Massiivinen selvitys - näissä kunnissa ovat kasvaneet suomalaiset yleisurheilun arvokisamitalistit


Yleisurheilun arvokisamitalisteja on kasvanut jokaisen 19 Suomen nykyisen maakunnan alueella.
Etusuora: 28.05.2024 20:48Yleisurheilu
Massiivinen selvitys - näissä kunnissa ovat kasvaneet suomalaiset yleisurheilun arvokisamitalistit
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Olympiastadion.
Yleisurheilun 26:nnet EM-kilpailut käynnistyvät ensi viikon perjantaina Roomassa.



Suomen joukkueessa on tällä kertaa useita vahvoja mitaliehdokkaita, kuten salolaislähtöinen Wilma Murto, raaseporilainen Oliver Helander, raisiolainen Silja Kosonen, kotkalainen Krista Tervo ja tamperelainen Saga Vanninen.

Etusuora selvitti EM-kisojen lämmikkeeksi ne Suomen kunnat ja kaupungit, joissa on kasvanut suomalaisia yleisurheilun arvokisamitalisteja.

Ensimmäinen suomalainen yleisurheilun arvokisamitalisti oli Jyväskylässä urheilu-uransa aloittanut Verner Järvinen, joka saavutti Ateenan vuoden 1906 väliolympialaisissa kullan antiikin tyylin kiekonheitossa ja pronssin kiekonheitossa. Toistaiseksi viimeinen Suomen arvokisamitalisti on ollut Tampereen Pyrinnön kasvatti Saga Vanninen, joka ylsi hopealle MM-hallien 5-ottelussa maaliskuussa.

Eniten arvokisamitalisteja tuottanut maakunta on luonnollisesti ollut väkirikas Uusimaa, missä on viettänyt nuoruutensa yli 40 yleisurheilun arvokisamitalistia. Ahvenanmaa ja Keski-Pohjanmaa ovat molemmat kasvattaneet vain yhden yleisurheilumitalistin mutta he molemmat ovat tämän vuosituhannen arvokisavoittajia – Janne Holmén ja Arsi Harju.



Suomen yleisurheilun arvokisamitalistien 1908 - 2024 kasvattajakunnat ja -kaupungit


Arvokisoiksi on huomioitu olympialaiset sekä yleisen sarjan MM- ja EM-kilpailut ulko- ja sisäradoilla sekä maastojuoksussa. Kasvattajakunnaksi tai -kaupungiksi on huomioitu se kunta tai kaupunki, josta tulevaa seuraa urheilija on edustanut merkittävimmän osan urastaan ennen 22 ikävuotta. Viime vuosikymmenten mitalistien kohdalla on huomioitu se kunta tai kaupunki, josta tulevaa seuraa urheilija on edustanut merkittävimmän osan ikävuosistaan 11 – 17.

Artikkelin oikoluvusta on vastannut Vesa-Matti Peltola.

* = entinen Suomen kunta tai kaupunki
** = entinen Suomen kauppala
*** = nykyisin Suomen ulkopuolella sijaitseva entinen Suomen kunta tai kaupunki

Uusimaa


Helsinki - Jarkko Tapola, Lotta Kemppinen, Raimo Vilén  , Riitta Salin, Markku Taskinen, Gunnar Höckert, Albin Stenroos, Armas Toivonen, Erik Wilén, Oswald Mildh, Kalevi Kotkas, Nils Nicklén , Rainer Stenius, Jorma Valkama, Armas Taipale, Veikko Nyqvist, Arto Härkönen, Rolf Back, Irja Pettinen

Porvoo - Ari Suhonen, John Lindroth, Heikki Liimatainen, Torbjörn Lassenius

Vantaa / Helsingin mlk. - Taisto Mäki, Valentin Kononen

*Nummi - Martti Marttelin, Pirkko Helenius

Tuusula - Topi Raitanen, Olavi Rinteenpää

*Pohja - Alf Lindblad, Reijo Ståhlberg

Hanko - Onni Rajasaari, Marika Eklund

Lohja - Stig Lönnqvist

Kerava - Volmari Iso-Hollo

Myrskylä - Lasse Virén

Espoo - Tiina Lillak

Vihti - Teodor Koskenniemi

*Oulunkylä - Tapio Rautavaara

*Porvoon mlk. - Lauri Lehtinen

*Lohjan mlk. - Markku Tuokko

*Tammisaari - Ragnar Graeffe


Pirkanmaa



Tampere - Reetta Hurske, Akilles Järvinen, Tommi Evilä, Vilho Tuulos, Matti Järvinen, Julius Saaristo, Saga Vanninen, Hugo Lahtinen

