Nämä kunnat ovat kasvattaneet 2000-luvun yleisurheilun arvokisaedustajat


Arvokisatason yleisurheilijoita on tullut tällä vuosituhannella hämmästyttävän monesta Suomen kunnasta.
Etusuora: 05.06.2024 21:18Yleisurheilu
Nämä kunnat ovat kasvattaneet 2000-luvun yleisurheilun arvokisaedustajat
Kuva: Olavi Kaljunen / Trackpic
Helsingin Olympiastadion.
Yleisurheilun 26:nnet EM-kilpailut käynnistyvät kesäkuun 7. päivä Roomassa, ja Suomi on saamassa jalkeille todella suuren joukkueen.



Etusuora selvitti EM-kisojen alla, mitkä kunnat ja kaupungit ovat kasvattaneet Suomen tämän vuosituhannen yleisurheilun arvokisaedustajat.

Väkevin kasvattajakunta on ollut Tampere, joka on ohittanut yleisurheilijoiden tuottamisessa väkiluvultaan yli tuplasti suuremman Helsingin. Tasokkaita kasvattajia ovat maakuntakeskuksista olleet myös Vaasa ja Kokkola.

Laajalle alueelle levinneestä toiminnasta voi jakaa kiitosta Etelä-Pohjanmaalle, jonka nykyisistä tai entisistä kunnista jopa 15 on kasvattanut edustajan tämän vuosituhannen yleisurheilun arvokisoihin.

Suomen tämän vuosituhannen yleisurheilun arvokisaedustajien kasvattajakunnat ja -kaupungit


Arvokisoiksi on huomioitu olympialaiset sekä yleisen sarjan MM- ja EM-kilpailut ulko- ja sisäradoilla. Kasvattajakunnaksi tai -kaupungiksi on huomioitu se kunta tai kaupunki, josta tulevaa seuraa urheilija on edustanut merkittävimmän osan ikävuosistaan 12 - 17.

* = entinen Suomen kunta tai kaupunki

Maakunnan nimen perässä mainitaan kyseisen maakunnan yleisurheilijoiden keräämä mitalimäärä 2000-luvun arvokisoissa.




Uusimaa (1 - 1 - 0)


Helsinki - Tommi Hartonen, Kirsi Valasti, Leena Puotiniemi, Anne-Mari Hyryläinen, Markus Pöyhönen, Tuomas Näsi, Roni Ollikainen, Anniina Laitinen, Lotta Kemppinen (0 - 1 - 0), Anni Siirtola

Vantaa - Valentin Kononen, Toni Huikuri, Ville Tiisanoja, Minna Lamminen, Laura Markovaara, Hilla Uusimäki, Joni Hava, Riku Illukka

Espoo - Jani Lehtinen, Enni Nurmi, Saga Andersson, Anna Pursiainen, Robert Rotkirch

Tuusula - Sini Pöyry, Antti Kempas, Topi Raitanen (1 - 0 - 0)

Järvenpää - Niina Kelo, Salla Rinne, Mika Loikkanen

Porvoo - Sara Kuivisto, Johan Meriluoto, Timo Tompuri

Kerava - Mikko Kyyrö, Eveliina Määttänen, Jarkko Määttänen

Nurmijärvi - Viivi Lehikoinen, Oskari Lehtonen

Lohja - Oskari Mörö, Tuomo Lehtinen

Hyvinkää - Mikko Halvari

Hanko - Linda Sandblom

Raasepori - Oliver Helander

Kirkkonummi - Annimari Korte

Kauniainen - Nina Chydenius

Pirkanmaa (1 - 1 - 1)


Tampere - Mia Strömmer, Tommi Evilä (0 - 0 - 1), Tero Järvenpää, Reetta Hurske (1 - 0 - 0), Maria Huntington, Urho Kujanpää, Lotta Harala, Saga Vanninen (0 - 1 - 0), Niklas Rorarius, Lassi Raunio, Jarkko Järvenpää, Jani Koskela, Aleksi Tammentie, Ella Räsänen, Jussi Viita

Nokia - Esko Mikkola, Sanni Utriainen, Simo Sipilä, Otto Kilpi, Suvi Helin

Virrat - Mika Polku, Vesa Rantanen, Jussi Heikkilä, Helena Leveelahti

Ikaalinen - Timo Sinervo, Samuli Samuelsson, Otto Ahlfors

Urjala - Aleksi Ojala

Vesilahti - Jere Bergius

Hämeenkyrö - Jarno Jokihaara

*Suodenniemi - Johanna Halkoaho

Ruovesi - Hanna Mikkonen

Orivesi - Sini Lällä

Pälkäne - Tanja Komulainen

*Toijala - Emma Millard

Lempäälä - Santeri Kuusiniemi



Varsinais-Suomi (3 - 0 - 1)


