Nathalie Blomqvist on mainiossa hallivireessä.
Nathalie Blomqvist juoksi uuden virallisen 200 metrin mittaisen halliradan 3000 metrin Suomen ennätyksen lauantai-iltana Malagassa. Blomqvist, 23, sijoittui kisassa kolmanneksi uudella SE-ajalla 8.51,95. Edellinen virallinen Suomen ennätys hallissa oli
Camilla Richardssonin 8.53,60 vuodelta 2022.
Blomqvist juoksi vuosi sitten Tampereen Pirkkahallin ylipitkällä radalla ajan 8.49,25, joka on hieman parempi kuin Malagan aika. Ulkoradoilla hänen Suomen ennätyksensä on 8.32,23.
Blomqvist teki läpimurtonsa viime kesänä, jolloin hän ylsi 5000 metrillä EM-finaalissa viidenneksi ja olympiafinaalissa 13:nneksi. 5000 metrillä syntyi uusi SE-aika 14.44,72.
– Kovaa aikaa yritettiin lähteä hakemaan. Meillä oli kaksi jänistä, mutta oltiin liian optimistisia ja lähdettiin liian kovaa. Jänis meni ensimmäisen kilometrin 2.51:een ja minä olin siitä pari sekuntia jäljessä, Blomqvist kertaili SUL:n tiedotteessa.
Blomqvistin mukaan kovan alkuvauhdin jälleen vauhti hiipui, eikä tiimi pysynyt kasassa.
– Oma juoksu ei vaan kantanut. Minä juoksin suuren osan matkaa yksin, samoin Marta ja Cari, joka nousi lopussa meidän ohi ja voittoon, Blomqvist kertaili.
Malaga, Espanja:
Naiset, 3000 m: 1) Cari Hughes Britannia 8.50,40, 2) Marta García Espanja 8.51,63, 3) Nathalie Blomqvist 8.51,95
Kilpailun kokonaistulokset