Oliko tämä floppikausi Suomen yleisurheilun historian heikoin vuosi?


Suomen yleisurheilu on purjehtinut viime vuosina vahvassa myötätuulessa. Vain kaksi vuosikymmentä sitten sukellettiin sen sijaan oikein kunnolla.
Etusuora: 07.05.2024 20:28Yleisurheilu
Oliko tämä floppikausi Suomen yleisurheilun historian heikoin vuosi?
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Vuonna 2023 Suomen yleisurheilijat saavuttivat eri arvokilpailuissa kaikkiaan 19 mitalia. Yleisessä sarjassa tulivat EM-halleista Wilma Murron ja Reetta Hurskeen kultamitalit sekä Murron ulkoratojen MM-pronssi Budapestissa. Nuoret sarjoissa suomalaiset kahmivat viime vuonna peräti 16 arvokisamitalia.



Tällä vuosituhannella on kuitenkin ollut useita sellaisia vuosia, jolloin tilanne on näyttänyt huomattavasti synkemmältä.

Poikkeuksellisen surkea oli vuosi 2004, jolloin Suomi ei saavuttanut yhtään yleisurheilun arvokisamitalia yleisessä sarjassa eikä missään juniori-ikäluokassa. Ilman mitaleja jäätiin tuolloin aikuisten MM-halleissa, olympialaisissa, EM- ja MM-maastoissa sekä alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa.

Vuonna 2004 suomalaisten parhaat sijat olivat Ari Mannion ja Sami Itanin kutossijat U20-kisoista.

Vuonna 2019 vain korkeushyppääjät Arttu Mattila ja Ella Junnila ylsivät arvokisamitaleille ottamalla pronssit nuorten EM-kilpailuissa. Olympiavuoden 2008 ainoa suomalainen yleisurheilun arvokisamitalisti oli keihäspronssin Pekingissä napannut Tero Pitkämäki. Kausilla 2010, 2012 ja 2014 Suomen arvokisamenestys jäi kahteen keihäsmitaliin, joita Pitkämäen lisäksi saavuttivat Antti Ruuskanen, Ari Mannio sekä nuorten maailmanmestaruuden 2010 saavuttanut Sanni Utriainen.



Vuonna 2020 arvokilpailut peruttiin maailmanlaajuisen COVID19-pandemian takia.

Aikuisten yleisurheilussa Suomen lähivuosikymmenten menestyksekkäin vuosi on ollut 1974, jolloin Rooman EM-kisoista, Göteborgin EM-halleista ja Monzan MM-maastoista tuli yhteensä peräti 13 yleisen sarjan arvokisamitalia. Nuorten arvokilpailussa Suomen parhaita vuosia ovat olleet 1997 (17 mitalia) sekä1999 (20 mitalia).

Tämän vuoden osalta mitalitili on jo aukaistu, kun Saga Vanninen saavutti historiallisen 5-ottelun MM-hallihopean maaliskuussa Glasgow´ssa.

Suomen arvokisamitalit yleisurheilussa 1970 - 2024


1970 - yleinen 0 - 0 - 1, nuoret 1 - 1 - 0


Yleinen: Jarkko Tapola 60 m iEM-3
Nuoret: Aimo Puska Keihäs U20EM-1 Juhani Huhtinen 2000 m ej U20EM-2

1971 - yleinen 2 - 0 - 0


Yleinen: Juha Väätäinen 5000 m EM-1, Juha Väätäinen 10 000 m EM-1

1972 - yleinen 3 - 0 - 2


Yleinen: Pekka Vasala 1500 m OLY-1, Lasse Viren 5000 m OLY-1, Lasse Viren 10 000 m OLY-1, Tapio Kantanen 3000 m ej OLY-3, Antti Kalliomäki Seiväs iEM-3

