fi

Norjalainen juoksi maratonin Euroopan ennätyksen


Etusuora: 03.12.2017 12:00Yleisurheilu
Norjalainen juoksi maratonin Euroopan ennätyksen
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Norjan Sondre Nordstadt Moen voitti sunnuntaina Fukuokan maratonin uudella Euroopan ennätysajalla 2.05.48. Hän kukisti toiseksi tulleen, vuoden 2012 maratonin olympiavoittajan, Ugandan Stephen Kiprotichin minuutilla ja 22 sekunnilla. Aiempi maratonin Euroopan ennätys oli turkkilaisen Kaan Kigen Özbilenin viime vuonna juoksema 2.06.10.

26-vuotiaan Moenin oma aiempi ennätys oli keväällä juostu 2.10.07. Reilu kuukausi sitten mies pinkoi puolimaratonin aikaan 59.47 ja kertoi tavoittelevansa Fukuokassa vähintään alle 2.08 aikaa.

– Jos seuraavien viikkojen harjoitukset menevät hyvin, lähden kärkiryhmän mukana 2.06 ‑vauhtia. Sitten pitää arvioida, kuinka kauan sitä vauhtia kannattaa pitää. Joka tapauksessa alle 2.08 pitäisi mennä, norjalainen arvioi tuolloin.

Tämän vuoden maailmantilastossa norjalainen nousee sijalle 12, edellään vain Kenian ja Etiopian juoksijoita. Kauden kärkitulos on Eliud Kipchogen (KEN) 2.03.32. Maratonin maailmanennätys on Dennis Kimetton (KEN) 2.02.57.

Hurjasti kehittynyt Moen on tänä vuonna juossut ennätyksensä puolimaratonin ja maratonin lisäksi 3000 metrillä (7.52,55), 5000 metrillä (13.20,16) ja 10 000 metrillä (28.15,12). Lontoon MM-kisoissa norjalainen karsiutui 5000 metrin finaalista.



Kaupallinen yhteistyö - Viaplay

HUOM! Kaikki Davosin maailmancupin kilpailut ja myös Tour de Skin neljä ensimmäistä osakilpailua Toblachista näet Suomessa vain ja ainoastaan Viaplaylta.

Lisäksi kaikki maastohiihdon maailmancupin kilpailut kaudella 2025-26 suorina lähetyksinä Viaplaylta! Myös SM-hiihdot, Suomen Cupin kaikki kilpailut sekä suurimman osa mäkihypyn ja yhdistetyn maailmancupin kilpailuista näet suorana Viaplaylta!

Viaplaylla myös mm. NHL, Valioliiga, Bundesliiga, darts, jääkiekon MM-kisat ja paljon muuta!

Tilaa Viaplay nyt ja nauti laajasta urheilukattauksesta!