórgou 🇬🇷
1.93 -22/1.93
Laureen Maxwell 🇫🇷
1.91 -21/1.80
Laura Zialor 🇬🇧
1.91 -22/1.91
Sini Lällä 🇫🇮
1.87 -20/1.85
Tihana Jeletić 🇭🇷
1.86 -21/1.80
Denisa Pešová 🇨🇿
1.83 -19/
Prahan kisojen aikataulu
Naisten korkeuskilpailu käynnistyy Prahassa Suomen aikaa klo 19.02. Miesten pika-aidat juostaan klo 19.25.
Kilpailuista on tarjolla livestream-lähetys, joka ei kuitenkaan näkyne Suomessa ilman erityisjärjestelyjä. Kilpailuillan tuloksia voit seurata reaaliajassa alla olevasta livetuloslinkistä.
Katso huippuyleisurheilua suorana yksinoikeudella MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta! Näet muun muassa kovimmat hallikisat ja Timanttiliigan osakilpailut kaudella 2025 ainoastaan MTV Katsomo+ Urheilusta.
MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:
Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour ja World Athletics Continental Tour
Liiga, Mestis ja muu jääkiekko
Mestarien liiga, Serie A, La Liga ja muu jalkapallo