1973 - yleinen 1 - 1 - 2


Yleinen: Pekka Päivärinta 12 km maastojuoksu MM-1, Naisten maastojuoksun joukkuekisa MM-2, Raimo Vilen 60 m iEM-3, Pekka Päivärinta 3000 m iEM-3

1974 - yleinen 4 - 3 - 6


Yleinen: Riitta Salin 400 m EM-1, Nina Holmen 3000 m EM-1, Pentti Kahma Kiekko EM-1, Hannu Siitonen Keihäs EM-1, Naisten 4 x 400 m EM-2, Nina Holmen 4 km maastojuoksu MM-2, Antti Kalliomäki Seiväs iEM-2, Mona-Lisa Pursiainen 200 m EM-3, Markku Taskinen 800 m EM-3,, Lasse Viren 5000 m EM-3, Pirkko Helenius Pituus EM-3, Miesten 4 x 400 m EM-3, Naisten maastojuoksun joukkuekisa MM-3

1975 - yleinen 1 - 1 - 0, nuoret 1 - 1 - 0


Yleinen: Antti Kalliomäki Seiväs iEM-1, Pekka Päivärinta 3000 m iEM-2
Nuoret: Ari Paunonen 1500 m U20EM-1, Susann Sundkvist Korkeus U20EM-2,

1976 - yleinen 2 - 3 - 1


Yleinen: Lasse Viren 5 000 m OLY-1, Lasse Viren 10 000 m OLY-1, Antti Kalliomäki Seiväs iEM-2, Antti Kalliomäki Seiväs OLY-2, Hannu Siitonen Keihäs OLY-2, Reima Salonen 50 km kävely MM-3

1977 - yleinen 0 - 2 - 1, nuoret 3 - 1 - 1


Yleinen: Pekka Päivärinta 3000 m iEM-2, Antti Kalliomäki Seiväs iEM-2, Arto Bryggare 60 m aj iEM-3
Nuoret: Ari Paunonen 1500 m U20EM-1, Vesa Laukkanen 2000 m ej U20EM-1, Arto Bryggare 110 m aj U20EM-1, Arto Härkönen Keihäs U20EM-2, Ari Paunonen 8 km maastojuoksu U20MM-3

1978 - yleinen 4 - 2 - 3


Yleinen: Markku Taskinen 800 m iEM-1, Antti Loikkanen 1500 m iEM-1, Martti Vainio 10 000 m EM-1, Reijo Ståhlberg Kuula iEM-1, Markku Tuokko Kiekko EM-2 Antti Kalliomäki Seiväs EM-2, Ismo Toukonen 3000 m ej EM-3, Arto Bryggare 110 m aj EM-3, Rauli Pudas Seiväs EM-3

1979 - yleinen 1 - 1 - 0, nuoret 1 - 0 - 0


Yleinen: Reijo Ståhlberg Kuula iEM-1, Arto Bryggare 60 m aj iEM-2,
Nuoret: Lena Spoof 100 m aj U20EM-1

1980 - yleinen 0 - 1 - 1


Yleinen: Kaarlo Maaninka 10 000 m OLY-2, Kaarlo Maaninka 5000 m OLY-3

1981 - yleinen 2 - 0 - 0, nuoret 0 - 0 - 2


Yleinen: Arto Bryggare 50 m aj iEM-1, Reijo Ståhlberg Kuula iEM-1,
Nuoret: Kimmo Saaristo 200 m U20EM-3, Miesten 4 x 100 m U20EM-3

1982 - yleinen 1 - 0 - 4


Yleinen: Reima Salonen 50 km kävely EM-1, Jorma Härkönen 800 m EM-3, Martti Vainio 10 000 m EM-3, Arto Bryggare 110 m aj EM-3, Antti Loikkanen 1500 m iEM-3,

1983 - yleinen 1 - 2 - 2


Yleinen: Tiina Lillak Keihäs MM-1, Arto Bryggare 60 m aj iEM-2, Arto Bryggare 110 m aj MM-2, Antti Loikkanen 1500 m iEM-3, Martti Vainio 5000 m MM-3,

