Palaako Johaug sapattivapaalta Tour de Skin valtiattareksi? Nähdäänkö palkintokorokkeella jälleen suomalaisväriä?


Vastoin aiempia puheitaan Tourille osallistuva Johaug on luonnollisesti kiertueen ykkössuosikki. Suomalaiskaksikko Niskanen - Pärmäkoski taistelee tiukasti paikasta kolmen parhaan joukkoon.
Veijo Vaakanainen: 27.12.2024 17:53Hiihto
Palaako Johaug sapattivapaalta Tour de Skin valtiattareksi? Nähdäänkö palkintokorokkeella jälleen suomalaisväriä?
Kuva: PTB Creative (Ruka Nordic)
Kerttu Niskanen
Naisten puolella tämän vuoden Tour de Skin suurin jännitys laski, kun kahden vuoden tauon jälkeen maailman terävimmälle huipulle palannut Norjan Therese Johaug koki Davosissa kokemansa shokkitappion jälkeen tarvitsevansa lisää kovia kisoja. Koska tämän vuoden Tourin ohjelma sopii Johaugille erinomaisesti, ei kokonaiskisan voittajasta liene epäselvyyttä.

Vaikka Johaug ei välivuosien jälkeen aivan vanha kaikki muut murskaava voittokone olekaan, olisi jonkun muun voitto Tourilla järisyttävän suuri yllätys. Toistaiseksi tämän kauden aikana ainoastaan perinteisen normaalimatkoilla Johaug on joutunut kokemaan tappioita, eikä Tourilla ole yhtään sellaista ohjelmassa.

Normaalimatkojen puolella kovissa maastoissa käytävät perinteisen yhteislähtö ja takaa-ajo sopivat Johaugille lähtökohtaisesti väliaikalähtöä paremmin ja vapaalla hiihtotavalla käytävä pitkä väliaikalähtö Toblachissa on Johaugin parasta osaamisaluetta yhdessä Alpe Cermisin huipulle kipuamisen kanssa. Tästä johtuen Johaug on nostettava ylivoimaiseksi voittajasuosikiksi, vaikka hän ei saisi sprinteistä yhtäkään hyvityssekuntia.

Johaugin voittomahdollisuuksia parantaa myös se, että ruotsalaisista sekä Frida Karlsson että Jonna Sundling ovat päättäneet keskittyä vuodenvaihteessa kisaamisen sijaan harjoitteluun. Kahden vuoden takainen Tourin voittaja Karlsson sekä alkukaudesta vapaan sprinteissä hurjassa lyönnissä ollut Sundling olisivat voineet olla sellaisia urheilijoita, jotka olisivat voineet haastaa Johaugia kokonaiskisassa.

Nyt kaiken useaan kertaan voittaneen Johaugin suurin haastaja lienee hänen maannaisensa Heidi Weng, joka on onnistunut kauden alussa kääntämään laskusuhteessa olleen uransa suunnan. Weng hyötyy tämän vuoden Tourilla siitä, että väliaikakisa käydään perinteisellä ja myös toiseksi viimeisenä päivänä käytävä skiathlon on ennakkoon norjalaiselle todella hyvä kilpailu.

Lisäksi Alpe Cermisin nousu sujuu tunnetusti Wengiltä lähes samaan tahtiin kuin Johaugilta. Näin ollen jo viime vuonna Tourin kokonaiskisassa kakkoseksi sijoittunut sekä urallaan myös kahdesti Tourin voittoa juhlinut Weng on yksi kuumimmista palkintosijakandidaateista Johaugin takana.



Myös kolmas norjalainen, eli Astrid Öyre Slind, on nostettava ennakkosuosikkien joukkoon. Davosissa uransa ensimmäistä voittoa juhlinut Slind on tehnyt varttuneemmalla iällä todella menestyksekkään vaihdon Ski Classics -kisoista normaalimatkojen puolelle ja vaikuttaa kypsyvän laadukkaan viinin tavoin vuosi vuodelta yhä kovempaan vireeseen.

Kuten Johaug ja Weng, myöskään Slind ei voi juurikaan budjetoida itselleen hyvityssekunteja sprinteistä. Sen sijaan normaalimatkoilla hänet tullaan varmasti näkemään hyvinkin korkealla. Tosin hän kärsii selvästi maannaisiaan enemmän siitä, että vapaa hiihtotapa korostuu tällä kertaa hieman enemmän.

Norjan ulkopuolisista nimistä on luonnollisesti mainittava Tour de Skin pariinkin otteeseen voittanut Jessie Diggins. Toisin kuin norjalaiset, niin Diggins kerännee mukavan potin hyvityssekunteja myös sprinteistä, ja hänelle myös Toblachin pitkä vapaan väliaikalähtö sopii paremmin kuin hyvin.

Digginsin suurin haaste on ohjelmassa kuitenkin toisena kisapäivänä, kun Therese Johaug todennäköisesti räjäyttää pääjoukon jo 15 kilometrin perinteisen hiihtotavan yhteislähtökisan ensimmäisten kilometrien aikana. Diggins ei saa antaa hänelle heikommalla hiihtotavalla liikaa tasoitusta, tai muuten kirittävää lopputourille jää liikaa.

Saksan Victoria Carl on Digginsin lisäksi toinen urheilija, jolle lähtökohtaisesti jokainen kilpailumuoto ja hiihtotapa sopii. Kuitenkin viime vuonna Carl tuli Tourille paljon kovempien alkukauden näyttöjen jälkeen, mutta hyytyi lopulta kauas kokonaiskisan kärkipäästä. Carl ei aiemminkaan Tourilla ole juurikaan juhlinut, joten Carlin nousu mukaan podiumtaistoon olisi yllätys.

