Orimattilan Tähtien Kisat 2022 | Aikataulu, Urheilijat, TV & Tulokset

Orimattilan Tähtien Kisat - Kahden lajin erikoiskilpailu käydään keskiviikkona


Orimattilassa kilpaillaan keskiviikkona pienet, mutta nimekkäät kilpailut.
Etusuora: 20.06.2022 12:08Yleisurheilu
Orimattilan Tähtien Kisat - Kahden lajin erikoiskilpailu käydään keskiviikkona
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Kristiina Mäkelä
Orimattilan Tähtien Kilpailut käydään keskiviikkona. Lajikattaus on pieni, sillä tapahtumassa mitellään vain naisten kolmiloikassa ja miesten keihäässä.

Miesten keihäänheitossa Suomen kiertuettaan jatkaa tämän hetken keihäänheiton kuumin nimi, Anderson Peters. Reilun 93-metrisen pari viikkoa sitten kiskaissut Grenadan mies saa vastaansa muun muassa Puolan Marcin Krukowskin, Latvian Gatis Čakšsin sekä Kuortaneella jatkuvasti reiluja 80 metrin kaaria nakutelleen Japanin Genki Deanin.

Suomalaisista kisassa nähdään muun muassa Lassi Etelätalo sekä Toni Kuusela. Oliver Helander heittää seuraavaksi Oulun rankingkilpailuissa.



Miesten keihäs

NimiMaaPBSB
Anderson PetersGRN93.0793.07
Marcin KrukowskiPOL89.5580.44
Gatis ČakšsLAT87.5783.66
Toni KuuselaKuortaneen Kunto85.0380.35
Lassi EtelätaloJoensuun Kataja84.9882.63
Genki DeanJAP84.2882.18
Teemu NarviKankaanpään seudun Leisku79.77-
Teo TakalaIF Raseborg78.73-
Janne LäspäOulun Pyrintö77.1071.96


Naisten kolmiloikan vetonaulana toimii Orimattilan Jymyn hyppääjä Kristiina Mäkelä. Kuortaneen Motonet GP:ssä tuloksen 13,56 hypännyt Liettuan Diana Zagainova ja kolmenneksi sijoittunut Dominican Thea LaFond (14,19) ovat kisan ulkomaalaisnimet.

Mäkelä on Eugenen MM-rankingissa viimeisen päivityksen aikaan sijalla 25., joten hänen paikkansa MM-kisoihin vaikuttaa melko varmalta, kun kisoihin otetaan mukaan 32 hyppääjää. Hyvä tulos Orimattilassa käytännössä varmistaisi paikan tämän vuoden yleisurheilun MM-kisoihin Eugeneen.

Naisten kolmiloikka

NimiUrheilijaPBSB
Thea LaFondDOM14.6214.53
Diana ZagainovaLTU14.4313.56
Kristiina MäkeläOrimattilan Jymy14.4114.14
Emma PullolaVaasan Vasama13.62-
Kira KytöläEsbo IF13.6113.05
Jessica MiettinenJoensuun Kataja12.7712.73
Ilona RuoholaTurun Urheiluliitto12.7712.76
Hanna PeltolaTampereen Pyrintö12.5912.40
Siiri NyyssönenJoensuun Kataja12.3912.09


Orimattilan Tähtien Kisojen aikataulu 22.6.2022


18:00 Naisten kolmiloikka
19:05 M19 800 metriä
19:20 Miesten keihäs



Orimattilan Tähtien Kisojen 2022 tulokset


Voit seurata Orimattilan Tähtien Kisojen tuloksia reaaliajassa kisojen livetulospalvelusta.


Orimattilan Tähtien Kisat 2022 - Televisiointi & livestream


YLE näyttää Orimattilan Tähtien kisat suorana lähetyksenä YLE Areenassa klo 17.55-21.20. Kooste kisoista näytetään YLE2-kanavalla klo 21.05-22.35.

Lue myös



Katso kaikki uutiset