1984 - yleinen 2 - 1 - 1


Yleinen: Juha Tiainen Moukari OLY-1, Arto Härkönen Keihäs OLY-1, Tiina Lillak Keihäs OLY-2, Arto Bryggare 110 m aj OLY-3

1985 - nuoret 1 - 0 - 0


Nuoret: Mika Maaskola 1500 m U20EM-1

1986 - yleinen 0 - 1 - 0, nuoret 1 - 0 - 0


Yleinen: Arto Bryggare 110 m aj EM-2,
Nuoret: Petri Keskitalo Kymmenottelu U20MM-1

1987 - yleinen 2 - 0 - 1, nuoret 0 - 0 - 1


Yleinen: Arto Bryggare 60 m aj iEM-1, Seppo Räty Keihäs MM-1, Ari Suhonen 800 m iEM-3
Nuoret: Arto Kuusisto 3000 m ej U20EM-3

1988 - yleinen 2 - 0 - 1, nuoret 0 - 0 - 1


Yleinen: Ari Suhonen 1500 m iEM-1, Tapio Korjus Keihäs OLY-1, Seppo Räty Keihäs OLY-3
Nuoret: Arto Kuusisto 3000 m ej U20MM-3

1989 - yleinen 0 - 0 - 2, nuoret 1 - 1 - 1


Yleinen: Sisko Hanhijoki 60 m iEM-3, Ringa Ropo-Junnila Pituus iEM-3
Nuoret: Antti Haapakoski 110 m aj U20EM-1, Jarkko Kinnunen Keihäs U20EM-2, Olli-Pekka Mattila Seiväs U20EM-3

1990 - yleinen 1 - 0 - 0, nuoret 2 - 2 - 1


Yleinen: Päivi Alafrantti Keihäs EM-1
Nuoret: Antti Haapakoski 110 m aj U20MM-1, Tommi Viskari Keihäs U20MM-1 Katja Kilpi Korkeus U20MM-2, Jarkko Finni Kymmenottelu U20MM-2, Jarkko Heimonen Keihäs U20MM-3

1991 - yleinen 1 - 1 - 1, nuoret 0 - 3 - 1


Yleinen: Kimmo Kinnunen Keihäs MM-1, Seppo Räty Keihäs MM-2, Sari Essayah 10 km kävely MM-3
Nuoret: Johannes Kerälä Kiekko U20EM-2, Jarkko Heimonen Keihäs U20EM-2, Jarkko Finni Kymmenottelu U20EM-2, Aki Parviainen Keihäs U20EM-3,

1992 - yleinen 0 - 1 - 1, nuoret 1 - 0 - 1


Yleinen: Seppo Räty Keihäs OLY-2, Jarmo Kärnä Pituus iEM-3
Nuoret: Aki Parviainen Keihäs U20MM-1, Heli Tolkkinen Keihäs U20MM-3

1993 - yleinen 1 - 2 - 0, nuoret 2 - 5 - 2


Yleinen: Sari Essayah 10 km kävely MM-1, Kimmo Kinnunen Keihäs MM-2, Valentin Kononen 50 km kävely MM-2
Nuoret: Marika Tuliniemi Kuula U20EM-1, Mikaela Ingberg Keihäs U20EM-1, Matti Närhi Keihäs U20EM-2, Tytti Reho 800 m U20EM-2, Annemari Sandell 3000 m U20EM-2, Kenneth Kastren Pituus U20EM-2, Timo Sinervo Kiekko U20EM-2, Arsi Harju Kuula U20EM-3, Mika Loikkanen Kiekko U20EM-3

