Näistä kunnista ovat kotoisin Suomen parhaat yleisurheilijat - yksi kaupunki täysin ylivoimainen kasvattaja


Yleisurheilun Kalevan kisat 2023 pyörähtävät käyntiin torstaina Lahdessa.
Etusuora: 24.07.2023 09:38Yleisurheilu
Näistä kunnista ovat kotoisin Suomen parhaat yleisurheilijat - yksi kaupunki täysin ylivoimainen kasvattaja
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Daniel Kosonen.

Etusuora selvitti, missä kunnissa ovat kasvaneet Suomen tämän hetken parhaat yleisurheilijat ja vahvimmat mitaliehdokkaat Lahden Kalevan kisoissa.

Tampere on niittänyt tällä vuosituhannella mainetta Suomen yleisurheilun mekkana. Myös tämän nyt julkaistavan katsauksen perusteella Pirkanmaan pääkaupunki on täysin ylivoimainen huippuyleisurheilijoiden kasvattaja maassamme.

Tampereella on viettänyt teinivuotensa peräti 15 sellaista yleisurheilijaa, jotka ovat tällä hetkellä lajissaan Suomen kausitilastossa kuuden parhaan joukossa. Espoo ja Helsinki seuraavaksi parhaina yltävät yhdeksään TOP6-urheilijaan.

Tampereen 25 000 asukkaan naapurikunta Lempäälä on myös vahva yleisurheilijoiden kasvattaja ykkösnimenään Santtu Heikkinen.

Kunniamaininnan ansaitsevat lisäksi 18 000 asukkaan Äänekoski, 20 000 asukkaan Lieto, 16 000 asukkaan Janakkala, 25 000 asukkaan Imatra sekä 6000 asukkaan Siuntio.

Kasvattajakunnaksi on tässä katsauksessa huomioitu se kunta, jossa sijaitsevaa seuraa urheilijan on katsottu edustaneen merkittävimmän ajan ikävuosina 12 - 16.

Pistetys: Suomen tilaston kärkipaikasta ennen Lahden Kalevan kisoja on annettu kuusi pistettä. Sijasta kuusi saa vielä yhden pisteen.

Esimerkkitapaus pisteytyksestä: Saga Vannisen 13 pistettä koostuvat seitsenottelun kärkisijasta (6 pistettä), pituushypyn kakkossijasta (5 pistettä) kuulan kutossijasta (1 piste) sekä kahden muun urheilijan kanssa jaetusta korkeushypyn vitossijasta (2 + 1 = 3 pistettä jaettuna kolmella eli Vanniselle 1 piste)

*-merkki tarkoittaa entistä Suomen kuntaa.


Suomen parhaat yleisurheilun kasvattajakunnat vuonna 2023


Tampere 69 - Jere Haapalainen 6, Leevi Keronen 4, Antti Sainio 5, Jaakko Linnus 3, Daniel Kosonen 5, Urho Kujanpää 5, Arttu Korkeasalo 5, Ella Räsänen 2, Reetta Hurske 6, Lotta Harala 4, Maria Huntington 4, Saga Vanninen 13, Nea Lento 1, Vilma Itälinna 5, Vilma Väliharju 1

Espoo 32,5 - Roope Saarinen 2, Antti Pränni 5, Anna Pursiainen 2,5, Saara Keskitalo 2, Saga Andersson 4, Silja Andersson 3, Jessica Rautelin 3, Enni Nurmi 6, Ella Rautawaara 5

Helsinki 27 - Benjamin Lee 4, Niko Viljola 3, Tomas Järvinen 4, Max Lampinen 1, Topias Laine 1, Jere Liskojärvi 1, Lotta Kemppinen 8, Nora Lindahl 4, Tua-Talvikki Anttila 3

Vantaa 26 - Riku Illukka 5, Ville Lampinen 2, Leo Uusimäki 8 Tuomas Kaukolahti 3, Joni Hava 4, Hilla Uusimäki 4