Turku - Nghi Tran, Eemeli Salomäki, Taika Koilahti, Sanne Erkkola, Juha Sonck, Heikki Taneli, Ville Wendelin, Milja Thureson, Kari Louramo

Vehmaa - Timo Aaltonen (1 - 0 - 0), Timo Salonen

Somero - Minna Nikkanen, Tommi Holttinen

Raisio - Silja Kosonen, Johanna Kylmänen

Oripää - Anne Halkivaha

Salo - Wilma Murto (2 - 0 - 1)

*Mietoinen - Jarkko Ruostekivi

*Dragsfjärd - Conny Karlsson

Naantali - Jerry Jokinen

Lieto - Jaakko Kero, Tuomas Lehtonen

Koski TI - Henri Liipola

Laitila - Venla Laiho

Etelä-Pohjanmaa (2 - 3 - 5)


Seinäjoki - Jussi Utriainen, Emilia Kangas, Tiina Kankaanpää, Joonas Harjamäki, Olli-Pekka Karjalainen (1 - 0 - 0)

Lapua - Harri Haatainen, Elina Smolander, Sara Killinen

*Nurmo - Johanna Manninen, Jenni Kangas

Kauhajoki - Heli Koivula (0 - 1 - 0), Suvi Koskinen

*Jalasjärvi - Jarkko Kinnunen, Eero Haapala

Lappajärvi - Jukka Väkeväinen, Elmo Savola

Karijoki - Susanna Rajamäki

Ilmajoki - Tero Pitkämäki (1 + 2 + 4)

*Peräseinäjoki - Jaakko Ojaniemi

Soini - Merja Korpela

*Lehtimäki - Ari Mannio (0 - 0 - 1)

Vimpeli - Toni Kuusela

Alajärvi - Mikko Paavola

Alavus - Teija Saari

Kuortane - Anna Hämäläinen

Pohjanmaa (0 - 0 - 1)


Vaasa - Mikaela Ingberg (EM-pronssi 2002), Robert Häggblom, Vanessa Vandy, Camilla Richardsson, Anni-Linnea Alanen, Kirsi Ahonen, Kristian Bäck, Sanna Nygård, Marianne Mattas

Pedersöre - Niclas Sandells, Nathalie Blomqvist, Karin Storbacka

Närpiö - Jonathan Åstrand, Paulina Sigg

Uusikaarlepyy - Sandra Eriksson

Kristiinankaupunki - Oskari Frösen

Vöyri - David Söderberg

Laihia - Juho Alasaari

Kruunupyy – Kenneth Kastrén

Pohjois-Karjala (1 - 1 - 1)


*Pyhäselkä - Aki Parviainen (0 - 1 - 0), Ari Pakarinen, Matti Räsänen

Joensuu - Jukka Keskisalo (1 - 0 - 0), Lassi Etelätalo (0 - 0 - 1), Arttu Vattulainen

Tohmajärvi - Oona Sormunen, Katri Hirvonen

Liperi - Yrjö Pesonen

Kitee - Elisa Neuvonen

Outokumpu - Maija Kovalainen

*Kiihtelysvaara - Noora Hämäläinen

Pohjois-Savo (1 - 1 - 1)


Kuopio - Kirsi Mykkänen, Eveliina Rouvali, Maria Räsänen

Pielavesi - Antti Ruuskanen (1 + 1 + 1), Juha Laukkanen

Kaavi - Harri Hakkarainen

Lapinlahti - Sanna Kämäräinen

*Varpaisjärvi - Senja Mäkitörmä

Keski-Suomi (0 - 0 - 1)


Jyväskylä - Petteri Monni, Sami Itani, Minna Laukka, Ilari Manninen

Äänekoski - Aki Heikkinen, Anni Tuimala, Aino Pulkkinen

Keuruu - Juha Kukkamo, Salla Sipponen

Viitasaari - Matti Närhi

Laukaa - Osku Torro

Jämsä - Kristian Pulli (0 + 0 + 1)

Saarijärvi - Joonas Rinne

Satakunta (0 - 0 - 0)


Kankaanpää - Johanna Lehtinen, Aaron Kangas, Anne Latvala, Ville Myllymäki, Arttu Kangas