1994 - yleinen 1 - 1 - 0, nuoret 1 - 2 - 4


Yleinen: Sari Essayah 10 km kävely EM-1, Seppo Räty Keihäs EM-2,
Nuoret: Taina Uppa Keihäs U20MM-1, Matti Närhi Keihäs U20MM-2, Heli Koivula Pituus U20MM-2, Mika Polku Korkeus U20MM-3, Ville Tiisanoja Kuula U20MM-3, Timo Sinervo Kiekko U20MM-3, Glenn Lindqvist Kymmenottelu U20MM-3,

1995 - yleinen 3 - 1 - 1, nuoret 6 - 2 - 1


Yleinen: Valentin Kononen 50 km kävely MM-1, Mika Halvari Kuula iMM-1, Annemari Sandell 5 km maastojuoksu EM-1, Mika Halvari Kuula MM-2, Mikaela Ingberg Keihäs MM-3
Nuoret: Oskari Frösen Korkeus U20EM-1, Tepa Reinikainen Kuula U20EM-1, Taina Uppa Keihäs U20EM-1, Annu Montell Seitsenottelu U20EM-1, Glenn Lindqvist Kymmenottelu U20EM-1, Annemari Sandell 4 km maastojuoksu U20MM-1, Timo Makkonen Seiväs U20EM-2, Harri Haatainen Keihäs U20EM-2, Katja Ripatti Seitsenottelu U20EM-3

1996 - yleinen 1 - 0 - 2, nuoret 0 - 3 - 1


Yleinen: Heli Rantanen Keihäs OLY-1, Seppo Räty Keihäs OLY-3, Annemari Sandell 5 km maastojuoksu EM-3
Nuoret: Harri Haatainen Keihäs U20MM-2, Johanna Halkoaho Seitsenottelu U20MM-2, Annemari Sandell 4 km maastojuoksu U20MM-2, Johanna Halkoaho Pituus U20MM-3,

1997 - yleinen 0 - 1 - 0, nuoret 4 - 6 - 7


Yleinen: Eduard Hämäläinen Kymmenottelu MM-2
Nuoret: Johanna Manninen 100 m U20EM-1, Conny Karlsson Kuula U23EM-1, Pietari Skyttä Keihäs U23EM-1, Taina Uppa Keihäs U23EM-1, Juha Aarnio Keihäs U20EM-2, Matti Närhi Keihäs U23EM-2, Satu Järvenpää Kiekko U20EM-2, Timo Sinervo Kiekko U23EM-2, Sini Pöyry Moukari U20EM-2 Annemari Sandell 10 000 m U23EM-2, Johanna Manninen 200 m U20EM-3, Jussi Utriainen 10 000 m U20EM-3, Hanna Korell 100 m aj U20EM-3, Johanna Halkoaho 100 m aj U23EM-3, Heli Koivula Kolmiloikka U23EM-3, Olli-Pekka Karjalainen Moukari U20EM-3, Merja Pitkänen Keihäs U23EM-3,

1998 - yleinen 0 - 4 - 2, nuoret 2 - 2 - 1


Yleinen: Mika Halvari Kuula iEM-2, Eduard Hämäläinen Kymmenottelu EM-2, Valentin Kononen 50 km kävely EM-2, Annemari Sandell 5 km maastojuoksu EM-2, Arsi Harju Kuula iEM-3, Mikaela Ingberg Keihäs EM-3,
Nuoret: Olli-Pekka Karjalainen Moukari U20MM-1, Aki Heikkinen Kymmenottelu U20MM-1, Sini Pöyry Moukari U20MM-2, Susanna Rajamäki Seitsenottelu U20MM-2, Jaakko Ojaniemi Kymmenottelu U20MM-3,