Turku 25,5 - Mustafe Muuse 4, Eero Heinonen 4, Milja Thureson 3,5, Aino Niemi 5, Roosa Naula 3, Sanne Erkkola 4, Emmi Valtonen 2

Vaasa 25 - Albin Lundberg 3, Camilla Richardsson 15, Mathilda Kvist 1, Anni-Linnea Alanen 6

Lahti 21 - Ossi Kekki 2, Hannu Granberg 3, Walte Hautala 2, Salla Laukkanen 3, Sini Rajaniemi 2, Venla Pulkkanen 4,5, Heta Tuuri 4,5

Lappeenranta 21 - Kasperi Vehmaa 5, Simo Lipsanen 5, Aku Partanen 6, Kristiina Halonen 5

Äänekoski 20 - Arttu Mattila 6, Aino Pulkkinen 14

Mikkeli 20 - Viljami Kaasalainen 10, Jessica Kähärä 10

Lempäälä 19,5 - Santtu Heikkinen 6, Aleksi Kivelä 3, Santeri Kuusiniemi 5, Matias Mustonen 2,5, Klaara Leponiemi 3

Oulu 19 - Samuel Purola 7, Antti-Pekka Rönkkö 1, Toni Keränen 3, Elina Lampela 5, Elina Heikkinen 2, Anna Kokko 1

Jyväskylä 17 - Jussi Eskola 1, Ilari Manninen 4, Mika Ruhtinas 1, Alisa Virtanen 4, Heidi Salminen 2, Johanna Nieminen 3, Aada Koppeli 2

Pori 17 - Asseri Välimäki 5, Eero Ahola 4, Tuomas Seppänen 5, Nooralotta Neziri 3

Lieto 17 - Tuomas Lehtonen 10, Valtteri Kalliokulju 2, Jatta-Mari Jääskeläinen 5

Imatra 15 - Otto Pulkkinen 4, Kalle Salminen 2, Arttu Tyystjärvi 1, Senni Salminen 8

