Miesten 15km Imatran SM-hiihdot 2022 - Lähtölista & Tulokset

Palaako Ristomatti Hakola kilpaladuille mestaruusvireessä lauantaina? Katso 15 km (p) SM-kisan lähtölista


Imatralla ratkaistaan lauantaina miesten 15 km perinteisen hiihtotavan Suomen mestaruusmitalit.
Etusuora: 08.01.2022 09:00Hiihto
Palaako Ristomatti Hakola kilpaladuille mestaruusvireessä lauantaina? Katso 15 km (p) SM-kisan lähtölista
Kuva: Tomi Mäkipää
Ristomatti Hakola
Marraskuussa Rukalla kylkiluitaan murtanut Ristomatti Hakola on lauantain 15 km (p) SM-kilpailun mielenkiintoisin nimi. Hakola palaa lauantaina kilpaladulle yli kahden kuukauden tauon jälkeen ja miehen kisakunto kiinnostaa Pekingin talviolympialaisten ollessa enää kuukauden päässä.

Hakola olisi elintärkeä lenkki Suomen olympialaisten viestijoukkueeseen ja hänen toivotaan olevan hyvässä iskussa lauantaina.

Tour de Skin läheisyys verottaa miesten kisan osallistujajoukkoa, eikä lauantain mitalitaistossa nähdä kiertueen loppuun hiihtäneitä Iivo Niskasta, Perttu Hyväristä ja Remi Lindholmia.

Myös perjantaina Imatralla parisprintissä kakkoseksi Pohti SkiTeamin ankkurina jäänyt Joni Mäki empii osallistumistaan lauantain kisaan. Rukan maailmancupissa kautensa sprintin finaalipaikalla avannut Mäki on sairastellut ja palasi perjantaina kilpailuihin yli kuukauden tauon jälkeen.



Sunnuntaina Imatralla on ohjelmassa Mäelle tärkeämpi vapaan SM-sprintti, joten kolmen päivän kuorma saattaa olla Mäelle tässä kohtaa liikaa.
YLEn haastattelussa Mäki sanoi tekevänsä päätöksen 15 kilometrille osallistumisesta lauantaiaamuna.

Viimeisiä olympianäyttöjä lauantain kisassa antaa myös Markus Vuorela, joka mursi jalkansa lokakuussa maajoukkueleirillä, eikä ole kilpaillut tällä kaudella maailmancup-tasolla. Kansallisissa kisoissa Imatran SM-kisojen alla Vuorela oli hyvässä vauhdissa ja onkin mielenkiintoista seurata, mihin miehen vauhti riittää lauantaina vertailussa Hakolaan ja Mäkeen.

Mielenkiintoisia nimiä ovat myös perjantaina yllätyskultaa parisprintissä isäntäseura Imatran Urheilijoille ankkuroinut Miro Karppanen, nuorten MM-menestyjä Alexander Ståhlberg ja vajaa viikko sitten Imatran Kylpylähiihdoissa voittanut Lauri Lepistö. Ainakin himmeämmille mitaleille riittää tarjokkaita edellä mainittujen lisäksikin, sen verran tasaiselta porukka vaikuttaa.

Kilpailu käynnistyy lauantaina klo 11.40 ja YLE2 televisioi hiihdon suorana lähetyksenä.