Pori - Taina Kolkkala, Tiia Hautala, Nooralotta Neziri, Tuomas Seppänen

*Noormarkku - Paula Huhtaniemi, Outi Sillanpää

Karvia - Arttu Pajulahti

Rauma - Piia Roslund

Huittinen - Petteri Lax

Eurajoki - Sanna Aaltonen

Pohjois-Pohjanmaa (0 - 0 - 0)


Oulu - Heidi Hannula, Elina Lampela, Maija Oravamäki, Marko Ritola, Janne Mäkelä, Eetu Rantala, Samuel Purola

Haapajärvi - Mikko Latvala

Liminka - Toni Keränen

*Ylikiiminki - Janne Ukonmaanaho

Kalajoki - Katri Mustola

Kärsämäki – Jenni Kivioja

Etelä-Savo (0 - 0 - 0)


Mikkeli - Manuela Bosco, Katja Salivaara, Jessica Kähärä

Kangasniemi - Tepa Reinikainen, Henri Manninen

Pieksämäki - Mika Vasara

Enonkoski - Hanna Korell

Savonlinna - Ville Vepsäläinen

*Jäppilä - Suvi Miettinen

Keski-Pohjanmaa (1 - 0 -1)


Kokkola - Sanna Kyllönen, Hanna-Maari Latvala, Kim Bergdahl, Suvi Myllymäki, Mikael Bergdahl, Tommy Granlund

Kaustinen - Mari Järvenpää

Toholampi - Teemu Wirkkala

Kannus - Anniina Kortetmaa

*Lohtaja - Mikko Kivinen

Perho - Arsi Harju (1 + 0 + 1)

Kruunupyy – Kenneth Kastrén

Kanta-Häme (0 - 0 - 1)


Hämeenlinna - Hannu Hämäläinen, Hannu Ali-Huokuna

Janakkala - Ella Junnila (0 + 0 + 1), Ilona Mononen

Riihimäki - Matilda Bogdanoff, Inga Linna

Loppi - Mikko Lahtio

Forssa - Janica Rauma

Päijät-Häme (0 - 1 - 0)


Lahti - Ari-Pekka Lattu, Heta Tuuri

Orimattila - Kristiina Mäkelä (0 + 1 + 0)

Padasjoki - Matti Niemi

Hollola - Joni Rautanen

Lappi (0 - 0 - 0)


Rovaniemi - Aaro Davidila, Arttu Hirvonen, Johanna Peiponen

Kemi - Mika Halvari, Mette Baas

Pello - Sari Keskitalo

Tornio - Jussi Kanervo

Ylitornio - Ida Aidanpää

Etelä-Karjala (0 - 0 - 0)


Lappeenranta - Aku Partanen, Simo Lipsanen, Ilona Ranta, Alisa Vainio, Kristiina Halonen, Juho-Matti Pimiä

Imatra - Matti Mononen, Senni Salminen, Kim Lesch

Parikkala - Tiia Kuikka

Rautjärvi - Heidi Nokelainen

Kymenlaakso (0 - 0 - 0)


Kotka - Krista Tervo, Olli Talsi, Tomas Wecksten, Janne Haapasalo

Kuusankoski - Stefan Koivikko

Vehkalahti - Olli Talsi

*Anjalankoski - Joona-Ville Heinä

*Valkeala - Visa Hongisto

Kouvola - Elmo Lakka

Pyhtää - Katri Räsänen

Ahvenanmaa (1 - 0 - 0)

Jomala - Janne Holmén (1 + 0 + 0)

Kainuu (0 - 0 - 0)

Paltamo - Elisa Leinonen

Kajaani - Henri Väyrynen

Ulkomailta kasvaneet (0 - 0 - 0)


Neuvostoliitto - Eduard Hämäläinen, Natalia Kilpeläinen

Kenia - Francis Kirwa, Wilson Kirwa

Etelä-Afrikka - Frantz Kruger

Saksa - Jonas Hamm
Kaupallinen yhteistyö

Katso huippuyleisurheilua suorana yksinoikeudella MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta! Näet muun muassa kovimmat hallikisat ja Timanttiliigan osakilpailut kaudella 2024 ainoastaan MTV Katsomo+ Urheilusta.

MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:

  • Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour ja World Athletics Continental Tour
  • Liiga, Mestis ja muu jääkiekko
  • Mestarien liiga, Serie A, La Liga ja muu jalkapallo
  • MM-ralli, NFL, ATP-tennis ja paljon muuta