1999 - yleinen 1 - 0 - 1, nuoret 4 - 9 - 7


Yleinen: Aki Parviainen Keihäs MM-1, Annemari Sandell 4 km maastojuoksu MM-3
Nuoret: Robert Häggblom Kuula U18MM-1, Olli-Pekka Karjalainen U20EM-1, Harri Haatainen Keihäs U23EM-1, Aki Heikkinen Kymmenottelu U20EM-1, Jaakko Ojaniemi Kymmenottelu U20EM-2, Naisten 4 x 100 m U20EM-2, Ville Räsänen Keihäs U23EM-2, Saku Kuusisto Keihäs U18MM-2, Sini Pöyry Moukari U20EM-2, Johanna Manninen 100 m U20EM-2, Johanna Manninen 200 m U20EM-2, Janne Holmen 10 000 m U23EM-2, Jenniina Halkoaho Pituus U18MM-2, Manuela Bosco 100 m aj U20EM-3, Teijo Kööpikkä Kuula U20EM-3, Jarkko Haukijärvi Kuula U23EM-3, Raine Munukka Kiekko U18MM-3, Merja Korpela Moukari U20EM-3, Veera Oksanen Keihäs U23EM-3, Turo Inkiläinen 6 km maastojuoksu U20EM-3

2000 - yleinen 2 - 0 - 0, nuoret 0 - 0 - 1


Yleinen: Timo Aaltonen Kuula iEM-1, Arsi Harju Kuula OLY-1,
Nuoret: Sanna Saarman Seitsenottelu U20MM-3

2001 - yleinen 0 - 1 - 1, nuoret 2 - 6 - 6


Yleinen: Aki Parviainen Keihäs MM-2, Arsi Harju Kuula MM-3
Nuoret: Johanna Manninen 200 m U23EM-1, Teemu Wirkkala Keihäs U18MM-1, Elina Lindgren 5000 m U20EM-2, Mikko Latvala Seiväs U22EM-2, Robert Häggblom U20EM-2, Olli-Pekka Karjalainen Moukari U23EM-2, Sini Pöyry Moukari U23EM-2, Jaakko Ojaniemi Kymmenottelu U23EM-2, Johanna Manninen 100 m U23EM-3, Riina Tolonen 1500 m U20EM-3, Ulla Tuimala 3000 m U20EM-3, Saku Kuusisto Keihäs U20EM-3, Tero Järvenpää Keihäs U18MM-3, Naisten 4 x 100 m U23EM-3

2002 - yleinen 1 - 1 - 1, nuoret 0 - 1 - 2


Yleinen: Janne Holmen Maraton EM-1, Heli Koivula Kolmiloikka EM-2, Mikaela Ingberg Keihäs EM-3
Nuoret: Elina Lindgren 4 km maastojuoksu U20EM-2, Mika Vasara Kuula U20MM-3, Mikko Halvari Kymmenottelu U20MM-3,

2003 - nuoret 1 - 2 - 4


Nuoret: Teemu Wirkkala Keihäs U20EM-1, Tero Järvenpää Keihäs U20EM-2, Jukka Keskisalo 3000 m esteet U23EM-3, Elina Sorsa Kolmiloikka U18MM-2, Antti Ruuskanen Keihäs U20EM-3, Tero Pitkämäki Keihäs U23EM-3, Naisten 4 x 100 m U20EM-3

2004 - ei mitaleja


2005 - yleinen 0 - 0 - 1, nuoret 0 - 1 - 5


Yleinen: Tommi Evilä Pituus MM-3,
Nuoret: Antti Ruuskanen Keihäs U23EM-2, Matti Mononen Seiväs U23EM-3, Mika Vasara Kuula U23EM-3, Ari Mannio Keihäs U20EM-3, Mauri Kaattari Kymmenottelu U20EM-3, Miesten 4 x 100 m U20EM-3

2006 - yleinen 2 - 1 - 0, nuoret 0 - 1 - 0


Yleinen: Jukka Keskisalo 3000 m esteet EM-1, Olli-Pekka Karjalainen Moukari EM-1, Tero Pitkämäki Keihäs EM-2,
Nuoret: Ari Mannio Keihäs U20MM-2

