4-kertainen maailmanmestari Mark Selby näki punaista MM-kisojen toisella kierroksella, paiskaten mailansa pöytää vasten ottelussa nuorta Wu Yizetä vastaan.
Snookeria seuraavan maailman haukkoessaan henkeään
Ronnie O'Sullivanin ja John Higginsin 13-12 trilleriä seuratessa naapuripöydästä kuului pamaus, joka sai yleisön säpsähtämään. Samaan aikaan käytiin nimittäin
Mark Selbyn ja
Wu Yizen välistä toisen kierroksen ottelua.
Vasta vuonna 2003 syntynyt Wu on jo ehtinyt kiertää ammattilaisena jonkin aikaa, mutta Selbyä vastaan hän ei ollut vielä koskaan onnistunut nappaamaan voittoa. Nuori kiinalainen ei ollut kuitenkaan tullut Cruciblen kirkkaiden valojen alle kuvia kumartelemaan, vaikkei ollutkaan käynyt Sheffieldissä vielä ensimmäistä kierrosta pidemmällä.
Lanzhoun kasvatti tuli tämän vuoden MM-turnaukseen kuitenkin itseluottamusta täynnä, sillä aiemmin kaudella Wu nappasi International Championship -mestaruuden kotimaansa Nanjingissä, kukistaen itsensä John Higginsin finaalissa. Nuorukainen tulikin ratkaisevaan sessioon tyylikkäästi 9-7 johdossa.
4-kertaisen maailmanmestarin selättäminen vaati kuitenkin viimeisen silauksen, joka nähtiin 21. freimissä. Kaksikon napattua freimejä tasatahtiin Wu oli 11-9 johdossa, kun alkoi todellinen maraton-freimi, joka kesti 53 minuuttia.
Selbyllä oli paikka kaventaa johto vain yhteen freimiin, mutta hieman helppo pussitusvirhe sai Leicesterin miehen näkemään punaista. Viereisen pöydän toiminnan aiheuttamat aplodit saattoivat häiritä Selbyä, mutta missin jälkeinen "SPLÄT!" joka kaikui ympäri Cruciblea kiinnitti varmasti Sheffieldiläis-yleisön huomion takaisin Wu-Selby kamppailuun.
Mailan paiskaaminen pöydän reunaan ei ole ennenkuulumatonta snookerissa, mutta se kertoo yleensä paljon pelaajan mielentilasta. "The Jester from Leicester" kuitenkin keräsi vielä itsensä, taistellen tiensä 12-11 tilanteeseen. Wu kuitenkin katkaisi ottelun hyvällä snookerilla, josta Selbyn pakeneminen jätti helpon punaisen jota kiinalainen ei missannut.
- Ottelu oli kova ja erittäin väsyttävä. Etenkin Markin kaltaista pelaajaa vastaan kun joudut pitkiin safety-taisteluihin lähes joka freimissä. Olin erityisen onnellinen että pysyin niissä hänen tahdissaan, tämä on ensimmäinen kerta kun olen pelannut näin hyvin puolustuksen osalta, ja ensimmäinen kerta kun voitan Mark Selbyn, Wu iloitsi WST:lle ottelun jälkeen.
Seuraavana kiinalaisnuorukaiselle tulee vastaan puolivälierissä voittaja kaksikosta
Judd Trump -
Hossein Vafaei, jotka pelaavat ottelunsa loppuun tänään illalla.
Voit katsoa hetken jossa Selby näki punaista linkin kautta alta.
Katso Selbyn turhautuminen tästä
Alta voit löytää kaikki 2. kierroksen otteluiden tulokset, tilanteet ja aikataulun.
Snooker MM-kisat: 2. kierros
| Pvm | Aika | Ottelu | Tulos |
| 27.4.2026 | 15:00 | John Higgins 🏴 - Ronnie O'Sullivan 🏴 | 13-12 |
| 27.4.2026 | 15:00 | Mark Selby 🏴 - Wu Yize 🇨🇳 | 11-13 |
| 27.4.2026 | 21:00 | Chris Wakelin 🏴 - Neil Robertson 🇦🇺 | 7-13 |
| 27.4.2026 | 21:00 | Hossein Vafaei 🇮🇷 - Judd Trump 🏴 | 13-12 |
| 26.4.2026 | 12:00 | Zhao Xintong 🇨🇳 - Ding Junhui 🇨🇳 | 13-9 |
| 25.4.2026 | 21:00 | Barry Hawkins 🏴 - Mark Williams 🏴 | 13-9 |
| 24.4.2026 | 12:00 | Xiao Guodong 🇨🇳 - Shaun Murphy 🏴 | 3-13 |
| 24.4.2026 | 16:30 | Kyren Wilson 🏴 - Mark Allen (NIR) | 9-13 |
Lähde:
WST