*Toijala - Eeles Landström

Vesilahti - Pentti Eskola

*Tyrvää - Jouko Norén

Orivesi - Antero Kivi

Hämeenkyrö - Paavo Yrjölä

Kangasala - Eero Berg, Sulo Bärlund


Varsinais-Suomi


Turku - Paavo Nurmi, Harri Larva, Elias Katz, Yrjö Lehtilä

Salo - Lasse Virtanen, Wilma Murto, Kalervo Toivonen

Somero - Pentti Nikula, Kauko Nyström

Kaarina - Pekka Päivärinta

*Kalanti - Annemari Sandell

Vehmaa - Timo Aaltonen

Taivassalo - Reima Salonen

Laitila - Sinikka Tyynelä

*Halikko - Voitto Hellsten

*Karinainen - Jalmari Eskola

*Somerniemi - Kaarlo Tuominen


Etelä-Pohjanmaa


Ilmajoki - Veikko Peräsalo, Tero Pitkämäki

Kuortane - Kauko Pekuri

Seinäjoki - Olli-Pekka Karjalainen, Erik Blomster

Alajärvi - Reijo Vähälä

Kauhajoki - Heli Koivula

Teuva - Pauli Nevala

*Lehtimäki - Ari Mannio

*Kortesjärvi - Toivo Loukola


Kymenlaakso


*Kuusankoski - Arvo Askola, Helge Perälä, Erkki Kataja

*Kymi - Eino Purje

*Elimäki - Ilmari Salminen

Virolahti - Väinö Koskela

Hamina - Väinö Suvivuo

*Vehkalahti - Tapio Korjus, Martti Vainio


Etelä-Karjala


Lappeenranta - Arto Bryggare

*Saari - Jorma Härkönen

**Lauritsala - Väinö Muinonen

*Uukuniemi - Juha Tiainen

Savitaipale - Jonni Myyrä

Parikkala - Hannu Siitonen

Imatra - Ossi Karttunen

Joutseno - Eino Penttilä


Keski-Suomi


Saarijärvi - Toivo Hyytiäinen

Äänekoski - Kimmo Kinnunen, Jorma Kinnunen

Laukaa - Lauri Kalima

Jämsä - Kristian Pulli

Jyväskylä - Verner Järvinen


Pohjois-Karjala


Joensuu - Jukka Keskisalo, Lassi Etelätalo

*Valtimo - Jarmo Kärnä

Tohmajärvi - Seppo Räty

*Pyhäselkä - Aki Parviainen

Nurmes - Urho Peltonen

Liperi - Pirjo Vihonen


Pohjois-Savo


Kuopio - Hannes Kolehmainen, Jukka Piironen

Rautalampi - Sisko Hanhijoki

Pielavesi - Antti Ruuskanen

Kiuruvesi - Soini Nikkinen

Lapinlahti - Sari Essayah

Suonenjoki - Aila Koivistoinen


Päijät-Häme



Lahti - Ove Andersen, Viljo Heino

Heinola - Tapio Kantanen

Hollola - Väinö Siikaniemi, Ismo Toukonen, Matti Sippala

Orimattila - Kristiina Mäkelä


Pohjanmaa


Vaasa - Valdemar Rautio, Risto Kuntsi, Mikaela Ingberg

Kruunupyy - Mona-Lisa Pursiainen, Bertel Storskrubb

*Ähtävä - Nina Holmén

Kanta-Häme

Riihimäki - Pekka Vasala

Janakkala - Ella Junnila

Forssa - Valto Olenius

*Lammi - Heli Rantanen

Hausjärvi - Elmer Niklander


Etelä-Savo 


Enonkoski - Antti Loikkanen

Kangasniemi - Ringa Ropo

Pieksämä / Pieksämäki - Kaisa Parviainen

Mikkeli - Eero Lehtonen


Lappi


Posio - Kaarlo Maaninka

Tornio - Ville Pörhölä

Kemi - Mika Halvari

Tervola - Päivi Alafrantti


Pohjois-Pohjanmaa


Alavieska - Rauli Pudas, Pentti Kahma

*Piippola - Juha Väätäinen


Satakunta

Siikainen - Antti Kalliomäki

Pori - Maire Österdahl


Kainuu


Sotkamo - Pirjo Wilmi

Puolanka - Markku Kukkoaho


Ahvenanmaa


Jomala - Janne Holmén


Keski-Pohjanmaa


Perho - Arsi Harju

Suomen nykyisten rajojen ulkopuolella


***Uusikirkko VI - Mikko Hietanen
***Kanneljärvi - Yrjö Nikkanen
***Sakkola - Veikko Karvonen

Yhdysvallat - Ville Ritola

Muuttanut ulkomailta Suomeen aikuisiällä

Neuvostoliitto - Eduard Hämäläinen 
Kaupallinen yhteistyö

Katso huippuyleisurheilua suorana yksinoikeudella MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta! Näet muun muassa kovimmat hallikisat ja Timanttiliigan osakilpailut kaudella 2024 ainoastaan MTV Katsomo+ Urheilusta.

MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:

  • Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour ja World Athletics Continental Tour
  • Liiga, Mestis ja muu jääkiekko
  • Mestarien liiga, Serie A, La Liga ja muu jalkapallo
  • MM-ralli, NFL, ATP-tennis ja paljon muuta