Sivu sisältää mainoslinkkejä
Maailmanmestari Fred Kerley on asetettu toimintakieltoon
Pariisin olympiakisoissa 2024 miesten sadalla metrillä pronssia juhlinut pikajuoksija Fred Kerley on asetettu toimintakieltoon olinpaikkarikkeiden takia.
Ville Lampinen: 12.08.2025 20:29Yleisurheilu

Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Yleisurheilun etiikkaa valvova
AIU ilmoitti tiistaina asettaneensa Yhdysvaltalaisen pikajuoksijan
Fred Kerleyn toimintakieltoon.
Kerleyn toimintakiellon syynä on vaadittujen olinpaikkatietojen puutteellinen täyttäminen.
Kerley juhli kesällä 2022 Eugenessa 100 metrin maailmanmestaruutta, jonka lisäksi hän on saavuttanut kaksi pikaviestin MM-kultaa. Olympialaisista amerikkalaisjuoksijalla on yksi hopea ja yksi pronssi.
Kerley oli otsikoissa jo alkukaudesta, kun hän ei pystynyt osallistumaan Miamin Grand Slam Track -tapahtumaan pidätyksen takia. Pikakiituri ei osallistunut heinäkuun lopussa Eugenessa kisattuihin Yhdysvaltojen mestaruuskilpailuihin.
Kaupallinen yhteistyö
Katso huippu-urheilua suorana yksinoikeudella
MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta! Katso kaikki Timanttiliigan osakilpailut sekä World Athletics Indoor Tour -hallisarjan ja World Athletics Continental Tourin tärkeimmät kilpailut vain
MTV Katsomo+ Urheilusta.
Lisäksi näet muun muassa jääkiekon Liigan ja Mestiksen, rallin MM-sarjan sekä jalkapallon Mestarien Liigan, La Ligan ja Seria A:n kaikki ottelut yksinoikeudella.
MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:
- Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour Gold ja World Athletics Continental Tour Gold
- Jalkapallon Mestarien liiga, Serie A, La Liga, MM-kisat
- Jääkiekon Liiga, Mestis, SHL, MM-kisat
- MM-ralli, ATP-tennis ja paljon muuta
Hanki katseluoikeus ja
nauti huippu-urheilusta suorana lähetyksenä.