Janakkala 15 - Ilona Mononen 7, Ella Junnila 6, Sanni Kuparinen 2

Seinäjoki 14 - Niilo Mustalahti 8, Veera Perälä 1, Emilia Kangas 5

Siuntio 14 - Eero Saleva 11, Emma Karell 3

Rovaniemi 14 - Aaro Davidila 6, Johanna Peiponen 8

Kotka 13 - Gia Reinholm 4, Krista Tervo 5, Aliisa Kiiski 4

Kerava 13 - Jarkko Määttänen 3, Eveliina Määttänen 10

Joensuu 12 - Mika Kotiranta 5, Samuel Auvinen 5, Lassi Etelätalo 2

Saarijärvi 12 - Joonas Rinne 12

Naantali 10 - Markus Teijula 5, Jerry Jokinen 5

Kuopio 10 - Taneli Juutinen 4, Eveliina Rouvali 6

Tuusula 10 - Topi Raitanen 10

Kannus 10 - Anniina Kortetmaa 10

Kankaanpää 9 - Pyry Santahuhta 3, Aaron Kangas 6

Nurmijärvi 9 - Oskari Lehtonen 3, Viivi Lehikoinen 6

Loimaa 9 - Nico Oksanen 6, Mikko Toiviainen 3

Nokia 9 - Kalle Kivioja 3, Aleksi Savolainen 6

Raisio 9 - Aada Aho 3, Silja Kosonen 6

Kemi 9 - Mette Baas 9

Porvoo 8 - Oscar Nyholm 3, Janette Vänttinen 5

Sastamala 8 - Aapo Karvinen 2, Veera Mattila 6

Orivesi 7 - Teemu Laurikainen 1, Juuso Hassi 3, Kaisa Kymäläinen 3

Raasepori 7 - Vilho Loukkalahti 1, Oliver Helander 6

Keuruu 7 - Tuuli Järvinen 1, Salla Sipponen 6

Petäjävesi 7 - Eemil Helander 7

Kirkkonummi 6,5 - Kalle Hirvi 1,5, Annimari Korte 5

Ikaalinen 6 - Samuli Samuelsson 6

Savonlinna 6 - Neea Käyhkö 6

Alajärvi 6 - Antti Ihamäki 6

Salo 6 - Wilma Murto 6

Kouvola 6 - Elmo Lakka 6

Laihia 6 - Juho Alasaari 6

Jämsä 6 - Kristian Pulli 6

Eurajoki 6 - Nelli Nordlund 6

Lappajärvi 5 - Tarmo Savola 1, Elmo Savola 4

*Varpaisjärvi 5 - Senja Mäkitörmä 4, Kiira Väänänen 1

Hankasalmi 5 - Heini Ikonen 4, Roosa Ylönen 1

Orimattila 5 - Kristiina Mäkelä 5

Vimpeli 5 - Toni Kuusela 5

Virrat 5 - Helena Leveelahti 5

Pedersöre 5 - Nathalie Blomqvist 5

Polvijärvi 4 - Santeri Örn 4

Kokkola 4 - Konsta Alatupa 4

Somero 4 - Tommi Holttinen 4

Kangasala 4 - Topias Koukkula 4

Ilmajoki 4 - Rami Kankaanpää 4

Hanko 4 - Marco Kammer 4

Kauniainen 4 - Nina Chydenius 4

Tohmajärvi 4 - Katri Hirvonen 4

Kauhajoki 4 - Suvi Koskinen 4

*Jalasjärvi 3 - Eero Haapala 3

Koski TI 3 - Henri Liipola 3

Lieksa 3 - Silja Kempas 3

Lapua 3 - Sara Killinen 3

Laitila 3 - Maria Antola 3

Lohja 2 - Julius Kuusela 2,5

Parainen 2 - Niklas Wihlman 2

Säkylä 2 - Kalle Kompuinen 2

Keitele 2 - Panu Tirkkonen 2

Vihanti 2 - Mikko Martinmäki 2

Inkoo 2 - Roope Auvinen 2

Kauhava 2 - Ville Kattelus 2

Urjala 2 - Aleksi Ojala 2

Heinola 2 - Helmi Vuorimaa 2

Varkaus 2 - Laura Ollikainen 2

*Maaninka 2 - Kaisu Eskelinen 2

*Nurmo 2 - Jenni Kangas 2

Hämeenlinna 1,5 - Eino Vuori 1,5

Vihti 1,5 - Elina Kostiainen 1,5

Haapajärvi 1 - Johan-Antti Kivilahti 1

Pöytyä 1 - Lauri Joukas

Eura 1 - Vilma Pere 1

Kruunupyy 1 - Elin Pajunen 1

Uusikaupunki 1 - Pauliina Aalto 1


Nuoruus ulkomailla


Yhdysvallat - Rasmus Wright 1, Katriina Wright 6, Liina Winborn 2

Etelä-Afrikka - Frantz Kruger 6

Tsekki - Kristiina Mäki 10


Ei juniorituloksia


Emilia Jousimaa 1
Taru Palsa 2
Emilia Siltanen 1

Muokattu 25.7. kello 08:00. Mustafe Muusen nimi korjattu.
Kaupallinen yhteistyö

Katso huippuyleisurheilua suorana yksinoikeudella MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta! Näet muun muassa kovimmat hallikisat ja Timanttiliigan osakilpailut kaudella 2024 ainoastaan MTV Katsomo+ Urheilusta.

MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:

  • Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour ja World Athletics Continental Tour
  • Liiga, Mestis ja muu jääkiekko
  • Mestarien liiga, Serie A, La Liga ja muu jalkapallo
  • MM-ralli, NFL, ATP-tennis ja paljon muuta