Olympiavoittaja ja ME:n haltija myöntää dopingin käytön
Etusuora: 04.02.2016 22:00Yleisurheilu
.jpg)
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Kiinassa kymmenen 1990-luvun huippu-urheilijaa on myöntänyt dopingin käytön urallaan. Urheilijoiden joukossa on myös kahden ME-tuloksen ja olympiakullan omaava Wang Junxia, uutisia South China Morning Post.
Kiinan mediassa tuotiin keskiviikkona esiin Junxianin ja hänen joukkuetovereidensa kanssa vuonna 1995 laatima kirje, jossa kerrottiin, että heidät oli määrätty käyttämään suuria määriä dopingia vuosien ajan. Dopingin käyttöön heidät oli määrännyt ryhmän valmentaja Ma Junren.
Junxia kertoo ryhmäläisten koittaneen välttää dopingaineita heittämällä muun muassa pillereitä roskiin, mutta Junren oli henkilökohtaisesti piikittänyt urheilijansa. Kirjeen lopussa urheilijat pahoittelevat kotimaalleen tuottamaa häpeää.
Junxia oli ryhmän meritoitunein urheilija. Hänen nimissään on kaksi maailmanennätystä 3000 m 8.06,11 (1993) ja hirmuaika kymppitonnilta 29.31,78 (1993). Junxia voitti myös olympiakultaa 5000 metriltä vuonna 1996.
IAAF on aloittanut tutkinnan kirjeen aitouden varmistamiseksi.
South China Morning Post
Kaupallinen yhteistyö - Viaplay
HUOM! Kaikki Davosin maailmancupin kilpailut ja myös
Tour de Skin neljä ensimmäistä osakilpailua Toblachista näet Suomessa
vain ja ainoastaan Viaplaylta.
Lisäksi kaikki maastohiihdon maailmancupin kilpailut kaudella 2025-26
suorina lähetyksinä Viaplaylta! Näet SM-hiihdot, Suomen Cupin kaikki kilpailut sekä suurin osa mäkihypyn ja yhdistetyn maailmancupin kilpailuista näet suorana Viaplaylta!
Viaplaylla myös mm. NHL, Valioliiga, Bundesliiga, darts ja jääkiekon MM-kisat!
Tilaa Viaplay nyt ja nauti laajasta urheilukattauksesta!