Miesten 15 km (p) lähtölista

NroUrheilijaLähtöaika
200Roni Aleksander Zein (LBN)11:40:00
1Jari Turtiainen (Savonlinnan Hiihtoseura)11:40:30
2Petrus Genas (Vaasan Hiihtäjät)11:41:00
3Anssi Hakulinen (Kiteen Urheilijat)11:41:30
4Aki Heinonen (Viialan Viri)11:42:00
5Jani Keto (Ski Jyväskylä)11:42:30
6Ville Happonen (Liperin Hiihtoseura)11:43:00
7Valtteri Markkila (Vaasan Hiihtäjät)11:43:30
8Ilmo Räisänen (Ski Jyväskylä)11:44:00
9Esa Mursu (Posion Pyrintö)11:44:30
10Aapo Saastamoinen (Lieksan Hiihtoseura)11:45:00
11Rasmus Ahoniemi (Vantaan Hiihtoseura)11:45:30
12Lauri Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura)11:46:00
13Juho Friman (Inarin Yritys)11:46:30
14Aleksi Koskela (Sippolan Kunto)11:47:00
15Jukka Vähävihu (Hämeenlinnan Hiihtoseura)11:47:30
16Janne Uusitalo (Pihtiputaan Tuisku)11:48:00
17Kasper Lönnbäck (IF Minken)11:48:30
18Eetu Isometsä (Espoon Hiihtoseura)11:49:00
19Matti Aalto (Keuruun Kisailijat)11:49:30
20Niko Nättinen (Finlandia-Hiihto Team)11:50:00
21Juuso Hämäläinen (Vehkalahden Veikot)11:50:30
22Aku Hietaharju (Ilmajoen Kisailijat)11:51:00
23Mikko Marjamaa (Ski Jyväskylä)11:51:30
24Erno Kantanen (Juvan Urheilijat)11:52:00
25Elias Valikainen (Inarin Yritys)11:52:30
26Juuso Varis (Liperin Hiihtoseura)11:53:00
27Kalle Rytkönen (Vihdin Viesti)11:53:30
28Saku Miettinen (Imatran Urheilijat)11:54:00
29Jacob Smeds (Vörå IF)11:54:30
30Markus Malmberg (Jämsänkosken Ilves)11:55:00
31Leevi Vuorinen (SkiTeam 105)11:55:30
32Arttu Kaario (Jämsänkosken Ilves)11:56:00
33Rasmus Räikkönen (Imatran Urheilijat)11:56:30
34Arttu Turtiainen (Imatran Urheilijat)11:57:00
35Antti Häkämies (Posion Pyrintö)11:57:30
36Ilmari Saarinen (Espoon Hiihtoseura)11:58:00
37Pekka Karppanen (Saarijärven Pullistus)11:58:30
38Santtu Nyman (Anjalan Liitto)11:59:00
39Petteri Laurén (Team Skiers)11:59:30
40Antti Ahvenjärvi (Espoon Hiihtoseura)12:00:00
41Niilo Helkama (Espoon Hiihtoseura)12:00:30
42Ville Parantainen (IF Minken)12:01:00
43Eero Vuollet (Posion Pyrintö)12:01:30
44Wilhelm Stenbacka (IF Sibbo-Vargarna)12:02:00
45Matti Korhonen (Haapajärven Kiilat)12:02:30
46Onni Rantahalvari (SkiTeam 105)12:03:00
47Lauri-Aleksi Laitinen (Mikkelin Hiihtäjät)12:03:30
48Valtteri Heinimaa (Tampereen Yritys)12:04:00
49Timo Grönlund (Kiteen Urheilijat)12:04:30
50Topias Kemppi (Espoon Hiihtoseura)12:05:00
51Juho Neuvonen (Mikkelin Hiihtäjät)12:05:30
52Valtteri Härkönen (Mikkelin Hiihtäjät)12:06:00
53Benjamin Sundqvist (IF Minken)12:06:30
54Jukka Palo (Vihdin Viesti)12:07:00
55Benjamin Holmgren (IF Sibbo-Vargarna)12:07:30
56Arttu Nyman (Anjalan Liitto)12:08:00
57Samppo Kumpumäki (Pohti Skiteam)12:08:30
58Juha Hyyryläinen (Juvan Urheilijat)12:09:00
59Alex Svartsjö (IF Femman)12:09:30
60Aaron Häggman (Vörå IF)12:10:00
61Eemil Juntunen (Pohti SkiTeam)12:10:30
62Juuso Mattila (Himangan Urheilijat)12:11:00
63Konsta Mäntyvaara (Pohti SkiTeam)12:11:30
64Jonni Mukkala (Teuvan Rivakka)12:12:00
65Markus Kasanen (Mikkelin Hiihtäjät)12:12:30
66Väinö Kotro (Vehkalahden Veikot)12:13:00
67Petteri Mattila (Norrvalla Ski Team)12:13:30
68Ville Maunuksela (Imatran Urheilijat)12:14:00
69Tomi Mikkonen (Imatran Urheilijat)12:14:30
70Iiro Uusitalo (Jämsänkosken Ilves)12:15:00
71Jussi Hyytiäinen (Jämsänkosken Ilves)12:15:30
72Teemu Pöntinen (Kuusamon Erä-Veikot)12:16:00
73Jarkko Kukkonen (Visa Ski Team Kemi)12:16:30
74Jonas Nordström (IF Sibbo-Vargarna)12:17:00