2007 - yleinen 1 - 0 - 0, nuoret 4 - 2 - 4


Yleinen: Tero Pitkämäki Keihäs MM-1
Nuoret: Visa Hongisto 200 m U23EM-1, Minna Nikkanen Seiväs U20EM-1, Arno Laitinen Moukari U20EM-1, Tuomas Laaksonen Keihäs U18MM-1, Carita Hinkka Keihäs U18EM-2, Petteri Lax Pituus U23EM-2, Jussi Viita Korkeus U23EM-3, Joni Mattila Kiekko U20EM-3, Sini Kiiski Keihäs U18MM-3, Miesten 4 x 100 m U23EM-3

2008 - yleinen 0 - 0 - 1


Yleinen: Tero Pitkämäki Keihäs OLY-3

2009 - nuoret 1 - 1 - 3


Nuoret: Ari Mannio Keihäs U23EM-1, Minna Nikkanen Seiväs U23EM-2, Henri Väyrynen Seiväs U20EM-3, Vanessa Vandy Seiväs U23EM-3, Mikko Kivinen Pituus U23EM-3,

2010 - yleinen 0 - 0 - 1, nuoret 1 - 0 - 0


Yleinen: Tero Pitkämäki Keihäs EM-3
Nuoret: Sanni Utriainen Keihäs U20MM-1

2011 - nuoret 1 - 1 - 1


Nuoret: Nooralotta Neziri 100 m aj U20EM-1, Kristiina Mäkelä Kolmiloikka U20EM-2, Oona Sormunen Keihäs U23EM-3

2012 - yleinen 0 - 1 - 1


Yleinen: Antti Ruuskanen Keihäs OLY-2, Ari Mannio Keihäs EM-3

2013 - yleinen 0 - 1 - 0, nuoret 1 - 2 - 1


Yleinen: Tero Pitkämäki Keihäs MM-2
Nuoret: Oona Kettunen 3000 m ej U20EM-1, Oona Kettunen 5000 m U20EM-2, Kristian Pulli Kolmiloikka U20EM-2, Nooralotta Neziri 100 m aj U23EM-3

2014 - yleinen 1 - 0 - 1


Yleinen: Antti Ruuskanen Keihäs EM-1, Tero Pitkämäki Keihäs EM-3

2015 - yleinen 0 - 0 - 1, nuoret 0 - 2 - 1


Yleinen: Tero Pitkämäki Keihäs MM-3
Nuoret: Jussi Kanervo 400 m aidat U23EM-2, Niko Koskinen Seiväs U20EM-2, Alisa Vainio 3000 m ej U20EM-3

2016 - yleinen 0 - 0 - 1, nuoret 2 - 0 - 8


Yleinen: Antti Ruuskanen Keihäs EM-3,
Nuoret: Viivi Lehikoinen 400 m aidat U18EM-1, Alina Strömberg Seiväs U18EM-1, Samuel Purola 100 m U18EM-3, Wilma Murto Seiväs U20MM-3, Eero Ahola Kuula U18EM-3, Helena Leveelahti Kiekko U18EM-3, Kiira Väänänen Moukari U18EM-3, Aleksi Jaakkola Moukari U20MM-3, Suvi Koskinen Moukari U20MM-3, Elina Kinnunen Keihäs U18EM-3

2017 - nuoret 0 - 2 - 6


Nuoret: Samuel Purola 100 m U20EM-2, Simo Lipsanen Kolmiloikka U23EM-2, Samuel Purola 200 m U20EM-3, Viivi Lehikoinen 400 m aidat U20EM-3, Wilma Murto Seiväs U20EM-3, Elina Kinnunen Keihäs U20EM-3, Elmo Savola Kymmenottelu U23EM-3, Miesten 4 x 100 m U23EM-3

2018 - nuoret 0 - 3 - 2


Nuoret: Jessica Kähärä Korkeus U18EM-2, Helena Leveelahti Kiekko U20MM-2, Sara Killinen Moukari U18EM-2, Jessica Kähärä Korkeus U18EM-3, Topias Laine Keihäs U18EM-3