Ruotsin suurin toivo on tällä kertaa Ebba Andersson. Hänellekin sprintit ovat tervanjuontia, joten Planican MM-sankarilta menestys kokonaiskisassa edellyttää todella kovia suorituksia normaalimatkoilla. Hänellekin Tour on lisäksi ollut usein vaikea kilpailu. Vaikka Andersson on useampaan kertaan kuulunut ennen Touria voittajasuosikkien joukkoon, on hänellä toistaiseksi vain yksi podiumsijoitus kokonaiskilpailusta.

Toinen kokonaiskisan kannalta mielenkiintoinen ruotsalainen on maan sprinttiässä Linn Svahn. Alkukaudesta sairastellut sekä epäonnesta kärsinyt Svahn ei ole vielä päässyt näyttämään todellista virettään, mutta jos häviämistä vihaava ruotsalainen on tutussa kunnossaan, on hänelle tarjolla maksimipotti hyvityssekunteja sekä monia ennakkoon hyviä normaalimatkojen kisoja. Tosin 20 kilometrin vapaa sekä Alpe Cermis tarjonnevat sprintterille melko hapokasta menoa.


Mihin yltävät Niskanen ja Pärmäkoski?


Suomalaisittain kausi alkoi todella vaisusti Rukalla ja Lillehammerissa, mutta Davos toi onneksi jo paljon lisää valoa suomalaisten tilanteeseen. Sekä Kerttu Niskanen että Krista Pärmäkoski ovat olleet usein Tour de Skillä todella vahvoja ja parantaneet otteitaan kisaviikon edetessä. Näin ollen heiltä voi Davosin hyvien suoritusten jälkeen tälläkin kertaa odottaa hyvää panosta.

Kerttu Niskaselle tämänvuotinen ohjelma ei ole paras mahdollinen, mutta tarjolla on kuitenkin kaksi perinteisen hiihtotavan kilpailua, joissa häneltä voi odottaa hyvää tulosta. Toisena päivänä ohjelmassa oleva perinteisen yhteislähtö on erityisen tärkeä, sillä Niskanen on yksi niistä harvoista kilpailijoista, joka pystyy huippuiskussaan vastaamaan Johaugin tarjoamaan vauhdinpitoon.



Toinen kriittinen kilpailu on kahdenkympin vapaan kisan tulosten pohjalta hiihdettävä perinteisen takaa-ajo. Lähtökohtaisesti Niskanen joutuu starttaamaan kisamuodon nimen mukaisesti takaa-ajajana ja hänen olisi pystyttävä hiihtämään mahdollisimman kova osuusaika, jolla hän pystyisi kompensoimaan edellisenä päivänä menettämiään sekunteja.

Kolmas erittäin tärkeä päivä on Val di Fiemmen perinteisen sprintti. Väsyneiden hiihtäjien kilpailussa Niskasen tulisi päästä finaaliin asti, mikä todennäköisesti jopa varmistaisi hänelle palkintosijan kokonaistuloksissa. Aiemmat vuodet ovat jo osoittaneet, että Niskanen pystyy päätöspäivänä Alpe Cermisissä venymään hurjasti, jos hänellä on realistinen mahdollisuus huippusjoitukseen.

Krista Pärmäkoskelle normaalisti Tourin aloitus on ollut valitettavan nihkeä, eivätkä loppupuolen paremmat otteet ole enää riittäneet palkintosijoille. Tälläkin kertaa voi olla, että Toblachin perinteisen massalähtö jättää Pärmäkosken takamatkalle.

Moninkertaiselle arvokisamitalistille Pärmäkoskelle Therese Johaugin massalähdöissä tarjoama armoton matkavauhti heti startista on ollut pahinta mahdollista myrkkyä. Etenkin jos Pärmäkoski vielä hakee tuossa vaiheessa kiertuetta parasta virettään, voi tappiosekunteja kärkihiihtäjille tulla piinallisen paljon.

Muista suomalaisista mielenkiintoisin nimi on alkukaudesta pirteästi esiintynyt Jasmi Joensuu. Hänelle tärkein päivå on ohjelmassa kolmanneksi viimeisenä päivänä, kun Val di Fiemmessä kisataan perinteisen sprintti. Jos Joensuu on onnistunut säästämään voimia tuohon kisapäivään, on uran ensimmäinen palkintosija hyvin todennäköinen, etenkin kun useampi kova ruotsalaissprintteri on poissa Tourilta.

Lue myös: Joensuu ja Kähärä finaalivauhdissa? Lue ennakko Tour de Skin avaukseen!



Kaupallinen yhteistyö - Fortum

Fortum Duo -sähkö­so­pimus yhdistää fiksusti sekä kiinteä­hin­taisen että markkinahintaisen sähkö­so­pi­muksen edut


  • Kiinteä sähkön hinnan osuus kahdeksi vuodeksi + Mahdollisuus säästää kulutusta ajoittamalla
  • Fortum tarjoaa Fortum Duo -sähkösopimustaan kuluttaja-asiakkaille entistä kilpailukykyisempään hintaan.
  • Fortum Duo hinta päivittyy jopa viikoittain. Julkaisijoiden pitää huolehtia että heillä on sivuillaan aina ajankohtainen hinta.
  • Määräaikainen Fortum Duo -sähkösopimus: Sähköenergiassa kiinteä osuus sähkön hinnassa + pörssihintaan perustuva kulutusvaikutus (c/kWh).
  • Perusmaksu 3,99 €/kk. Duo -sähkösopimus on voimassa kaksi vuotta.

Lue lisää ja tilaa Fortum Duo