75Miika Heikkilä (Espoon Hiihtoseura)12:17:30
76Juha Nurmi (Kuusamon Erä-Veikot)12:18:00
77Petteri Kymäläinen (Kuusamon Erä-Veikot)12:18:30
78Tomi Santasalo (Jämin Jänne)12:19:00
79Aleksi Leino (Jämsänkosken Ilves)12:19:30
80Jeremias Lipsanen (Juvan Urheilijat)12:20:00
81Wiljam Mattila (Keravan Urheilijat)12:20:30
82Olli Jarva (Ski Jyväskylä)12:21:00
83Olli-Pekka Laitila (Vehkalahden Veikot)12:21:30
84Patrik Kuuttinen (IF Minken)12:22:00
85Matias Hyvönen (Pohti SkiTeam)12:22:30
86Matias Heinonen (Espoon Hiihtoseura)12:23:00
87Leo Rantahalvari (SkiTeam 105)12:23:30
88Verneri Poikonen (Äänekosken Huima)12:24:00
89Olli Ahonen (Imatran Urheilijat)12:24:30
90Ville-Petteri Saarela (Keminsuun Kisa)12:25:00
91Veeti Pyykkö (Visa Ski Team Kemi)12:25:30
92Eero Rantala (Vehkalahden Veikot)12:26:00
93Topi Huttunen (Juvan Urheilijat)12:26:30
94Anssi Koirikivi (Haapajärven Kiilat)12:27:00
95Jussi Jussila (Jämin Jänne)12:27:30
96Niilo Moilanen (Pohti SkiTeam)12:28:00
97Joona Koponen (Tampereen Yritys)12:28:30
98Niila Ahokas (Inarin Yritys)12:29:00
99Antti Kartano (Ilmajoen Kisailijat)12:29:30
100Iiro-Mikko Harju (Pohti SkiTeam)12:30:00
101Miikka Kinnunen (Pohti Skiteam)12:30:30
102Oscar Högnabba (IF Minken)12:31:00
103Santeri Pirneskoski (Visa Ski Team Kemi)12:31:30
104Mikko Kuusela (Vantaan Hiihtoseura)12:32:00
105Vili Hämäläinen (Mikkelin Hiihtäjät)12:32:30
106Aku Nikander (Jämin Jänne)12:33:00
107Topi Kuorelahti (Vuokatti Ski Team Kainuu)12:33:30
108Eelis Valikainen (Inarin Yritys)12:34:00
109Timo Mantere (Ilmajoen Kisailijat)12:34:30
110Turo Sipilä (Vuokatti Ski Team Kainuu)12:35:00
111Tino Tiilikainen (Vuokatti Ski Team Kainuu)12:35:30
112Veli-Matti Räsänen (Jämsänkosken Ilves)12:36:00
113Johannes Vuorela (IF Minken)12:36:30
114Elmeri Toivanen (Tampereen Yritys)12:37:00
115Oskari Hökkä (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)12:37:30
116Miska Poikkimäki (Vuokatti Ski Team Kainuu)12:38:00
117Emil Liekari (Vuokatti Ski Team Kainuu)12:38:30
118Niko Anttola (Visa Ski Team Kemi)12:39:00
119Ville Ahonen (Imatran Urheilijat)12:39:30
120Niko Koskela (Ilmajoen Kisailijat)12:40:00
121Aleksi Parttimaa (SkiTeam 105)12:40:30
122Jussi Karkkulainen (Mikkelin Hiihtäjät)12:41:00
123Arsi Ruuskanen (Kuusamon Erä-Veikot)12:41:30
124Santeri Erola (Imatran Urheilijat)12:42:00
125Miro Karppanen (Imatran Urheilijat)12:42:30
126Lauri Mannila (Taivalkosken Metsä-Veikot 85)12:43:00
127Kari Varis (Ilmajoen Kisailijat)12:43:30
128Waltteri Vinkanharju (Tampereen Yritys)12:44:00
129Alexander Ståhlberg (Norrvalla Ski Team)12:44:30
130Antti Honkimaa (Puijon Hiihtoseura)12:45:00
131Heikki Korpela (Pohti Skiteam)12:45:30
132Kalle Parantainen (IF Minken)12:46:00
133Juuso Tossavainen (Kuusamon Erä-Veikot)12:46:30
134Marko Kilp (Tampereen Yritys)12:47:00
135Juuso Haarala (Pohti SkiTeam)12:47:30
136Lassi Vuorinen (SkiTeam 105)12:48:00
137Joel Ikonen (Pohti SkiTeam)12:48:30
138August Högnabba (IF Minken)12:49:00
139Raimo Vigants (Madona)12:49:30
140Sami Lähdemäki (Ski Jyväskylä)12:50:00
141Lauri Lepistö (Jämin Jänne)12:50:30
142Niko Husu (Kuusamon Erä-Veikot)12:51:00
143Joni Mäki (Pohti SkiTeam)12:51:30
144Juuso Mäkelä (Pohti SkiTeam)12:52:00
145Markus Vuorela (Jämin Jänne)12:52:30
146Joonas Sarkkinen (Puijon Hiihtoseura)12:53:00
147Ristomatti Hakola (Jämin Jänne)12:53:30


Katso myös:

Lue myös



Katso kaikki uutiset