Norjan ampumahiihdon ykkösnimi, Ingrid Landmark Tandrevold, ei hiihdä Itävallan Hochfilzenissä viikonloppuna. Samalla lähti tiukka palaute median suuntaan.
Norjan
Ingrid Landmark Tandrevold jättää väliin tämän viikon
ampumahiihdon maailmancupin Hochfilzenin kilpailut sydämen rytmihäiriöiden vuoksi. Norjalainen kärsi Kontiolahden kisoissa viikko sitten sydänongelmista, mikä sai monet norjalaisen kannattajat huolestumaan.
Tandrevold kuitenkin toistaa olevansa hyvässä kunnossa.
- Voin hyvin, vaikka toivoisinkin olevani Hochfilzenissä juuri nyt, Tandrevold toteaa
Instagram-tilillään.
Perään Tandrevold antaa aika paljon kuittia aiheen mediakäsittelylle:
- Koska media kirjoittaa nykyään paljon väärää tietoa terveydestäni, haluan vain sanoa (jälleen), että sydämeni rytmihäiriö EI OLE VAARALLINEN !!!! Et voi verrata erilaisia sydämen rytmihäiriöitä toisiinsa ilman kaikkia yksityiskohtia, Tandrevold kirjoitti faneilleen.
- Joten jos luet jotain muuta, älä usko sitä vaan luota minuun, Tandrevold päättää.
Tandrevold on voittanut urallaan neljä henkilökohtaista MM-mitalia ja kuusi viestimitalia. Etenkin pikamatkat ja yhteislähdöt ovat olleet norjalaisen mieleen. Edelliskaudella 28-vuotias Tandrevold voitti pikakilpailucupin ja oli
ampumahiihdon maailmancupin kokonaiskilpailussa kolmas.
Ampumahiihdon maailmancup jatkuu Hochfilzenin jälkeen vielä ennen joulua 20.-22. joulukuuta Ranskan alpeilla. Vielä ei ole selvää osallistuuko Tandrevold Ranskan kisoihin.
Lue myös: [urls=veikkausvihjeet/hochfilzen-pikamatka-naiset-13-12-2024]Suvi Minkkinen haastaa suosikit Hochfilzenin pikamatkalla - Lue ennakko kilpailuun!/urls]