Suomalaiset nappasivat useita finaalipaikkoja Amsterdamissa
Etusuora: 08.07.2016 14:19Yleisurheilu
.jpg)
Kuva: Olavi Kaljunen/Trackpic
Suomalaisurheillijat esiintyivät vahvasti EM-kisojen kolmannen päivän alkukilpailuissa.
Suomalaisittain kisapäivän avasi moukarimies David Söderberg. Söderberg nakkasi moukarikarsinnassa ensimmäisellään 72,96, joka riitti finaalipaikkaan. Tulos oli karsinnan yhdeksänneksi paras.
Toisessa karsintaryhmässä loukkaantumisista kärsinyt Tuomas Seppänen jäi finaalin ulkopuolelle tuloksella 69,76. Loppukilpailuun vaadittiin tulos 72,55.
Pika-aitojen alkuerissä Elmo Lakka jatkoi vahvaa kauden kulkuaan ja kellotti kaatosateessa hienon uuden ennätyksensä 13,72 (+0,3). Aika oli erän viidenneksi kovin, mutta suomalainen eteni välieriin aikavertailun kautta.
https://twitter.com/Etusuora/status/751371336828805120
Kristiina Mäkelän eteneminen kolmiloikan finaaliin meni erittäin täpärälle. Suomalainen pomppasi toisellaan 13,80, jolla hän selviytyi viimeisenä hyppääjänä loppukilpailuun. Hypyssä oli 1,5 metrin vastatuuli.
https://twitter.com/Etusuora/status/751386640870936576
Sandra Eriksson juoksi esteiden toisessa alkuerässä helpon oloisesti 9.41,16 ja eteni finaaliin. Ensimmäisessä erässä Camilla Richardsson paineli kymmenenneksi kelpo ajalla 9.54,80, mutta paikka finaalissa jäi haaveeksi. Viimeinen loppukilpailupaikka irtosi ajalla 9.47,50.
Naisten 400 metrin aitojen alkuerissä esiintyi kaksi suomalaista. Ensimmäisenä esiintyi Anniina Laitinen, joka ei saanut juoksuaan kulkemaan ja tulokseksi kirjattiin 61,56. Sen sijaan kolmannessa erässä juossut Hilla Uusimäki juoksi erittäin vahvasti. Uusimäki oli eränsä kolmas uudella ennätyksellä 57,59 ja eteni aikavertailun kautta välieriin.
Kaupallinen yhteistyö
Katso huippuyleisurheilua suorana yksinoikeudella
MTV Katsomo+ Urheilu -palvelusta! Näet muun muassa kovimmat hallikisat ja Timanttiliigan osakilpailut kaudella 2025 ainoastaan
MTV Katsomo+ Urheilusta.
MTV Katsomo+ Urheilu -tuotteeseen sisältyvät:
- Timanttiliiga, World Athletics Indoor Tour ja World Athletics Continental Tour
- Liiga, Mestis ja muu jääkiekko
- Mestarien liiga, Serie A, La Liga ja muu jalkapallo
- MM-ralli, NFL, ATP-tennis ja paljon muuta
Hanki katseluoikeus ja
nauti huippuyleisurheilusta suorana lähetyksenä.