2019 - nuoret 0 - 0 - 2


Nuoret: Arttu Mattila Korkeus U20EM-3, Ella Junnila Korkeus U23EM-3

2020 - ei arvokilpailuja


2021 - yleinen 0 - 1 - 2, nuoret 8 - 3 - 2


Yleinen: Lotta Kemppinen 60 m iEM-2, Ella Junnila Korkeus iEM-3, Kristian Pulli Pituus iEM-3,
Nuoret: Heidi Salminen 400 m aidat U20MM-1, Silja Kosonen Moukari U20EM-1, Silja Kosonen Moukari U20MM-1, Topias Laine Keihäs U23EM-1, Janne Läspä Keihäs U20MM-1, Ilona Mononen 3000 m U20EM-1, Saga Vanninen Seitsenottelu U20EM-1, Saga Vanninen Seitsenottelu U20MM-1 Onni Ruokangas Keihäs U20EM-2, Juho Alasaari Seiväs U20MM-2, Helena Leveelahti Kiekko U23EM-2, , Kiira Väänänen Moukari U23EM-3, Anni-Linnea Alanen Keihäs U20EM-3

2022 - yleinen 2 - 1 - 1, nuoret 3 - 4 - 2


Yleinen: Topi Raitanen 3000 m esteet EM-1, Wilma Murto Seiväs EM-1, Kristiina Mäkelä Kolmiloikka EM-2, Lassi Etelätalo Keihäs EM-3,
Nuoret: Topi Parviainen Keihäs U18EM-1, Veera Sauna-aho Keihäs U18EM-1, Saga Vanninen Seitsenottelu U20MM-1, Essi Niskala 100 m aj U18EM-2, Juho Alasaari U20MM-2, Aatu Kangasniemi Moukari U18EM-2, Max Lampinen Moukari U20MM-2, Aatu Kangasniemi Kuula U18EM-3, Ilona Mononen 4 km maastojuoksu U20EM-3

2023 - yleinen 2 - 0 - 1, nuoret 5 - 6 - 5


Yleinen: Reetta Hurske 60 m aj iEM-1, Wilma Murto Seiväs iEM-1, Wilma Murto Seiväs MM-3
Nuoret: Jere Haapalainen 400 m aidat U20EM-1, Juho Alasaari Seiväs U23EM-1, Max Lampinen Moukari U20EM-1, Silja Kosonen Moukari U23EM-1, Saga Vanninen Seitsenottelu U23EM-1,Topias Laine Keihäs U23EM-2, Antti Sainio 400 m aidat U20EM-2, Veera Mattila 800 m U23EM-2, Eemil Helander 5000 m U23EM-2, Rasmus Vehmaa 110 m aj U20EM-2, Ilona Mononen 7 km maastojuoksu U23EM-2, Nathalie Blomqvist 7 km maastojuoksu U23EM-3, Jessica Kähärä Kolmiloikka U23EM-3, Emilia Kangas Kuula U23EM-3, Anni-Linnea Alanen Keihäs U23EM-3, Jerry Jokinen 20 km kävely U23EM-3

2024 - yleinen 0 - 1 - 0


Saga Vanninen Viisiottelu iMM-2

Jutun datankeruussa käytetty apuna maailman kattavinta yleisurheilutilastojen palvelutarjoajaa Tilastopajaa
Kaupallinen yhteistyö

Katso huippuyleisurheilua suorana yksinoikeudella MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta! Näet muun muassa kovimmat hallikisat ja Timanttiliigan osakilpailut kaudella 2024 ainoastaan MTV Katsomo+ Urheilusta.

MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:

  • Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour ja World Athletics Continental Tour
  • Liiga, Mestis ja muu jääkiekko
  • Mestarien liiga, Serie A, La Liga ja muu jalkapallo
  • MM-ralli, NFL, ATP-tennis ja paljon muuta